برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

در آغاز دهه‌ی نود میلادی، پروژه‌ی پخش تصویر تلوزیونی دیجیتال بانام اختصاری DVB به عنوان یك پروژه‌ی تحقیقاتی اروپایی آغاز گردید. در ساختار این پروژه، سه روش پخش و ارسال برنامه‌ها تلوزیونی تعریف گردید كه اصولا نامگذاری این سیستم‌ها برمبنای نوع سیستم ارسال اطلاعات و نیز محیط انتشار بین فرستنده و گیرنده‌ی سیگنال صورت گرفته است. البته لازم به یادآوری نیست كه هرسه سیستم پیش‌تر در دنیای آنالوگ وجود داشته و سال‌ها نقش خود را ایفا كرد و بتدریج جای خود را به ساختارهای جدید واگذار كرده‌اند.

سیسم اول بیان‌گر پخش ماهواره‌ای است كه در استاندارد اروپایی به اختصار DVB-S نامیده می‌شود و این سرویس از سال 1995 مورد استفاده و بهره‌برداری همگانی قرارگرفت. در این سیستم ازمدولاسیون QPSK استفاده می‌گردد. در سیستم ماهواره‌ای، برای هركانال تلوزیونی پهنای باندی معادل 33 تا 36 مگاهرتز با حداكثر نرخ بیت خالص ورودی در حدود 38Mbps در نظر گرفته شدهاست.اگر به طور متوسط نرخ بیت Mbps ۶را برای هربرنامه‌ی تلوزیونی فرض كنیم، برروی یك كانال ماهواره‌ای بین 6 تا 8(حتی تا 10) برنامه را می‌توان ارسال كرد.

سیستم دوم، پخش در مجاورت سطح زمین یا اصطلاحا پخش زمینی است كه در استاندارد اروپایی از آن به اختصار با نام DVB-T یاد می‌شود و نوع مدولاسیون آن از نوع چند حاملی COFDM است.

سرویس پخش زمینی از سال 1998 در كشور انگلستان با مد 2k آغاز به كار كرده است و اینك در كشورهای مختلف اروپایی در حال گسترش است. خواهیم دید كه در سیستم DVB-T انعطاف‌پذیری زیادی وجود دارد و نرخ داده‌های ورودی آن بین 5 تا 31 Mbps و حتی بیشتر از آن است.

سیستم سوم پخش كابلی است كه به اختصار DVB-c نامیده می‌شود و در آن در مسیر انتقال سیگنال از فرستنده به گیرنده‌ها ازمدولاسیون تك حاملی نوع دامنه‌ تربیعی یا QAM استفاده می‌شود. در این سیستم، اطلاعات از طریق یك شبكه‌ توزیع مناسب كابلی، بین مشتركان یا كاربران تقسیم می‌گردد.همچنین در سرویس پخش كابلی، یك مسیر برگشت از سمت گیرنده به فرستنده نیز پیش‌بینی شده كه در این مسیر از مدولاسیون نوع QPSK برای ارسال اطلاعات خاص بهره‌گیری می‌شود سرویس پخش كابلی با وجود پهنای باند SMbps برای هر كانال تلوزیونی قادر است نرخ داده‌ها را تا حدود 38Mbps تامین كند. این سرویس پخش تلوزیونی نیز از سال 1995 در اروپا به كارگرفته شده است. نكته‌ی جالب این كه اگر چه از منظر تاریخی ودر دنیای آنالوگ، ابتدا سرویس پخش زمینی ایجاد شد و سپس به دنبال آن و طی چندسال سرویس‌های پخش كابلی و ماهواره‌ای مورد استفاده قرار گرفتند، در دنیای دیجیتال به دلایل مختلف از جمله مشكلات فنی، ترتیب یادشده برعكس شد و در ابتدا سرویس‌های ماهواره‌ای و كابلی با فاصله‌ی كوتاهی از هم به بهره‌برداری رسیدند و سپس با فاصله‌ی زمانی بیشتر سرویس پخش زمینی متولد شد.

میان هرسه سیستم ارسال و پخش، یك شباهت كلی وجود دارد، درهرسه سیستم، ابتداسیگنال‌های ویدئو (V) و صدا (A) به روش MPEG-2 فشرده‌سازی و كد می‌شوند و تبدیل به بسته‌های اولیه می‌گردند سپس این داده‌ها به همراه داده‌های خدماتی یا جانبی كه آنها نیز بسته‌بندی اولیه شده‌اند (به اختصار S)، وارد مالتی تلیكسر MPEG-2 شده و تبدیل به بسته‌های TS با طول ثابت می‌گردند. در خروجی مالتی تلیكسر، آرایشی از بسته‌های داده‌ای تصویر، صدا و اطلاعات خدماتی را خواهیم داشت كه این آرایشمی‌تواند برای بیش از یك برنامه صورت بگیرد و تكرار شود. تا اینجا همه‌چیز برای 3 سیستم یكسان است، اما از این مرحلهبه بعد، با دو واحد كدینگ كنترل خطا (FEC) و مدولاسیون نهایی روبرو هستیم كه در هر سیستم ساختار متفاوتی دارند. شناخت این دو واحد كلید اصلی شناخت ساختاری سیستم‌های مختلف ارسال تلوزیونی است.

http://www.electronicseng.blogfa.com/post-29.aspx

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic