برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

كابل برق را فراموش كنید: برق را به تلویزیون خود بتابانید!
انتقال نیروی برق بدون استفاده از سیم، از رویاهای دیرینه نویسندگان علمی‌تخیلی به شمار می‌رود. اما با پیشرفت‌های مهندسی، ابزارهای همراه و خودروهای الكتریكی، این رویا به زودی به واقعیت می‌پیوندد.

مجید جویا: كابل‌های برق همواره گرد و غبار را به خود جلب می‌كنند. كامپیوترها، تلویزیون‌ها و پخش كننده‌های موسیقی هر ساله باریك‌تر می‌شوند، ولی سیم‌های جمع شده در گوشه هر اتاق، یك مانع زشت بر سر راه مینیمالیسم واقعی است. آیا راهی برای حل این مشكل وجود دارد؟

بعد از آن دردسر شارژ تلفن‌ها، ام‌پی‌تری پلیرها و پی‌دی‌ای‌ها قرار دارد. معمولا خیلی دردسر ساز نیست، ولی خیلی پیش می‌آید كه شارژ باطری را فراموش كنید و خانه را با یك باطری خالی ترك كنید. آیا زندگی ساده‌تر نمی‌شد اگر هنگامی كه وارد یك ساختمان می‌شدید، نیروی برق به طور نامرئی به دستگاه شما تابیده می‌شد؟ ارتباطات بی‌سیم در همه جا وجود دارد، پس چرا ما نمی‌توانیم برای همیشه دستگاه‌های الكترونیك خود را هم از كابل‌های برق جدا كنیم. نیوساینتیست در مقاله‌ای به پاسخی برای این پرسش پرداخته است.

تا كنون بهره‌وری پایین انتقال توان و مسائل ایمنی، تلاش‌ها برای انتقال بی‌سیم نیروی برق را بی‌اثر كرده بود، ولی چند شركت نوآور جدید التاسیس و چند نام بزرگ، مانند سونی و اینتل، یك بار دیگر سعی دارند این امر را ممكن سازند. چند ساله اخیر شاهد ارائه سمینارهایی بوده است كه وعده تامین نیروی الكتریكی مورد نیاز برای موبایل‌ها، لپتاپ‌ها و تلویزیون‌ها به صورت بی‌سیم می‌دهند. آیا ما به زودی شاهد وداع با سیم، یك بار و برای همیشه خواهیم بود؟

آرزویی به قدمت تولید برق
ایده انتقال بی‌سیم نیرو تقریبا به اندازه خود تولید برق قدمت دارد. در آغاز قرن بیستم، نیكلا تسلا پیشنهاد استفاده از كویل‌های بزرگ برای انتقال برق از طریق لایه تروپوسفر اتمسفر به خانه‌ها را داد. او حتی شروع به ساخت یك برج به نام واردن‌كلیف در لانگ‌آیلند نیویورك كرد، كه یك برج مخابراتی خیلی بزرگ بود كه می‌توانست با استفاده از آن ایده خود برای انتقال بی‌سیم نیروی برق را بیازماید. ولی داستان جایی قطع شد كه حامیان مالی وی، هنگامی كه دریافتند كه هیچ راه عملی وجود ندارد كه بشود مطمئن شد كه مردم پول برقی را كه از ان استفاده می‌كنند می‌پردازند، و در عوض شبكه برق سیمی گسترش یافت.

انتقال بی‌سیم دوباره در دهه 1960 بروز یافت، زمانی كه یك هلیكوپتر مینیاتوری به نمایش درآمد كه انرژی خود را از امواج مایكروویوی دریافت می‌كرد كه از زمین به آن تابیده می‌شد. برخی ادعا كردند كه یك روز ما قادر خواهیم بود كه نیروی مورد نیاز فضاپیماهای خود را با تاباندن پرتوهای لیزر به آنها تامین كنیم. و به همین ترتیب، كارهای نظری زیادی بر روی احتمال تاباندن نیرو به زمین از فضاپیماهایی كه انرژی خورشیدی را جذب می‌كنند، انجام شد.

با این وجود، انتقال نیروی بی‌سیم زمین به زمین در فاصله طولانی، نیاز به زیرساخت‌های گران قیمتی دارد، و با نگرانی‌ها در مورد امنیت انتقال نیرو از طریق امواج مایكروویو پرتوان، خیلی از این ایده استقبال نشد.دردسری به نام كابل برق
به رغم اینكه ما در آینده نزدیك شاهد یك شبكه نیروی بی‌سیم نخواهیم بود، ایده تاباندن انرژی در یك مقیاس كوچك‌تر به سرعت در حال گسترش است. این تا حد زیادی به این دلیل است كه با وجود ارتباطات بی‌سیم، مانند وای‌فای و بلوتوث، و مدارهای الكتریكی كه هر روز كوچك‌تر می‌شوند، اكنون كابل‌های برق تنها مانع بر سر راه این هستند كه كاملا قابل حمل شوند.

با این محرك جدید، مهندسین و شركت‌های نواور به استقبال این چالش رفتند و به رغم اینكه تاباندن انرژی هنوز در مرحله طفولیت قرار دارد، به نظر می‌رسد كه سه حالت برای آینده آن متصور باشد. استفاده از امواج رادیویی برای انتقال الكتریسیته شاید مشخص‌ترین راه حل باشد، چرا كه در اصل از همان نوع از فرستنده‌ای و گیرنده‌ای استفاده می‌كنید كه در مخابرات وای‌فای از آن استفاده می‌شود. شركت پاوركست كه در پیتزبورگ پنسیلوانیا مستقر است، به تازگی از این فناوری برای انتقال نیرویی در حد میكرووات و یا میلی‌وات در فواصل بیش از 15 متر برای حسگرهای صنعتی استفاده كرده است. آنها اعتقاد دارند كه می‌توان یك روز از رویكرد مشابهی برای شارژ ابزارهای كوچكی مانند كنترل از راه دور، ساعت‌های زنگ‌دار و یا حتی موبایل استفاده كرد.

یك احتمال دوم برای ابزارهای پرمصرف‌تر، تاباندن یك پرتو لیزر فروسرخ تنظیم شده به یك سلول فتوولتائیك است كه پرتو را به انرژی الكتریكی بازتبدیل می‌كند. این رویكردی است كه شركت PowerBeam واقع در سن‌خوزه كالیفرنیا انتخاب كرده است، ولی تا كنون بازدهی آن تنها بین 15 و 30 درصد بوده است. درست است كه می‌توان از این روش برای تامین نیروی دستگاه‌های پرمصرف‌تر استفاده كرد، ولی در عمل تلفات زیادی دارد.

این فناوری برای تامین نیروی لامپ‌های بی‌سیم، بلندگوها و ابزارهای الكترونیك با مصرف برق كمتر از 10 وات به كار رفته است. در طول زمان و با ارتقای فناوری لیزر و سلول‌های فتوولتائیك، شركت امیدوار است كه بازدهی بالاتر از 50 درصد هم امكان پذیر شود. گراهام می‌گوید: «هیچ دلیلی وجود ندارد كه ما نتوانیم در نهایت یك لپتاپ را به این ترتیب شارژ كنیم». بر خلاف برخی از فناوری‌های امكان پذیر دیگر، یك لیزر متمركز انرژی كمی را در فواصل طولانی از دست می‌دهد، و بازدهی خود را از دست نمی‌دهد: «صد متر فاصله طوانی محسوب نمی‌شود».

پرتوهای دردسرساز
دیگران نسبت به عملی بودن این روش برای ابزارهای واقعا قابل حمل خوشبین نیستند، ابزاری كه دائما در و بین اتاق‌ها در حركت هستند. منو ترفرز، رئیس كنسرسیوم نیروی بی‌سیم در هلند می‌گوید: «یك پرتو فروسرخ نمی‌تواند برای شارژ یك گوشی موبایل مناسب باشد، چرا كه جای مشخصی ندارد». راه حل پاوربیم قرار دادن یك لامپ كوچك فلوئورسنت در دستگاه گیرنده است تا دوربینی كه در فرستنده كار گذاشته شده است، بتواند آن را رهگیری كند و امواج لیزر را به همان سو بفرستد. مشكل دیگر این است كه برای هر دستگاهی كه می‌خواهید شارژ كنید باید یك پرتو مجزا فرستاده شود، مسئله‌ای كه به گفته آریستیدیس كارالیس از ام‌آ‌ی‌تی برای مهندسین دردسرساز خواهد بود، وی در حال حاضر مشغول كار بر روی یك سیستم جایگزین انتقال بی‌سیم نیروی برق است.

سومین احتمال نیز القای مغناطیسی است، كه جذاب‌ترین انتخاب برای كاربرد‌های بزرگ محلی است. یك میدان مغناطیسی متناوب كه از یك كویل ناشی می‌شودكه می‌تواند در كویل دیگری كه در نزدیكی آن باشد، جریان الكتریكی را القا كند، این همن روشی است كه خیلی از ابزارها مانند مسواك‌های برقی و حتی برخی از موبایل‌ها باطری‌های خود را شارژ می‌كنند. ولی مشكل اینجا است كه به رغم اینكه درست در مجاورت كویل، بازدهی دستگاه خیلی خوب است ولی وقتی كه حتی تنها چند میلیمتر فاصله وجود داشته باشد، این بازدهی به صفر می‌رسد.

این اصل شناخته شده‌ای است كه در صورتی كه دو شیء در فركانس مشابهی رزونانس داشته باشند، انرژی مكانیكی منتقل شده، خیلی بیشتر می‌شود، وقتی كه یك خواننده اپرا با صدای خود یك لیوان را به لرزش در می‌آورد از همین اصل استفاده می‌كند. كارالیس و همكارانش می‌خواستند تا ببینند كه آیا می‌توان به همین ترتیب بازدهی میدان مغناطیسی را در فواصل طولانی‌تر بالا برد یا نه.

گروه از یك كویل القایی متصل به یك خازن استفاده كردند. انرژی در مدار به سرعت بین یك میدان الكتریكی در خازن و یك میدان مغناطیسی در كویل نوسان می‌كند. فركانس این لرزش توسط توانایی خازن برای ذخیره بار و قابلیت كویل برای تولید یك میدان مغناطیسی كنترل می‌شود. اگر فركانس در مدار فرستنده انرژی با گیرنده متفاوت باشد، رزونانس اتفاق نمی‌افتذ. نتیجه این خواهد بود كه انرژی ارسالی از سوی فرستنده هم فاز با انرژی كه در گیرنده وجود دارد نخواهد بود و در نتیجه آن، این دو همدیگر را خنثی می‌كنند. ولی گروه به این نكته توجه داشت كه اگر فرستنده و گیرنده رزونانت باشند، میدان‌ها در دو كویل با هم سنكرون خواهند بود، كه به این معنی است كه تداخل آنها سازنده است و مقدار انرژی منتقل شده افزایش می‌یابد.

آنها نظریه خود را در سال 2007 با موفقیت آزمایش كردند، نتیجه: انتقال 60 وات در فاصله 2 متر، با بازدهی 50 درصد. گروه از آن زمان و برا پیشبرد این نظریه، یك شركت تاسیس كرده كه WiTricity نام دارد. سال ذشته، شركت از دو كویل مربعی به عرض 30 سانتیمتر استفاده كرد، یكی در فرستنده و دیگری در گیرنده، تا یك تلویزیون 50 واتی را با بازدهی 70 درصدی، در فاصله نیم متری از منبع نیرو تغذیه كند. كارالیس می‌گوید: «در برخی موارد، افزایش بازدهی در اثر رزونانس می‌تواند بیش از صد هزار بار بیش از حالت بدون رزونانس باشد». بر خلاف انتقال انرژی لیزری كه نیاز به دید مستقیم داشت، میدان مغناطیسی روی گیرنده متمركز نمی‌شود و می‌تواند از موانع بین فرستنده و گیرنده هم عبور كند.

شركت‌های بزرگ الكترونیكی نیز به سرمایه گذاری روی «انتقال رزونانسی» علاقه نشان داده‌اند. برای مثال، سونی یك تلویزیون بی‌سیم را به نمایش گذاشته و اینتل نیز در حال سرمایه گذاری بر روی این فناوری برای دسته‌ای از ابزارها است. امیلی كوپر، از محققین آزمایشگاه اینتل در سیاتل می‌گوید: «بازدهی انتقال نیرو كاملا مستقل از میزان توان است، در نتیجه می‌توان برای لپتاپ‌ها، دستگاه‌های الكترونیكی برای مصرف‌كنندگان مانند تلویزیون‌ها، و ابزارهای كوچك‌تر قابل حملی مانند موبایل‌ها هم می‌توان از همین روش استفاده كرد». به عبارت دیگر، بازدهی انرژی برای تغذیه یك تلویزیون پلاسمای بزرگ و یك پی‌دی‌ای كوچك با استفاده از رزونانس به یك اندازه خواهد بود.

با چنین ارائه‌های نویدبخشی، به نظر محتمل می‌آید كه انتقال نیرو بدون سیم، در آینده نقش مهمی در منازل ما بازی كند. در حال حاضر، یك استاندارد تكنیكی، كه Qi نام دارد، برای تكنیك القای مغناطیسی غیر رزونانسی وجود دارد، و صفحات سازگار با آن نیز به زودی در دسترس خواهند بود. برای دیگر روش‌ها هنوز زود است، ولی استانداردهای مشابهی نیز برای آنها ارائه خواهند شد.

مضرات برای انسان
ولی این فناوری با موانعی نیز روبرو خواهد شد. به یك دلیل، شما نگرانی در مورد انتقال پرتوهای نسبتا پرتوان انرژی از اتمسفر را نادیده گرفته‌اید. برای مثال، انتقال لیزری را در نظر بگیرید: كارالیس می‌گوید كه «انرژی بالایی كه در پرتوهای اریك لیزر متراكم شده می‌تواند صدمات جدی به سلامتی افراد وارد كند». ولی در محصولات پاوربیم این امر خطرناك نخواهد بود. اگر دوربین كوچك روی فرستنده نتواند لامپ كوچك روی گیرنده را ببیند، در عرض چند هزارم ثانیه لیزر را خاموش می‌كند. و جهت افزایش ایمنی هم، اگر گیرنده یك قطعی ناخواسته در دریافت لیزر را حس كند، پیامی از طریق رادیو برای فرستنده ارسال می‌كند.

ولی قرار گرفتن در معرض امواج رادیویی و میدان‌های مغناطیسی متناوب نیز خطرات بالقوه خود را دارد. اگر آنها گرما را به سلول‌های ما ارسال كنند، می‌توانند در یك بازه زمانی طولانی به بافت‌ها آسیب وارد كنند. ولی با توجه به این كه میزان امواجی كه محصولات شركت‌هایی مانند ویتریسیتی ما را در معرض آن قرار می‌دهند كمتر از حد مجاز استانداردها است، نباید خطر خاصی ما را تهدید كند.

ولی این ترس وجود دارد كه میدان‌های الكترومغناطیسی بافت‌ها را از طریق یك مكانیزم دیگر غیر گرمایی تخریب كنند، مانند نگرانی كه در مورد گوشی‌های موبایل وجود دارد. وقتی كه هیچ تحقیق گسترده در دسترسی برای آزمودن در معرض قرار گرفتن در طولانی مدت وجود ندارد، آنها مجبور بودند كه به تحقیقات آزمایشگاهی اتكا كنند، كه آنها هم هیچ تاثیر آشكار یا تكرار پذیری را پیدا نكرده‌اند. و این یعنی این كه این قضیه مضر بودن یا نبودن امواج مایكروویو كماكان لاینحل باقی خواهد ماند.

ولی شاید نگرانی بیشتر مربوط به مسائل زیست محیطی باشد. در حالی كه زمین هر روز گرم‌تر می‌شود، خیلی از مردم به دنبال راهی برای افزایش بهره‌وری و ذخیره انرژی می‌گردند، تا به این ترتیب انتشار گازهای گلخانه‌ای از نیروگاه‌ها كاهش یابد. برای برخی از افراد، انتقال بی‌سیم نیروی برق با توجه به تلفاتش، به معنی یك گام رو به عقب خواهد بود.

شاید وقتی به تك تك ابزارها نگاه می‌كنیم، میزان اتلاف انرژی زیاد به نظر نرسد، ولی اگر كل خانه از یك سیستم بی‌سیم استفاده كند و این امر در تعداد زیادی از منازل اتفاق بیفتد، داستان دیگری خواهد بود. پرسش این است كه چرا باید به جای كاهش تلفات مصرف برق، رو به یك سیستم بی‌سیم انتقال انرژی بیاوریم، فقط به این دلیل كه زیباتر خواهد بود؟

منبع : خبر آنلاین

http://www.hupaa.com/page.php?id=4271

انتقال جریان الکتریسیته از طریق هوا

 

سونی نمونه اولیه از سیستم تامین انرژی جدیدی تولید کرده است که می‌تواند انرژی لازم برای شارژ دستگاهی نظیر تلویزیون را به صورت بی‌سیم و از طریق هوا انتقال دهد.

به گزارش سرویس علم و فن آوری پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از پی‌سی‌ورلد، فناوری‌های بی‌سیم مخصوص ارسال و دریافت اطلاعات به صورت گسترده در انواع دستگاه‌های دیجیتالی و الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند و با این وجود، کاربران همچنان مجبورند برای شارژ دستگاه الکترونیکی از کابل استفاده کنند. کابل‌های مخصوص شارژ دستگاه‌ها همچنان به عنوان یک ابزار لازم و ضروری مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما شرکت سونی ادعا می‌کند که به زودی وابستگی دستگاه‌های الکترونیکی به کابل‌های برق را از بین خواهد برد.
سونی نمونه اولیه از سیستم تامین انرژی جدیدی تولید کرده است که می‌تواند انرژی لازم برای شارژ دستگاهی نظیر تلویزیون را به صورت بی‌سیم ارسال کند. شرکت سونی در آزمایش‌های صورت گرفته موفق شد 100 ولت انرژی الکتریسیته را تا فاصله 50 سانتی‌متری به تلویزیون LCD با اندازه 22 اینچ برساند و آن را روشن کند.
این دستگاه بر مبنای سیستم مغناطیسی رزونانسی فعالیت می‌کند. بخش مرکزی این دستگاه که وظیفه تولید انرژی را برعهده دارد و به اندازه 40 سانتی‌متر ساخته شده است، شامل یک سیم‌پیچ مرکزی می‌شود و علاوه بر آن یک سیم‌‌پیچ ثانویه را نیز در خود جا داده است که به وسیله آن‌ها مدارهای مغناطیسی ایجاد می‌شوند. زمانی که سیم‌پیچ دوم در مدار مغناطیسی قرار می‌گیرد، این جریان موجب می‌شود تا امکان ارسال نیروی الکتریسیته به صورت بی‌سیم فراهم می‌شود.

منبع:http://sabainfo.ir

 عضو ارشد دپارتمان علوم رایانه و الکترونیک MIT در گفتگو با مهر :انتقال جریان برق بدون سیم و باتری امکانپذیر شد / خانه های دنیا تا 5 سال آینده بدون سیم برق روشن می‌شوند.


دکتر آرستیدیس با همکاری پروفسور شولژیک ایده ای را به واقعیت تبدیل می کنند که ارزش و تاثیرگذاری آن، دسته کمی از اختراع برق به وسیله ادیسون ندارد؛ انتقال جریان برق بدون نیاز به سیم. این پروژه در مرز بین واقعیت و اسطوره واقع شده است و هنوز برای میلیونها تن در سراسر جهان غیرقابل درک است. دکتر آرستدیس در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری مهر ابعاد گوناگون این انقلاب تحقیقاتی و کاربردی در عرصه فناوری های نوین را تشریح کرده است.دکتر آرستیدیس عضو ارشد دپارتمان علوم رایانه و مهندسی الکترونیک دانشگاه MIT در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار مهر گفت: از دو سال پیش که پروفسور شولژیک، پروفسور فیزیک دانشگاه MIT از مشکلات مربوط به گیر افتادن در لحظات خاموشی کلافه شده بود، ایده نوین و بی سابقه انتقال جریان برق بدون نیاز به برق و باتری را با من و سایر محققان این دانشگاه در میان گذاشت. کار اصلی ما از 5/1 سال پیش شروع شد و اکنون نتیجه آن را در قالب روشن شدن لامپ کوچک 60 واتی با جریان برقی که از فاصله 7 پایی در حدود بیش از دو متر بدون هیچ اتصال فیزیکی بین منبع برق و منبع روشنایی، روشن شده است، می بینید.

عضو ارشد دپارتمان علوم رایانه و مهندسی الکترونیک دانشگاه MIT در ادامه افزود: کاربعدی ما حرکت به جلو و ارتقای این فناوری به ابعاد بزرگتر و تجاری است. هدف اصلی محققان این پروژه ارایه فناوری کاربردی به جامعه جهانی و استفاده عموم از آن است.
دکتر آرستیدیس در ادامه گفت: ما از تجربیات گوناگونی استفاده کردیم تا آن را به واقعیتی عینی تبدیل کنیم. در حال حاضر فناوری که آن را ارایه کریده ایم برای فواصلی تا حداکثر دو متر طراحی شده اما در آینده این بعد مسافت افزایش خواهد یافت.
عضو ارشد دپارتمان علوم رایانه و مهندسی الکترونیک دانشگاه MIT ادامه داد: ما برای فناوری جدیدمان برنامه های زیادی داریم که یکی از آنها استفاده از آن در سیستمها و تجهیزات بسیار کوچک الکترونیک است. از آنجا که در این پروژه از موادی نظیر سیم های مسی استفاده کرده ایم، هزینه آن پایین بوده و فکر می کنیم که طرح تجاری آن نیز با قیمیت مناسب در اختیار مردم سراسر جهان قرار گیرد.

دکتر آرستیدیس در خصوص پروژه های مشابه در سراسر جهان گفت: شرکت ها و گروه های تحقیقاتی دیگری نیز در سراسر جهان در حال کار بر روری پروژه های مشابه هستند اما کاری که ما ارایه کرده ایم از جنبه های گوناگون متمایز است.
وی افزود : امید داریم بین 3 تا 5 سال آتی این پروژه به مرحله تولید تجاری رسیده و از این رو میلیون ها خانه در سراسر جهان از مزایای آن بهره مند شوند. یکی از مهمترین جنبه های کاربردی این طرح صرفه جویی های شکل گرفته به واسطه استفاده از آن است. تحقیقات ما نشان داد که با استفاده از این فناوری نوین، در تمامی صنایع از جمله صنایع روبات و اتوموبیل سازی صرفه جویی های فراوانی را خواهیم داشت.

عضو ارشد دپارتمان علوم رایانه و مهندسی الکترونیک دانشگاه MIT در ادامه گفت: دانشمندان ایرانی در دانشگاهی همچون MIT از اعتبار بالایی برخوردار هستند. همین بس که فیزیک نظری دانشگاه MIT در قبضه دانشمندان و محققان ایرانی است. آرزوی من این است که دانشمندان برجسته ایرانی همواره به تلاش های خود ادامه بدهند و به این نکته نیز توجه کنند که دستیابی به فناوری های برتر تنها در گروی ارایه ایده های بدیع است. آنها باید با تمامی دنیا در تماس باشند و از ظرفیت بالای خود استفاده کامل کنند.
دکتر آرستیدیس
از دپارتمان علوم رایانه و مهندسی الکترونیک دانشگاه MIT
دکتر آرستیدیس در کنار سایر اعضای تیم تحقیقاتی MIT
در پروژه انتقال جریان برق بدون نیاز به سیمدکتر آرستیدیس در کنار سایر اعضای تیم تحقیقاتی MIT
در پروژه انتقال جریان برق بدون نیاز به سیم
با پیشی‌گرفتن از یك گروه آمریكایی‌؛
‌مخترع مازندرانی با انتقال برق بدون سیم ركورد دنیا را شكست

خبرگزاری فارس: مخترع مازندرانی با انتقال برق بدون سیم به مسافت 20 متر ركورد دنیا را شكست.


به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان آمل، یك مخترع آملی با تلاش 30 ساله خود موفق شد سیستم انتقال برق را تا مسافت 20 متر بدون استفاده از سیم افزایش دهد و ركورد دنیا را به نام خود ثبت كند.
محمدرضا نادعلی‌نژاد در این باره به خبرنگار فارس گفت: ركورد پیشین این اختراع در اختیار یك گروه تحقیقاتی آمریكا به نام اینتل با همكاری دانشگاه ماساچوست بوده كه در انتقال برق تا فاصله فقط یك تا دو متر كار كردند.
وی با اشاره به اینكه از 30 سال گذشته تاكنون در بخش‌های الكترونیكی در كارگاه منزلش مشغول به كار بوده است، افزود: موضوع این اختراع از 20 سال گذشته آغاز شده بود و در چند سال گذشته شتاب بیشتری داشت.
نادعلی‌نژاد تصریح كرد: در این مدت هم انتقال برق بدون سیم تا شعاع 10 متری هم با موفقیت همراه بود.
وی درباره كاربرد این اختراع بیان داشت: با توجه به اینكه هم ‌اكنون دستگاه‌های مختلفی سازنده مدارهای الكترونیكی با سیم هستند، این اختراع، انقلابی به مراتب عظیم‌تر از انقلاب ادیسون به وجود می‌آورد.
این مخترع مازندرانی تصریح كرد: با كاربردری شدن این سیستم، وسایل برق بدون سیم فعالیت می‌كنند.
وی در خصوص انتقال برق بدون سیم گفت: با این اختراع می‌توان بدون استفاده از سیم‌پیچ‌های بزرگ و غیر‌قابل حمل انتقال انرژی را تا فاصله 20 متر انجام داد.
نادعلی‌نژاد با اشاره به اینكه برای این اختراع تاكنون 250 میلیون تومان هزینه كرده است، تاكید كرد: این اختراع بدون عوارض زیست محیطی طراحی و ساخته شده است.
وی در پایان با تاكید بر این نكته كه از چند شركت خارجی از جمله یك زوج آمریكایی پیشنهاد ارائه طرح داشتم، گفت: به عشق كشورم این پیشنهاد را رد كردم.
اختراع محمدرضا ناد‌علی‌نژاد به شماره 52546 در اداره كل ثبت شركت‌ها و مالكیت صنعتی كشور به ثبت رسید.

87/08/11 - 09:47
شماره:8708110215

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات