برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

اصطلاحات پایه ای ماهواره


رسیور (STB یا Set Top Box ) = وسیله ای كه از آن برای تجزیه و تحلیل اطلاعات دریافتی از دیش و تبدیل آنها به تصویر استفاده میشه. انواع مختلفی دارد كه بعضی از آنها مخصوص فركانس های مخصوص (رسیورهای مورد استفاده برای كانال های خبری) است. فرق آن با كارتهای DVB در اكسترنال (بیرونی) بودن آنست.


كارت رسیور (DVBs Card) = یا به اختصار كارت DVB وسیله ای است كه بر روی اسلات PCI كامپیوتر قرار می گیرد و همانند رسیور می تواند كانال های ماهواره ای را پخش (و البته ضبط) كند. برای دریافت اینترنت از طریق ماهواره نیز می توان از آن استفاده كرد. فرق آن با رسیور در اینترنال (داخلی) بودن ان است و البته منبع تغذیه جدا ندارد. این كارت ها با استفاده از برنامه هایی به اسم پلاگین به باز كردن كانال های كارتی می پردازند و از این نظر خیلی قوی هستند.
این كارت ها دارای دو نوع هستند:
كارت های دی وی بی سخت افزاری: این كارت ها به صورت جداگانه از كامپیوتر دارای سی پی یو هستند و خود كارت مستقلا به انجام وظایفش می پردازد و برای كامپیوتر هایی كه دارای سی پی یوی قدرتمندی نیستند مناسب است. از انواع ان می توان به كارت های بر پایه اسكای استار 1 (ss1 Base) مثل خود اسكای استار1 و یا نكزوس (Nexus) اشاره كرد.
كارت های دی وی بی نرم افزاری: این كارت ها برای انجام كارهایشان محتاج استفاده از سی پی یوی كامپیوتر هستند. این مدل كارت ها كه ارزان قیمت تر از نوع اول هستند (بیشتر از نصف قیمت) سی پی یو های قدرتمندی را طلب می كنند. (حداقل پنتیوم 4 ) این كارتها قابلیت سازگاری بسیار خوبی با پلاگین ها دارند. از انواع موجود در بازار ایران: كارتهای بر پایه توای هاین (Twin Haine Base) مثل خود تواین هاین، ویژن پلاس، پیناكل و ... و كارت های اسكای استار2 (SS2) و نوا (Nova).


برنامه های مرجع (OS) = برنامه هایی هستند كه با استفاده از آن می توان كانال های ماهواره ای را با كارت های دی وی بی دید، كانال ها را بالا پایین كرد، فركانس های جدید را به آن اضافه كرد و تصاویر را ضبط (Capture) كرد و ...
دارای دو نوع است:
برنامه های اوریجینال (اصلی): این برنامه ها روی CD های همراه كارت ها موجود است و از ان فقط بر روی همان مدل خاص می توان استفاده كرد. این برنامه ها به دلیل آنكه قابلیت های مناسبی برای استفاده از پلاگین ها ندارند توسط كاربران استفاده نمی شود.
برنامه های عمومی: این برنامه ها قابلیت استفاده توسط اكثر كارتها (یا فقط یك یا تعدادی از آنها) را دارا می باشند و حسن آن نسبت به برنامه های اصلی قابلیت مطلوب سازگاری با پلاگین ها است. انواع بسیار زیادی دارد كه از بهترین و معمول ترین انواع آن می توان به پراگ دی وی بی (ProgDVB)، مای تی تر (My Theater یا MB) و آلت دی وی بی (Alt DVB) اشاره كرد.


پلاگین (Plugin) = برنامه هایی هستند كه بر روی برنامه های بالا سوار میشوند و می توانند كد و كم (خشاب) را برای كارت رسیور شبیه سازی كنند. با استفاده از پلاگین ها می توان كانالهای هك شده را مشاهده كرد.
سیستم كدگذاری (Coding Type) = كانال های ماهواره ای بر دو نوعند:
1) كانال های آزاد (Free To Air یا FTA): این كانالها برای دیدن احتیاج به كارت یا وسیله دیگری ندارد و امواج آن به صورت آزاد (Clean) فرستاده می شود. مثل كانال های ایرانی یا VOX و RTL و ...
2) كانال های كارتی یا كد شده (Scrambled Channels یا PAY TVs): برای دیدن این كانال ها در حالت عادی ما احتیاج به كارت مخصوص آن كانال (یا مجموعه آن كانال ها) و كم (خشاب) داریم.


كانال های كدشده برای كد كردن (Coding) از سیستم های كدگذاری استفاده می كنند. این سیستم ها عبارتند از:
وی اكسس 1 (Viaccess1 یا VIA1)، تی پی اسكریپت (TPScrypt یا TPS)، وی اكسس 2 (Viaccess2 یا VIA2)، سكا1 یا مدیا گارد (Seca1 یا MediaGuard)، سكا2 (Seca2)، ایردتو1 (Irdeto1)، ایردتو2 (Irdeto2)، اسكای كریپت (SkyCrypt)، ناگراویژن1 (Nagravision)، ناگراویژن2 (Nagravision2)، پاور ویژن (PowerV) و ..... (هر گاه سیستمی بدون عدد ذكر شد منظور نوع 1 آنست یعنی هر موقع كه گفته شد سیستم یك كانال وی اكسس است منظور وی اكسس1 است)
همانطور كه گفته شد برای دیدن كانال های كارتی در حالت استاندارد ما باید خشاب (كم) مربوط به آن نوع سیستم كدگذاری و كارت آن را داشته باشیم. (مثلا برای یك كانال كدگذاری شده با وی اكسس احتیاج به یك كم وی اكسس و كارت مخصوص آن كانال یا كانالها احتیاج داریم) كه قیمت های بسیار بالایی دارند و همیشگی نیز نیستند و باید معمولا شش ماهه یا یك ساله دوباره شارژ شوند. اما ما با به اصطلاح پچ كردن رسیورمان كاری می كنیم كه بدون نیاز به داشتن كم یا كارت اوریجینال كانال ها را باز كنیم.


کم (Cam) = کم یا به فارسی خشاب دستگاهی است كه كارت درون آن قرار می گیرد. با توجه به سازگاری با سیستم های كدگذاری انواع مختلفی دارد. بعضی فقط یك سیستم را ساپورت می كنند و انواع دیگری سیستم های زیادتری را ساپورت می كنند. از انواعی كه چندین سیستم را ساپورت می كنند می توان به زتا، مجیك كم، فری كم، ماتریكس، ماتریكس ریلودد، دراگون، دراگون II ، جوكر و .... اشاره كرد.


مولتی كس (Multi Cas) = مولتی كس یا مولتی كم به كمی گفته می شود كه چندین سیستم را ساپورت كند و البته به طور معمول فقط به كم هایی گفته می شود كه ابتدا خالص بوده اند (یعنی فقط یك سیستم را پشتیبانی می كرده اند) و بعد ساپورت بقیه سیستم ها را روی آن شبیه سازی كرده اند. گاهی به آن آل كم (All Cam) هم گفته می شود كه البته اصطلاح غلطی است و هنوز كمی وجود ندارد كه تمام سیستم های كد گذاری را به طور كامل ساپورت كند.


كارت (Card) = درون خشاب قرار می گیرد. انواع مورد استفاده غیر اوریجینال بر حسب حافظه شان قیمت های متفاوتی دارند. ساده ترین نوع آن گلد است و بعد فان كارت ها. از انواع كارت ها می توان به گلد، سیلور، فان، تیتانیوم و ... اشاره كرد.


پچ (Patch) = پچ یا پروگرام به عملی گفته می شود كه طی آن رسیور (یا كم) را به وسیله كامپیوتر یا وسایل دیگر (Box 2 Box یا با Cas Interface) برنامه ریزی می كنند تا بتواند كانالهای كارتی را بدون استفاده از كارت و كم اوریجینال باز كند. البته باید توجه داشته باشید كه باز كردن یك كانال منوط به آنست كه ابتدا سیستم كدگذاری آن هك شده باشد. سیستم های زیر به طور كامل هك شده اند:
وی اكسس1، تی پی اسكریپت، سكا 1، ناگراویژن، ایردتو1.
سیستم های زیر به طور محدود هك شده اند یعنی بعضی از كانال های آن را می توان باز كرد و بعضی را نه:
سكا2، وی اكسس2.
اسكای كریپت كه كانال های نوزآپ هاتبرد و ماهواره آسترا روی این سیستم پخش می شود (كانال های FreeX كه البته در حال حاضر بر روی هاتبرد تغییر سیستم داده و كانال های FullX 1 & 2) بر خلاف نظر خیلی از دوستان هك نشده است و شرایط ویژه ای دارد كه البته اینجا فرصت بحث روی آن نیست.
پس برای باز كردن یك كانال ابتدا باید سیستم كدگذاری آن هك شده باشد (یعنی روی یكی از سیستم های بالا باشد) و بعد پچ آن برای رسیور شما موجود باشد. پس به همین دلیل نمی توان به عنوان مثال كانال های SHOW TIME را روی ماهواره نایل ست یا كانال MTV را روی هاتبرد یاز كرد چون هنوز الگوریتم كدگذاری آن هك نشده است. بعد از ریختن پچ رسیور شما برای باز كردن كانال احتیاج به كد دارد.


كد (Key) = به زبان ساده هر كانال یا كانال ها (پكیج) در هر لحظه از یك (یا چند) كلید یا كد برای قفل گذاری خود استفاده می كند كه در صورتی كه شما الگوریتم آن سیستم را در اختیار داشته باشید (اگر رسیور شما پچ شده باشد آنرا در اختیار دارید) با دادن كلید یا كد به رسیورتان می توانید آن كانال را باز كنید و از دیدنش لذت ببرید. پروایدرها برای اینكه كسی نتواند كانال هایشان را به صورت غیر قانونی ببیند این كدها را هر چند وقت یكبار تغییر می دهند. این مدت برای هر كانال یكسان نیست. به طور مثال كانال BBC PRIME هر دو سه سال یك دفعه كد عوض می كند یا پروایدر SRG SWISS هر 40-45 روز یك دفعه كد عوض می كند یا كانال های RAI ITALIA در اول هر ماه كد عوض می كنند یا مثلا كانال های سیستم ناگراویژن (پل ست ها بر روی هاتبرد) در هر روز چند مرتبه كد عوض می كنند.


اوتوآپدیت (Auto Update یا AU) = خاصیتی كه طی آن دیگه احتیاجی به دادن كد جدید نداریم و خود برنامه كدهای جدید را جایگزین قبلی ها می كند. در مورد ناگراویژن ها (پل ست ها بر روی هاتبرد) چون تعویض كدها بسیار سریع صورت می گیرد برنامه ها معمولا با این خاصیت ارائه می شود. در مورد بقیه سیستم ها با داشتن مستر كی (Master Key) و وارد كردن ان می توانیم این خاصیت را داشته باشیم و از شر كد دادن راحت شویم! مستركی ها را بوسیله وسایل مخصوصی (سیزن اینترفیس یا بعضی پلاگین های كارت های رسیور) و به شیوه مهندسی معكوس و با محاسبه های سنگین و سطح بالای ریاضی می توان از روی كارت های اوریجینال استخراج كرد. منتهی این كد ها را در اینترنت پخش نمی كنند چون اگر شناسایی شود بلافاصله توسط صاحبان كانالها (پروایدر ها) باطل می شود و بیشترین ضرر را صاحب اصلی مستر كی می كند! تغییر سیستم بسیاری از كانال ها (پكیج ها) به سیستم های قویتر به خاطر همین لو رفتن مستر كی ها بود زیرا دارنده مستر كی با صاحب یك كارت اوریجینال هیچ تفاوتی نمی كند!


پكیج (Package) = به تعدادی كانال كه توسط یك پروایدر و معمولا تحت یك (یا چند) سیستم كدگذاری یكسان و تحت یك الگوریتم ارائه می شود پكیج گفته می شود. منظور از تحت یك الگوریتم اینست كه تمام این كانال ها بر وری یك اندیس كی (Index Key) قرار دارند و همگی یك كد دارند. یعنی با وارد كردن یك كد تمام آن كانال ها باز می شود. البته استثناهایی نیز وجود دارد كه یك پكیج بر روی چندین اندیس كی ارائه می شود. از پكیج ها می توان به پكیج پل ست (كه حاوی حدود 25 كانال است) یا پكیج ABSat (كه حاوی 17 كانال است) یا پكیج SRG SWISS (كه حاوی 6 كانال است) و ... اشاره كرد.
پروایدر (Provider) = به ارائه دهنده های پكیج ها پروایدر گفته می شود. این پروایدرها صاحب مالكیت معنوی پكیج ها هستند و سیاست های تهیه و پخش را آنها تعیین می كنند. (كارهایی از قبیل حذف یا اضافه كانال یا تغییر فركانس یا تعیین نوع سیستم كدگذاری و ...) پروایدرها به شدت پیگیر سو استفاده از كانال هایشان هستند و شكایات زیادی را بر علیه كمپانی های سازنده رسیور و كم و البته هكرها (اگر پیدایشان كنند!) ارائه می كنند. بسیاری از تغییر لودرها و سخت افزارها به دنبال همین پیگیری ها صورت می گیرد.


فلش (Flash) = آی سیی (IC) در رسیور است كه حكم هارد دیسك را برای آن دارد و برنامه های رسیور روی آن قرار می گیرد.
همچنین به برنامه كه روی فلش قرار دارد و حكم فایل بوت را برای رسیور دارد را هم گفته می شود. كار آن مقایسه سخت افزار های رسیور و تعیین ارتباط اجزای رسیور با هم است. (ارتباط بین كم و تیونر و ورودی ها و خروجی ها و ...)


لودر (Loader) = برنامه ای كه حكم كیبورد كامپیوتر را دارد و و بوسیله آن برنامه ها را به رسیور منتقل می كنند.


فریمور (Firmwear) = فریمور یا به فارسی میان برنامه، برنامه ایست كه حكم ویندوز را برای رسیور دارد و تمام تنظیمات و تجزیه و تحلیل های رسیور را انجام می دهد.


امولیتور (Emulator) = امولیتور یا به فارسی شبیه ساز یك فریمور ارتقا یافته (هك شده!) است كه در آن الگوریتم سیستم های كد گذاری و نحوه استفاده از كد ها (Keys) تعریف شده است. به وسیله امولیتور می توان پكیج ها را به صورت UnPrivacy (غیر قانونی) مشاهده كرد. امولیتور برای هر رسیور و هر مدل و با هر لودر ورژنی متفاوت است. یكسری از رسیورها دارای امولیتور نوشته شده توسط هكرها هستند و بعضی نیز نیستند.


مستر كد (Master Pin Code) = مستر كد یا به فارسی شاه كلید، پین كد اصلی رسیور است كه در صورتی كه پین كدی كه برای گذاشتن رمز روی كانال ها یا محافظت از كانالها گذاشته می شود فراموش شود با وارد كردن آن بسته به نوع رسیور می توان آنرا بازیابی كرد یا تغییر داد.


بیم (Beem) = بیم یا به فارسی پوشش عبارتست از محدوده پوشش یك فركانس یا ماهواره. باید توجه كرد كه ماهواره ها و فركانس های آن مثل امواج تلویزیونی دارای پوشش (بیم) هستند و مثلا ماهواره تل استار 5 را نمی توانیم ما در ایران بگیریم چون روی ایران بیم ندارد یا امواج سوپر هاتبرد (كه ماهواره اش روی ایران بیم دارد) ما نمی توانیم در تهران بگیریم چون روی تهران بیم ندارد.

http://pixeldish.blogfa.com/cat-26.aspx
نهوه كار با فایندر
دسته: Unspecified ارسال نظربا سلام برهمه شما عزیزان

در این مقاله به برسی فایندر FINDER (پیدا کننده)خواهیم پرداخت. 

این فایندر چیست؟ فایندر وسیله ای است برای جهت یابی دیش و در کل از زحمت بردن رسیور و تلویزیون به بالای پشته بام جلو گیری می کند.

فایندر در چه نوع هایی موجود است؟ فایندر در دونوع آنالوگ (عقربه ای ) ونوع دوم آن دیجیتالی كه معمولا در ایران به لحاظ ارزان بودن از آنالوگ استفاده میكنند كه قیمتی دوربر 7الی

10هزار تومان دارند البته نوع چینی آن نوع تایوانی آن كمی گرانتر است . در زیر عكسی را از یك نوع آنالوگ آن گذاشته ام كه در مدل های مختلف عرضه شده اند ولی همه آنها تقریبا كاربرد مشابه دارند.روش كار با فایندر: در قسمت منوی سیستم روسیورتان روی فرکانس موردنظری که قسط دارید روی آن تنظیم دیش را آغاز کنید بروید و سپس به سراغ LNB رفته یک سر فایندر که نوشته شده است To LNB را به LNB بزنید و سر دیگر که نوشته شده است To Reciver را به کابل اصلی که به رسیور می رود بزنید وسعی كنید از فركانسی استفاده كنید كه امواج قوی داشته باشد. مثال فركانس قوی

برای اروپا:11747 H 27500

برای تركست:11804 V 24444

توجه: اگر شما از ترمینال 1به4 استفاده می کنید باید کابل اصلی را از ترمینال خارج کرده و آنتن را به فایندر به صورت مستقیم وصل کنید.
بعداز نصب فایندر عقربه فایندر را به وسیله ولومی که روی فایندر است به سمت 5 تا 6بیاورید و با حرکت دیش به صورت عمودی و افقی سعی کنید که عقربه به سمت 10 برود وسپس عقربه را با ولوم به شماره 6 برگردانید و دوباره این عمل را انجام دهید تا دیگرعقربه پیشرفتی نداشته باشد. بعد از شنیده شدن سوت متوالی مسیر با موفقیت رسد شده وسعی كنید با تنظیم میلیمتری ان را دقیق كنید


صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic