برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

یك منبع تغذیه سوئیچینگ (Switched-mode power Supply) یا SMPS یك واحد منبع تغذیه توان (psu) است كه به روش سوئیچینگ عمل رگولاسیون را انجام می دهد. برای ثابت نگه داشتن ولتاژ و جریان خروجی یك منبع تغذیه دو روش رگولاتور خطی و رگولاتور به روش سوئیچینگ وجود دارد.

در روش رگولاتور خطی از ترانس و المانهای یكسو كننده جریان و فیلتر استفاده می‌شود. عیب این روش تلفات بالا و بازدهی پائین و عدم دسترسی به رگولاسیون دقیق و مقادیر دلخواه در خروجی این نوع منبع تغذیه است. یك مقایسه را می‌توان بین این دو روش به این صورت بررسی كرد:
1- در روش خطی ترانسها در فركانس 50 تا 60 هرتز كار می‌كنند كه در نتیجه دارای اندازه و حجم بیشتری هستند ولی در روش سوئیچینگ به دلیل استفاده از فركانس بالای 50 تا 200 کیلوهرتز حجم و وزن ترانسها را می‌توان كاهش داد.
2- بازده توان در روش سوئیچینگ بیشتر از روش خطی است. یك منبع خطی با تلف كردن میزان توان، خروجی خود را رگوله می‌كند ولی در روش سوئیچینگ با تغییر میزان دوره سیكل سوئیچ یا همان (duty cycle) می‌توان ولتاژ و جریان خروجی را كنترل كرد.
(در توانهای بالا از روش PWM و در توانهای پائین تر از 30 وات از روش كلید زنی به صورت پالسهای معمولی استفاده می‌شود) یك طرح خوب در این روش می تواند تا 95% بازدهی داشته باشد.
موردی كه در منابع تغذیه سوئیچنگ وجود دارد بحث نویز و اثرهای ناخواسته الكترومغناطیسی است كه می بایست از فیلتر EMI و اتصالات RF استفاده كرد.
شكل زیر بلوك دیاگرام منبع تغذیه سوئیچینگ را نشان می دهد.در طرح منبع تغذیه سوئیچینگ اگر ورودی اصلی AC باشد ابتدا از یك طبقه یكسو كننده عبور می‌كند. طبقه یكسو كننده یك ولتاژ dc رگوله نشده ایجاد می‌كند كه این ولتاژ dc به خازنهای فیلترینگ بزرگ متصل می‌شود جریان كشیده شده توسط این یكسو كننده از منبع تغذیه AC باعث ایجاد پالسهای كوتاه در اطراف پیك ولتاژ AC می‌شود.
این پالسهای كوچك در فركانسهای بالا باعث كاهش فاكتور توان منبع تغذیه سوئیچینگ می‌شوند در اینجا از تكنیكی باید استفاده كرد و جریان یكسو شده را مجبور كرد تا شبیه یك شكل موج سینوسی باشد كه در واقع فاكتور توان اصلاح شود.

یك SMPS با ورودی DC به این مرحله (یكسو كننده) احیتاجی نداریم.می توانیم برای ورودی SMPS یك سوئیچ انتخاب حالت قرار دهیم كه برای حالت DC مدار یکسو کننده در ورودی سیستم حذف شود و برای حالت ac نیز دو حالت 120 و 220 ولت قرار دهیم . (در حالت 120 ولت یك مدار دو برابر كننده ولتاژ و در حالت 220 ولت یك یكسو كننده در طرح ورودی قرار بگیرد)در مرحله اینورتر دوباره این مقدار dc به AC تبدیل می‌شود فركانس كار این اینورتر (منظور سوئیچ كردن ها) بیش از 20 كیلوهرتز انتخاب می‌شود (جهت عدم شنود صدای ترانس) در مرحله بعد ترانس با تعداد دورهای پیچشی كم وجود دارد (به دلیل فركانس بالا دور سیم پیچ ترانس كم می شود و بسته به نیاز ترانس افزاینده یا كاهنده است) (عمل سوئیچ معمولاً به كمك چند طبقه MOSFET جهت رسیدن به بهره بالا انجام می‌شود).

http://www.namelectronic.ir/index.php?option=com_content&task=view&id=55&Itemid=1

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات