برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

می تواند انرژی ناشی از راه رفتن بر روی آن را ذخیره کرده و برای شارژ ابزارهای الکترونیکی مورد استفاده قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، این ماده از نانورشته های ZPT یا Lead Zirconate Titanate ساخته شده است. سطحی سرامیکی که از خواص فیزوالکتریکی برخوردار بوده و می تواند در زمانی که تحت فشار قرار داشته باشد از خود انرژی الکتریکی تولید کند. تراشه های فیزو-لاستیکی درون سیلیکونی شفاف قرار داده شده اند تا در زمان خمیده شدن قادر به تولید انرژی باشند.

دانشمندان می گویند این صفحات لاستیکی را می توان روزی در کف کفشها مورد استفاده قرار داد تا با کمک انرژی به وجود آمده به واسطه فشار وارد شده بر روی کفشها بتوان تلفنهای همراه را با کمک راه رفتن شارژ کرد. همچنین امکان قرار دادن این تراشه ها در بدن انسان نیز وجود خواهد داشت تا به تامین انرژی مورد نیاز تجهیزات پزشکی بپردازد.

برای مثال می توان با استفاده از مواد زیستی این تراشه را در نزدیکی شش انسان قرار داد تا با حرکات این اندام بتواند انرژی مورد نیاز دستگاه تنظیم ضربان قلب را تامین کند. به این شکل می توان نیاز به انجام جراحی را برای تعویض باطری های این دستگاه کاهش داد.

بر اساس گزارش سی نت، محققان نسبت به ابداع جدید خود بسیار امیدوارند و معتقدند این ابداع یکی از کاربردی ترین مواد فیزوالکتریک است که می تواند 80 درصد از انرژی مکانیکی وارد شده را به انرژی الکتریکی تبدیل کند.


http://www.medianews.ir/fa/2010/01/31/charge.html


محققان آمریکایی روشی ابداع کرده اند که بتوان از حرکت انسان الکتریسیته تولید کرد

به گزارش «24»، اگرچه در این روش ابداعی، میزان الکتریسیته تولیدی کم است ولی این محققان می گویند می توان از همین مقدار کم گوشی تلفن های همراه را شارژ کرد.

در این روش تجهیزات خاصی در کفش افراد تعبیه می شود که با راه رفتن قطره های کوچکی از مایع مخصوصی درون آن حرکت می کند و حرکت این مایع به جریان الکتریکی تبدیل می شود.

هم اکنون این نوع جریان الکتریکی در بعضی از ساعت‌ها و سنسورها وجود دارد ولی هنوز در کفش امتحان نشده است. تیم تحقیقاتی دانشگاه ویسکانزین آمریکا با انتشار نتیجه تحقیقات خود در مجله نیچر اظهار امیدواری کرده اند بتوانند همین روش را در شارژ تلفن های همراه نیز استفاده کنند.

پروفسور تام کروپنکین، استاد مهندسی مکانیک این دانشگاه و رئیس تیم تحقیقاتی با اطمینان این خبر را می دهد که در آینده شاهد این فن آوری هستیم و افراد می توانند با راه رفتن تلفن خود را شارژ کنند که علاوه بر صرفه جویی در انرژی ورزش هم می کنند. در حال حاضر سیستم مشابهی در دو ایستگاه قطار توکیو نصب شده است که هزاران کامپیوتر برق خود را از طریق لرزش حاصل از راه رفتن افراد حاضر در ایستگاه تامین می کند.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات