برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

مجله مهرشراره داودی: می‌گویند یکی از دلایل کم بودن توریست‌ها در شب، روشن نبودن هواست، از همین رو نورپردازی در معماری و جاذبه‌های گردشگری نقش ویژه‌ای را ایفا می‌کند، هرچه این نورپردازی‌ها بیشتر و بهتر باشد، می‌تواند نگاه‌ها را متوجه خودش کند و توریست‌ها را بیشتر به وجد بیاورد. از این رو این نورپردازی‌های رنگی و طرح‌دار کم کم جای خودشان را در هنر و چیدمان پیدا کرد. 

استفاده از نور و چراغ و رنگ بسیار در روزهای سرد زمستان مدتی است به یکی از جاذبه‌های توریسیتی ژاپن بدل شده است و با این کار توانسته‌اند محبوبیتی را برای خودشان بدست بیاورند. با دیدن عکس‌‌های پر از نور این پارک به سراغ نمونه‌های دیگر این کار رفتیم.

شاید یکی از دلایلی که استفاده از نورپردازی‌های رنگی در زمستان بیشتر کاربرد دارد به این دلیل باشد که زمستان را فصلی بدون رنگ و سرد می‌دانند و بهره‌گیری از این رنگ‌ها در کنار هم می‌تواند حال و هوای این فصل را تغییر دهد. البته در این میان تاثیر هنر مدرن را نمی‌توان نادیده گرفت. هنری که نور پردازی را بخش مهمی از نوع چیدمان و حجم می‌داند.

پارک زمستانی ژاپن از نماهای و بخش‌های مختلف 

 

تهران و نورپردازی‌های رنگارنش

نمونه‌های ایرانی و داخلی این رفتارها هم کم نیستند، برج آزادی، برج میلاد، پل طبیعت و البته بلوار کشاورز نمونه‌هایی هستند که همیشه نورپردازی دارند. برج آزادی در روزهای مختلف سال با نورپردازی‌های متفاوتی طی سال دیده می‌شود، ازپرچم ایران گرفته تا نمادهای فرهنگی و اشعار بزرگان ادب فارسی، در مقابل برج میلاد با چراغ‌های رنگی‌ بیشتر دیده می‌شود که اگر هوا پاک باشد به راحتی می‌توان خط این نورهای رنگی را در آسمان تماشا کرد.

پل طبیعت که در یکی دو سال گذشته خیلی مورد توجه بوده است و همه تهرانی‌ها دست کم یک‌باری روی آن قدم زده‌اند و اتفاقا از کنار هم قرار گرفتن این‌همه رنگ‌ و نورهای دوست داشتنی خوشحال شده‌ایم.

نمونه دیگر آن در همین تهران خودمان بلوار کشاورز است، بلواری که روزگاری تفرجگاه تهرانی‌ها بوده و روزهای تعطیل جمعیت زیادی در آن جمع می‌شدند. شهرداری تهران در ادامه برنامه زیباسازی شهر تهران درخت‌های این بلوار ثبت شده در فهرست آثار ملی را با چراغ‌های رنگی تزئین کرده و نمایی متفاوت را در این خیابان به وجود آورده است. 

 

برج آزادی

برج میلاد

 

بلوار کشاورز

 

پل طبیعت

نورپردازی برای ابراز همدردی

از آن‌جایی که با یک عکس به راحتی می‌توان به اندازه چند خط صحبت کرد، اگر از موضوعی ناراحت هستیم یا خوشحال یا می‌خواهیم موافقت خود با موضوعی را به شکل گسترده اعلام کنیم، استفاده از نورپردازی شاید بهترین راه باشد. مانند شرایطی که برای فرانسه رخ داد و دیگر کشورها برای ابراز همدردی با این کشور و مردمی که جان خودشان را در حملات تروریستی از دست داده بودند، پرچم فرانسه را بر روی نمادهای اصلی پایتخت نورپردازی کردند.

 

نورهای بی‌بهانه و بابهانه

یکی از زمان‌هایی که میزان این رنگ‌ها بر روی ساختمان‌‌های مختلف شهرها زیاد می‌شود، کریسمس و آغاز سال جدید است. همچنین برنامه‌های مختلف روزهای تقویم هر کشور زمان مناسبی برای جشن گرفتن و بهره گرفتن از رنگ‌هاست. 

 

نورپردازی‌های بندر سیدنی، نماد استرالیا که به بهانه‌های مختلف فرق می‌کند

نور پردازی در شب‌های کریسمس

نورپرازی روی دیوارهای موزه

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic