برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

سشوار امروزه به یكی از وسایل ضروری زندگی تبدیل شده و بدون سشوار كشیدن ،استحمام كامل نمی شود!
درواقع از سشوار نه تنها برای حالت دادن به موها استفاده می‌شود بلكه وسیله ای است برای یك كار خیلی عادی و تقریباً روزمره كه خشك كردن موها است. اما این هوای داغ كه برای خشك كردن موهای خیس استفاده می‌شود، ممكن است موها را زیادی خشك كند و به‌اصطلاح آنها را بسوزاند و حتی باعث ریزش موی سر بشود.
اگر این موضوع باعث نگرانی شما شده و می‌ترسید كه با استفاده از سشوار، صاحب كله‌ای بی‌مو شوید، این مژده را به شما می‌دهیم كه نوعی سشوار وجود دارد كه نه تنها به موهای شما آسیبی نمی‌رساند، بلكه آنها را تقویت هم می‌كند.

اولین سشوار
وقتی كه برای اولین بار در قرن 19 رابطه بین الكتریسته و ماهیچه و سیستم عصبی جانداران كشف شد، كم‌كم استفاده از الكتریسته در راه‌های مختلف رواج پیدا كرد. با كوچك‌تر شدن موتورهای الكتریكی و به دنبال آن كوچك‌تر شدن وسایل برقی، این ابزار به تدریج وارد زندگی مردم شدند تا اینكه اوایل سال 1920، سشوار الكتریكی برای استفاده در منازل و سالن‌های آرایشی طراحی و تولید شد.
اولین و ابتدایی‌ترین انواع سشوار بسیار بزرگ بودند و معمولا از جنس استیل ساخته می‌شدند و دارای یك دسته چوبی بودند.به خاطر استفاده از موادی مثل چوب و استیل در بدنه سشوار، این وسیله بسیار سنگین و زمخت بود و استفاده از آن به هیچ‌وجه آسان نبود.
شركت‌های تولیدكننده سشوار برای اینكه فروش خود را بالا ببرند، سعی كردند با تغییر رنگ دكمه‌های سشوار و یا تغییر شكل ظاهری آن، این وسیله را متنوع‌تر سازند اما در اصل، سشوارها هیچ تفاوتی با هم نداشتند و همچنان زشت و كم استفاده بودند.
با جایگزین شدن پلا‌ستیك به جای استیل، اوضاع تغییر كرد. به این ترتیب، سشوارهای سبك‌تر و ظریف‌تری ساخته شدند و قابلیت رنگ‌بندی در سشوارها ایجاد شد. مهم‌تر از همه پلاستیك این مزیت را داشت كه در مقابل گرما، عایق بود و دیگر احتیاجی به دسته چوبی سنگین برای عایق كردن دسته سشوار وجود نداشت.
تا مدت‌ها ، بیشتر تغییرات سشوار در راستای زیبایی ظاهری بود نه كیفیت. این نوع سشوار، حتی تا بعد از جنگ جهانی دوم بدون تغییر ساخته می‌شدند تا اینكه بعد از مدتی سشوارهایی به بازار عرضه شد كه اگر چه همانند قبل پر سروصدا بودند، اما ظریف‌تر و كوچك‌تر بودند و نیز دارای موتورهای فیلتردار بودند كه باعث تمیز ماندن و طولانی‌تر شدن عمر سشوار می‌شد.
در سال 1954‌، شركت<‌جنرال الكتریك > با جا دادن موتور سشوار درون فن (هواكش) كه باعث می‌شد موتور سشوار در ظاهر پیدا نباشد، پیشرفت دیگری در زمینه تولید سشوار ایجاد كرد. با پیشرفت تكنولوژی كم‌كم سشوارها به شكل سشوارهای امروزی درآمدند، اما اصول اولیه آنها، همچنان ثابت مانده است.

اجزای سشوار و عملكرد آن
سشوارها برای تولید جریان هوای گرم فقط به دو قطعه المنت و یك موتور الكتریكی كوچك نیاز دارند.
كار این دو قطعه، تبدیل انرژی الكتریكی به انرژی گرمایی است. مكانیسم عمل سشوار به این صورت است كه وقتی دو شاخه سشوار را به پریز برق می‌زنید و سشوار را روشن می‌كنید، جریان هوای محیط وارد سشوار می‌شود. برای اینكه هوای خروجی سشوار گرم شود، المنت شروع به گرم شدن می‌كند و در همین حال، پره‌های موتور نیز به گردش در می‌آیند. در اثر چرخش پره‌های موتور، جریان هوایی در سشوار تولید می‌شود كه به المنت می‌رسد و با انتقال گرما از المنت، هوای درون سشوار گرم می‌شود . این هوای گرم، دمای اطراف تارهای مو را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود آب بیشتری از سطح موها تبخیر ‌شود.

ایمنی سشوار
‌پوست سر نمی‌سوزد: پوست سر انسان در دمای بیش از 60 درجه سانتی‌گراد می‌سوزد به همین علت یك حسگر حرارتی در سشوار وجود دارد كه با رسیدن به نزدیكی این دما به طور خودكار جریان را قطع كرده و سشوار را خاموش می‌كند.
آتش نمی‌گیرد: برای اینكه سشوار در اثر داغ شدن آتش‌ نگیرد، یك فیوز حرارتی كه دارای مدار گرمایی است، در سشوار وجود دارد. اگر دما و جریان تا حد زیادی بالا رود، این فیوز جریان را قطع می‌كند و مدار را از كار بازمی‌دارد.
دست را نمی‌سوزاند: سطح خارجی سشوار بدون پوشش مناسب به راحتی می‌تواند پوست دست را بسوازند. برای جلوگیری از این خطر، سشوارها دارای یك پوشش حرارتی از جنس مواد عایق حرارتی هستند كه بدنه پلاستیكی سشوار را می‌پوشاند.
فیلتر دارد:‌در هر دو انتهای سشوار یك <تور سیمی> قرار دارد كه مانع از ورود ذرات معلق هوا به به داخل موتور سشوار می‌شود. در صورت نبودن این فیلتر، ذرات هوا به موتور سشوار‌ وارد می‌شوند و حتی می‌توانند سشوار را از كار بیاندازند . به همین دلیل لازم است هر چند وقت یك‌بار این فیلترها تمیز شوند و ذرات جمع شده بر روی آنها پاك شوند. در غیر این‌صورت پس از مدتی حفره‌های هوایی فیلتر بسته می‌شوند و هیچ هوایی به موتور و دینام سشوار نخواهد رسید. در نتیجه موتور بیش از حد داغ می‌شود و ممكن است سشوار آسیب ببیند.

بهترین سشوار دنیا
یكی از مشكلاتی كه همواره در مورد سشوار وجود داشته، این است كه استفاده مكرر از سشوار و حرارتی كه در اثر آن به موها می‌رسد، باعث آسیب به رشته‌های مو و ضعیف‌شدن و نازك شدن و حتی ریزش مو می‌شود، برای مقابله با این مشكل، نوعی سشوار ساخته شده كه مقدار آسیب وارده به مو را به حداقل می‌رساند. این نوع سشوار به اصطلاح برای <یون‌ درمانی> موها استفاده می‌شود و ضمن خشك كردن موها، آنها را تقویت نیز می‌كند. عملكرد این سشوار به گونه‌ای است كه از خشك شدن چربی طبیعی موها جلوگیری می‌كند و در نتیجه موها نه تنها <وز> كرده به نظر نمی‌رسند، بلكه بسیار نرم و به حالتی <پف‌دار> در می‌آیند. با استفاده از سشوارهای <یونی>، موهای شما براق‌تر و حالت‌پذیرتر به نظر می‌رسند و نه تنها به موهای شما آسیبی وارد نمی‌شود، بلكه اگر موهای شما آسیب دیده باشند، آنها را ترمیم هم می‌كند و به حالت اولیه برمی‌گرداند.

نحوه عملكرد سشوار یونی
این نوع سشوار با انتشار میلیون‌ها ذره یون بر روی موها باعث می‌شود مولكول‌های آب با حرارت بسیار اندكی شكسته و تجزیه شوند . تارهای مو می‌توانند این ذرات بسیار ریز را جذب كنند . در ضمن با جذب تقویت كننده‌ها كه به‌صورت یون هستند، آسیب سلولی در موها كاهش می‌یابد. جذب رطوبت همچنین باعث می‌شود موهایی كه نازك شده‌اند، براق‌تر و لطیف‌تر و ابریشمین به نظر بیایند.
استفاده از یون، باعث می‌شود سرعت خشك شدن موها تا 50 درصد افزایش یابد و به همین دلیل، مدت زمان استفاده از سشوار كوتاه می‌شود و در نتیجه هم حرارت و هم میزان برق مصرفی نیز كاهش می‌یابد. در ضمن این سشوارها با دمای نسبتاً‌ خنكی موها را خشك می‌كنند و به این ترتیب میزان آسیب ناشی از سوختگی نیز به حداقل ممكن می‌رسد.
یكی از شركت هایی كه موفق به تولید این نوع سشوار شده است، برای سنجش كیفیت این سشوارها، آنها را به مدت یك هفته در اختیار دو نفر متخصص مُد قرار داد تا از این نوع سشوار برای آرایش مو استفاده كنند. این دو نفر كه روی‌هم رفته به مدت 40 سال در زمینه سابقه داشتند، از 6 نوع سشوار دیگر به همراه سشوارهای یونی در عرض یك‌هفته استفاده كردند و آنها را بر روی موی افراد مختلف امتحان كردند و در نهایت سشوارهای یونی به عنوان بهترین نوع سشوار شناخته شدند. این انتخاب بر مبنای راحت بودن استفاده از این سشوار و نیز مدتی كه برای خشك كردن موها احتیاج دارند، صورت گرفت؛ البته وزن و مدل و طرح و اندازه آنها نیز مدنظر بود. این سشوارها با خشك كردن موهای معمولی و متوسط در 10 دقیقه و موهای ضخیم‌تر در 15 دقیقه توانستند برتری خود را نسبت به سشوارهای دیگر ثابت كنند. سشوارهای معمولی به طور میانگین 25 دقیقه زمان برای خشك كردن موها نیاز دارند و به همین خاطر، صدمه‌ای كه به موها می‌رسانند، بیشتر است.
انواع دیگر سشوار تفاوت چندانی با هم ندارند و فقط ممكن است از لحاظ لوازم جانبی كامل‌تر باشند.

كاربرد‌های دیگر سشوار
‌برای جداكردن چسب از سطوح مختلف، شما می‌توانید با گرم‌كردن برچسب توسط سشوار، آنرا به راحتی از سطح مورد نظر جدا كنید بدون اینكه ذره‌ای برچسب بر روی سطح باقی بماند.
ظ برای پاك كردن لك پارافین از روی مبل و فرش، می‌توانید از سشوار استفاده كنید و وقتی پارافین به حالت مایع درآمد، با دستمال آن‌را كاملا محو كنید. از همین روش می‌توان برای از بین بردن لكه‌های مداد شمعی از سطح دیوار استفاده كرد.
سشوار را برای آرایش صورت نیز می‌توان به كار برد. به این ترتیب كه بوسیله سشوار، فرمژه را گرم كنید و سپس از آن استفاده كنید. در این صورت نتیجه بهتری می‌گیرید. برای خشك كردن لاك ناخن‌ها نیز سشوار وسیله مناسبی است.
اگر قصد دارید در منزل گردوغبار را از سطح گل‌‌های مصنوعی و پارچه‌ای و یا گل‌های خشك (كه قابل شستشو نیستند) پاك كنید، بوسیله درجه كم حرارت سشوار، این كار به راحتی و با سرعت انجام می‌گیرد.
وقتی نمكدان و فلفلدان را شسته‌اید، باید زمان زیادی منتظر بمانید تا این ظرف‌ها كاملا خشك شوند و سپس نمك و فلفل را داخل آنها پر كنید. در غیر این صورت، نمك و فلفل درون ظرف‌‌هایشان خیس شوند و به صورت <گلوله> درمی‌آیند. در این مورد هم می‌توانید با استفاده از سشوار به كار خود سرعت ببخشید.گردآوری : گروه اینترنتی نیک صالحی

www.niksalehi.com

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic