برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

محققان كره‌ای گیرنده‌های بویایی انسان را با فناوری نانو تركیب كرده و نوع جدیدی از «بینی بیوالكترونیكی» با قابلیت درك بیشتر حس بویایی تولید كرده‌اند.

به گزارش سرویس علمی پزوهشی ایسنا- منطقه علوم پزشكی تهران؛ تای هیونك پارك و جیونگسیك جانگ از دانشگاه ملی سئول تخصص گروه تحقیقاتی خود در زمینه فناوری زیستی و ابزارهای پلیمری رسانا را با یكدیگر تركیب نموده و پروتئین‌های گیرنده بویایی انسان (hOR) را روی نانولوله‌های پلیمری رسانا سوار كردند. سپس این نانولوله‌ها را به آرایه‌ای از میكروالكترودها متصل كرده و یك ترانزیستور اثر زمینه ساختند. زمانی كه مولكول‌های بو به گیرنده‌های پروتئینی متصل می‌شوند، تغییراتی در سیگنال الكتریكی ترانزیستور ایجاد كرده و موجب تشخیص بو می‌شوند.

پارك می‌گوید این سیستم می‌تواند بو را به خوبی تشخیص دهد. این پروتئین‌ها در سطح خود دارای گروه‌های آمینی هستند؛ پلیمرهای رسانا نیز با گروه‌های اسید كربوكسیلیك عامل‌دار شده‌اند؛ در نتیجه پروتئین‌ها می‌توانند با تشكیل پیوندهای پپتیدی به صورت كووالانسی به نانولوله‌ها متصل شوند. وجود این پیوند كووالانسی بدین معناست كه اگر مولكول‌ها بو به گیرنده‌های پروتئینی متصل شوند، سیگنال حاصله به خوبی به نانولوله‌ها منتقل می‌شود».

گیرنده مورد استفاده در این ابزار به خوبی به بوتیرات آمیل متصل می‌شود. آمیل بوتیرات استری با بوی آناناس یا زردآلو است كه به عنوان افزودنی غذایی استفاده می‌شود.

این گروه پژوهشی دریافتند كه می‌توانند به راحتی غلظت‌های بسیار كم (فمتومولار) از آمیل بوتیرات را با این ابزار تشخیص دهند، در حالی كه استرهای مشابه (همانند بوتیل یا هگزیل بوتیرات) كه تنها در یك اتم كربن با مولكول اصلی تفاوت دارند، با غلظت‌های 10 میلیارد برابر بیشتر هیچ پاسخی را توسط این شناساگر موجب نشدند.

پارك می‌افزاید: «حساسیت و انتخابگری این ابزار بسیار خوب است كه نشان می‌دهد پروتئین هنوز به خوبی عمل می‌كند و در اثر اتصال به نانولوله، آسیب ندیده است. هنوز نمی‌دانیم اتصال این پروتئین‌های گیرنده بو به نانولوله‌ها چه تغییری در كنفورماسیون آنها ایجاد كرده است، اما می‌بینیم كه هنوز كار می‌كند».

با وجودی كه این ابزار كاربردهای زیادی در تشخیص مولكول‌های خاص دارد، پارك توضیح می‌دهد كه آنها می‌خواهند از این ابزار برای درك بهتر چگونگی عملكرد حس بویایی انسان كمك بگیرند.

او می‌گوید: «حدود 370 تا 380 گیرنده بویایی مختلف وجود دارند، اما بسیاری از آنها انتخابگری خاصی برای مولكولی ویژه نداشته و مولكول هدف برخی از آنها را نمی‌شناسیم. ما باید تعداد زیادی از این گیرنده‌ها را روی این ابزار جدید استفاده كرده و سپس ابزارهایی با تركیب‌های مختلف از این گیرنده‌ها بسازیم تا بتوانیم بوهای مختلف را شناسایی كرده و بفهمیم كه انسان چگونه میان این بوها تمایز قائل می‌شود».

http://www.hupaa.com/page.php?id=4100

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات