برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

بالاستهای الکترونیکی در سیستم کنترل هوشمند روشنایی

مشخصات بالاستهای الکترونیکی که در سیستم کنترل هوشمند روشنایی مورد استفاده قرار می گیرد را در اینجا بر حسب گروههای مختلف لامپ ذکر می کنیم :


لامپهای رشته ای و هالوژن : شار نوری لامپ های رشته ای و هالوژن ، متناسب با ولتاژ اعمال شده در دو سر آنها است . بنابراین با کاهش ولتاژ اعمالی به دو سر لامپ ، شار نوری منتشر شده از لامپ نیز کاهش می یابد . برای تنظیم شدت روشنایی این گروه از لامپ ها از کانورتورهای AC/AC استفاده می شود . به اینگونه مدارات در اصطلاح دیمر (Dimmer) نیز می گویند . در این مدارات ، از ادوات الکترونیک قدرت برای تغییر شکل موج ولتاژ اعمالی به دو سر لامپ استفاده می شود . به این ترتیب مقدار مؤثر ولتاژ دو سر لامپ کاهش یافته و در نتیجه نور منتشر شده از لامپ کاهش می یابد . در مورد لامپ های هالوژن ولتاژ پایین که نیاز به ترانسفورماتور دارند ، در برخی موارد ممکن است اینگونه مدارات با ترانسفورماتور ادغام شده و یک مجموعه حاوی ترانسفورماتور الکترونیکی با قابلیت تنظیم شدت روشنایی استفاده شود . لازم به ذکر است کاهش مقدار مؤثر ولتاژ به روش برش شکل موج می توان به دو صورت پیش فاز و پس فاز باشد . شایان ذکر است این دو نوع مدار از نظر کاربردی تفاوت چندانی ندارند و تفاوت بین آنها ، تنها مربوط به نوع عناصر به کار رفته در مدارات آنها می باشد .
لامپ های فلورسنت و فلورسنت فشرده (کم مصرف) : برای این گروه از لامپ ها باید بالاستهای الکترونیکی با قابلیت تنظیم شدت نور لامپ ، مورد استفاده قرار گیرد . از آنجا که شار نوری منتشر شده توسط لامپ های فلورسنت متأثر از فشار گاز بخار جیوه داخل لامپ است ، در اینگونه بالاستها ، پارامترهای ولتاژ ، جریان و فرکانس جریان به گونه ای تغییر می کنند که شار نوری لامپ کم یا زیاد شود .

لامپ های تخلیه الکتریکی در گاز پرفشار (HID) : کاهش جریان و ولتاژ این گروه از لامپ ها باعث کاهش دمای کار آرک تیوپ لامپ می شود . از آنجا که در گاز این گروه از لامپ ها ، بخارات انواع فلزات وجود دارد ، کاهش دمای کاری لامپ به منزله تغییر نقطه کار لامپ از نقطه نامی بوده و در نتیجه فلزات از حالت گازی خارج شده و بر روی سطح الکترودها متمرکز می شوند. این کار باعث کاهش عمر این نوع لامپ ها می شود . در نتیجه تاکنون ، بالاستهایی برای کاهش شار نوری این گروه از لامپ ها ، به گونه ای که تأثیری بر طول عمر آنها نگذارد تولید نشده است . به همین دلیل اصولاً لامپ های تخلیه گازی کمتر در سیستم های کنترل هوشمند روشنایی مورد استفاده قرار می گیرند و در صورت استفاده ، تنها می توان آنها را روشن و یا خاموش نمود .

http://kamalkamali.blogfa.com/post-68.aspx

سال گذشته میلادی طی کنفرانسی در ایالات متحده بیش از 160 شرکت طراح و سازنده خانه های مسکونی در شیکاگو گرد هم آمدند تا در مورد گسترش و تولید انبوه خانه های دیجیتالی و هوشمند، تبادل نظر و تصمیم گیری کنند. این شرکت ها از جمله پیمانکاران بزرگی در این زمینه هستند که سالیانه هزاران خانه جدید با قیمتی بین 200 تا 900 هزار دلار ساخته و دراختیار مردم قرار می دهند. البته یکی دیگر از دلایل تشکیل این گردهمایی، اشباع بازار از خانه هایی با طرح های قدیمی و یافتن راهی برای کسب درآمدهای بیشتر این شرکت ها بود. «ویلیام تامسون» یکی از برگزارکنندگان این گردهمایی در این زمینه می گوید؛ «ویژگی های دیجیتالی برای خانه ها یک مزیت رقابتی بسیار اساسی به حساب می آید. از 30 میلیون خانه ای که سال گذشته در ایالات متحده به فروش رسید، تقریباً 7 میلیون از آنها با نقشه های قدیمی و سیم کشی های مشکل زا همراه بودند.» هر چند که می توان بسیاری از خانه های قدیمی را نیز با برخی سیستم های دیجیتالی نوسازی کرد، ولی این کار چندان به صرفه نیست و بهتر است یک خانه جدید هوشمند طراحی و ساخته شود زیرا وقتی دیواری نباشد، سیم کشی و نصب سیستم های جدید بسیار ارزان تر درمی آید.


مساله ای که این سیاست جدید (طراحی و ساخت خانه های هوشمند) را جذاب تر کرده است، نسل جدید خریداران جوانی است که به فناوری به عنوان بخشی لازم و طبیعی در زندگی شان نگاه می کنند.

بیش از 60 درصد خانه های فروخته شده در سال گذشته در ایالات متحده، مجهز به سیم کشی های نوع Cat-5 بوده که بهترین نوع سیم برای ارتباط شبکه های کامپیوتری است. ضمن اینکه این خانه ها مجهز به طراحی جدیدی برای سیستم های پخش ویدئویی و پخش صوت بوده اند.

سوال مهم در این زمینه این است که سیستم خانه های هوشمند چگونه به بهبود زندگی صاحبان این خانه ها کمک می کند؟ برای درک بهتر استفاده از این خانه ها فرض کنید مثلاً مادر از خرید برگشته و به سمت خانه درحال رانندگی است. هنگامی که به خانه می رسد از همان داخل ماشین با فشار دکمه دستگاه کنترل از راه دور در پارکینگ و قفل مرکزی خانه باز می شود. سیستم تهویه داخل منزل فعال شده و دمای هوای خانه را تنظیم می کند. تمام لامپ های موجود در مسیر، از در ورودی خانه تا آشپزخانه روشن می شوند. دیگر لازم نیست که با دست پر از وسایل، کلید درآورده یا دنبال کلید لامپ بگردد. یا مثلاً شما از خانه خارج می شوید و سپس یادتان می افتد که اجاق گاز را خاموش نکرده اید یا لامپ یکی از اتاق ها روشن مانده است. دیگر لازم نیست که راه طولانی را بازگردید و اجاق را خاموش کنید، فقط کافی است با دستگاه کنترل از راه دور همراهتان یا سیستمی که روی تلفن همراهتان نصب شده این کار را انجام دهید.

یکی دیگر از مهم ترین ویژگی های این خانه ها، اتصال سریع و راحت به اینترنت است. این خانه ها بر اساس این ایده طراحی شده اند که در هر مکانی دور از خانه که باشید، به راحتی بتوانید از طریق وب وضعیت خانه را کنترل کنید. اگر فراموش کرده اید درها را قفل کنید، این کار را انجام دهید. روشنایی و دمای خانه را تنظیم کنید و جالب اینکه این خانه های هوشمند برای شما پیام می فرستند. مثلاً وقتی که بچه ها به خانه آمدند حسگرهای در، با ارسال سیگنالی به تلفن همراهتان، شما را آگاه می کنند. حسگر دیگر می تواند به شما اطلاع دهد که در اتاق شما، امروز چند بار و در چه ساعت هایی باز و بسته شد، با فراگیرتر شدن سیستم های کنترل الکترونیکی، بسیاری از وسایل خانه های هوشمند، خدمات جالبی به شما ارائه می دهند. به طور نمونه در این خانه ها یک اسکنر الکترونیکی جایگزین کلید در اصلی خانه می شود. این نوع وسایل امروزه بیشتر در مکان های امنیتی مورد استفاده قرار می گیرند ولی به زودی فراگیرتر شده و در خانه های دیجیتالی هم به کار می روند. بنابراین شما برای ورود به خانه فقط کافی است انگشت دست خود را روی دستگاه اسکن بکشید، پس از آن دستگاه با شناسایی شما در را به رویتان باز می کند. در خانه های مدرن امریکایی قسمتی به نام «رختشوی خانه» وجود دارد. در این قسمت کنتور آب، دستگاه حرارتی و ماشین لباسشویی و خشک کن قرار دارند. این بخش در خانه های دیجیتالی به کانون فرماندهی دیجیتالی تبدیل می شود و یک کامپیوتر، آب و گرمای خانه، روشنایی خانه و سیستم امنیتی خانه را زیر نظر دارد. آینه قسمت دستشویی و حمام این خانه ها مجهز به یک نمایشگر است که می تواند در صورت تمایل شما فعال شده و بلندگوهایی در این قسمت اخبار رادیو یا موسیقی دلخواهتان را به گوش شما برساند. یخچال خانه های هوشمند مجهز به یک صفحه نمایشگر است که هم می تواند به عنوان تلویزیون و هم نمایشگر کامپیوتر استفاده شود. در حافظه این نمایشگر انواع و اقسام دستور پخت شیرینی و غذاهای مختلف وجود دارد و خانم خانه می تواند با کمک آن که دستور پخت را نمایش هم می دهد به پخت و پز غذا بپردازد. این یخچال ها دارای یک اسکنر مخصوص هم هستند که توسط آن می توان مواد غذایی را هنگام قرار دادن در یخچال البته اسکن کرد تا یخچال بتواند تاریخ به پایان رسیدن زمان مصرف هر ماده غدایی را پیش از به پایان رسیدن آن به اطلاع شما برساند.

خانه های دیجیتالی مجهز به یک تقویم الکترونیکی هم هستند. به طوری که این تقویم می تواند از طریق تلفن های همراه پیام کوتاه دریافت کند. ضمن اینکه افراد خانه با انتقال اطلاعات به این تقویم در زمان لازم خواهند دانست که در چه روز و زمانی چه کاری باید انجام دهند یا مثلاً پدر خانه در ساعت معینی کجاست و چرا دیر کرده است؟

برنامه های تلویزیونی، اینترنتی خانه نیز به وسیله یک دستگاه کنترل از راه دور به راحتی قابل تعویض و جابه جایی به زمان دلخواه شماست. مثلاً شما از روی مبل اتاق خودتان می توانید برنامه تلویزیونی دلخواهتان را ضبط کرده یا به اینترنت پرسرعت متصل شوید.در زیر صفحه تلویزیون هم یک پردازنده یا «Media Center-PC» وجود دارد که جانشین وسایل صوتی و تصویری خانه های امروزی خواهد شد. این کامپیوتر در خانه های دیجیتالی نقش رادیو تلویزیون سیستم های پخش استریو و DVD و کامپیوتر اصلی را خواهد داشت و می تواند بسیاری از برنامه های دلخواه شما را از رادیو و تلویزیون روی هارددیسک خود ذخیره کند. از آنجایی که در آینده هم بسیاری از برنامه های رادیو و تلویزیون نیز از راه اینترنت ارسال و پخش می شوند، بنابراین کیفیت و سرعت پخش اینترنتی این نوع برنامه ها هم بسیار بهتر از امروز خواهد شد.

در خانه های دیجیتالی اتاق بچه ها می تواند بسیار جالب توجه باشد. مثلاً بچه ها با کامپیوتر ویژه ای که دارند و با کامپیوتر اصلی خانه در ارتباط است، می توانند انواع سرگرمی های دیجیتالی را تجربه کنند. از این مهم تر این که بچه ها در این اتاق و به وسیله اینترنت می توانند به درس خواندن الکترونیکی (Learning- E) بپردازند. از سوی دیگر بچه ها نه تنها می توانند با بیرون خانه پیوند برقرار کنند، بلکه به وسیله یک دوربین اینترنتی و بلندگوهای وابسته به سیستم دیجیتالی اتاق شان با دیگر افراد خانه ارتباط الکترونیکی داشته باشند.

در مجموع تمامی سیستم های این خانه ها از توانایی کنترل از راه دور به ویژه از طریق تلفن همراه برخوردارند. خانه های دیجیتالی در وهله اول نوعی خانه های رویایی به نظر می آیند ولی واقعیت این است که این خانه ها مدت هاست که در ایالات متحده، کانادا و انگلیس ظهور کرده اند و روز به روز مشتریان بیشتری پیدا می کنند، زیرا استفاده از فناوری همواره به معنای بهتر و راحت تر زندگی کردن است.

::: برق اضطراری هوشمند خورشیدی :::


این سیستم بصورت مداوم به برق شهری متصل است و در صورت قطع برق بصورت هوشمند در مدت زمان کمتر از هزارم ثانیه به سیستم برق خورشیدی سوئیچ کرده و برق مورد نیاز را از طریق خورشید تامین می کند. سیستم برق اضطراری هوشمند خورشیدی، جایگزین مناسبی برای سیستم های UPSبوده و قابلیت ذخیره و تولید برق از طریق خورشید برای مدت 2 روز در صورت عدم تابش مناسب خورشید را داراست.

این سیستم بویژه در ساختمانهای اداری مورد استفاده بسیاری دارد و قادر است بسیاری از مشکلات این بخش را در زمینه روشنایی، تامین برق کامپیوتر ها، تلفن و سایر تجهیزات اداری ضروری را بصورت اضطراری برطرف نماید.

http://www.net-solar.com/roshanae_4.aspx

مبتكر ایرانی، سیستم هوشمند ترمز دستی خودرو ساختیكی از مسایل مهم و اساسی كه همیشه فكر انسانها را به خود مشغول كرده، مساله ایمنی در خودرو به خصوص برای كودكان است. متاسفانه روزانه در خبرها شاهد اتفاقات خطرناك و حادثه ساز توسط كودكان در خودروها بوده این به كرات شنیده‌ایم، كودكی ترمز دستی خودرو را در غیاب والدین آزاد كرده و دچار حادثه شده و چه بسا كودكان و بزرگسالانی به این جهت جان خود را از دست داده‌اند؛ این امر مخترعان و مبتكران مختلف را به ابداع سیستم‌هایی برای پیشگیری از این قبیل حوادث سوق داده است.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این راستا، مبتكری ایرانی موفق به اختراع یك قفل ایمنی غیرمكانیكی شده كه در زمان حضور نداشتن راننده امكان آزاد شدن ترمز دستی به كودكان كه در داخل خودرو منتظر پدر و یا مادر هستند را ندهد.

عادل حضرتی كه هدف از تعبیه این سیستم را كاهش خطرات احتمالی ناشی از حضور كودك در غیاب پدر و مادر در خودرو از جمله احتمال پایین بردن ترمز دستی به وسیله كودك می‌داند، اظهار كرد: از مزیت‌های این سیستم آن است كه با نبودن راننده هیچ كس قادر نخواهد بود، ترمز دستی را پایین ببرد.

سیستم ابداعی هنگامی به كار می‌افتد كه خودرو روشن شده و برق خودرو فعال شود. ترمز دستی در هنگامی كه خودرو خاموش است به پایین نخواهد رفت، زیرا سیستم با نبودن برق كار نخواهد كرد و در حالی كه خودرو خاموش باشد می‌توانیم ترمز دستی را بالاتر بكشیم، ولی پایین رفتن آن نیاز به برق و با استفاده از كلید اضطراری دارد.

معمولا برای هر پدر و مادری پیش می‌آید كه كودك خود را برای مدتی هر چند كوتاه در داخل خودرو تنها بگذارد ، این سیستم باعث رفع نگرانی والدین خواهد شد، چون با نصب آن بر روی ترمز دستی خطرات و اتفاقات غیر منتظره‌ای را كه كودكان در خودرو با پایین آوردن آن به وجود می‌آورند، ‌از بین رفته و راننده می‌تواند آسوده خاطر، خودرو را ترك كرده و فقط سوئیچ را با خود ببرد.

حضرتی درباره نحوه عملكرد این سیستم گفت: به علت اهمیت زیاد در عملكرد و دقت بالا تا حد امكان میزان خطا و زمان عملكرد این سیستم را كاهش داد. سیستم هنگامی به كار می‌افتد كه خودرو روشن شده باشد و سیستم برق در حال كار كردن باشد، ترمز دستی در هنگامی كه خودرو خاموش است، به پایین نخواهد رفت.

زیرا سیستم با نبودن برق كار نخواهد كرد، در حالی كه خودرو ما متوقف باشد و فرض كنیم خودرو خاموش باشد و شروع به حركت كند، می‌توانیم ترمز دستی را بالا كشیده و خودرو را متوقف كنیم، در حالتی كه به خودرو استارت زده می‌شود، سیستم برق خودرو فعال می‌شود و در هنگامی كه سیستم متوجه روشن شدن خودرو شد برق بر سر كلید ترمز دستی هدایت می‌شود و راننده می‌تواند با فشار دادن كلید ترمز دستی را آزاد كند و شروع به حركت كند. به طور كلی می‌توان گفت در تمام حالات ترمز دستی به بالا می‌رود و امكان قفل كردن چرخها وجود دارد، ولی آزاد شدن چرخها و پایین رفتن ترمز دستی نیاز به حضور راننده در خودرو و روشن كردن خودرو دارد.

وی در تشریح عملكرد قسمت مكانیكی گفت: هدف از ساخت این سیستم پایین نرفتن آن در هنگامی است كه خودرو خاموش بوده و به همین علت زبانه‌ای بر روی ترمز دستی تعبیه شده كه وقتی زبانه كنار رفته قادر خواهیم بود ترمز دستی را به پایین ببریم. این مكانیزم همان كاری بود كه ترمز دستی‌های خودروها انجام می‌دادند. در سیستم جدید زبانه هیچ تغییری نكرده است، فقط اهرم كه به توسط دكمه حركت می‌كرد برداشته شده، پشت دكمه كلیدی تعبیه شده است كه با فشار دادن دكمه برق قطع یا وصل می‌شود.

حضرتی خاطرنشان كرد: پس از این كه برق وصل شد، اهرمی وجود دارد كه با زاویه‌ای خاص ساخته شده و در پشت آن فنری است كه آن را به جلو می‌راند و باعث قفل شدن ترمز دستی و در رفتن ناگهانی زبانه می‌شود، وجود دارد. انتهای اهرم به یك بوبین قوی متصل شده است و با فشار دادن دكمه و كلید برق را به بوبین هدایت می‌كند و باعث می‌شود اهرم در خلاف جهت فشار فنر نیرو وارد می‌كند و سر اهرم كه به زبانه متصل است، زبانه را حركت داده قفل ترمز دستی آزاد شده و می‌توان ترمز دستی را به پایین حركت داد.

وی گفت: در حالی كه برق به بوبین نرسد زبانه حركت نخواهد كرد، البته این به علت وجود فنری است كه در پشت اهرم وجود دارد. در این حالت می‌توان به علت وجود زاویه بر روی دندانه‌های نگهدارنده ترمز دستی را به بالا كشید و چرخها را قفل كرد، ولی چون برق به بوبین نمی رسد ترمز دستی به پایین نخواهد رفت.

حضرتی خاطرنشان كرد: دو حالت برای پایین رفتن ترمز دستی وجود دارد. چون برق برای راه‌اندازی سیستم ترمز دستی الزامی است، پس یكی از حالتها روشن بودن خودرو و فشار دادن دكمه و وصل برق توسط كلید است.در حالت دوم ممكن است، خودرو در تعمیرگاه باشد یا راننده بخواهد خودرو را كمی جابجا كند و نخواهد كه خودرو را روشن كند یا برق خودرو قطع شود. در این حالت می‌توان توسط یك سوئیچ اضطراری ترمز دستی را آزاد كرده و آن را به پایین برد و پس از اتمام كار ترمز دستی را به بالا كشیده و خودرو را متوقف كرد.

به گزارش ایسنا، وی درباره محل نصب سیستم گفت: ترمز دستی از دو قسمت اصلی تشكیل شده است. قسمت اول متحرك است كه توسط دسته ترمز دستی به بالا و پایین حركت می‌كند و قسمت دوم ثابت بوده كه به بدنه خودرو متصل شده است. برای این كه در هنگام بالا و پایین رفتن ترمز دستی زاویه زبانه نسبت به دندانه‌های نگهدارنده تغییر می‌كند، امكان ثابت كردن بوبین و هدایت اهرم به طرف قسمت ثابت ترمز دستی وجود نداشت.

سمت چپ بدنه متحرك به علت وجود سیستم ترمز دستی مكان مناسبی برای ثابت كردن بوبین و اهرم نبوده، لذا با ثابت كردن بوبین در سمت راست بدنه متحرك ترمز دستی امكان عملكرد صحیح را برای ترمز دستی فراهم كردیم.

حضرتی كه با ارائه این طرح رتبه سوم دومین جشنواره اختراعات و ابتكارات ترافیكی را كسب كرده است، تصریح كرد: با نصب این سیستم بر روی ترمز دستی خطرات و اتفاقات غیر منتظره‌ای كه كودكان در خودرو به وجود می‌آورند از بین رفته و راننده می‌تواند آسوده خاطر از این كه ترمز دستی را كشیده و شیطنت بچه‌ها و یا كنجكاوی آنها نمی‌تواند حادثه ساز باشد، خودرو را ترك كند.

http://www.topiranian.com/iransarfaraz/archives/2009/08/post_172.html

سیستم هوشمند برق ساختمان

آسان تکنیک دستگاهی است که می توان بوسیله آن همه دستگاه های الکتریکی از قبیل لامپ ها ، مهتابی ها ، کلید ها و پریز ها و . . . را که در یک مکان قرار دارند کنترل کرد .

مشخصات دستگاه آسان تکنیک :

کنترل وسایل روشنایی از هر کجای خانه :
بطور مثال اگر در داخل اتاق خواب قرار دارید و فراموش کرده اید که لامپ های پارکینگ را خاموش کنید ، هیچ جای نگرانی نیست و لازم نیست که برای خاموش کردن لامپ ها به پارکینگ بروید . صفحه کلیدی که در داخل اتاق خواب شما نصب گردیده این امکان را به شما میدهد که با وارد کردن کد لامپ های پارکینگ به آنها دسترسی مستقیم پیدا کرده و آنها را خاموش کنید .

ارتباط با خط تلفن و سیستم گویا :
با استفاده از این سیستم شما می توانید همه دستگاه های الکتریکی که به آسان تکنیک متصل هستند را با خط تلفن یا تلفن همراه ویا حتی از تلفن های همگانی خاموش یا روشن کنید .
نحوه استفاده از سیستم ارتباط با خط تلفن ( مودم ) :
فرض کنید که از محل کار خود به سمت خانه در حال حرکت هستید و مایلید وقتی وارد خانه می شوید بجای گرما یا سرما از هوای مطبوع بهره مند شوید ، تا خستگی راه از تن شما بیرون رود .
قبل از رسیدن به خانه شماره تلفن منزل خود را بگیرید و پس از ارتباط با سیستم گویای آسان تکنیک کلمه عبور چهار رقمی را وارد کرده و سپس کد روشن شدن سیستم تهویه ( سرما یشی یا گرمایشی ) را وارد کنید ، خواهید دید که پس از ورود به خانه با توجه به روشن شدن سیستم تهویه از هوای مطبوع بهره مند خواهید بود . به همین شکل می توانید دستگاه هایی مانند ( سماور برقی ، تلویزیون ، چراغ ها و . . . ) را کنترل کنید .
اگر از خانه خارج شده اید و فراموش کرده اید که مثلاً تلویزیون یا برخی از لامپ ها را خاموش کنید دیگر مجبور نیستید که پس از طی مسافتی طولانی به خانه برگردید . با استفاده از دستگاه آسان تکنیک و تلفن همراه خود می توانید به روشی که در بالا توضیح داده شد و سایل الکتریکی مورد نظر خود را خاموش کنید .

ارتباط با رایانه :
با ارتباط دستگاه آسان تکنیک به رایانه شخصی ( PC ) شما می توانید وسایل الکتریکی را این بار با رایانه کنترل کنید . بطور مثال اگر در حال استفاده از رایانه می باشید و احساس می کنید که نور محیط کارتان کم است ، کافیست نرم افزار آسان تکنیک را باز کرده و روی گزینه مربوط به اتاق کار خود کلیک کنید ، خواهید دید که چراغی در اتاق کار شما روشن خواهد شد .
مزایای دیگری که در ارتباط دستگاه آسان تکنیک با رایانه می توان بیان کرد این است که با استفاده از برنامه Remote Desktop و برخی تنظیمات ویندوز می توان رایانه را به شبکه های محلی ( LAN ) یا اینترنت مرتبط کرد و با این روش می توان گفت که آسان تکنیک با اینترنت و یا شبکه های محلی ( WAN , LAN ) در ارتباط است یعنی می توان همه دستگا ه های الکتریکی را از این طریق کنترل کرد .
همچنین در سیستم ارتباط با رایانه برنامه نویسان عزیز می توانند با گرفتن پروتکل های ارتباطی این دستگاه از شرکت سازنده آن ( بصورت رایگان ) کنترل وسایل الکتریکی را به شکل دلخواه انجام دهند ( مثلاً روشن و خاموش کردن وسایل الکتریکی در زمانهای مختلف با استفاده از تاریخ و ساعت رایانه ) .

سیستم دزد گیر و اعلام حریق :
آسان تکنیک قادر است در مواردی خاص نقش دزدگیر یا اعلام حریق را داشته باشد . فعال کردن این دو سیستم به دلخواه کاربر از روشهای ارتباطی مختلف که قبلاً ذکر شده امکان پذیر است . در این سیستم پس از تشخیص ورود غیر مجاز و یا حادث شدن حریق در مکان مورد نظر پس از روشن شدن سیستم آژیر ، با تلفن همراه یا ثابتی که کاربر قبلاً وارد نموده به طور اتوماتیک تماس گرفته می شود ( سیستم تلفن کننده ) .کنترل هوشمند سیستم های سرمایشی و گر مایشی ( کولر ، فن کول ، هیتر ، . . . ) :
با تنظیم دمای دلخواه بر روی این سیستم که مرتبط با دستگاه آسان تکنیک است سیستم های سرمایشی و گر مایشی به طور خود کار فعال و غیر فعال خواهند شد تا در محل مورد نظر دمایی یکنواخت و کنترل شده ای داشته باشید .

http://www.niazerooz.com/Details/95208

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic