برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

رعد و برق

آذرخش یا رعدوبرق یک تخلیه ی الکتریکی شدید و بسیار سریع در هواست و همین تخلیه الکتریکی است که نور و صدا تولید میکند.پیش از ایجاد رعدوبرق ابرها طی فرایندهایی بشدت باردار میشوند که این بار معمولا مثبت است, روی سطح زمین بار منفی القا میکند و به این ترتیب مجموعه ی ابر هوا و زمین به یک خازن بسیار بزرگ تبدیل میشود که لحظه به لحظه بارشان بیشتر میشود و بنابراین اختلاف پتانسیل دو قطب ان در حال افزایش است. بالاخره مقدار این بار الکتریکی انقدر زیاد میشود که اختلاف پتانسیل بین ابر و زمین به ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون ولت میرسد. میدان الکتریکی حاصل از چنین اختلاف پتانسیلی میتواند هوا را با اینکه در حالت عادی نارساناست در یک سیر خاص یونیزه و انرا به رسانا تبدیل میکند.به محض اینکه چنین سیری از مولکولهای یونیزه رسانا از ابر تا زمین ایجاد شود بارهای الکتریکی به طرف هم حرکت میکنند و در عرض یک ده هزارم ثانیه جریان وحشتناکی در حدود ۳۰ هزار امپر از هوای یونیزه میگذرد.

اما هر جریانی ضمن عبور از ماده با مقاومت اتمهای ان روبرو میشود و این مقاومت بخشی از انرژی الکتریکی را به گرما تبدیل میکند. با استفاده از اصول اولیه الکترومغناطیس میتوانید تخمین بزنید این جریان در ولتاژ ۱۰ میلیون ولت توان گرمایی در حدود ۱۰۰ میلیارد وات دارد.چنین توانی حتی در مدت زمان ناچیز - یک ده هزارم ثانیه - میتواند گرمایی در حدود ۱۰ میلیون ژول ایجاد کند این گرما باعث میشود دمای هوا در مسیر اذرخش به ۳۰ هزار درجه سانتی گراد برسد اگر کمی با قوانین حاکم بر گازها اشنایی داشته باشید می بینید که این تغییر ناگهانی دما (از حدود ۳۰۰ کلوین به ۳۰۰ هزار کلوین) حجم هوا را ۱۰۰ برابر میکند و این یعنی یک انفجار واقعی انبساط سریع و شدید هوا یک موج ضربتی shock waveدر هوای اطراف ایجاد میکند که با سرعت صوت و به شکل تندر یا رعد به گوش شما میرسد.

این از بخش صوتی ماجرا,اما گرمای ایجاد شده غیر از انبساط بلاهای دیگری هم سر مولکولهای هوا میاورد.لامپ معمولی را به یاد بیاورید (لامپ نئون مثال بهتریست) یک جریان نه چندان زیاد از رشته تنگستن میگذرد و دمای ان را به بیش از ۲۰۰۰ درجه میرساند .این دما انرژی لازم برای بر انگیختگی اتمهای فلز را فراهم میکند.اتمها بر انگیخته میشوند و در بازگشت انرژی اضافی را به صورت فوتونهای نوری ازاد میکند و به این ترتیب رشته تنگستن روشن میشود.در اذرخش هم چیزی شبیه این ماجرا اتفاق می افتد:جریان شدیدی از هوا میگذرد ان را گرم میکند و به تابش وا میدارد و تابشی که یک مسیر نورانی بین ابر و زمین ایجاد میکند.حالا میتوانید تصور کنید اگر هوا نبود رعدوبرق به چه روزی می افتاد؟

 این تصویر توسط یك دوربین بسیار بزرگ مجهز به 30 آشكارساز تابشی همراه با نرم‌افزار كه ولتاژهای اندازه‌گیری را به تصویر تبدیل می‌كند گرفته شده است.


نخستین تصاویر از اشعه ایكس صاعقه (رعد و برق) توسط استاد فیزیك موسسه فناوری فلوریدا به ثبت رسید .

به گزارش ایسنا دانشمندان از مدت‌ها پیش می‌دانستند كه رعد و برق ممكن است اشعه ایكس ازخود ساطع كند؛ اما این اولین باری است كه از این منظره عكس گرفته شده ‌است.

 این تصویر توسط یك دوربین بسیار بزرگ مجهز به 30 آشكارساز تابشی همراه با نرم‌افزار كه ولتاژهای اندازه‌گیری را به تصویر تبدیل می‌كند گرفته شده است.


نخستین تصاویر از اشعه ایكس صاعقه (رعد و برق) توسط استاد فیزیك موسسه فناوری فلوریدا به ثبت رسید .

به گزارش ایسنا دانشمندان از مدت‌ها پیش می‌دانستند كه رعد و برق ممكن است اشعه ایكس ازخود ساطع كند؛ اما این اولین باری است كه از این منظره عكس گرفته شده ‌است.این تصویر می‌تواند به دانشمندان كمك كند كه از علل ایجاد رعد و بر ق آگاه شده و وضعیت آن را پیش‌بینی كنند.

این تصویر توسط یك دوربین بسیار بزرگ مجهز به 30 آشكارساز تابشی همراه با نرم‌افزار كه ولتاژهای اندازه‌گیری را به تصویر تبدیل می‌كند گرفته شده است.

رعد و برق هنگامی رخ می‌دهد كه یك بار منفی درون یك ابر ایجاد و سپس به سمت پایین آزاد و با یك بار مثبت متصل می‌شود.

ژوزف داویر، در ماه ژانویه و اوت، تصاویر را با همكاری تیم دانشگاه فلوریدا در مركز بین‌المللی تحقیقات و آزمایش صاعقه به دست آورد.منبع :

http://www.aftab.ir/

http://electricalsalary.blogsky.com/pages/7/

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic