برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

گزارش ٤ انجمن بین المللی در مورد آثار سوء امواج الكترومغناطیس
فناوری اطلاعات

طاهره ساعدی
ایران موسسه ای برای سنجش امواج الكترومغناطیس آنتن هایBTS ندارد
ایران برخلاف بسیاری از كشورها فاقد موسسه ای برای سنجش میزان انرژی ساطع شده از آنتن های BTS است. مهندس مسعود فاتح محقق مركز پژوهش های مجلس و مدیر پروژه بررسی آثار سوء امواج الكترومغناطیسی این مركز با اعلام این مطلب می گوید: در كشورما، اپراتورهای تلفن همراه هم مجری وهم ناظر نصب آنتن های BTS هستند درحالی كه یك مجری نمی تواند ناظر باشد. به گفته مهندس فاتح، میزان امواج ساطع شده از بعضی آنتن های BTS در مناطق پرجمعیت شهر بیشتر از حد استاندارد بین المللی است كه باعث ایجاد عوارض و آثار سوء می شود در همین رابطه دكتر ناصری مدیركل امور زیربنایی وزارت ICT نیز از تلفن همراه به عنوان مضرترین دستگاه ارتباطی یاد می كند و می گوید: باوجود گذشت یك سال از تدوین استانداردهای لازم برای سنجش میزان تشعشعات و كیفیت تلفن های همراه در كار گروهی در وزارتICT و ارسال آن به موسسه استاندارد، هنوز این موسسه در زمینه تدوین و ابلاغ استاندارد ملی تلفن همراه بر این اساس اقدامی نكرده است.
این مسئله با وجود میلیون ها گوشی تلفن همراه قاچاق و فاقد استاندارد در كشور می تواند باعث تشدید عوارض ناشی از تشعشعات تلفن همراه برای مشتركان شود. به گفته پژوهشگران و متخصصان فرآیند نظارت و سنجش میزان تشعشعات ساطع شده از آنتن های BTS و تلفن های همراه باید از سوی دولت موردتوجه قرار گیرد تا عوارض سوء این امواج برسلامت انسان به حداقل ممكن برسد.
مهندس فاتح می گوید: محققان تأكید می كنند كه قرار گرفتن در معرض تشعشعات امواج، آثار نامطلوبی بر سلامت انسان دارد كه میزان و شدت آن به طول موج و میزان قرار گرفتن در برابر این تشعشعات وابسته است.
شواهد علمی نشان می دهد در مراحل اولیه خواب افرادی كه بیش از دیگران در معرض امواج الكترومغناطیسی قرار دارند، معمولا فعالیت های مغزی بیشتری مشاهده می شود؛ به عبارت دیگر آن ها احساس آشفتگی و بی قراری می كنند. بنابراین زمانی كه در دنیای مدرن از لوازم الكترونیكی و تلفن های همراه استفاده می كنیم، باید در نظر داشته باشیم كه هم زمان در معرض آثار منفی امواج الكترومغناطیسی به میزان گسترده قرار داریم. به گفته مهندس فاتح، امواج الكترومغناطیس مختص تلفن های همراه نیست بلكه لوازم برقی مانند مایكروویو، سشوار، سیستم های بی سیم، موتور خودرو، سیستم های فشارقوی و رایانه و انواع لوازم برقی كه در اطراف ما وجود دارد، امواجی از خود ساطع می كند كه برای انسان مضر است. تأثیرات منفی حاصل از این امواج، بستگی به نوع و طول موج آن ها دارد.
به گفته این پژوهشگر، با افزایش كاربرد امواج الكترومغناطیس در زندگی امروز، دانشمندان از سال ١٩٤٠ به فكر تحقیق در مورد خطرات احتمالی این امواج افتادند و تحقیقات گسترده ای را در مورد آثار سوء آن بر بدن انجام داده اند.
موسسه های گوناگون استانداردهای متعددی برای سطح مضر بودن امواج تعیین كردند كه به تدریج پس از كشف این مهم كه این امواج حتی در مقیاس های پایین نیز برای بدن مضر است، استاندارد آستانه مضر بودن امواج را كاهش دادند، در واقع استانداردهای اولیه سطح بیشتری از جذب امواج الكترومغناطیسی را برای بدن مجاز می دانست.
مركز پژوهش های مجلس با جمع آوری گزارش های مختلف به این نتیجه رسید كه گوشی تلفن همراه بیشترین آسیب را نسبت به دیگر دستگاه ها به بدن می رساند.
دبیر انجمن دانش آموختگان مخابرات ضمن اشاره به این مسئله می گوید: از آن جا كه گوشی های تلفن همراه در فاصله نزدیك تری به بدن قرار می گیرد و از طرف دیگر عموم مردم نیز علاقه بیشتری به استفاده از این دستگاه دارند، بنابراین امواج ساطع شده از آن هم تأثیرات بیشتری بر بدن می گذارد.
وی می افزاید: گزارش های علمی بروز عوارضی همچون كم شدن حافظه بلندمدت و كوتاه مدت، سردرد، افزایش فشارخون، ایجاد اختلال در عملكرد قلب و كلیه ها و تأثیر نامطلوب آن بر باروری را در این زمینه تایید كرده است. تأثیرات منفی گوشی تلفن همراه بر كودكان خیلی بیشتر است.
مهندس فاتح می گوید: زمانی كه یك دستگاه تلفن همراه فاصله بیشتری با آنتن BTS دارد امواج الكترومغناطیسی ساطع شده آن خیلی بیشتر و قوی تر است، چون برای در ارتباط بودن و در تماس بودن با آنتن، انرژی بیشتری ساطع می كند.
حتی زمانی كه كاربر از تلفن استفاده نمی كند، گوشی در حال ارسال و دریافت امواج به نزدیك ترین آنتن است. بنابراین زمانی كه فاصله گوشی با آنتن BTS كمتر است برای ارتباط با آنتن، انرژی كمتری نیز از گوشی ساطع می شود و طبیعی است كه ضرر كمتری هم در پی خواهد داشت.
به همین دلیل زمانی كه فردی مسافرت می كند یا به مسافت هایی كه در فاصله دورتری از یك آنتن قرار دارد، می رود، شارژ تلفن همراه وی زودتر تمام می شود.
رئیس سازمان اطلاع رسانی تحلیلگران مخابرات تأكید می كند: برای كاهش ضررهای ناشی از امواج تلفن همراه تا حد امكان بهتر است آن را روی تلفن ثابت دایورت كنیم. توصیه بعدی استفاده از هندزفری دارای سیم است؛ چون هندزفری بی سیم از طریق امواج با تلفن همراه در تماس است، بنابراین از خود انرژی ساطع می كند و قرار دادن گوشی هندزفری بی سیم در گوش نیز ضرر بیشتری خواهد داشت.
همچنین آنتن های BTS نیز باید توسط شركت ارتباطات سیار، در مكان های مناسب نصب شود تا ارتباط گوشی با شبكه به راحتی برقرار شود.
مهندس فاتح می گوید: براساس نتایج پژوهش هایی كه در انگلستان و اسپانیا در زمینه بررسی آثار آنتن های BTS انجام شده است، در ٩٧ درصد كسانی كه بیشتر از حد معمول از تلفن همراه استفاده می كنند، آثار سوء و عوارضی همچون افزایش استرس، سردرد، خستگی، دلهره، اختلال در عملكرد حافظه، مشكل در تمركز، بی اشتهایی و حتی عوارض پوستی مشاهده شده است؛ بهتر است گوشی در سمت قلب یا كمر قرار نگیرد و درون كیفی و با فاصله از بدن گذاشته شود تا آثار سوء آن تا حد امكان كاهش پیدا كند.
باتوجه به این كه شبكه تلفن همراه مبتنی بر انتشار امواج رادیویی و ایجاد و توسعه آن است، استفاده از آنتن های فرستنده و گیرنده امواج تلفن همراه با نام BTS نیز با حساسیت دنبال می شود.
محقق مركز پژوهش های مجلس با اشاره به این مسئله می گوید: بررسی گزارش های علمی منتشر شده از سوی متخصصان حوزه مخابرات و پزشكی مانند موسسه مهندسان برق و الكترونیك، موسسه استانداردهای ملی آمریكا، كمیسیون بین المللی حفاظت در برابر تشعشعات غیر یونیزه، انجمن ملی اندازه گیری و حفاظت در برابر تشعشعات رادیویی نشان می دهد كه طبق استانداردهای اعلام شده در سال ١٩٩٩، در آن دسته از آنتن های BTS كه در باند فركانسی هزار و ٨٠٠ مگاهرتز كار می كند، حداقل انرژی رادیویی كه قرار گرفتن در معرض تشعشع آن برای سلامتی مضر نمی باشد، ٢/١ میلی وات بر سانتی مترمربع است؛ این میزان برای شبكه هایی كه در باند فركانسی ٩٠٠ مگاهرتز كار می كند، ٥٧/٠ میلی وات بر سانتی مترمربع می باشد كه اگر این استانداردها در كشور مورد توجه اپراتورهای مختلف قرار بگیرد می توانیم ادعا كنیم كه ضرر امواج این آنتن ها به حداقل خود و حتی كمتر می رسد. ولی متأسفانه شاهد هستیم كه دربسیاری از نقاط پرجمعیت برای تحت پوشش قرار دادن مشتركان اضافه شده به شبكه، اقدام به افزایش توان آنتن می كنند كه این افزایش توان اگرچه موجب می شود محدوده بیشتری تحت پوشش قرار گیرد ولی میزان انرژی ساطع شده از آن خیلی بیشتر از حد استاندارد می شود. بنابراین باید گروهی به فعالیت بپردازند و میزان انرژی ساطع شده از آنتن های BTS و استاندارد بودن میزان امواج ساطع شده از آن ها را آزمایش كنند كه متأسفانه در حال حاضر چنین موسسه ای وجود ندارد.
مهندس فاتح اظهار می دارد: نحوه ارسال امواج از طریق BTSها در كشور ما معمولا به گونه ای است كه سیگنال BTS در فاصله ٥٠ تا ٢٠٠ متر از BTS به زمین می رسد.
دكتر شهلا چایچیان، متخصص زنان و زایمان نیز معتقد است: زنان باردار نباید بیشتر از ٧ یا ٨ ساعت از تلفن همراه استفاده كنند چون امواج گوشی می تواند بر سلامت جنین تأثیر بگذارد.به گزارش ITIran، اكثر متخصصان مغز و اعصاب معتقدند كه هر چقدر هم میزان تشعشعات آنتن های BTS اندك باشد، اما به مرور و به طور دائم در معرض این امواج قرارگرفتن می تواند تاثیرات بسیار منفی بر سلامت انسان بگذارد. همین مسئله نیز باعث شده است كه در بسیاری از كشورها، مردم از نصب دكل BTS در نزدیكی محل سكونت خود جلوگیری كنند.
به عنوان نمونه در سال ٢٠٠٤، جمعی متشكل از ٥٠٠ دانشمند آلمانی طی نامه ای به نخست وزیر معترض شدند كه چرا اجازه نصب آنتن های BTS به تعداد زیاد در نزدیكی خانه های مسكونی داده می شود با وجود آن كه سرطان زا بودن این امواج از سوی بسیاری از محققان تایید شده است. همین مسئله سبب شده است كه در آلمان منازلی كه در نزدیكی دكل های BTS قرار دارد، حدود ٢٥درصد افت قیمت داشته باشد.
بنا به همین دلایل است كه در بسیاری از كشورهای پیشرفته كار اپراتورها از مرحله بعد از نصب BTS آغاز می شود و شركت هایی برای مكان یابی و نصب BTS وجود دارند كه به اپراتورهای تلفن همراه این خدمات را ارائه می دهند، خدماتی كه در آن سعی می شود عوارض تشعشعات این آنتن ها در مناطق مسكونی به حداقل برسد.
دكتر صادق زاده رئیس كمیته مخابرات مجلس می گوید: خود آنتن های BTS چون براساس استانداردهای جهانی ITU توسط چند شركت خارجی ساخته و به ایران وارد می شود، خطر زیادی ندارد اما نصب آن باید براساس استانداردهای مشخص شده بین المللی باشد.
به گفته دكتر صادق زاده، میزان تشعشع با مدت زمان رابطه مستقیم و با مجذور فاصله رابطه معكوس دارد. بنابراین اگر زمان مكالمه، گوشی تلفن همراه رابه گوش بچسبانیم، امواج الكترومغناطیسی ساطع شده از گوشی در سلول های آبدار بدن مانند چشم و گوش ایجاد حرارت اضافی می كند و این حرارت اضافی در افراد مختلف می تواند مشكلات متفاوتی را به وجود آورد. بنابراین باتوجه به میزان حساسیت فرد، این عارضه ممكن است به صورت سردرد، گوش درد، احساس خستگی، كوفتگی، بی خوابی و یا كم خوابی و كم اشتهایی بروز كند. بنابراین در مكالمه با تلفن همراه به ویژه مكالمه طولانی بهتر است از هندزفری دارای سیم استفاده كرد.
رئیس كمیته ارتباطات مجلس می گوید: برای این كه امواج آنتن های BTS برای افراد ساكن در منازل یا ادارات نزدیك به آنتن ضرری نداشته باشد، باید فاصله تا آنتن و استانداردهای مربوط به آن رعایت شود.
دكتر ناصری، مدیركل زیربنایی شورای عالی فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات، می گوید: در دنیا استانداردهای خاصی برای كیفیت و میزان تشعشع تلفن های همراه تدوین شده است كه براساس آن، تلفن های همراه را از نظر میزان تشعشعات مورد سنجش قرار می دهد ولی متأسفانه هنوز در ایران چنین استانداردی تدوین نشده است.
به گفته دكتر ناصری، استاندارد مربوطه باید حد مجاز تشعشع را برای انسان مشخص كند تا گوشی های فاقد این استاندارد از دور خارج شود؛ این استانداردها همچنین كیفیت خود دستگاه را نیز دربرمی گیرد.
دكتر ناصری كه ریاست كار گروه تدوین استاندارد گوشی تلفن همراه را برعهده داشته است، می افزاید: در این كار گروه، مشخصات و میزان تشعشع استاندارد هر گوشی مشخص شد تا به عنوان استاندارد ملی شناخته شود و برای تایید نهایی به موسسه استاندارد ارسال شد؛ ولی پس از گذشت بیش از یك سال هنوز چیزی به نام استاندارد ملی تدوین نشده است درحالی كه تدوین چنین استانداردی برای سنجش انواع گوشی ها از لحاظ میزان تشعشعات از سوی دولت ضروری است، ضمن این كه چنین اقدامی باعث اطمینان خاطر مشتركان می شود. هم اكنون به دلیل نبود نظارت، گوشی های فاقد كیفیت و غیراستاندارد كه به طور قاچاقی وارد كشور می شود، در سطح وسیع در اختیار مردم قرار می گیرد.

مدیركل دفتر امور زیربنایی فناوری اطلاعات وزارت ICT می گوید: براساس قانون در كشور ما برای تدوین استاندارد حتما باید از منابع فارسی و داخلی استفاده شود درحالی كه برای تهیه استاندارد تلفن همراه از نظر تشعشع و كیفیت به این بررسی های مجدد نیازی نیست؛ چون همه این مطالعات پیشتر در كشورهای پیشرفته انجام شده است.

http://www.reporter.ir/archives/86/11/005408.php


این مطلبم در یک وبلاگ دیگه خوندم جالبه


امواج مایکروویو و فر مایکروویو در حال کشتن مردم است ! بی اطلا‌عی مردم از مضرات‌ اشعه‌ها

امواج مایکروویو و فر مایکروویو در حال کشتن مردم است ! بی اطلا‌عی مردم از مضرات‌ اشعه‌ها

MICROWAVE COOKING is Killing People!امواج مایکروویو چیست؟

این امواج مانند نور مرئی از جنس امواج الکترو مغناطیسی هستند که فرکانس بسیار بالا و طول موج بسیار کمی دارند تمام امواج رادیویی ، مادون قرمز ، نور مرئی ، موبایل ، رادیو ، ماهواره ... از جنس امواج الکترو مغناطیسی هستند و فرق آنها در فرکانس و توان تشعشع آنهاست.

امواج مایکروویو در مسیر حرکت خود یا پس از برخورد با ماده انعکاس پیدا می کنند یا عبور می کنند و با جذب ماده می شوند. این امواج اگر به سطح فلزات برخورد کنند، منعکس خواهند شد، از شیشه و پلاستیک عبور می کنند و موادی که حاوی آب هستند مانند غذاها و بدن انسان انرژی این امواج را جذب می کنند.

مایکروفر چگونه کار میکند؟

در مایکروفر یک وسیله بنام مگنترون Magnetron وجود دارد که این امواج را تولید میکند این امواج با فرکانس 2450 مگاهرتز ایجاد می شود و در فضای مایکرو فر پخش می شود و توسط دیوار فلزی آن منعکس شده و روی ماده غذایی متمرکز می شود . مولکول های آب درون غذا دارای دو قطب مثبت و منفی هستند و زمانی که در معرض امواج ماکروویو قرار می گیرند، با همان فرکانس امواج شروع به نوسان می کنند و مرتباً جهت قطب مثبت و منفی آنها جابه جا می شود. مولکول ها حدود میلیون ها بار در ثانیه نوسان می کنند و در حین حرکت به مولکول های اطراف شان برخورد می کنند. درنتیجه به علت اصطکاک دمای ماده غذایی به سرعت بالا می رود.

بسیاری از محقق ها معتقدند که امواج ماکروویو آن قدر انرژی دارند که بتوانند ساختار مولکول های غذا را تخریب کرده و موجب سرطان شوند.وقتی که امواج مایکروویو به مولکول های مواد غذایی برخورد می کنند باعث پاره شدن و تغییر ساختار آنها شده و ماهیت آنان را تغییر میدهد و سپس شما این مولکول هایی را که مثلا دیگر مولکول پروتئین نیستند را می خورید و بدن شما یک مولکول ناشناخته را دریافت کرده و بعدا تبدیل به بافتهای سرطانی در قسمتهای مختلف بدن می شود.

در ضمن خود امواج مایکروویو مانند امواج موبایل ، آنتنهای موبایل هم در صورت قرار گرفتن شمادر طولانی مدت باعث پاره شدن رشته های " دی ان ای" DNA بدن شما می شود و فرزندان ناقص الخلقه و .... ایجاد خواهد شد...

از آنجایی که بدن انسان نیز حاوی آب است، می تواند امواج ماکروویو را جذب کند. قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم امواج ماکروویو می تواند موجب سوختگی های عمیق بافتی و آب مروارید شود. البته تمام اجاق های نشتی امواج دارند و این بسیار خطرناک است. اما اگر دستگاه ماکروفر شما قدیمی باشد، یا قفل آن خراب باشد یا ضربه دیده باشد، ممکن است در آن به خوبی بسته نشود و در حین روشن بودن دستگاه، اشعه های ماکروویو به بیرون نشت کنند که در اینصورت کار شما تمام است!

آیا از خود پرسیده اید چرا انواع سرطان ها بتازگی و بشدت افزایش پیدا کرده است؟

بیش از 90% از خانه‌هاى آمریكایى میكروویو را دارند و براى آماده‌سازى غذا از آن استفاده می كنند. براى اینكه میكروویو خیلى مناسب كار آنها را راحت كرده است. البته مردم فكر می كنند چون دولت جلوی مایكروفر را نمی گیرد پس خوب است! مثل سیگار چون دولت آن را تولید می كند و جلوی آن را نمی گیرد پس حتما خوب است !

مرگ یک بیمار با تزریق خون مایکروویو شده

در سال 1991 در ایالت اکلاهما در خانم Norma Levitt پس لز تزریق خونی که با دستگاه مایکروفر گر شده بود تا به بیمار تزریق شود مرد. خیلی ساده این اتفاق افتاد امواج مایکروویو باعث تغییر ماهیت مولکول ها و گلوبول های خونی شده بودند!

در مورد شیر هم همین اتفاق خواهد افتاد در صورتی که شما شیر خود رابا مایکروویو گرم می کنید بدانید که نوشیدنی سمی می خورید که کم کم جان شما را خواهد گرفت .7 دلیل برای اینکه دستگاه مایکروویو خود را به سطل آشغال بیندازید.

1- استفاده از غذاهای مایکروویو شده باعث کاهش حافظه و لطمه به مغز می شود.

2- بدن انسان نمی تواند مولکول های پاره شده در جریان مایکروویو را در متابولیسم بدن شرکت دهد .

3- تولید هرمورن های مردانه و زنانه دچار اختلال می شود.

4- اثر خوردن غذاهای مایکروویو شده در بدن ماندگار است.

5- مواد غذایی و معدنی بشکل سالم و طبیعی به بدن نمی رسند.

6- غذاهای مایکروویو شده باعث ایجاد انواع سرطان ها می شوند.

7- غذاهای مایکروویو شده باعث کاهش و اختلال سیستم دفاعی بدن می شوند.


برای مطالعه منابع انگلیسی می توانید اطلاعات بسیار زیادی در اینترنت پبدا کنید.این سوال رو دیدم كه خیلی ها پرسیده بودند در جستوجوهای اینترنتی خودشون: فرق مایكروفر با مایكروویو چیست؟

جواب: مایكرو فر خانگی دستگاهی است كه با امواج مایكروویو كار میكند. یعنی مایکروفر همان مایکرو ویو هست.

http://coastaway.blogspot.com/2009/01/blog-post_28.html

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات