برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

پردازش اطلاعات با سرعت‌های فراتر از نور
دانش > فناوری اطلاعات - قوانین نسبیت، سرعت نور را بالاترین سرعت ممکن در جهان می‌دانند؛ اما پژوهشگران به شیوه‌ای برای پردازش سریع‌تر از نور اطلاعات دست یافته‌اند که بر پایه اصل عجیب و باورنکردنی درهم‌تنیدگی کوانتومی است.

فاطمه محمدی‌نژاد: سرعت بسیار بالا چقدر است؟ بر اساس قوانین فیزیک، سرعت نور مرز حداکثر سرعت مجاز است و عبور از آن، انسان را با تناقضات و پدیده‌هایی روبرو می‌کند که غالبا موضوع مطالب علمی-تخیلی است. اما چند تن از محققان اتریشی به شیوه‌ای برای پردازش سریع‌تر از نور اطلاعات دست یافته‌اند.

به گزارش پاپ‌ساینس، این ایده آن‌قدر هم که به نظر می‌رسد احمقانه نیست؛ با این حال احتمالا شما دوست دارید پیش از پرداختن به عمق موضوع ذهنتان را آماده کنید. این موضوع بر پایه اصولی مشابه اصول درهم‌تنیدگی کوانتومی استوار است. در اصل درهم‌تنیدگی کوانتومی، دو جسم در دو سوی مخالف گیتی می‌توانند از طریق روابط کوانتومی چنان به یکدیگر مربوط شوند که یکی بدون دیگری قابل توصیف نباشد. این یعنی عملیات بر روی یک ذره، به‌طور آنی بر همتای آن نیز اثر می‌کند، حتی اگر چندین سال نوری از یکدیگر جدا باشند.

هرچند تاکنون همه باور داشتند که با این پدیده غیرمحلی ذرات، نمی‌توان اطلاعات را سریع‌تر از سرعت نور منتقل کرد، اما به گفته والکمار پوتز و کارل سووزیل از دانشگاه فناوری وین، هیچ دلیلی وجود ندارد که انسان نتواند به فراتر از این سرعت دست یابد، بخصوص این‌که این مسئله هیچ تناقضی در موضوع سفر زمان ایجاد نمی‌کند.

تنها ابزار مورد نیاز، وسیله‌ای است برای شبیه‌سازی آن‌چه در درهم‌تنیدگی کوانتومی توضیح داده شد. ضریب‌شکست چنین وسیله‌ای باید کمتر از یک باشد! سپس به راحتی می‌توان یک رایانه نوری در اطراف این ضربات کوانتومی کنترل شده ساخت، رایانه‌ای که می‌تواند سریع‌تر از نور اطلاعات را پردازش کند.

هرچند هنوز هم نمی‌توان اطلاعات را سریع‌تر از نور جا‌به‌جا کرد، اما حداقل پردازش اطلاعات با این سرعت رضایت‌بخش خواهد بود.

http://www.khabaronline.ir/news-50450.aspx

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات