برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

علاوه براین برای حفاظت تجهیزات موجود در سیستم و بهبود قابلیت اطمینان در سیتم و حذف ریسك های ناشی از همجواری ادوات با هم و با محیط جغرافیایی اطراف خود و حفظ رضایت مشتری ، موضوع حفاظت تجهیزات در معرض مخاطره از طرف انواع گونه های جانوری مزاحم ، موضوع چالش برانگیزی است . لازم است كه درباره انواع جانوران مزاحم به لحاظ گونه های زیستی و پراكندگی آنها درمناطق جغرافیایی پیرامون ایستگاه های فشار قوی اطلاعات جامعی جمع آوری كرد . برای ارزیابی این مشكل و ارائه راهكارهای ممكن باید از جنبه های مختلفی موضوع یاد شده بررسی شود .
این جنبه ها به شرح ذیل است :
1- تشخیص گونه های مختلف جانوری ، اندازه آنها و تمایلات غریزی آنها
2- محدوده ولتاژ تجهیزات و فواصل و كلیرنس های عایقی آنها از زمین
3- بررسی محیط طبیعی زیست جانوران و همجواری آن با ایستگاه فشار قوی
4- بررسی روشهای ورود جانوران به محیط داخل ایستگاه های فشار قوی
5- تشخیص عوامل تاثیر گذار و جذب كننده جانوران جهت ورود به محدوده ایستگاههای فشار قوی
6- بررسی روشهای قابل پیاده سازی جهت ایجاد حصار و موانع جهت جلوگیری از ورود حیوانات
7- روشهای مختلف جهت ترساندن انواع جانوران
8- موارد اصلاح فواصل عایقی
9- استفاده از روشهای بازدارنده و غیره
فواصل عایقی مورد نیاز
درجدول كمترین فاصله های هادیهای فاز به زمین و فاصله عایقی بین هادیهای فاز به فاز برای انواع تیپ جانوران ارائه شده است . این جدول میتواند Reference (منبع) باشد .
سنجاب
در امریكای شمالی متهم اصلی جهت ایجاد اتصالی ناخواسته سنجاب ها هستند اگر چه تیپ ها و گونه های زیستی بسیاری از سنجابها در دنیا وجود دارند اما میتوان به طور عمومی قد این موجودات را 18 اینچ (450 میلیمتر) در نظر گرفت . با استفاده از این مشخصات میتوان تجهیزات و فواصل عایقی را تعیین و با حضور این حیوان در فاصله بین دو فاز یا فاصله فاز به زمین اتصالی رخ ندهد . درتجهیزات استفاده شده در ایستگاههای فشار قوی مدرن در محدوده ولتاژی 35 كیلوولت به بالا به طور عمومی باتوجه به فواصل عایقی در نظر گرفته شده ، مشكلات ناشی از سنجاب ها تاحدودی از بین رفته است . اگرچه فاصله بین فاز به فاز به زمین در تجهیزات مختلف باید امتحان شود .
مراكر تحقیقاتی مختلفی دلایل ورود سنجابها در محدوده ایستگاههای فشار قوی را بررسی می كنند . برای توضیح این مساله همجواری درختان و بوته های رشد كرده درنزدیكی سایت ایستگاههای فشار قوی میتواند از عوامل جذب كننده این موجودات باشد و بعضی از گزارشها حاكی از این مطالب است كه حتی حذف و چیدن پوشش گیاهی تاثیری بر خروجی های ناخواسته سیستم قدرت نداشته است و تجارت نشان می دهد كه باتوجه به مسیر طی شده به وسیله حیوانات و ردپای آنها و نحوه جایگیری تجهیزات نتوانسته اند مشخص كنند كه سنجاب ها از چه مسیریوارد محوطه تجهیزات در ایستگاه فشار قوی می شوند با توجه به مشاهدات تجربی ، حیوانات و جانوران به دلایل مختلف از جمله شكار ، حرارت و عامل گرما ، نوسانات و لرزش های تجهیزات الكتریكی ، جذب و وارد محوطه تجهیزات میشوند . ورود به محوطه ایستگاه فشار قوی میتواند از بالا به پائین و یا از روی حصار ایستگاهها باشد.
پرندگان
پرندگان می توانند هنگام ورود به ایستگاههای فشار قوی مسائل متعددی ایجاد كنند بدیهی و مشهود است باتوجه به طول بال پرندگان به هنگام پرواز امكان اتصاب فاز به زمین و فازبه فاز وجود دارد . مساله دیگر درمورد ایجاد اتصال كوتاه ، خارها و خاشاك استفاده شده برای لانه سازی بر روی تجهیزات فشار قوی و استراكچرها ( گنتری ها ، دكل‌های فشار قوی، موج گیرها) است .
حتی در گزارش ها ( ثبت شده درامریكا) مشاهده شده پرندگان به هنگام لانه سازی از رشته های سیم و یا حتی نوار مفناطیسی استفاده شده در نوار كاست استفاده كرده و این امر سبب بروز اتصال كوتاه شده است . مواد زائد و رسانای الكتریكی درهنگام باد و توفان یا سقوط كردن از روی اتراكچرها و باسبار منجر به ایجاد جرقه و آرك و ایجاد خطا و بروز تریپ ناخواسته سیستم قدرت شده اند . به عنوان مثال گزارش های ثبت شده از طرف دیسپاچینگ برق منطقه‌ای زنجان حاكی از آن است كه بارهابراثر برخورد پرندگان با سلولهای بانك خازنی ( قزوین1- تابستان88) و بوشینگ 20 كیلوولت ترانسفورماتورهای 20/63 ، باعث خروج خودكار و ناخواسته ای سیستم شده است ( پست ماهنشان توسط R.E/F – 23/6/88)
مشكل سوم ایجاد شده توسط پرندگان ، آلوده ساختن ایزولاتورها و مقره ها به سبب خروج مدفوع آنها است . آلودگی مقره ها به سبب باقی ماندن مواد زائد می تواند مسیری برای ایجاد جرقه و اتصال هادی فاز به زمین شده و سطح خزش ایزولاتورها را كه از جنس چینی و پولیمر است را كاهش دهد .
چهارمین مشكل ایجاد شده توسط پرندگان كه معروف به Streamer Outage است .
منشا ایجاد آن آشیانه های توزی شكل پرندگان بر روی مقره ها و ایزولاتورها است مسیر ایجاد شده میتواند سبب اتصال كوتاه شدن هادیها و باسیار شده و تشكیل ارك شود . وجود لانه ها و جوجه های داخل آن میتواند انگیزه ای برای شكار كدن آنها در حیواناتی مانند گربه ها و مارها و راكن ها و راسوها و كركس ها كه سعی در بدست آوردن غذا دارند شده و سبب بروز مشكلات حاد می شود .
مارها
مارها سهم بسزایی درخروح ایستگاههای فشار قوی از مدار دارند در بعضی از مناطق عامل اصلیخروجی های ناخواسته ، مارها هستند . زیرا اندازه آنها از نظر طولی و توانایی بالارفتن از موانع طبیعی از ویژگی آنان است .
اگر از ورود مارها به محوطه پست ممانعت به عمل اید ، ممكن است مشكلات جدید دیگری ایجاد شود . دلیل ورود مارها به محوطه پست شكار پرندگان و تغذیه از تخم پرندگان است . حذف این موجود شكارچی ، سبب افزایش جمعیت پرندگان در ایستگاههای فشار قوی می شود زیرا هجوم پرندگان منجر به مشكلات مخصوص است .
راكن ها و راسوها

راكن ها و راسوها حیوانات بالاروند بسیار ماهری از موانع هستند و میتوانند به راحتی داخل پست ها شوند . برخلاف مارها ، راكنها گاه و بی گاه و نه به دلایل خاصی از روی كنجكاوی وارد محوطه پست ها می شوند و به علت اندازه نسبتاً بزرگشان میتوانند سبب اتصال كوتاه شدن فاز به فاز و فاز به زمین در محدوده ولتاژهای زیر 30 كیلوولت شوند ( رفتن راسو بر روی ترانسفورماتور مصرف داخلی در پست ناصرآباد – خروج خودكار توسط رله R.E/F – 26/5/88) و عملكرد رله بوخهلتس ترانسفورماتور نوتر- رفتن راسو بر روی ترانسفورماتور 20/63 پست دندی خروج خودكار توسط رله R.E/F – 19/7/88) .

http://electric-safety.blogspot.com/2010/01/blog-post_5132.html

رقص 4 ساعته یک جوان 26 ساله چینی بر روی کابل های دکل برق

یادآوری می شود که اختلاف پتانسیل باعث برق گرفتگی میشود. و این جوان به اختلاف پتانسیلی وصل نیست. اگر دو دست خود را به دو سیم کنار هم بزند دچار برقگرفتگی می شود. ولی تک سیم باعث برق گرفتگی اش نمی شود. مگر آنکه پایش هم روی زمین باشد و اختلاف پتانسیل زمین و سیم باعث برق گرفتگی اش شود.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات