برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)


اتوبوس بدون راننده

یک اتوبوس برقی و بدون راننده برای اولین بار در جاده‌های عمومی هلند رانندگی کرد. در این آزمایش که اولین در نوع خود در دنیا به شمار می‌رود، 6 مسافر در یک اتوبوس بدون راننده، مسافتی برابر با 200 متر را در یک جاده همگانی طی کردند.

با آنکه اتوبوس‌ها و قطارهای بدون راننده در سراسر جهان مشغول به فعالیت‌ هستند اما همه آنها خطوط ویژه یا ریل‌های مخصوص به خود را دارند و هیچ کدام در جاده‌های همگانی تردد نمی‌کنند.

جان ویلم ون‌در ویل، مدیر فنی این پروژه، می‌گوید که با آنکه این اتوبوس هیچ رکورد سرعتی را در جهان جابه‌جا نکرده است اما یک نقطه تازه برای تکنولوژی خودروهای بی‌راننده به شمار می‌رود چراکه تاکنون هیچ وسیله نقلیه عمومی‌ای بدون سرنشینی در جاده‌های عمومی، که خودروهای دیگر هم در آن در رفت و آمدند، امتحان نشده بود. سرعت این اتوبوس که مسیر دور یک دریاچه را در یکی از شهرهای هلند پیمود، تنها 8 کیلومتر بر ساعت بود.

در این مرحله از آزمایش، این اتوبوس در شب، مسیرهای پردرد و در ساعات شلوغی ترافیک یا در آب و هوای نامناسب زمستانی امتحان نخواهد شد. هدف این است که این اتوبوس در ‌‌نهایت با سرعت ۲۵ کیلومتر در ساعت و به طور امن در جاده‌های همگانی تردد کند.

شرکت‌های فناوری مانند گوگل و کارخانه‌های ماشین‌سازی مانند تسلا و نیسان در سراسر جهان در حال آزمایش‌ مدل‌های پیشرفته‌ای از خودروهای بدون سرنشین هستند، اما این اتوبوس اولین نمونه در نوع خود است که در حوزه حمل و نقل عمومی آزمایش می‌شود. قرار است که این پروژه در ماه‌های آینده گسترش یابد و در ‌‌نهایت در مسیری 6 کیلومتری در یک جاده همگانی آزمایش شود.

همچنین قرار است که در بهار امسال، نمونه‌های آزمایشی وانت‌های باربری بدون راننده در مسیر بندر روتردام در هلند آزمایش شوند. هدف این پروژه این است که جابه‌جایی بار از بنادر به قطارهای حمل بار، توسط این وانت‌های بدون راننده انجام شود. این پروژه‌ها با همیاری دانشگاه دلفت در حال انجام است.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic