برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

نوسانات گالوپینگ یا نوسانات جهشی هادیها در اثر وزش باد یا ریزش ناگهانی یخ و برف از روی هادیها یا هر دو عامل بوجود می آید. این پدیده در برخی موارد ممكن است منجر به وقوع اتصال كوتاه بین فاز با سیم محافظ یا فاز با فاز در جایگذاری عمودی هادیها گردد و در نتیجه باعث از دست رفتن شبكه می گردد. برای جامعه امروزی كه مجهز به سیستم های اطلاعاتی خبره می باشد یك قطع لحظه ای قدرت نیز حتی می تواند برای مختل كردن فعالیت ها كافی باشد.

دركشور ژاپن برای مقابله با این پدیده روشهایی بكار گرفته شده است كه در زیر به دو مورد آن اشاره می گردد:

· فعالیت شركت برق توكیو :

در منطقهKanto در ژاپن پدیده گالوپینگ در هر زمستان چند بار بیشتر اتفاق نمی افتد اما همین هم باعث وارد آمدن خساراتی به برجهای انتقال و سیستم برق در منطقه وسیعی میگردد.
از طرف دیگر چون در خطوط واقعی شانس و امكان كمی برای مشاهده پدیده گالوپینگ وجود دارد، منطقه achika در استان یاماگاتا در ژاپن كه دارای شرایط وزش باد شدیدی در طول سال می باشد انتخاب گردیده و یك خط انتقال آزمایشی 500 كیلو ولت در سال 1994 در این منطقه برای آزمایش ساخته شد. با استفاده از خط آزمایشی مذكور امكان مشاهده پدیده گالوپینگ در خط آزمایشی و بررسی دقت شبیه سازی ها وهمچنین موثر بودن روشهای مقابله با پدیده بوجود آمده است.
قبل از شروع و مشاهده آزمایشها بر روی خط آزمایشی، با استفاده از تونل باد شكل تجمع و انباشتگی برفها روی هادیها كه باعث ایجاد پدیده گالوپینگ با دامنه بزرگ میگردد بررسی و انتخاب می گردد، سپس مدل و نوع تجمع و انباشتگی تعیین می گردد و به روش مصنوعی بر روی هادیهای خط آزمایش می گردد.

برای مدلهای انباشتگی از نوع مثلثی ویا هلالی و با استفاده از بررسی های آزمایش همان نتایج ملاحظه گردید كه از مطالعات تئوریكی مورد نظر بوده است.

همچنین در پدیده گالوپینگ برای اینكه بتوان بررسی نمود كه آیا باد در شرایط خوبی برای آزمایش روشهای مقابله با پدیده است یا خیر، امكان مشاهده اطلاعات مربوط به باد مانند سرعت، جهت،شدت و مغشوش بودن وجود دارد.

تا كنون با اعمال سیستم وزنی خارج از مركز و یا فاصله دهنده های شل برای هادیها، توانسته اند در چند مورد پدیده گالوپینگ را ایجاد و مشاهده نمایند. نتایج بررسی ها نشان داده است كه روشهای مقابله اعمال شده مؤثر بوده و توانسته اند از پیدایش پدیده گالوپینگ جلوگیری نمایند.

· فعالیت شركت برق هوكایدو

شركت برق هوكایدو در حال بررسی و مطالعه پدیده گالوپینگ جهت روشن ساختن مكانیزم آن و طراحی تجهیزاتی برای جلوگیری از این پدیده می باشند.

دستاوردها
1- طراحی و ساخت یك جداساز هادی فازها از نوع غیرسرامیكی : این جداساز جدید از مواد غیرسرامیكی ساخته شده است و وزن سبكی دارد و مانع از ایجاد اتصال كوتاه بین هادیهای خطوط انتقال می گردد.

2- بررسی پدیده گالوپینگ در حالت های مختلف سیم كشی

آزمایش بر روی خطوط انتقال با دو هادی (باندل دوتایی) در حالت های مختلف سیم كشی انجام گردید تا اختلاف پدیده گالوپینگ در این حالت ها مشخص گردد. در این آزمایشها مشخص گردید كه خطوط عمودی (Vertical Lines) تأثیر به سزایی در جلوگیری از پدیده گالوپینگ دارند ولی قابلیت های كاری و نگهداری آن به عنوان مشكلاتی كه باید حل گردند باقی مانده است.

برنامه ها
1- استفاده از یك سیستم شبیه ساز : سیستم شبیه سازی كه از روش المان محدود استفاده می كند می تواند مدلهای مختلفی از خطوط انتقال را شبیه سازی نماید. شركت هوكایدو با استفاده از این سیستم مطالعات لازم را جهت بهبود قابلیت اطمینان عملكرد جداسازها كه ممكن است به عنوان راه حل مسأله گالوپینگ باشد ادامه داد.

2- مطالعه بر روی خطوط نصب شده : برای اثبات تجهیزاتی كه بدون استفاده از جداساز فازها مانع از پدیده گالوپینگ می شوند، این شركت علاوه بر انجام آزمایش بر روی روشهای مختلف سیم كشی جهت جلوگیری از گالوپینگ می خواهد آزمایشاتی را نیز بر روی روشهای پشتیبانی و نگهداری هادیهای خطوط انجام دهد تا مؤثرترین روش جلوگیری از پدیده گالوپینگ را بیابد.شركت برق هوكایدو ژاپن - شركت برق توكیو TEPCO

http://www.hepco.co.jp/ 986

http://www.tepco.co.jp/ 553

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات