برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

ساختار كیبورد از 4 لایه تشكیل شده است.

انواع مختلفی كیبورد وجود دارد كه معمولاً با توجه به تکنولوژی بكار برده شده در كلیدها از هم متمایز می شوند .
‍ از آنجایی كه كلیدهای زیادی وجود دارند(معمولاًبین 110-80 ) و به خاطر كارایی بالای آن،آنرا كیبورد تعریف می كنند. انتخاب تكنولوژی كلید روی پاسخ كیبورد (وضعیت بازگشت کیبورد بعد از فشار دادن آن ) و مسافت (مسا فتی كه لازم است برای چاپ كلید فشار داده شود ) اثر می گذارد.

در مدل های جدیدتر از تلفیق تكنولوژی ها ی گوناگون برای افزایش كارایی به كار می رود.

انواع :

نوع Dome-switch keyboard

DOME-SWITCH نوع دورگه ای از كیبورد ممبرین و مكانیكی است.آنها باعث اتصال مدار در اثر فشار رابر می شود. داخل قسمت حباب مانند رابر، روكش گرافیت دارد؛هنگامی كه كلید فشرده می شود ،قسمت گنبد مانند رابر پایین می آید و روكش گرافیتی كه هادی می باشد ، باعث اتصال مدار میشود(در حالت عادی مدار قطع است). از خصوصیات این مدل صدای كم آن درهنگام تایپ می باشد.نوع Scissor-switch keyboard

در این مدل از كیبوردها دو لایه پلاستیكی ضمیمه كلیدها می شود كه با یك برش به هم متصل می شوند. در این نوع تكنولوژی از كنار هم قرار دادن رابرهای پیستونی ، استفاده نمی شود و حالت واكنش سریع و موجدار دارند. این نوع كیبوردها به طور كلی بی صدا هستند و به نیروی كمی برای فشردن احتیاج دارند. این نوع تكنولوژی معمولاً در لپ تابها استفاده می شود.نوع Capacitive keyboard

در این نوع از کیبوردها خازنهایی در زیر كلیدها قرار دارند كه با فشردن كلید ، موجب تغییر در ظرفیت خازنها می شود . در این مدل عملكرد چاپ با شارژ و دشارژ خازن همراه می باشد كه با عث ایجاد پالس یا سلسله ای از پالسها برای انتقال دیتای حروف می شود.

كیبوردهای خازنی در مقابل فرسایش و آب پایدار هستند.از دیگر مزایای آن قیمت مناسب می باشد. این مدل معمولاً برای كامپیوتر های شخصی مصرف می شوند.

نوع Mechanical-switch keyboard

در این نوع زیر هر كلید از سوییچ های مكانیكی استفاده می شود. در این نوع كیبوردها ، زمان پاسخ و زمان طی مسافت ، متفاوت می باشد و بستگی به سوییچ به كار رفته دارد.در برخی از كشورها مثلاً هندوستان با وجود اینكه 5 برابر كیبورد ممبرین قیمت دارند ، ولی همچنان طرفدار دارد.

نوع Buckling-spring keyboard

در این نوع تكنولوژی در زیر كلیدها فنر وجود دارد که خاصیت بازگشتی به كلید ها می دهد.

نوع Hall-effect keyboard

این مدل كیبورد به جای سوییچ واقعی از خاصیت مغناطیسی و سنسور استفاده می كند.به این ترتیب كه با فشرده شدن كلید آهنربا حركت می كند میدان مغناطیسی ایجاد شده بر روی سنسور تولید جریان كرده و فرایند انتقال اطلاعات انجام می پذیرد. این تكنولوژی قابلیت اطمینان بالایی دارد.

طول عمر كلیدها بالاست و مناسب برای محیطهای مختلف از جمله محیطهای صنعتی می باشد. ضد آب و ضد گرد و غبار بودن از دیگر خصوصیات این تكنولوژی است.این مدل کیبوردها قیمت بالایی دارند.
نوع Laser keyboard

تكنولوژی جدیدی است كه با استفاده از لیزر ، یك كیبورد مجازی با نور لیزر روی هر سطح صاف مورد نظر بوجود می آید و جلوی اشغال فضا را نیز میگیرد.نوع Membrane keyboard

معمولاً این نوع كیبوردها دارای سطح صاف می باشند .
طراحی آن ، شامل 3 لایه می باشد ، 2 تا از آنها شامل لایه های membrane هستند كه فشردگی بر اثر انگشت روی كلید را هدایت میكند. لایه وسطی جدا كننده است كه 2 لایه را از هم جدا میكند و هر جا كه كلیدها هستند یك حفره ایجاد می كند. كلیدها در این مدل معمولاً جدا از هم نمی باشند. آنها با تماس الكتریكی میان سطح كیبورد و مداری كه در زیر قرار گرفته ، در هنگامی كه فشرده می شوند عمل می كنند. نسبت به كیبورد های دیگر در مقابل مایعات وكثیفی مقاومند.

منبع : فراسو

http://www.fanooss.com/index.php?option=com_content&task=view&id=179&Itemid=119

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات