برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

سلونوییدها

اصول کار سیم پیچ در کنترل ماشین بسیار مهم است.همانند رله وکنتاکتور،سلونویید نیز یک قطعه ی الکترومکانیکی است.در این قطعه،انرژی الکتریکی به صورت انرژی مغناطیسی تبدیل شده و ربایش حا صل از میدان مغناطیسی باعث حرکت مکانیکی می شود.این بسیار مهم است که وقتی سلونویید ولتاژ تغذیه دریافت می کند زبانه ی خود را به صورت کامت وارد کند .در غیر این صورت،جریان در بوبین افزایش خواهد یافت ودر نتیجه،بوبین خواهد سوخت

جریان در وضعیت باز جریان هجومی(INRUSH)نامیده می شود (بر حسب آمپر).جریان بر حسب آمپر در وضیت بسته جریان پایدار نسبت جریان هجومی به جریان پایدار به طور کلی از مقدار تقریبی 1:5 در سلونوییدها کوچک تا مقدار تقریبی 1:15 در سلونوییدها ی بزرگ متفاوت است.

زمانی که بوبین سلونویید راه اندازی می شود،زبانه در خارج از وضعیت است .بدلی شکاف باز در مسر مغناطیسی (مدار مغناطیسی)،جریان اولیه در بوبین زیاد است.به محض این که زبانه به داخل حفره بوبین وارد می شود،سطح جریان به مقدار پایین تری تنزل می کند .

بیشتر سلونوییدها از سه قسمت اصلی تشکیل شده اند:

1-قاب

2-زبانه

3-بوبین.

قاب وزبانه معمولا از جنس لایه های مرغوب فولاد سیلیکونی ساخته می شوند.سیمهای مسی عایق که روی هم پیچیده میشوند؛بوبین ستونویید را تشکیل می دهند.

سلونوییدهایی که در موارد ولتاژ AC به کار می روند به صورت غوطه ور در روغن ساخته می شوند .اتلاف حرارت و شرایط پوشش آنها برای این نوع کاربرد در نظر گرفته می شود.همچنین این نوع سلونوییدها با پایه های سوکتی نیز تولید می شوند.

زمانی که بوبین یک سلونویید راه اندازی می شود(جریان راه اندازی از آن عبور می کند)یک میدان مغناطیسی در اطراف بوبین تولید می شود.این میدان منغاطیسی،نیرویی تولید میکند و این نیرو بر زبانه ی سلونویید اعمال می شود .

در نتیه اعمال این نیرو زبانه به سمت داخل بوبین رانده می شود .این نیروی وارده بر زبانه نیروی کشش نامیده می شود .کشش در سلونویید دارای تغییرات زیادی است .مقدار این نیرو ممکن است از کسری از یک اونس تا مقادیری در حدود100نیوتن تغییر کند.

اتصالات به بوبین ممکن است یکی از این سه روش انجام شود :

.سیمهای کوتاه قابل انعطاف ،

.ترمینالهای روی بوبین ،

.جعبه ترمینال و

.اتصالات سوکتی وپین .

در زمینه کاربرد سلونویید باید دو نکته مهم بایستی مورد توجه قرار گیرد:

1-کشش سلونویید بایستی همواره بیش از بار باشد.اگر کشش دارای مقدار کمتر از بار باشد،ممکن است سلونویید کند عمل کند و نتواند ضربه بزند.همچنین ممکن است تحت شرایطی چون ولتاژ پایین یا اضافه شدن بار در شرایط اصطکاک یا فشار استفاده کننده همواره نتواند سلونویید را کنترل کند.بنابراین،به طور کلی عاقلانه تر این است که مقدار نامی سلونوییدرا بین 20-25% بیشتر در نظر بگیریم.احتیاط:کشش زیاد ممکن است باعث سروصدای زیاد زبانه شود که نتیجه ی آن خرابی یا صدمه دیدن قاب و زبانه خواهد بود.

2-در عمل زمان تناوب کاری بایستی معلوم باشد.در بعضی کاربردها زمان تناوب کاری بایستی کند باشد.در مواردی دیگر ممکن است لازم باشد سلونویید تا چند صد مرتبه در دقیقه عمل کند.احتیاط:چنانچه سلونویید با با بیش از ماکزیمم زمان تناوب کاری تعریف شده تحت بار قرار گیرد،گرمای اضافی در آن ذخیره شده و باعث خرابی مکانیکی ان خواهد شد.

نیروی ولتاژ سلونویید

اگر ولتاژ سلونویید به مقدار کمتر از ولتاژ نامی آن کاهش یابد نیروی کششی آن به سرعت کاهش می یابد.چنانچه ولتاژ سلونویید به مقداری بیشتر از ولتاژ نامی ان افزایش یابد،نیروی کششی داخلی افزایش می یابد،ولی دمای سلونویید نیز به سرعت افزایش می یابد.

ولتاژ پایین

از نقطه نظر ولتاژ پایین،انتخاب سلونویید بایستی با نیروی مناسب و سطوح ولتاژ پایین باشد.این پیش بینی باعث می شود حتی در زمانی که ولتاژ پایین است سلونویید نیروی کافی داشته باشد و بنابراین کشش سلونویید مناسب بوده و از آسیب دیدن آن جلوگیری شود.

روش های طراحی ممکن است با یکدیگر متفاوت باشند اما سطوح ولتاژ پایین در حد 85% یا 90% مقدار نامی یا سطوح ولتاژ معمولی نگه داشته می شود.

نیرو های در سطوح ولتاژ پایین را می توان توسط رابطه ی ریاضی زیر با دقت خوبی تقریب زد:

F1=F*[V1/V]^2

ه در این رابطه:F1 نیروی سلونویید در ولتاز کاهش یافته ی V1

و F نیروی سلونویید در ولتاژ نامی V می باشند.

اضافه ولتاژ

نیروی اضافی ناشی از اضافه ولتاژ(یا ولتاژ بیشتر از مقادیر نامی بوبین)معمولا برای مدت کوتاهی از زمان وارد می شود.در این شرایط،عمر مکانیکی سلونویید به طور جدی به خطر نمی افتد.

دمای سلونویید بالا می رود و در نتیجه دمای منتجه نهایی سلونویید افزایش می یابد.دمای سلونویید را می توان با نصب آن روی یک سطح فلزی مانند صفحه ی آلومینیومی که بتواند گرما را منتقل کند،کاهش داد.


http://www.electrotechnic.blogsky.com/1388/02/18/post-11/

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات