برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

"چكیده: "طیف بسامد منبع طبیعی محدود‌ی است كه می‌بایست با وسایل مختلف از جمله فناوری‌های نوین و مدیریت قوی‌ تلاش كرد تا حداكثر بهر‌ه‌برداری بهینه از آن به عمل آید. همواره یكی از مهم‌ترین دغدغه‌ها در استفاده از طیف افزایش كاربران بوسیله‌ی افزایش ظرفیت و گنجایش كاربران طیف بوده و هست. از این رو در این بخش نگاهی داریم به گوشه‌ای از روش‌ها و سامانه ‌ها‌ی اتخاذ شده جهت افزایش ظرفیت و كاربری بسامد."

یكی از راه ‌كار‌های متداول جهت افزایش ظرفیت طیف بسامدی استفاده از سامانه‌های مختلف سیگنال دهی و كد‌ گزاری است به طوری كه با به كارگیری این سامانه‌ها ظرفیت موجود در هر كانال ارتباطی به میزان چشم ‌گیری قابل افزایش خواهد بود. استاندارد‌های مختلفی جهت سامانه‌های كد گذاری و سیگنال دهی تعیین شده است كه برخی از آن‌ها را از نظر می‌گذرانیم.

*شناسه‌ی صوتی پیوسته: (CTCSS)

كه به آن خط خصوصی (PL) و یا محافظ كانال نیز گفته می‌شود كه جهت ایجاد شاخص شناسایی منحصر به فردی برای هر یك از كاربرانی كه از یك بسامد واحد استفاده می‌نمایند كاربرد دارد. این سامانه متشكل از یك تون صوتی است كه به صورت پیوسته همزمان با هر بار ارسال توسط رادیو ارسال می‌گردد. استفاده از این تون ‌ها همچنین روشی برای افزایش كاربران بر روی یك كانال و بهینه‌سازی سامانه و نیز جلو‌گیری از شنیدن پیام‌های منحصر به یك كاربر ، توسط دیگران خواهد بود به طوری ‌كه هر یك از كابران دارای تون شناسه‌ی خاص خود هستند كه درصورت نیاز می‌توان به طور اختصاصی و بدون شنود دیگران با هر یك از كاربران ارتباط برقرار كرد، چنان‌چه در جدول شماره 1 مشاهده می‌فرمایید استفاده از این كد‌ها برای كاربران به نسبت تعداد آن‌ها محدودیت دارد.جدول شماره 1

تون ‌‌های (PL) همگی با بسامد‌هایی پایین‌تر از (300Hz) هستند و تون ها به وسیله‌ی فیلتر‌های الكترونیكی داخل دستگاه‌های فرستنده و گیرنده‌ قابلیت رمز‌گذاری و رمز‌گشایی دارند، تعداد تون ‌های استاندارد این سامانه 42 عدد ازHz) 67) الی ( 254.1 Hz) هرتز تعیین شده است.

*خط خصوصی دیجیتال (DPL)

این سامانه از یك شناسه‌ی صوتی دیجیتالی كوچك برای پوشیده سازی مكالمات استفاده می‌نماید. تفاوت عمده‌ی این روش با روش PL در استفاده‌ی سامانه DPL از دو نوع كد است، یكی از شناسه‌ی معمولی و در مقابل آن شناسه‌ی معكوس قرارداد، كه در زمان ارسال و دریافت پیام‌ها از طرف فرستنده رمز‌گذاری و از طرف گیرنده‌ی پیام رمز‌گشایی می‌گردد. در جدول زیر (شماره‌ی 2) كد‌های استاندارد این سامانه را مشاهده می‌نمایید.

*كاربرد كد‌های PL و DPL:

چند ایستگاه و با شبكه‌ی رادیویی را كه در مجاورت یكدیگر و با یك بسامد مشغول به كار می‌باشند در نظر بگیرید، در این حالت در صورتی‌كه تجهیزات شبكه از هیچ یك از انواع سامانه‌های سیگنال دهی PL و یا DPL استفاده نكنند تمامی مكالمات بر روی بسامد مورد استفاده به وسیله‌ی هر یك از كاربران هر كدام از شبكه‌ها برای تمامی افراد شبكه‌های هم بسامد قابل شنود و دریافت است در حالی‌كه اگر این كاربران هر یك از چندین كد مختلف PL یا DPL برای خود استفاده نمایند در این صورت قادر خواهند بود بدون ایجاد تداخل و شنود برای یكدیگر بر روی یك بسامد ارتباط برقرار نمایند.

*DTMF

استاندارد "تون ‌‌های دوبل چند بسامد" یا (DTMF) تون ‌هایی هستند كه برای فراخوانی و شناسایی خودكار شماره (ANI) به كار می‌روند. این تون ‌ها با تركیب شدن قادر‌ند اعمال زیادی را در عملكرد رادیو‌ها كنترل نمایند. هریك از این تون ‌ها برای مدت (100 Mls) میلی‌ثانیه توسط رادیو‌ها ارسال می‌گردد كه تعداد كد‌ها بستگی به سامانه مورد استفاده خواهد داشت كه اغلب 4 كد در نظر گرفته می‌شوند.

شماره‌ی شناسایی خودكار دیجیتالی روشی جهت ارسال اطلاعات به مركز كنترل سامانه و شبكه‌‌های رادیویی می‌باشد كه می‌تواند مشتمل بر شناسه‌ی رادیو كاربر، موقعیت مكانی متحرك در سامانه‌های ارسال موقعیت و یا شرایط اضطراری باشد.

سامانه شماره‌گیری (DTMF) كه از دهه‌ی 1950 به عنوان چند بسامدی مشهور شده است روشی برای هدایت و تعیین مسیرهای ارتباطی از میان سوییچ‌های تلفنی است. در این روش در زمان ارسال هر یك از كد‌ها برای شماره‌گیری دو تون مختلف یكی از گروه بالا و دیگری از گروه حد پایین‌ برای گیرنده ارسال می‌گردد كه در تركیب با هم، هر دو تون تشكیل شناسه‌ی یك عدد از 0 تا 9 را می‌دهند. برای مثال عدد 4 متشكل است از 1209Hzو 770Hz است.

در هر فرستنده بشترین قدرت سیگنال ارسالی از هر جفت تون نباید متجاوز از 1dbm+و حداقل آن نیز نباید كمتر از 8.5dbm-برای هر یك از بسامد‌های گروه بالا باشد. در جدول زیر تون اسب تون ‌های بالا و پایین‌ برای هر یك از ارقام DTMF تشریح شده است.جدول شماره 3

هر گیرنده به هنگام دریافت یك سیگنال در قالب DTMF وظیفه‌ی بررسی مواردی را دارد كه عبارتند از:

1- تشخیص یك بسامد از گروه بالا و دیگری از گروه پایین

2- طول زمان ارسال و دریافت هر دو دسته از بالا و پایین باید برای حداقل 40 میلی‌ثانیه باشد.

3- در میان ارسال هر جفت بسامد می‌بایست یك وقفه‌ی زمانی كه حداقل برابر 85 میلی‌ثانیه (هزارم ثانیه) می‌باشد، قابل تشخیص باشد.

4- قدرت سیگنال‌های دریافتی DTMF توسط گیرنده باید بین حداقل 25dBm- و حداكثر 0dBm باشد.

این سامانه اساسی كار شماره‌گیری در تلفن‌های ثابت و سیار و همچنین سامانه‌های رادیویی جهت برقراری ارتباط با خطوط تلفن‌ و نیز تماس‌های رادیوی انتخابی (خصوصی) را فراهم می‌آورد.شروین هادی نژاد

ماهنامه دنیای مخابرات وارتباطات شماره 18

http://bisim.org/A/article/a14.htm

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات