برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

سیستم تیپ ترونیک (استپ ترونیک)سیستمی است که به راننده اجازه میدهد تا در صورت تمایل نسبت دنده را به صورت دستی عوض کند(مثل گیربکس اتوماتیک پژو 206)این قابلیت ممکن است از طریق دنده یا دکمه های روی فرمان انجام شود.

 سیستم انتقال قدرت(گیربکس)1-گیربکس های دستی(manual transmission):ساده ترین نوع گیربکس ها که از چند چرخ دنده ساخته شده اند.

مزایا:هزینه ساخت نسبتا ارزان ،وزن سبکتر،بازدهی بالا ودر نتیجه مصرف سوخت کم.

معایب:عدم راحتی به خصوص در تردد شهری (به دلیل نیاز به تعویض دستی وگرفتن کلاچ).

2-گیربکس های اتوماتیک(automatic transmission) :اساس کار این نوع گیربکس ها هم ارتباط بین چرخ دنده ها است.اما از جهت ساختار کاملا متفاوت با گیربکس های دستی است.در این نوع گیربکس ها تعویض دنده با کمک یک مدار هیدرولیکی یا الکترونیکی و به صورت کاملا اتوماتیک انجام میشود.این گیربکس ها نسبت به نوع دستی ،ساختمان بسیار پیچیده ای دارند.امروزه سیستم های جدیدی برای راحتی کارکرد با گیربکس اتوماتیک روی خودروها نصب میشوند.سیستم تیپ ترونیک (استپ ترونیک)سیستمی است که به راننده اجازه میدهد تا در صورت تمایل نسبت دنده را به صورت دستی عوض کند(مثل گیربکس اتوماتیک پژو 206)این قابلیت ممکن است از طریق دنده یا دکمه های روی فرمان انجام شود.

مزایا:استفاده آسان وارگونومیک به دلیل عدم وجود کلاچ.

معایب:وزن زیاد،هزینه ساخت زیاد،بازدهی کمتر ودر نتیجه مصرف سوخت بیشتر.

3-سیستم انتقال قدرت پیوسته-(continuously variable transmission):تحقیقات ساخت این نوع سیستم انتقال قدرت(که به آن گیربکس نمیتوان گفت)از ابتدای به وجود آمدن اتومبیل آغار شد،اما در طی چند دهه هیچ گاه به مرحله تولید انبوه نرسید.ویژگی بارز این سییتم،عدم استفاده از چرخ دنده در ساختار و تغییر پیوسته نسبت انتقال قدرت در آن است.پیش بینی ها ناشی از این است که در آینده استفاده از این نوع سیستم فراوان شود.اولین خودرویی که با این سیستم وارد کشور ما شد نیسان مورانو بود.

مزایا: استفاده آسان وارگونومیک به دلیل عدم وجود کلاچ،افزایش عمر موتور ،مصرف سوخت بهینه ،کاهش گازهای آلاینده خروجی،عدم داشتن تکانهای هنگام تعویض نسبت در مقایسه با دو نوع دیگر وبازدهی بیشتر از گیربکس های اتوماتیک.

معایب:هزینه بالای ساخت به دلیل تولید کم و وزن سنگین.

http://icarshow.mihanblog.com/post/archive/1388/12


صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات