برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

روش ها و توصیه های مفید و کاربردی برای صرفه جویی در مصرف انرژی برق در منزل

این سخن کنایه آمیز مردم که " روزی برای نفس کشیدن هم باید پول داد " چندان دور از حقیقت اقتصاد امروز نیست.


دست کم میتوان این گونه تصور کرد که هزینه های پاک سازی آب و هوا و در کل هزینه های استفاده از طبیعت ، بایستی به عنوان بخشی از هزینه تولید در نظر گرفته شود. یکی از مهمترین و موثرترین برنامه هایی که در راستای بهینه سازی مصرف انرژی در دنیای غرب صورت گرفت ، برنامه موسوم به انرژی استار(Energy Star) یا ستاره انرژی بود.


انرژی استار یک برنامه با پشتوانه دولتی بود که کاربردهای خانگی و تجاری انرژی را با شعار : "کیفیت محیط زندگی ما مسولیت همه ماست " هدف قرار داده بود.نتیجه چشمگیر بود. تنها در سال 2004 و فقط در محدوده کشور ایالات متحده آمریکا این طرح آنقدر انرژی صرفه جویی کرده بود که بتوان انرژی 24 میلیون خانه را تامین کرد و معادل مصرف 20 میلیون خودرو گازهای گلخانه ای کمتری سرازیر جو زمین بشود.


ارزش این صرفه جویی 10 بیلیون دلار بوده است. یعنی استفاده هر شهروند آمریکایی از این بهره وری بالغ بر 36 دلار میشود. جالب است بدانیم این میزان به تنهایی 12 درصد از هزینه های جنگ عراق را پوشش میدهد! اگر در کشور ما این میزان صرفه جویی انرژی صورت میگرفت ، درآمد سرانه هر فرد ایرانی میتوانست تا 15 درصد افزایش یابد. پس انرژی اصلا هم ارزان نیست !

راهکارهای مدیریت مصرف در بخش خانگی
در ایران طی ساعات اولیه شب با ورود وسایل روشنایی و برخی از لوازم الکتریکی دیگر به شبکه برق ، مصرف برق بیش از 50 درصد نسبت به متوسط مصرف ساعتهای دیگر شبانه روز افزایش مییابد . این امر سبب میگردد بار مصرفی شبکه برق به حداکثر مقدار خود رسیده و احتمال قطع برق و عدم تامین آن افزایش یابد . از مدار خارج کردن تجهیزات برقی غیر ضروری و خصوصا تجهیزات پر مصرف در این زمان روشی جهت اصلاح الگوی مصرف میباشد .

در جدول مقابل میزان مصرف برخی تجهیزات برقی آورده شده است :


روشنایی :
بخش عمده ای از مصرف در ساعات اوج بار اختصاص به سیستم روشنایی مشترکین دارد برای روشنایی در خانه های خود سالانه 10 میلیارد کیلووات ساعت برق مصرف میکنیم که برای تولید این مقدار برق ، معادل 20 میلیون بشکه نفت خام برابر 340 میلیارد تومان هزینه میشود.با توجه به مصرف انرژی زیادی که در بخش روشنایی صورت میگیرد ، میتوان با رعایت راهکارهای بهینه سازی ، در کاهش مصرف انرژی این بخش مؤثر بود.

ده درصد تولید برق به طور مستقیم وابسته به ذخیره آب پشت سدهاست. با صرفه جویی در مصرف آب، از قطعی برق جلوگیری کنیم.
لامپ های رشته ای بیش از 95 درصد انرژی را به طور مستقیم به گرما و تنها 5 درصد آن را به نور تبدیل می کنند. و علاوه بر این در گرم شدن کره زمین و تغییرات آب و هوایی هم اثر زیادی دارند.
. لامپ های رشته ای مانند یک بخاری برقی کوچک است که اندکی نیز نور تولید می کند.
. زمان اوج مصرف برق از حدود اذان مغرب تا 4 ساعت بعد از آن است

. استفاده از روشنایی روز به دلیل حفظ سلامت چشم، شادابی، پیشگیری از افسردگی و صرفه جویی انرژی بسیار مهم است.
· ساخت لامپهای کم مصرف تاثیر بسیار زیادی در کاهش مصرف برق ایجاد میکند . با توجه به اینکه بازده نوری لامپهای کم مصرف تقریبا 5 برابر لامپهای رشته ای است و نیز به دلیل عملکرد در فرکانسهای بالا دارای نور کاملا یکنواختی است لذا خستگی چشم کمتری نسبت به لامپهای رشته ای ایجاد میکند.

· از نظر اقتصادی نیز استفاده از لامپهای کم مصرف ، بصرفه است زیرا هرچند بطور متوسط هزینه اولیه برای خرید لامپ کم مصرف حدود 6 برابر لامپ رشته ای با توان مشابه است ، اما با فرض بطور متوسط 8 ساعت روشن بودن لامپها در شبانه روز ، در مدتی حدود 6 ماه افزایش هزینه ناشی از خرید لامپ کم مصرف با کاهش بهای برق مصرفی جبران شده و با توجه به اینکه معمولا عمر متوسط لامپهای کم مصرف 8 برابر لامپهای رشته ای است ( و گارانتی بودن لامپ کم مصرف ) ، صرفه جویی قابل ملاحظه ای در بهای برق ایجاد خواهد شد .

طول عمر لامپ های کم مصرف 8 برابر بیشتر و مصرف آنها 5 برابر کمتر از لامپ های معمولی است.
استفاده از لامپ کم مصرف راهکاری مفید برای کاهش هزینه های جاری خانواده است
قیمت برق مصرفی به صورت تصاعدی محاسبه می شود، هر چه میزان مصرف برق بیشتر باشد، قیمت هر کیلووات برق مصرفی نیز بیشتر خواهد شد.

· میزان نوردهی هر لامپ کم مصرف 11 وات معادل لامپ 60 وات معمولی و هر لامپ 18 وات کم مصرف معادل لامپ 100 وات رشته ای میباشد.
· با توجه به اینکه تقریبا 95 درصد انرژی مصرفی لامپ رشته ای به گرما تبدیل میشود لذا استفاده از لامپ رشته ای خود مانند استفاده از یک دستگاه بخاری کوچک میباشد و در زمانهایی که هوا گرم میباشد ، گرمای لامپ نیز به گرمای محیط اضافه خواهد شد و بنابر این نیاز به استفاده از سیستم های سرمایش افزایش یافته و خو مصرف برق و انرژی را افزایش داده و هزینه مربوطه نیز دوچندان خواهد گردید.
· با خرید لامپ کم مصرف امکان تنظیم رنگ نور دلخواه خود را ( با ترکیب تعداد مختلف از لامپهای آفتابی و مهتابی ) خواهید داشت.
· لامپهای کم مصرف با سرپیچ های معمولی و نیز کوچک ( لوستری ) در دسترس میباشد.
· در انتخاب و خرید لامپ کم مصرف لازم است از لامپ شرکتهای معتبر و شناخته شده که دارای کیفیت بالایی هستند و دارای ضمانت نامه نیز میباشند استفاده گردد.
· پس از روشن شدن ، در حدود 4 دقیقه طول خواهد کشید تا لامپ کم مصرف حداکثر شار نوری خود را تولید کند.
· به منظور داشتن حداکثر شار نوری توصیه میشود لامپ کم مصرف به صورت آویز نصب گردند.
· توصیه میشود لامپهای کم مصرف در حبابهای بسته مورد استفاده قرار نگیرند.
· عمر مفید لامپهای کم مصرف و مهتابی با روشن و خاموش کردن زیاد کاهش مییابد ،‌بنابر این فقط در محلهایی که دفعات مکرر لامپها باید خاموش و روشن شوند مانند سرویسهای بهداشتی و راه پله ها استفاده از لامپهای رشته ای با وات پایین توصیه میشوند.
· یکی از روشهای مناسب برای کنترل روشنایی در محلهایی که از لامپ رشته ای استفاده میشود استفاده از کلید های دیمر دار است . این کلید ها این قابلیت را فراهم میکنند که نور لامپها را از مقدار حداکثر تا خاموش تغییر دهند. لامپهای کم مصرف و فلورسنت امکان کار با دیمر را نداشته و میسوزند.
· بطور کلی بازده لامپهای روشنایی ( کم مصرف ،‌رشته ای و ...) با افزایش توان ( وات ) آنها افزایش مییابد. مثلا روشنایی ایجاد شده توسط یک لامپ 100 وات رشته ای معادل روشنایی 2 لامپ 60 وات رشته ای و یا 4 لامپ 40 وات رشته ای است در حالی که مصرف برق آن کمتر است . از این رو در محلهایی که روشنایی بیشتر مورد نیاز است از یک لامپ با وات بیشتر به جای چند لامپ با وات کمتر استفاده شود .
· برای تامین روشنایی در طول روز حتی الامکان از نور طبیعی استفاده کنید
· مقدار روشنایی محیط را متناب با دقت مورد نیاز کارهایتان انتخاب کنید و برای انجام کارهایی مانند مطالعه ، بجای روشن کردن کل محیط از روشنایی موضعی مانند چراغ مطالعه و آباژور و ... استفاده کنید .
· از لوستر های با شاخه های متعدد و لامپهای پر قدرت استفاده نکنید .
· استفاده از روشنایی های غیر مستقیم ( که در گچبری های سقف های لوکس استفاده میشود ) سبب کاهش میزان بهره نوری مفید منبع روشنایی میگردد.
· برای انعکاس بهتر نور ، رنگ پرده پنجره ها و رنگ آمیزی سطوح داخلی اتاقها را روشن انتخاب کنید.
· دقت شود هیچ فضایی بیهوده روشن نماند اگر در اتاق نشیمن هستید آشپزخانه و یا فضای دیگر را بیجهت روشن نگذارید ، همچنین سعی شود از روشنایی تجملی پهیز گردد.
· در ساعات اوج مصرف ، خاموش کردن لامپهای اضافی ( حتی یک لامپ ) باعث میشود در شبکه خاموشی نداشته باشیم.
· لامپهای رشته ای با حدود یک هزار ساعت استفاده ، افت شدید نوری خواهند داشت . پس منتظر سوختن لامپ نشده و تقریبا هر 6 ماه یمبار آنها را تعویض نمایید.
· گرد و خاک موجود در محیط از میزان بهره نوری لامپها میکاهد و آنها را کدر میکند . تمیز کردن مرتب لامپها را فراموش نکنید.
· در راه پله های ساختمانهای چند طبقه از کلید های زمان دار ( تایمر دار ) برای کاهش مصرف برق استفاده کنید.

سیستمهای سرمایشی و گرمایشی
مصارف سرمایشی سهمی در حدود 26 درصد از کل مصرف برق بخش خانگی را به خود اختصاص میدهند. این سهم در بعضی از شرایط آب و هوائی و با توجه به نوع وسیله مورد استفاده میتواند متغیر باشد. نحوه کارکرد کولرها با توجه به آبی و گازی بودن آنها متفاوت است.
در کولرهای آبی سرمایش با استفاده از تبخیر قطرات بسیار ریز آبی که با هوا آمیخته شده به اطاق وارد میشود. این کولرها برای نقاطی با آب و هوای خشک بسیار مناسب است. چون علاوه بر سرمایش هوا برای تلطیف هوا نیز مفید است. این کولرها مصرف برق کمتری نسبت به کولرهای گازی داشته و درنتیجه هزینه کمتری نسبت به آنها دارند.
در کولرهای گازی یک ماده واسط در فاز مایع با گرفتن حرارت از محیط داخلی به فاز گازی رفته که در طول این روال حرارت محیط کاهش پیدا میکند و در ادامه برای اینکه ماده واسط توانایی گرفتن دوباره حرارت را داشته باشد باید با مصرف انرژی ، متراکم شده و دوباره به حالت مایع در آید. انجام این عمل توسط کمپرسور کولر صورت گرفته و لذا مصرف برق قابل توجهی را موجب میشود. مصرف برق این گونه کولرها عموماً بسیار بالاتر از نوع آبی است و هزینههای بسیار بالاتری را نیز دارا میباشند. این گونه کولرها برای مناطقی که مرطوب می­باشند و امکان استفاده از کولر آبی را ندارند مورد استفاده قرار میگیرد.
· حتی‌الامکان کانال‌کشی کولرهای آبی از کوتاهترین مسیر انجام شود. چنانچه کانال‌های کولر خارج از ساختمان قرار دارند ، حتماً باید بوسیله عایق‌کاری با پشم شیشه یا عایق‌های دیگر از گرم شدن کانال‌ها و هدر رفتن سرما در اثر تابش مستقیم نور خورشید بر آنها جلوگیری شود. در این مورد حتی نصب یک سایبان ساده بر روی کولر و کانال‌ها هم مؤثر است.
· هرچه مسیر کانال‌کشی کولرهای آبی طولانی‌تر و پرپیچ و خم باشد، فشار هوا در مسیر کانال‌ها افت پیدا کرده و جبران آن به انرژی بیشتری نیاز دارد و سرمای حاصل شده نیز کمتر می‌شود. لذا باید حتی‌الامکان کوتاهترین مسیر کانال‌کشی درنظر گرفته شود.
· کلید بادزن (فن) در کولرهای گازی به شما امکان می‌دهد هنگام شب ، از دستگاه فقط برای تهویه هوا استفاده کنید و هزینه برق دستگاه را به میزان زیادی کاهش ‌دهید.
· هر سال نسبت به تعویض پوشال‌های کولر آبی اقدام نمایید. تمیز کردن و رفع اشکالات کولر پیش از شروع به کار آن در فصل گرما ، کارکرد کولر را بهبود بخشیده ، مصرف انرژی آن را کاهش می‌دهد و از هدررفتن سرما نیز جلوگیری می‌کند.
· استفادة بی‌مورد و یا همزمان از وسایل خانگی گرمازا مانند: اجاق ، سماور، لامپ‌های متعدد و... باعث افزایش گرمای محل سکونت می‌شود و نیاز به استفاده از کولر را افزایش می‌دهد.
· چنانچه امکان‌پذیر باشد باید از سیستم سرمایش موضعی استفاده گردد. به این معنی که تنها به اتاق‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد هوای سرد را منتقل کنید. به این منظور می‌توان دریچه‌های ورودی هوا به سایر اتاق‌ها را مسدود کرد.
· در حد امکان از روشن نگه‌ داشتن مداوم کولر در طول روز پرهیز کنید و به ویژه تا حد امکان سعی کنید از دور کند (آرام) کولر استفاده کنید تا فشار کمتری به دستگاه وارد شود.
· کولرهای گازی از جمله پر مصرف‌ترین وسایل برقی خانگی هستند. بنابراین در صورتی که نیازی به این نوع کولرها وجود ندارد از استفاده آنها خودداری کنید. در صورت ضرورت استفاده از این نوع کولرها که هزینة ‌سنگینی را نیز در بردارند، باید حتیالامکان در ساعات پیک مصرف برق از آنها استفاده نشود.
· کولرهای گازی معمولاً دارای درجة تنظیم دما (ترموستات) هستند. تنظیم دما بر روی دمای مناسب فصل گرم که بین 18 تا 22 درجة سانتیگراد است ، باعث می‌شود تا هنگام رسیدن دمای اتاق به درجة دمای تنظیم شده ، کولر به طور خودکار خاموش شود و بنابراین انرژی کمتری مصرف کند. در مورد کولرهای آبی نیز، نصب یک ترموستات ساده در اتاق‌ها ، می‌تواند مقدار زیادی از مصرف انرژی را کاهش دهد.
· برای جلوگیری از خروج سرما ، اطراف پنجره‌ و دربها را با نوارهای درزگیر عایق‌بندی کنید. استفاده از تهویه طبیعی در هنگام شب و درزبندی منازل در طول ایام گرم بسیار مؤثر خواهد بود. مطالعات نشان داده است که نشتی و انتقال حرارت باعث اتلاف بین 10 تا 40 درصدی کل مصرف گرمایش و سرمایش میگردد.
· بهترین درجه حرارت منزل در تابستان بین 20 تا 25 درجه سانتیگراد است. از سرد کردن بیش از حد محل سکونت خود ، خودداری کنید.
· کاشتن یک اصله درخت در نزدیک کولر گازی حدود 10 تا 15 درصد موجب کاهش مصرف انرژی خواهد شد. به دلیل اینکه سایة درخت اولاً خود مانعی در برابر تابش نور مستقیم خورشید می‌باشد و ثانیاً هوای تازه‌ای که توسط درخت ایجاد می‌شود باعث می‌گردد تا در واقع هوای پشت کولر گازی تهویه شود.
· نصب کندانسورهای کولر گازی در سایه باعث جلوگیری از اتلاف میزان قابل توجهی از انرژی مصرفی خواهد شد.
· در صورت امکان کولر گازی خود را در مسیر باد نصب کنید ، زیرا این کار به علت کاهش فشار بر کولر باعث افزایش بازدهی آن و کاهش مصرف انرژی می‌شود.
· هنگامیکه درجه حرارت بیرون ساختمان از دمای داخل کمتر است ، با باز کردن پنجره‌ها به تهویة طبیعی ساختمان کمک کنید.
· در روزهای بسیار گرم ، با بستن در ، پنجره‌ها و کشیدن پرده‌ها از ورود انرژی گرمایی بیشتر به داخل ساختمان جلوگیری کنید.
· سیستم‌های سرمایش خود را به طور منظم تمیز کرده و به ویژه گرد و خاک روی کویل‌ها و فن‌ها را پاک کنید.
· اتاق‌های نشیمن و خواب را از25 درجة سانتیگراد خنک تر نکنید.
· کارهایی نظیر پخت و پز، شست‌ و شو و اتوکشی را در ساعاتی انجام دهید که گرمای هوا کمتر است.
· پوشیدن لباس‌های سبک و روشن ، امکان گردش هوا بر روی پوست بدن را فراهم کرده و در نتیجه ، احساس خنکی ناشی از تعرق ، نیاز به سرمایش بیشتر را کاهش می‌دهد.
· استفاده از حداقل روشنایی مورد نیاز در طول شب‌های گرم سال ، باعث کاهش بارهای گرمایی داخل ساختمان می‌شود.
· مسیرهای عبور هوای سیستم سرمایش را در کانال‌ها و دریچه‌های ورودی و خروجی به طور مرتب تمیز کرده و از عدم وجود موانع در این مسیرها اطمینان حاصل نمایید.
· در تابستان معمولاً سه منبع عمده گرمای ناخواسته در منزل شما وجود دارد ، گرمای هوای خارج که از طریق سقف و دیوار هدایت می‌شود، گرمایی که از لامپ‌ها و لوازم خانگی انتشار می‌یابد و نور خورشید که از راه پنجره‌ها به داخل می‌تابد. بنابراین مسئول انرژی منزل خود باشید و با ارزیابی هر یک از موارد فوق تدابیری بیندیشید ، مثلاً با افزایش عایق پشت بام و دیوارها حرارت عبور نخواهد کرد. پنجره‌ها را با استفاده از سایبان ، پرده کرکره و یا پارچه‌ محافظت نمایید. نصب پرده با رنگ روشن یا سایبان روشن نور خورشید را به سمت بیرون منعکس می‌نماید.
· هنگام ترک ساختمان در طول روز ، حتی الامکان سیستم سرمایش را خاموش کنید و در صورت روشن گذاشتن کولر‌، درجة ترموستات را 5 تا 10 درجه کمتر کنید.
· کاشتن درختچه‌های پیچ در مجاورت ساختمان‌ها علاوه بر زیبایی،عایق سرما و گرما می‌باشند.
· فیلترهای هوای کولرهای گازی را به صورت منظم تمیز کنید.
· نصب صحیح کولرگازی مورد مهمی در جلوگیری از مصرف بیرویه انرژی است. مکانیزمهای درونی کولر با نصب غیر صحیح و غیر تراز دچار مشکل خواهند شد.
در صورتی که از کولرهای گازی دو کاره که برای گرمایش نیز میتوانند مورد استفاده قرار گیرند استفاده میکنید توجه به نکات زیر موثرمیباشد:
· تنظیم ترموستات روی درجات بالاتر باعث سریع‌تر گرم شدن اتاق‌ها نمی‌شود و چنانچه ترموستات روی همین درجة تنظیم باقی بماند ، سبب اتلاف انرژی خواهد شد.
· کانال‌های انتقال هوای گرم را نشت‌گیری کرده و آنها را در مسیرهای سرد عایق‌کاری کنید.

سایر لوازم و تجهیزات الکتریکی
تنوع و گستردگی لوازم برقی خانگی مورد استفاده در هر کشور تابع عوامل گوناگون اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و آب و هوائی میباشد. این عوامل نه تنها بر روی تنوع محصولات ، بلکه بر روی الگوی استفاده از وسیله نیز تأثیر می‌گذارد.
امروزه استفاده از لوازم برقی خانگی در ایران روندی رو به توسعه دارد. تغییر شرایط اجتماعی و ازدیاد تعداد مصرف کنندگان باعث شده است ، بازار لوازم برقی خانگی در کشور رشد قابل توجهی داشته باشد. بدون شک این روند توسعه بر افزایش مصرف برق نیز تاثیرگذار است.
لوازم برقی خانگی که در خانواده‌های ایرانی بطور عام مورد استفاده قرار میگیرند شامل: آبگرمکن برقی، اطوی برقی، بخاری برقی، جارو برقی، سماوربرقی، لوازم صوتی تصویری، لوازم برقی آشپزخانه (پلوپز برقی، چرخ گوشت، مایکروفر و غیره)،ماشین لباسشوئی و ظرفشوئی، یخچال- فریزر، سایر لوازم برقی(پنکه و هواکش، سشوار و غیره) میباشند.
در خصوص انتخاب بهینه لوازم مذکور به منظور بهینه سازی مصرف انرژی برق کتابی از طرف شرکت توزیع برق تهران بزرگ تهیه گردیده که با مراجعه به مناطق برق و یا مکاتبه با دفتر بازار برق شرکت بصورت رایگان در اختیار قرار میگیرد. همچنین مشابه مطالب مذکور در سایت مدیریت مصرف توانیر نیز آورده شده است.

ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی:
· تحت هیچ شرایطی در ساعات اوج مصرف استفاده نشود . روزهای تعطیل و ساعات اولیه صبح بهترین ایام برای استفاده از دستگاه هستند.
· فیلتر آب خروجی دستگاه را تمیز نگه دارید.
· حتی المقدور از خشک کن دستگاه استفاده نشود.
· هر گونه شستشویی در حداقل دمای مناسب و مورد لزوم تنظیم شود تا از مصرف بیش از حد برق و اتلاف آب گرم جلوگیری شود.
· از ظرفیت دستگاه به طور کامل استفاده شود.
· بسیاری از دستگاهها دارای یک برنامه شستشوی اقتصادی هستند که شستشو را با کمترین آب ، پودر و حرارت ممکن انجام میدهند با کمک دفترچه راهنما از این برنامه استفاده کنید.
· هرچه تعداد دورهای خشک کردن لباسشویی در دقیقه بیشتر باشد، منجر به افزایش مصرف برق میگردد.
· ماشین ظرفشویی را دور از یخچال قرار دهید زیرا حرارت تولیدی دستگاه مصرف برق یخچال را افزایش میدهد.
· در صورتیکه ماشین ظرفشویی شما سیستم خشک کن بدون گرما دارد از آن استفاده و اگر ندارد بعد از شستشو درب آنرا باز تا باجریان هوا ظرف ها خشک شوند.
· ماشین های لباسشویی با درب از جلو بسیار کمتر از انواع ماشین های بادرب از بالا آب و برق مصرف میکنند.
· درجه حرارت 90درجه را معمولا برای لباسهای سفید و بسیار کثیف به کار میبرند.
· لکه‌گیری لباس‌ها ، در اغلب موارد به شما این امکان را می‌دهد که از برنامه‌های با آب سرد یا‌ آب 40 تا 60 درجه استفاده کنید.
· استفاده از لوله‌کشی آب گرم برای استفاده در ماشین لباسشویی بسیار مفید خواهد بود.
· اولین و مهمترین نکته در خرید ماشین لباسشویی توجه به استاندارد بودن و رتبه برچسب مصرف انرژی آن است. بدون توجه به این فاکتورها هرگز اقدام به انتخاب نکنید.
· هزینههای انرژی مصرفی و تعمیر و نگهداری بخشی از هزینه در اختیار گرفتن یک وسیله است که در ماشین های لباسشویی با برچسب انرژی نامناسب بالاتر است. این وضعیت برای ماشینهای لباسشویی غیر استاندارد به مراتب بدتر خواهد بود.
· باید توجه داشت که ماشین لباسشویی چه امکاناتی برای شستشو به شما می‌دهد، امکان شستشو با آب سرد ، امکان شستشو با درجة حرارت پایین آب و امکان تعیین تعداد دور آبکشی در دقیقه ، از جمله امکانات مفیدی هستند که می‌توانند در کاهش مصرف برق ماشین لباسشویی بسیار مؤثر باشند.
· میزان مصرف برق ماشین لباسشویی پیش از هر چیز به تکنولوژی بکارگرفته شده توسط کارخانة سازندة ‌آن بستگی دارد.
· ماشین‌های ظرفشویی مقدار زیادی برق و آب مصرف می‌کنند ، بنابراین در خرید آنها باید به هزینه مصرف هر یک از این دو منبع توجه داشت.

یخچال و فریزر:
یخچال- فریزر از رایجترین لوازم برقی خانگی و از پرمصرفترین آنها میباشد. یخچال-فریزر در سایزها و اشکال متنوعی ساخته میشود که جملگی اصول کار یکسانی دارند. مصرف انرژی این وسیله وابستگی بسیار زیاد به نحوه استفاده و شرائط جانبی مانند موقعیت نصب و غیره دارد. یخچالها 27 درصد هزینه برق خانوار را به خود اختصاص می دهند، در خرید یخچال، به برچسب انرژی آن توجه کنیم.
· در هنگام خرید یخچال و فریزر به میزان مصرف انرژی و برچسب انرژی آنها دقت کنید.
· حجم یخچال و فریزر باید با توجه به نیاز و تعداد افراد خانواده انتخاب شود تا از فضای آن بطور کامل استفاده شود.
· برفک‌های یخچال و فریزر را بطور منظم آب کنید ، زیرا با افزایش قشر برفک ، مصرف انرژی بالا می‌رود. با انتخاب یخچال‌های مجهز به سیستم برفک آب‌کن اتوماتیک ، مصرف برق بدون دخالت مصرف کننده ، کاهش می‌یابد.
· قرار دادن یخچال یا فریزر در مجاورت دستگاه‌های گرمازا مثل اجاق گاز، آب‌ گرم‌کن ، شوفاژ و همچنین زیر نور مستقیم خورشید ، مصرف انرژی آنرا افزایش می‌دهد. در صورتی که امکان دیگری برای قرار دادن یخچال - فریزر در آشپزخانه وجود نداشته باشد ، با یک پوشش مناسب (عایق حرارتی) دستگاه را از حرارت و گرما حفظ کنید.
· فضای پشت یخچال و فریزر برای گردش هوا باید حداقل به اندازه 20 سانتیمتر با دیوار فاصله داشته باشد. ضمناً لازم است لوله‌های پشت یخچال و فریزر و موتور آن حداقل سالی دو بار گردگیری شود. رعایت این موارد سبب انتقال حرارت بهتر بین هوا و لوله‌ها خواهد شد.
· مواد غذایی را پیش از سرد شدن کامل در یخچال و فریزر قرار ندهید و از گذاشتن همزمان مقدار زیادی مواد غذایی در یخچال و بویژه فریزر خودداری کنید. این کار سبب ایجاد فشار بیش از حد به موتور یخچال و فریزر خواهد شد.
· جهت نگهداری مواد غذایی ، پس از گذاشتن آنها در کیسه‌های فریزر، در آنها را به صورتی ببندید که دیگر هوای اضافی در داخل آن وجود نداشته باشد. در ضمن بر روی هر یک از کیسه‌ها برچسبی که حاوی مطالبی همچون نام مواد غذایی ، نوع آن (سرخ شده، پخته، خام و...) و تاریخ منجمد کردن باشد را بچسبانید. چنین برچسبی را با اطلاعات کلی‌تر شامل فهرست مواد غذایی داخل هر سبد ، کشو ، قفسه و یا طبقه نیز تهیه کرده و در محل مناسب بچسبانید. به این ترتیب دستیابی به مواد غذایی مورد نیاز بسیار آسان خواهد شد و مدت زمان لازم برای پیدا کردن مواد مورد نیاز و باز ماندن درب وسیله کاهش خواهد یافت.
· از باز و بسته کردن بیهودة درب یخچال یا فریزر پرهیز کنید هر بار که درب یخچال را باز میکنید حدود 30درصد از سرمای آن خارج میشود.
· نوار لاستیکی درب یخچال و فریزر به مرور زمان انعطاف و کارآیی خود را از دست می‌دهد. توصیه می‌شود سالی یکبار سالم بودن نوارها کنترل شود تا در صورت کوچکترین نشتی هوا ، نسبت به تعویض آن اقدام گردد. برای این منظور یک اسکناس بین درب و بدنه قرار دهید ، اگر اسکناس محکم در جای خود قرار نگرفت ، احتمالاً لاستیکهای اطراف یخچال خراب شده‌اند.

· باید توجه داشت که تنظیم صحیح و به موقع ترموستات یخچال و یا فریزر با عنایت به مواردی همچون حجم و میزان مواد غذایی درون آنها، محل قرار گرفتن یخچال و فریزر و دمای محیط وسایل مزبور، نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی این وسایل خواهد داشت و به عبارتی تنظیم نادرست و یا عدم توجه به تنظیم به موقع ترموستات باعث فاسد شدن و یا یخ‌زدگی مواد غذایی و به تبع آن افزایش مصرف انرژی خواهد شد. بنابراین درجه ترموستات فریزر را معمولاً بین 15 تا 18 درجه زیر صفر و درجه ترموستات یخچال را بین 2 تا 4 درجه بالای صفر تنظیم کنید. تنظیم درجه حرارت روی حدود 5 درجه پایین‌تر از این میزان ، می‌تواند سبب افزایش مصرف انرژی تا حد بیش از 20 درصد بشود.
· از گذاشتن هرگونه پارچه بر روی طبقات یخچال جداً پرهیز کنیم ، چون این کار از گردش هوا در یخچال جلوگیری می‌کند و مصرف برق آن را افزایش می‌دهد.

لوازم صوتی و تصویری:
لوازم صوتی و تصویری از لوازم با توان مصرفی پایین هستند. اما با توجه به فراگیری و گستردگی استفاده‌کنندگان در مجموع نقش بسیار مهمی در مصرف برق خانگی ایفا می‌کنند.
مهمترین مشکل در مورد این گروه آن است که نه تنها در زمان روشن بودن ، بلکه در زمان خاموش شدن از طریق دکمه در حالت آماده کار نیز برق مصرف می‌کنند.
تلویزیون مهمترین مولفه مصرفی در این گروه است که سیر تکامل تکنولوژی خود را طی می‌کند که به طور عام در طول شبانهروز، ساعات متمادی در خانوادهها از این وسیله استفاده میکنند.
مصرف این گروه از لوازم بیشترین وابستگی را به مقدار ساعات مصرف از آنها دارد. از این رو مصرف برق خانواده‌ای که به تلویزیون به عنوان یک عضو همیشه روشن نگاه می‌کند تا خانواده‌ای که از آن در بعضی از ساعات استفاده می‌کند تفاوت زیادی وجود دارد.
· دو شاخة تلویزیون ، ویدئو، ضبط صوت ، کامپیوتر و دستگاههای بازی را هنگامیکه نیازی به استفاده از آنها ندارید ، از پریز قطع نمایید.
· نسبت به انتخاب اندازه مناسب صفحه تلویزیون متناسب با فضای منزل اقدام نمایید.
· امروزه لوازم صوتی و تصویری حتی در زمانیکه از طریق دکمه خاموش میشوند برق مصرف میکنند لذا در زمانی که به مدت چند ساعت متوالی از آن استفاده نمیکنید حتماً دو شاخه آنرا از پریز برق قطع کنید.
· سعی شود از تلویزیونهای مناسب و با وات مصرف کمتر استفاده گردد.
· قبل از خواب از خاموش بودن کامل و خروج 2شاخه برق لوازم صوتی و تصویری اطمینان حاصل کنید.
· در صورت لزوم استفاده از زمان سنج تلویزیون برای خاموش کردن آن قبل از خواب ، آن را در حداقل زمان ممکن تنظیم نمایید.

مطالب بیشتر
سیستم روشنایی و سرمایش اتاق خود را پس از ساعت اداری خاموش کنید.
کالاهایی که کم مصرف تر هستند دوام بیشتری دارند، پس در هنگام خرید وسایل برقی به میزان مصرف کالا توجه کنید.
در زمان اوج مصرف، احتمال نوسانات برق و در نتیجه آسیب دیدن وسیله برقی شما بیشتر است، حتی الامکان در زمان اوج مصرف، از وسایل برقی پر مصرف استفاده نکنید.
دقت در انتخاب ساعات به کار انداختن وسایل برقی، از وظایف شهروندی ماست
مصرف برق را کاهش دهید تا از تخفیف های مشترکان کم مصرف بهره مند شوید.
مصرف بهینه انرژی را فرهنگ سازی کنیم.
پولی را که از کاهش مصرف برق صرفه جویی می شود، می توان در جای بهتری همچون خرید کتاب و یا کلاس های تقویتی و یا ورزشی سرمایه گذاری کرد.

در کامپیوتر خود از امکانات پیش بینی شده صرفه جویی همچون خاموش شدن خودکار مانیتور یا رفتن به وضعیت استندبای استفاده کنید. این امکانات به شما اجازه میدهند در صورت چند دقیقه بیکاری کامپیوتر ، مانیتور شما خاموش شده و سپس بلا فاصله در زمان نیاز مجددا آماده به کار شود. نگرانی از خرابی و استهلاک بی مورد است. در ضمن می توانید به جای استفاده از کامپیوتر رو میزی از لپتاپ استفاده کنید ، نوت بوک ها یک دهم کامپیوتر های رومیزی برق مصرف می کنند.
ا توجه به اینکه در حدود 80 درصد تعداد مشترکین را مشترکین خانگی تشکیل میدهند و از طرف دیگر در تهران بیش از 45 درصد مصرف مربوط به مشترکین خانگی است لذا نهادینه شدن مدیریت مصرف در این بخش جامعه کمک فراوانی به اقتصاد ملی ، صنعت برق و اقتصاد خانواده دارد .

با استفاده منطقی از انرژی نه تنها شاهد کاهش هزینههای مصرف انرژی خود خواهیم بود ، بلکه آثار مفیدی همچون کاهش آلودگی محیط زیست و تداوم طول عمر منابع ملی و نتیجتاً توسعه اقتصادی کشور را بدنبال خواهد داشت.
بطور نمونه در صورتی که هر خانواده ایرانی به جای یک لامپ معمولی 100 وات از یک لامپ کم مصرف 20 واتی تا 5 ساعت در روز استفاده کند ،‌در هر سال بیش از 5/2 میلیارد کیلووات ساعت برق یعنی بیش از تولید یک نیروگاه صرفه جویی کرده ایم که میزان صرفه جویی در سوخت و نیز عدم آلودگی محیط زیست بخوبی قابل درک میباشد.
بنابر این مناسب است که به میزان مصرف برق خود حساس بوده و از طریق کنترل ارقام موجود در قبضها برای خود اهداف بلند مدتی جهت کاهش تدریجی مصرف برق در نظر بگیریم.
الگوی مصرف برق خانواده های ایرانی با تغییر فصول ،به علت استفاده از لوازمی متفاوت ، تغییرات زیادی دارد. در فصول گرم با استفاده از لوازم برودتی (مانند کولر) که دارای توان بالا و نیز زمان مصرف طولانی است ، بار زیادی به شبکه تحمیل میشود به طوریکه همواره بیشترین مشکلات از لحاظ ساعات اوج مصرف برق از اواسط تیرماه تا اواسط شهریور ماه و خصوصا در ساعات بین 19 تا 23 وجود دارد. در فصول سرد نیز با ورود لوازم گرمایشی مانند بخاری برقی که آنهم نیز از توان بالایی برخوردار بوده و در ساعات متمادی استفاده میشود ، شاهد افزایش مصرف هستیم.
همچنین الگوی مصرف برق با توجه به شرایط اقلیمی و فرهنگی گوناگون در نقاط مختلف کشور میتواند متفاوت باشد بطور نمونه بدلیل استفاده گسترده از وسایل برودتی ، مناطق گرمسیر نسبت به سایر مناطق کشور ، مصرف برق بیشتری در تابستان دارند. از این رو کنترل الگوی مصرف در فصول مختلف با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی از اهمیت بسیاربالایی برخورداراست.
رعایت الگوی مصرف و قیمت واحد برق که تعرفه نامیده میشود ، ارتباط دارد . الگوی مصرف برق یک معیار استاندارد برای کنترل صحیح مصرف برق توسط مشترکین است . استفاده صحیح از تجهیزات برقی مناسب سبب میشود تا مقدار مصرف برق هر مشترک کمتر از این معیار شود در صورتی که مشترکی بیش از مقدار الگوی مصرف ، برق مصرف کند بهای برق او بصورت پلکانی افزایش خواهد یافت .

الگوی مصرف ماهیانه برای مشترکین خانگی در تهران و در فصل تابستان 300 کیلو وات ساع و در سایر فصول 200 کیلو وات ساعت است. با توجه به اینکه قبض برق مشترکین عادی اغلب حدود دو ماهه صادر میشود لذا در قبض برق مصرف متوسط ماهیانه ذکر شده است که مقدار آن قابل مقایسه با الگو خواهد بود.


مخلوط‌کن
۱. دقت کنید که قبل از قرار دادن محفظه بالائی روی موتور، قسمت درونی که با موتور و در نتیجه با برق تماس دارد کاملاً خشک باشد.
۲. توجه داشته باشید که حداکثر ظرفیت مخلوط‌کن یک لیتر است.
۳. بعد از پایان کار دستگاه، دو دقیقه صبر کنید، سپس درپوش را بردارید.
۴. اگر می‌خواهید ضمن کار با دستگاه محتویات آن را به‌هم بزنید فقط از میلهٔ مخصوص این کار که همراه وسایل دستگاه است و جنس پلاستیکی دارد، استفاده کنید. از این میله فقط وقتی در مخلوط‌کن بسته است و از راه سوراخی که روی درپوش به همین منظور تعیبه شده استفاده کنید.
۵. اگر دستگاه روشن نمی‌شود، شاید به‌علت پرشدن بیش از ظرفیت آن است که از نظر ایمنی به‌طور خودکار جریان برق دستگاه قطع می‌شود دکمه خاموش را بزنید، پریز را از برق بکشید، محتویات را در قطعات کوچک‌تر ببرید و بعد دوباره داخل ظرف بریزید و کمی به طرف پائین فشار دهید. اگر باز هم نتیجه نگرفتید، محتویات را نصف کرده و در دو نوبت مخلوط کنید.
۶. در دو صورت معمولاً مخلوط‌کن کار نمی‌کند:
- مقدار مایعات درون مخلوط‌کن آنقدر کم است که مخلوط‌کردن آن مشکل می‌شود مانند سس‌ها.
- محتویات حالتی دارد که به دیواره می‌چسبد.
راه حل آن افزایش مایعات و یا استفاده میله مخصوص همزن است.

از طرف دیگر با نصب کنتور های دیجیتالی بهای برق در ساعات مختلف شبانه روز و متناسب با ساعات اوج مصرف نرخی متفاوت دارد.بصورتی که در ساعات پیک بار ( 4 ساعت که در تابستان از ساعت 19 تا 23 است ) بهای برق با نرخی حدود 4 برابر شرایط عادی و در ساعات کم باری ( ساعات ابتدایی روز یعنی 1 بامداد تا 6 صبح ) با نرخی حدود یک چهارم شرایط عادی محاسبه میگردد.

http://coastaway.blogspot.com/2008/07/blog-post_23.html


چرخ‌گوشت و نکات ایمنی مربوط به آن
نگهداری و طرز کار:
۱. هنگام چرخ کردن گوشت، قطعات آن را تا آنجا که ممکن است ریز کرده و به‌صورت یکنواخت و با حداقل فشار به چرخ‌گوشت (به‌صورت فشاری روی توده زیادی گوشت با گوشت‌کوب) کار کنید.
۲. بعضی از خانم‌ها برای راحتی بیشتر، هنگام چرخ‌کردن گوشت، پیاز نیز با چرخ‌گوشت خرد می‌کنند این عمل صحیح نیست، زیرا آب حاصل از پیاز به درون موتور نفوذ کرده و به دلیل چسبندگی باعث خرابی موتور می‌شود. در عین حال تیغه را نیز خیلی زود کند می‌کند.
۳. هنگام انتخاب قطعات گوشت برای چرخ کردن، قطعات بدون رگ و پی را انتخاب کنید زیرا رگ و پی در تیغه‌ها گیر کرده و عملاً چرخ نمی‌شوند.
۴. حداکثر ده دقیقه در هر بار، چرخ‌گوشت را روشن نگهدارید.
۵. هیچ‌گاه چرخ‌گوشت را خالی روشن نگذارید، زیرا دور موتور بالا رفته و سبب تولید گرما و فرسایش آن می‌شود.
۶. بعد از هربار چرخ‌کردن، تمام قطعات (قیف، مارپیچ، تیغه، پنجره و گوشت‌کوب) را با دقت بشوئید و خشک کنید.
۷. تیز کردن تیغه‌ها را به فرد وارد بسپارید. تیغه‌ها به‌دقت و از هر سمت باید سائیده شوند.
۸. چرخ‌گوشت وسیله‌ای ساده و بدون دردسر است. اگر هم دچار عیب شود، بیشتر موتور و قطعات الکتریکی از کار می‌افتند که برای تعمیر آن‌ها باید به تعمیرکار مراجعه کنید.
۹. با رعایت فوق و دور نگهداشتن چرخ‌گوشت از رطوبت آشپزخانه، عمر موتور و دیگر قطعات آن افزایش می‌یابد.
۱۰. اگر می‌خواهید مقدار زیادی گوشت را چرخ کنید (بیش از ۲کیلو)، هر چند دقیقه یک بار موتور چرخ‌گوشت را خاموش کنید تا سرد شود.
۱۱. تکه‌های گوشت را به اندازه کافی ریز کنید. فشار آوردن به گوشت‌کوب چرخ‌گوشت نه تنها در سرعت عمل آن مؤثر نیست بلکه این عمل باعث می‌شود از دور مارپیچ چرخ‌گوشت کاسته شده و گوشت با کندی خارج شود.
۱۲. هیچ‌گاه پیاز و سیب‌زمینی را داخل چرخ‌گوشت نریزید، این کار موجب کند شدن تیغه و پنجره آن می‌شود.
۱۳. اگر چرخ‌گوشت به‌جای خارج کردن گوشت چرخ شده، آن را له می‌کند، علت کند بودن تیغه و پنجره چرخ‌گوشت است.
۱۴. تیغه چرخ‌گوشت را به‌طور متوسط هر سه ماه یکبار باید تیز کرد.
۱۵. در پایان کار، جهت اطمینان از خارج شدن همه گوشت از داخل چرخ، از کمی نان خشک استفاده کنید.
۱۶. بعد از استفاده، همه اجزاء چرخ‌گوشت را با آب گرم و مایع ظرفشوئی به‌خوبی شسته و کاملاً خشک کنید و سپس داخل کیسه نایلونی قرار دهید.
چند نکته ایمنی:
۱. بچه‌‌ها به‌کار چرخ‌گوشت علاقه دارند. هنگام روشن بودن این دستگاه به‌هیچ عنوان حتی در صورت ضروری بودن کار پیش آمده، بچه را با چرخ‌گوشت روشن یا خاموش (زیرا بچه به تقلید از بزرگ‌ترها می‌تواند شاسی چرخ را روشن کند) تنها نگذارید، یک لحظه غفلت یک عمر پشیمانی به‌بار می‌آورد.
۲. گوشت‌کوب چرخ را پس از هر بار وارد کردن گوشت، در قیف باقی بگذارید.
۳. وقتی قطعات چرخ‌گوشت را شستید، آن‌ها را با دقت خشک کرده و بعد دوباره به هم وصل کنید. سپس با نایلون یا پوشش تمیزی دور قیف و پنجره را محکم ببندید، زیرا جانوران کوچک می‌توانند به درون مارپیچ رفته و هنگام کار، گوشت را مسموم سازند. در یک حادثه سم مارمولک سبب مرگ اعضاء یک خانواده شد پس بهتر است هر بار قبل از به‌کار انداختن چرخ‌گوشت درون آن را بازرسی کنید.
هشدار!
۱. تا به‌حال چرخ‌گوشت حوادث بسیار ناراحت‌کننده‌ای را آفریده است پس به خانم‌ها توصیه می‌کنیم که حتی‌الامکان چرخ‌گوشت را از دسترس بچه‌ها دور نگهدارند.
۲. تا سر حد امکان در حضور کودکان از چرخ‌گوشت استفاده نکنید، زیرا کودک به‌خاطر کنجکاوی، ممکن است ناگهان دست خود را به داخل فرو برد.
۳. اگر زیاده از حد از چرخ‌گوشت استفاده کنید به موتور آن فشار وارد شده، می‌سوزد.
۴. از پارچه مرطوب برای شستشو قسمت‌های برقی آن استفاده نکنید و هرگز آن را با آب نشوئید.
۵. همیشه چرخ‌گوشت را از دسترس کودکان دور نگهدارید و هنگام استفاده از آن را در سطحی قرار دهید که دست کودکان به آن نرسد.
۶. هرگز از انگشتان به‌عنوان عامل فشار گوشت به درون چرخ استفاده نکنید.
۷. طبق دستور سازنده چرخ‌گوشت هر چند یکبار آن را تعمیر و سرویس کنید.
۸. پریز، کلید و سیم اتصال چرخ‌گوشت را مرتباً بازدید کنید.
درصورت بروز حادثه چه باید کرد؟
۱. فوراً برق دستگاه را قطع کنید.
۲. در صورت خارج شدن دست کودک از چرخ‌گوشت بی‌درنگ دست را از دو نقطه مچ و بازو برای جلوگیری از خونریزی محکم ببندید و روی زخم را بپوشانید دست را از شانه‌ها بالاتر نگهدارید و فوراً او را به پزشک و بیمارستان برسانید.
۳. در صورتی‌که امکان خارج شدن دست کودک از چرخ‌گوشت نباشد از آوردن فشار خودداری کنید. دست را در نقطه مچ و بازو برای جلوگیری از خونریزی محکم بسته، کوچکترین حرکتی به دست یا چرخ‌گوشت ندهید. دست مصدوم و چرخ‌گوشت را با بستن و یا تکیه دادن به محل ثابت بگیرید.
۴. اگر می‌توانید قسمت موتور چرخ‌گوشت را برای سبک شدن به آرامی جدا کنید.
۵. در صورت خونریزی شدید یا شوک طبق دستورات داده شده از بروز آن‌ها جلوگیری به‌عمل آورید.


ماشین ظرفشوئی
۱. تا حد امکان از برنامهٔ کوتاه مدت (کم مصرف) استفاده کنید. همچنین اگر ظرف‌ها را پیش از قرار دادن در دستگاه با یک دستمال تا اندازه‌ای پاک کنیم، امکان استفاده از برنامه کوتاه بیشتر است.
۲. ماشین ظرفشوئی را تا اندازه ممکن پر کنید.
۳. از پودر ظرفشوئی به اندازه لازم استفاده کنیم، زیرا ریختن پودر زیادی ظرف‌ها را تمیز نخواهد کرد.
۴. اگر از یک منبع آب گرم ارزان قیمت برخوردار هستید، در صورت امکان آن را مستقیماً به ماشین ظرفشوئی وصل کنید.
۵. دستگاه را تا حد امکان در ساعت‌های پیک (۱۷ تا ۲۰) دانستنی‌های لازم درباره تلویزیون
چه کنیم تا تلویزیون بیشتر عمر کند؟
۱. پیش از هر چیز، دفترچه راهنما تلویزیون را به‌طور کامل مورد مطالعه قرار دهید تا از جزئیات استفاده صحیح از دستگاه مطلع شوید.
۲. مکان استقرار تلویزیون، بایستی از نور مستقیم بر کنار و حتی الامکان نور کمتری روی صفحه تابیده شود و از انعکاس‌های رنگی و نوری اطراف پیشگیری به‌عمل آید.
۳. گیرنده شما نباید در معرض رطوبت باشد و از دستگاه‌های حرارتی، رادیاتورها و نور آفتاب بر کنار باشد.
۴. دقت کنید سوراخ‌های تهویه پشتی تلویزیون پوشانده نشود تا تبادل حرارتی و خنک شدن تلویزیون به سهولت انجام گیرد.
۵. چنان‌چه دستگاه، داخل محدوده پوشیده مثل دکور یا دیوار پیش ساخته قرار داده می‌شود اطراف گیرنده می‌بایستی خالی باشد تا گردش هوا به خوبی صورت پذیرد.
۶. دقت کنید میز زیر تلویزیون از استحکام کافی برخوردار باشد، به گونه‌ای که عدم تعادل دستگاه منجر به سقوط تلویزیون نشود.
۷. از قرار دادن وسائل اضافی همچون گلدان، لیوان آب، ساعت، سوزن و سنجاق و مانند این‌ها بر روی تلویزیون جداً خودداری کنید.
۸. هرگز تلویزیون را در محلی که نزدیک در و پنجره می‌باشد و بدین ترتیب در معرض جریان هوا قرار می‌گیرد قرار ندهید.
۹. به محض مشاهده ریختن آب و یا هر گونه مایع دیگری بر روی تلویزیون آن را سریعاً پاک کنید.
۱۰. تلویزیون را هرگز نزدیک منابع گرما و یا زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید.
۱۱. روی تلویزیون پارچه و یا رو انداز قرار ندهید.
۱۲. با پارچه خیلی خیس تلویزیون را تمیز نکنید.
۱۳. به‌هنگام رعد و برق حتماً دو شاخه تلویزیون را از برق بکشید و اگر قصد دارید از منزل خارج شوید و هوا ابری به‌نظر می‌آید، بهتر است حتماً این کار را انجام دهید.
۱۴. از وارد آوردن هرگونه ضربه‌ای به تلویزیون خودداری نمائید.
۱۵. به‌هنگام زدن دو شاخه پریز، سیم آن را نگیرید.
۱۶. به‌منظور جلوگیری از واژگون شدن تلویزیون، به‌ویژه در خانه‌هائی که بچه‌های کوچک دارند، می‌‌توان با استفاده از ابزار خاص آن را به دیوار و یا زیر تلویزیون پیچ کرده و ثابت نمود.
۱۷. نگهداری درست از تلویزیون، مصرف آن را کاهش می‌دهد. بیش از هر چیز توجه کنید که دستگاه را در نزدیکی منابع حرارت‌زا (شوفاژ و ...) قرار ندهید تا در خنک شدن آن خللی ایجاد نشود.
۱۸. تلویزیون را طوری در اطاق قرار دهید که نزدیک‌ترین بیننده با آن حدود ۳ متر فاصله داشته باشد.
۱۹. با توجه به وضع برق و نوساناتی که وجود دارد استفاده از یک ترانس خودکار با ولتاژ مناسب برای عمر بیشتر تلویزیون ضروری است.
۲۰. در صورت طوفان و رعد و برق از تلویزیون استفاده نکنید و حتی برای ایمنی بیشتر سیم آنتن آن را نیز قطع نمائید.
۲۱. شیشه را با پارچه نرم تمیزی که در کف صابون ملایم فشرده‌اید تمیز کنید. با پارچه مرطوب آن را آبکشی نمائید و با پارچه سومی آن را خشک کنید. هرگز از مایعات پاک کننده و تمیز کننده‌های شیمیائی استفاده نکنید، آنها می‌توانند به شیشه شدیداً آسیب رسانند.
۲۲. برای مراقبت از پرداخت بدنه تلویزیون از پولیش مرغوب مبلمان استفاده کنید.
روشن نکنید.
۶. در مورد سر و صدا به نکاتی که دربارهٔ یخچال گفته شد توجه کنید.
۷. نظافت منظم، عمر دستگاه را افزایش و مصرف آن را کاهش می‌دهد.


دانستنی‌های لازم درباره یخچال
برای دوام بیشتر یخچال به این نکات توجه کنید:
۱. یخچال را در جائی قرار دهید که دور از وسایل حرارتی از قبیل اجاق گاز، فر و آبگرمکن باشد.
۲. پشت یخچال باید حداقل ۱۰ الی ۱۵ سانتی‌متر از دیوار فاصله داشته باشد.
۳. ترجیحاً درب یخچال را به‌مدت زیاد باز نگذارید.
۴. یخچال باید از سطح زمین فاصله داشته باشد تا بدین ترتیب سطح پائینی یخچال دچار پوسیدگی و زنگ‌زدگی نشود.
۵. برای افزایش طول عمر نوار دور یخچال بایستی همیشه تمیز باشد. (سطح تماس آن با یخچال و بالعکس نیز باید تمیز باشد، نه قدرت چسبندگی آهن‌ربای نوار بیشتر شود).
۶. در زمستان از درجه‌های بین ۱ تا ۲ و در تابستان از درجه ۲ تا ۴ استفاده کنید.
۷. برای مسافرت‌های طولانی بهتر است یخچال را از برق درآورید.
۸. به‌هنگام جابجائی حتماً آن را به‌صورت ایستاده حمل کنید، به‌طوری که قسمت موتور در پایین و قسمت رأس یخچال همیشه به‌سمت بالا باشد.
۹. برای تمیز کردن یخچال هیچ‌گاه از آب استفاده نکنید و همیشه از دستمال نمدار و سپس خشک استفاده کنید.
۱۰. حتی‌الامکان برای تمامی وسایل الکتریکی و الکترونیکی از جمله یخچال در منزل از ترانس استفاده کنید. در صورت نبودن ترانس در هنگام قطع برق، یخچال را از برق درآورده و حدوداً ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بعد از وصل شدن برق خانه، دو شاخه را به پریز بزنید.
۱۱. برای جداکردن موادغذائی از داخل فریزر و یا یخدان هرگز از چاقو و وسایل تیز استفاده نکنید.
۱۲. محل قرار دادن بطری در یخچال نباید زیاد سنگین شود، زیرا این امر سبب شکستگی این قسمت شده و در ضمن درب نیز، آسیب خواهد دید.
۱۳. کندانسور یخچال یا همان رادیاتور مشکی که در پشت یخچال قرار دارد، هر ساله باید یک یا دو بار، جهت کندکسیون و گردش بهتر حرارت، تمیز شود.
۱۴. قسمت موتور یخچال را نیز با جاروبرقی یا سشوار تمیز کنید و تا مخفی‌گاه سوسک‌ها نشود.
۱۵. بعد از تمیز کردن یخچال درب آن را چند ساعتی باز بگذارید تا بوهای نامطبوع از یخچال خارج شود.
۱۶. در صورت بروز هرگونه مشکلی، با نمایندگی رسمی آن تماس بگیرید و از تعمیر یخچال بدون آگاهی لازم خودداری کنید.
۱۷. به تعمیرگاه‌های متفرقه هرگز اطمینان نکنید و حتماً از طریق خود شرکت تولیدکننده اقدام به تعمیر آن کنید.
- اگر می‌خواهید یخچالتان کمتر برق مصرف کند...
در هر خانه‌ای یخچال و فریزر پرمصرف‌ترین وسایل برقی هستند زیرا ۲۴ ساعت شبانه‌روز را در تمام سال بی‌وقفه کار می‌کنند. با عمل کردن به ۸ توصیه ساده زیر، قبض برقتان سبک‌تر شده و به عمر یخچال و فریزرتان افزوده خواهد شد.
۱. مرتب برفک‌ها یخچال و فریزرتان را تمیز کنید تا به صورت قشر ضخیمی از یخ درنیاید. هر سال یکبار، نرده‌های پشت یخچال را از گرد و غبار تمیز کنید. قشر یخ داخل فریزر اگر حدود ۳ سانت شود، دو برابر برق مصرف می‌کند تا برودت دستگاه را حفظ کند.
۲. بهتر است یخچال را در محل خنک قرار دهید. مصرف دستگاه به درجه حرارت محیط اطرافش بستگی دارد. مثلاً چنانچه به‌جای محیط ۱۸ درجه سانتی‌گراد در محیطی با ۲۸ درجه سانتی‌گراد باشد مصرف آن ۳۸ درصد افزایش می‌یابد.
۳. در یخچال یا فریزر را کمتر باز بگذارید با این کار تا ۵ درصد در مصرف انرژی برق صرفه‌جوئی می‌شود.
۴. یخ‌های مواد خوراکی منجمد شده را در یخچال آب کنید، این کار دو فایده برایتان دارد، در مصرف حرارت پخت این مواد صرفه‌جوئی می‌شود و یخچال به کمک سرمای آزاد شده از مواد منجمد، انرژی کمتری مصرف می‌کند.
۵. قبل از باز کردن در یخچال، چیزهائی را که خریده‌اید و می‌خواهید در یخچال بگذارید، کاملاً آماده کنید.
۶. جدار داخل یخچال را با محلول جوش‌شیرین و آب هر چند وقت یکبار تمیز کنید.
۷. از کنار هم چیدن و چسباندن ظروف داخل یخچال و فریزر جهت گردش هوا جلوگیری کنید.
۸. اطمینان حاصل نمائید یخچال و فریزر بر روی یک سطح تراز قرار گرفته و درب آن به‌طور کامل بسته می‌شود.


دانستنی‌های لازم درباره ماشین‌لباسشوئی
استفاده صحیح از دستگاه‌های برقی دوام دستگاه را بیشتر کرده و امکان بهره‌برداری از حداکثر راندمان ماشین را به ما می‌دهد.
انتخاب برنامه:
همیشه به‌ علامت‌های روی دستگاه توجه کنید. به‌خصوص در مورد انتخاب برنامه خشک‌کن دقت کنید حرارت بالا در برنامه خشک‌کن باعث چروک شدن البسه می‌شود، به‌خصوص اگر الیاف مصنوعی داشته باشد. قبل از شروع برنامه خشک‌کن باید حتماً اول با دور تند ماشین آبگیری داشته باشد.
۱. با توجه به نوع محصول و دمای مورد نیاز برای شستشو، برنامه را انتخاب کنید.
۲. لباس‌های سفید و رنگی را از هم جدا کنید.
۳. تا حد امکان لباس‌هائی را که از جنس مشابه دارند با هم بشوئید.
۴. شستن پرده احتیاج به‌دقت بیشتری دارد. از کاربرد برنامه‌های سنگین و پودر زیاد اجتناب کنید.
۵. جنس توری پرده باعث می‌شود کف زیادی تولید شود که با آبکشی از پرده خارج نشده و پرده زودتر می‌پوسد.
۶. لباس‌های پشمی را در ماشین بیاندازید، اگر برنامه ماشین را روی لباسهای پشمی تنظیم کرده باشید، مطمئن باشید که شستشوی ماشین به آنها صدمه‌ای نخواهد زد.
۷. لباس‌های نو، به‌خصوص اگر رنگی باشند می‌تواند به سایر لباس‌های رنگ پس دهد، بهتر است اولین بار آن‌ها را جداگانه بشوئید.
۸. استفاده از مواد سفیدکننده یا ضدعفونی کننده و از این دست، فقط برای محصولی قابل مصرف است که مقاومت کافی نسبت به این نوع مواد شیمیائی داشته باشند.
ظرفیت دیگ لباسشوئی:
۱. میزان لباس در داخل لباسشوئی باید به اندازه‌ای باشد که دست شما به‌راحتی داخل دستگاه برود.
۲. براس لباس‌های کثیف بیشترین ظرفیت ماشین ۵/۴ کیلوگرم،
۳. برای لباس‌های خیلی کثیف بیشترین ظرفیت ماشین ۵/۳ کیلوگرم،
۴. برای لباس‌هائی که الیاف مصنوعی دارند و رنگی هستند ۵/۲ کیلوگرم،
۵. برای لباس‌هائی که بافت لطیفی دارند ۵/۱ کیلوگرم،
۶. برای لباس‌هائی که پشمی هستند ۱ کیلوگرم،
۷. البسه کوچک مانند جوراب و غیره را بهتر است داخل کیسه توری گذاشته و سپس اقدام به شستشو نمائید.
ماشین‌لباسشوئی را بیشتر از ظرفیت آن پر نکنید.
مواد پاک‌کننده:
نوع و مقدار ماده پاک‌کننده مورد نیاز بستگی به‌نوع محصول، میزان پر کردن ماشین‌لباسشوئی، درجه کثیفی لباس و سختی آب دارد. مصرف مقدار بیش از نیاز مواد پاک‌کننده در روند شستشو بی‌اثر است ولی می‌تواند به آلودگی بیشتر محیط زیست منجر شود. کم مصرف کردن مواد پاک‌کننده باعث عوض شدن رنگ لباس‌ها به‌خصوص طوسی شدن لباس‌های سفید و رسوب کلسیم در دیگ لباسشوئی در اثر حرارت شود. جهت کارآئی بیشتر توصیه می‌شود کشوی جاپودری متناوباً تمیز گردد در صورت استفاده از مواد پاک‌کننده مایع حتماً به دستورالعمل کارخانه سازنده توجه کنید. ممکن است استفاده از این قبیل مواد باعث تیره رنگ شدن آب تخلیه شده شود ولی در کاربرد شستشو اثر نامطلوبی نخواهد داشت.
محافظت از دیگ:
جنس دیگ ماشین‌لباسشوئی استیل بسیار مرغوب است، ولی در هر حال، اشیاء تیز مانند گیره کاغذ، سنجاق قفلی و... می‌تواند آن را خراش بدهد. بهتر است این اشیاء را از لباس جدا نموده دکمه‌ها را باز کنید و جیب لباس‌ها را کاملاً خالی کنید و بعد داخل ماشین بیاندازید. بعد از هر شستشو هم در دیگ را نبندید تا جریان هوا، دیگ را خشک کند.
بدنهٔ ماشین‌لباسشوئی:
بدنهٔ ماشین رنگ شده است و می‌توانید با استفاده از یک دستمال نرم و مواد پاک‌کننده ملایم آن را به‌راحتی پاک کنید. مواد پاک‌کننده قوی رنگ بدنه را می‌برد. بعد از استفاده از مواد کننده حتماً با یک دستمال خشک بدنهٔ آن را خشک کنید.
قطع جریان برق:
اگر وسط کار ماشین برق برود، درب ماشین را باز نکنید زیرا آب درون دیگ بیرون می‌ریزد. اگر این امکان وجود دارد که برق طولانی مدت قطع باشد مطمئن شوید که سیم برق را کشیده‌اید، شیر آب را ببندید و اگر آب درون دیگ داغ است، صبر کنید تا خنک شود بهتر است از دستکش استفاده کنید به کمک لوله اتصالات فاضلاب و لگنی که ظرفیت کافی داشته باشد (روی زمین قرار بگیرد) آب درون دیگ را مرحله به مرحله خارج کنید.
لباسشوئی‌ها ظرفیت مشخصی دارند، از وارد کردن فشار کاری بیشتر خودداری کنید و در صورت امکان در هر شستشو از ظرفیت نزدیک به کامل آن برای صرفه‌جوئی در مصرف برق استفاده کنید. بهترین زمان استفاده از ماشین‌لباسشوئی و لوازم پرمصرف ساعت یک بامداد تا ۱۶ می‌شود.
برای صرفه‌جوئی در مصرف آب، ماده شوینده و دوام بیشتر لباسشوئی سعی کنید همیشه از ظرفیت نزدیک به کامل دستگاه خود استفاده کنید.
در صورتی‌که از شیر قابل تنظیم آب گرم اصلی ساختمان برای ماشین‌لباسشوئی می‌خواهید استفاده کنید، از یک کارشناس بخواهید تا جریان برق را از گرمکن ماشین‌لباسشوئی قطع کند. (در صورت امکان با توجه به کاهش فراوان مصرف برق توصیه می‌شود)
بعد از هر بار استفاده از ماشین‌لباسشوئی، درب اصلی و فیلتر جمع‌آوری اشیاء ریز را باز بگذارید تا جریان هوا، محفظه اصلی را خشک کرده و از پوسیدگی آن جلوگیری شود. (هنگام باز کردن فیلتر، یک سینی زیر محل یاد شده بگذارید تا آب باقیمانده در سطح زمین پخش نشود) در صورتی‌که در محل قرارگیری ماشین‌لباسشوئی سوسک و حشرات خزنده وجود دارند، نسبت به مسدود کردن قسمت‌های زیر ماشین‌‌لباسشوئی، حفره‌های پشتی و زیرسقفی توسط تورهای فلزی اقدام کنید. (آسیب‌رسانی سوسک‌ها به عایق قسمت‌های برق‌رسانی و خوردگی شیلنگ‌های ورود و خروج آب در ماشین‌لباسشوئی، احتمال ایجاد اتصال و آتش‌سوزی را تشدید می‌کند). بیشتر ماشین‌های لباسشوئی در ایران از سیستم آب سرد استفاده می‌کنند و سیستم گرم‌کننده یک جزء جدا از شوینده است، بر طبق بررسی‌های انجام شده در یکی از شرکت‌های تولیدکننده، در هر روز شستشو ماشین‌های شوینده از ۳۵۰۰ وات مصرفی ۲۷۰۰ وات آن صرف گرم کردن آب می‌شود و ماشین‌هائی که از آب گرم شده در خارج از سیستم استفاده می‌کنند، با توجه به درجه حرارت آب ورودی در حدود ۲۰۰۰ وات ساعت صرفه‌جوئی در انرژی هستند. در خانواری که دو بار در هفته از ماشین لباسشوئی استفاده می‌کند، در صورت استفاده از آب گرم بیرونی می‌توان به صرفه‌جوئی ۲۰۰ کیلووات ساعت در سال دست یافت.
برای صرفه‌جوئی در مصرف آب گرم و همچنین برق، بهتر است صبر کنید تا لباس‌هائی که باید شسته شوند به‌حدی برسند که ظرفیت ماشین، تکمیل شود و در صورت امکان فقط شستشو را با آب گرم انجام دهید و لباس‌ها را با آب سرد، آبکشی کنید.
سالی یکبار، فیلترهای آب گرم و سرد را که در پشت ماشین قرار دارند، تمیز کنید.
سایر نکات نگهداری از ماشین‌لباسشوئی
۱. در ماشین‌لباسشوئی را باز قرار ندهید.
۲. فاصله بین ماشین و دیوار بیش از ۵ سانتی‌متر باشد.
۳. از پودرهائی که زیاد کف می‌کنند استفاده نکنید.
۴. قبل از توقف کامل مخزن شستشو در لباسشوئی را باز نکنید.
۵. بیش از حد مجاز که در کاتالوگ مشخص شده است لباس نریزید.
۶. بعد از شستشو آب باقیمانده در لاستیک دور در را تخلیه و سپس آن را خشک کنید.
۷. بعد از چند بار شستشو محفظه جاپودری را تمیز کنید.
۸. هر چند وقت یکبار فیلتر لباسشوئی را تمیز کنید.


دانستنی‌های لازم درباره آبمیوه‌گیری
۱. توجه داشته باشید که تمام قطعات دستگاه کاملاً جا افتاده و بسته‌ها کاملاً بسته شده باشند و درب محفظه محکم باشد.
۲. از دستگاه آبمیوه‌گیری نباید برای گرفتن آب میو‌ه‌های نرم مانند موز، هلو، زردآلو یا گوجه‌فرنگی استفاده شود، زیرا تفاله‌های آن‌ها پوره شده و منافذ صافی را می‌گیرد.
۳. هر بار پس از استفاده از دستگاه آبمیوه‌گیر، توری و شیر کوچکی که محل خروج آبمیوه است را به‌خوبی با استفاده از فرچه‌های کوچک مخصوص تمیز کرده و شستشو دهید.
۴. برای جلوگیری از تغییر رنگ محفظه داخل آبمیوه‌گیری (که از جنس پلاستیک است) در اثر گرفتن آب میوه‌های مختل، هر چند وقت یکبار آن را با محلول آب و وایتکس بشوئید تا کاملاً سفید شود.
۵. برای گرفتن آبمیوه‌های گوشتی، آن‌ها را تا حد امکان ریز خرد کنید، تا بدون نیاز به گوشت‌کوب، از مجراهای ویژه به پائین بروند.
۶. آبمیوه‌گیری نیز مانند چرخ‌گوشت می‌تواند سانحه‌ساز باشد، اما به مراتب کمتر، چون محفظه آن کوچکتر، و استفاده از آن نیز کمتر است. اما به‌هر حال خوب است که مراقب بچه‌ها باشید.
۷. آبمیوه‌گیری را حتماً بر سطح صاف و تراز شده‌ای قرار دهید، در غیر اینصورت آبمیوه‌گیری هنگام کار کردن، حرکت خواهد کرد.
۸. به ازای دو لیوان متوسط (حدوداً نیم لیتر) آبمیوه‌های گوشتی، فیلتر را تمیز کنید. برای این منظور بعد از خارج کردن تفاله‌ها، فیلتر را زیر آب سرد بگیرید.
۹. برای نظافت کلی داخل آبمیوه‌گیری نیز از آب سرد استفاده کنید. چون میوه‌ها چرب نیستند، پس دلیلی برای استفاده از مواد پاک‌کننده وجود ندارد و قطعات کثیف شده به‌راحتی پاکیزه خواهند شد.
۱۰. اگر آبمیوه‌گیری هنگام کردن تکان می‌‌خورد یا لاستیک‌های خنثی کنندهٔ لرزش در قسمت پایه‌ها خراب شده و یا اینکه محفظه آن پر است، ایراد دومی به سادگی برطرف می‌شود، اما برای ایراد اولی باید به تعمیرکار مراجعه کنید.

هر زمان که در مصرف انرژی صرفه جویی می کنید، نه تنها پول پس انداز می نمایید، بلکه نیاز به سوخت های فسیلی مثل نفت، بنزین، زغال سنگ و گازهای طبیعی را پایین می آورید. سوختن کمتر سوخت های فسیلی به معنی دفع دی اکسید کربن کمتر است که جزء مهمترین علل گرم شدن کره زمین و سایر آلاینده ها است.

نیازی نیست برای صرفه جویی در این سوخت ها دست از مصرف بکشید. امروزه یک جایگزین بسیار کارآمد برای تقریباً همه انواع اسباب و وسایل سوختی وجود دارد و این یعنی مصرف کننده ها قدرت و انتخاب واقعی برای تغییر مصرف انرژی خود با مقیاسی متحول کننده دارند.

با تمرین کردن راهکارهای زیر می توانید مصرف سالانه خود را تا هزاران پوند کاهش دهید.

وسایل خانگی

1. درجه یخچال و فریزر را پایین بیاورید. چیزی درحدود 20 درصد مصرف برق خانگی به خاطر یخچال است. برای تنظیم درجه حرارت یخچال نزدیک به 3 درجه و فریزر نزدیک به 16- درجه از دماسنج استفاده کنید. دقت کنید که دکمه بهینه ساز انرژی آن روشن باشد. همچنین، واشر دور درب های یخچال و فریزر را چک کنید تا تمیز و سالم باشند.

2. ماشین لباسشویی را طوری تنظیم کنید که آب را سرد و گرم کند نه داغ. تغییر تنظیمات آن از داغ به گرم برای دو مرتبه در هفته اگر ماشین لباسشوییتان برقی باشد تقریباً 225 کیلوگرم و اگر گازی باشد 70 کیلوگرم دی اکسید کربن کمتری در سال تولید می کند.

3. ماشین ظرفشویی را حتماً کامل پر کنید بعد روشن کنید و دقت کنید که درصورت وجود، دکمه بهینه ساز انرژی آن روشن باشد تا ظروف با هوا خشک شوند. همچنین می توانید به صورت دستی چرخه خشک کننده آن را خاموش کنید. استفاده نکردن از گرما در چرخه خشک کردن تا 20 درصد از مصرف کلی برق دستگاه می کاهد.

4. ترموستات آب گرمکن را پایین بیاورید. ترموستات ها معمولاً در 60 درجه تنظیم می شوند درحالیکه 50 درجه معمولاً کافی است. هر 10 درجه کاهش تا 270 کیلوگرم برای گرمکن های برقی و تا 180 کیلوگرم برای گرمکن های گازی دی اکسید کربن کمتری در سال تولید می کند. اگر هر خانواده دمای آب گرمکن خود را تا 20 درجه پایین بیاورد می توان تا چند میلیون تن دفع دی اکسید کربن کمتری در سال داشته باشیم.

5. در خرید دستگاه ها و وسایل جدید سعی کنید مدل هایی انتخاب کنید که بهینه ترین مصرف انرژی را داشته باشند. سعی کنید دستگاه هایی که انتخاب می کنید برچسب انرژی داشته باشند تا مطمئن شوید انرژی را بهینه استفاده کرده و آلودگی ایجاد نمی کند. اندازه دستگاهی که می خرید باید متناسب با محل شما باشد نه بزرگترین دستگاهی که در بازار موجود است. ماشین لباسشویی هایی که درب آن از جلو باز می شود 60 تا 70 بار مصرف آب گرم کمتری دارند تا ماشین لباسشویی های معمولی. جایگزین کردن یک فریزر 40 سال پیش با یک نوع جدید که برچسب انرژی داشته باشد 1/4 تن دی اکسید کربن کمتری در سال تولید می کند. خرید یک آب گرمکن خورشیدی 4/9 تن دی اکسید کربن کمتری دفع می کند.

گرمایش و سرمایش خانه

6. اتاق را بیش از حد گرم یا سرد نکنید. در زمستان ترموستات را در روز روی 20 درجه و در شب روی 13 درجه تنظیم کنید. در تابستان، آنرا روی 25 نگه دارید. پایین آوردن حتی 2 درجه ترموستات در طول زمستان تا 6 درصد تولید دی اکسید کربن مربوط به گرمایش را پایین می آورد. این یعنی 195 کیلوگرم کاهش تولید دی اکسید کربن برای یک خانه عادی.

7. فیلترهای هوا را طبق دستور تمیز و تعویض کنید. وقتی دستگاه تهویه هوا مجبور باشد برای رد کردن هوا از فیلترهای کثیف بیشتر کار کند، انرژی هدر خواهد رفت. تمیز کردن یک فیلتر دستگاه تهویه تا 5 درصد از مصرف انرژی می کاهد. این می تواند تا 80 کیلوگرم از دفع دی اکسید کربن در سال جلوگیری کند.

سرمایه گذاری های کوچک که سود می دهد

8. از لامپ های فلورسنت فشرده (لامپ های کم مصرف) استفاده کنید. گرچه قیمت اولیه خرید این لامپ ها بیشتر است اما با مصرف درصد کمتری انرژی نسبت به یک لامپ رشته ای معمولی در دراز مدت پول زیادی برایتان پس انداز می کند و 8 تا 12 مرتبه بیشتر عمر می کند. این لامپ ها همان میزان نور را تولید می کنند ولی فقط 10 درصد انرژی مصرفی یک لامپ عادی برای تولید نور استفاده می کند. اگر هر خانواده ایرانی فقط یکی از لامپ های معمولی خود را با این لامپ ها جایگزین کند، می توان همان میزان انرژی که یک کارخانه انرژی هسته ای در سال تولید می کند، پس انداز کنیم. در یک خانه معمولی، یک لامپ کم مصرف می تواند تا 117 کیلوگرم دی اکسید کربن کمتری در سال تولید کند.

9. آبگرمکن خانه را با جلیقه عایق بپوشانید که برای آبگرمکن های برقی 500 کیلوگرم و آبگرمکن های گازی 100 کیلوگرم دی اکسید کمتری در سال تولید کند.

10. با نصب دوش های کم فشار آب داغ کمتری استفاده کنید. این دوش ها قدرت زیادی دارند و برای آبگرمکن های برقی تا 135 کیلوگرم و برای آبگرمکن های گازی تا 36 کیلوگرم دی اکسید کربن کمتری در سال تولید می کند.

11. با آب بندی کردن و پوشاندن درزها و شکاف های اطراف درها و پنجره ها از اتلاف انرژی جلوگیری کنید. اینکار هزینه زیادی در بر ندارد اما باعث می شود تا 500 کیلوگرم دی اکسید کربن کمتری در سال تولید شود.

رفت و آمد

12. در صورت امکان مسیرهای رفت و آمد خود را با دوچرخه، پیاده یا وسائل نقلیه عمومی بپیمایید. هر گالن بنزینی که صرفه جویی شود از تولید 10 کیلوگرم دی اکسید کربن جلوگیری می کند. بعنوان مثال اگر اتومبیل شما در ازای هر گالن بنزین 25 مایل راه می رود، و شما رانندگی سالانه خود را از 12000 کیلومتر به 10000 کیلومتر کاهش دهید، باعث خواهید شد 1800 پوند دی اکسید کربن کمتری تولید شود.

13. اگر می خواهید ماشین بخرید، ماشینی انتخاب کنید که مصرف سوخت آن پایین باشد. اگر ماشین جدیدتان به جای 25 مایل 40 مایل به ازای هر گالن بنزین راه می رود، و شما 10000 مایل در سال راه می روید، تولید دی اکسید کربن سالانه را تا 3300 پوند کاهش می دهید.

کاهش دهید، دوباره استفاده کنید، بازیافت کنید

14. با مصرف محصولاتی که بسته بندی سبک تری دارند، قابل استفاده مجدد هستند و بازیافت آنها، ضایعات خود را کاهش دهید. به ازای هر پوند ضایعاتی که کاهش می دهید یا بازیافت می کنید، در مصرف انرژی صرفه جویی می کنید و تولید دی اکسید کربن را تا حداقل یک پوند کاهش می دهید. کاهش تولید زباله تا یک کیسه بزرگ در هفته حداقل 1100 پوند از تولید دی اکسید کربن در سال می کاهد. تولید محصولاتی که با مواد قابل بازیافت ساخته شده باشند 30 تا 55 درصد برای محصولات کاغذی، کمتر از 33 درصد برای شیشه، و 90 برای آلومینیم مواد کمتری استفاده می کند.

15. اگر اتومبیلتان تهویه مطبوع دارد، دقت کنید که خنک کننده آن مرتب سرویس شود. نشتی از تهویه مطبوع ماشین ها بزرگترین منبع تولید کلروفلوروکربن (CFC) می باشدکه به لایه ازن آسیب می رساند و به گرم شدن کره زمین هم آسیب می رساند. CFC تولید شده از تهویه مطبوع یک اتومبیل در سال تا 4800 پوند به تولید دی اکسید کربن می افزاید.

ارتقاء خانه ها

16. دیوارها و سقف خانه را عایق کنید. این می تواند 20 تا 30 درصد از قبض های مربوط به گرمایش خانه بکاهد و تولید دی اکسید کربن را 140 تا 2100 پوند در سال پایین بیاورد. اگر در آب و هوای سردتر زندگی می کنید، عایق بندی شما باید محکم تر باشد که تا 5/5 تن از تولید دی اکسید کربن سالانه را برای خانه هایی که گرمایش گازی و 8/8 تن برای خانه هایی که گرمایش نفتی دارند کاهش می دهد. اگر گرمایش منزل شما برقی است، بهتر است که آنرا به گرمایش های گازی و نفتی که بهینه تر هستند تغییر دهید.

17. پنجره های خانه را مدرنیزه کنید. تعویض پنجره های کنونی با شیشه های دوجداره برای خانه هایی که گرمایش گازی دارند 2/4 تن و خانه هایی که گرمایش نفتی دارند 3/9 تن و برای خانه هایی که گرماش برقی دارند 9/8 تن دی اکسید کربن کمتری در سال تولید می کند.

18. اگر در آب و هوای گرم زندگی می کنید دیوارهای خانه را رنگ روشن بزنید و اگر در آب و هوای سرد زندگی می کنید دیوارها را تیره نقاشی کنید. اینکار تا 2/4 تن دی اکسید کربن کمتری در سال تولید خواهد کرد.

کار و جامعه

19. برای اجرای این نکات و سایر اقدامات بهینه ساز انرژی در محل کار با کارفرمای خود صحبت کنید. به شورای شهر برای اجرای این اقدامات در مدارس و ساختمان های عمومی پیشنهاد دهید.

20. در جریان مسائل و مشکلات محیط زیست چه در سطح محل و چه در سطح کشور قرار گیرید و برای ابراز نگرانی هایتان درمورد بهینه سازی انرژی و گرم شدن هوا با رسانه های گروهی ارتباط برقرار کنید.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات