برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

قرائت کنتور و ثبت مصرف برق مشتریان به روشهای متداول کاری است وقت گیر، خسته کننده و توام با خطا که از دغدغه های اصلی هر شرکت توزیع برق به حساب می آید.Automatic Meter Reading) AMR) یا قرائت خودکار کنتور راه کاری است برای حل این معضل. دریک سیستم AMR ایده آل تمامی کنتورهای برق یک شهر از یک مرکز واز راه دور بطور خودکار قرائت می شود و صورتحساب مشتریان نیز بدون خطا وبطور خودکار تولید می گردد. مضاف بر آن، جریان برق مشتریان بدحساب هم از راه دور قطع و وصل می گردد.
چه چیزی بیش از این یک شرکت توزیع برق را به وجد می آورد که بتواند در تمامی ساعات شبانه روز، مصرف برق یکایک مشترکین خود را از راه دور و از یک مرکز از مسیری مطمئن، سریع، گسترده، از پیش نصب وراه اندازی شده و همواره در دسترس قرائت نماید. تکنیک Power Line Carrier) PLC) یا انتقال اطلاعات از طریق جریان برق این امکان را فراهم آورده است.
سیستم AMR ابدائی شرکت پویا از تمامی ویژگیهای پیش گفته برخوردار است. این سیستم با استفاده از شبکه برق شهری اطلاعات کنتور های برق مشترکین را بطور اتوماتیک واز راه دور در زمانهای دلخواه قرائت می کند، صورتحساب بدون خطا تولید می کند و برق مشترکین بد حساب را قطع و وصل می کند.

مزایای این سیستم :

هسیستم و تجهیزاتی که پویا به این منظور طراحی و تولید نموده است عبارتند از:

MIU (Meter Interface Unit )- 2

MIU پایین ترین لایه ارتباطی شبکه AMR پویا را تشکیل می دهد و از آن به منظور برقراری ارتباط کنتور هریک از مشترکین با سایر بخشهای سیستم AMR پویا استفاده می شود. این ارتباط با رعایت استانداردهای رایج اروپایی و امریکایی و به روش( PLC (Power Line Carrier برقرار می گردد.MIU در مدل های External و Internal طراحی شده و امکان اتصال به انواع کنتور برق تک فاز و 3 فاز کنتورهای دیجیتال (الکترونیکی) را دارد. وظایف اصلی MIU عبارتند از:
1- ارتباط با کنتور و ثبت و ذخیره اطلاعات مصرف: MIU پالس های مربوط به مصرف را از خروجی کنتورهای دیجیتال دریافت نموده و پس از شمارش، آنها را در حافظه غیرفرار خود ثبت می نماید. به منظور حفاظت از اطلاعات ذخیره شده در موقع قطع برق، MIU همواره یک نسخه پشتیبان(Backup ) از این اطلاعات را درخود نگهداری می نماید.
2- اجرای فرامین ارسال شده از لایه های بالاتر شبکه AMR :MIU همواره آماده دریافت فرامین از لایه های بالاتر شبکه AMR یا ستاد مرکز می باشد تا در صورت دریافت فرامین، اطلاعات ذخیره شده را به آنها ارسال نماید.

از ویژگیهای بارز MIU ، برخورداری از منبع تغذیه ایزوله مستقل از کنتور است. ویژگی دیگر آن، امکان برخورداری از سیستم نمونه برداری از خروجی کنتور می باشد که برای اطلاع از حضور یا عدم حضور برق در خروجی کنتور(کنترل سوءاستفاده از برق) به کار می رود.

http://hadi-haddad-khouzani-bargh.blogsky.com/1387/09/01/post-9


انرژی برق> کنتور سه تعرفه دیجیتالی

توسعه جوامع بشری در ابعاد مختلف ضرورت استفاده از ابزار و فناوری‌های روز را ایجاب می‌کند به گونه‌ای که هیچ جامعه‌ای بدون توجه و استفاده از این ابزار و فناوری‌ها قادر به ادامه حرکت خود به توسعه همسو و متوازن، همپای دیگر جوامع نخواهد بود.

می دانیم که کنتور وسیله ای است که انرژی الکتریکی مصرفی را اندازه می گیرد . از این رو این وسیله در ورودی برق و مراکز صنعتی نصب می شود . کنتور انرژی مصرفی را بر حسب کیلو وات ساعت نشان می دهد . 

همچنین  امروز و در عصری که مصرف بهینه انواع انرژی یک اصل از اصول مهم و پایه‌ای در توسعه جامعه محسوب می‌شود، استفاده از کنتورهای دیجیتالی به عنوان یکی از فناوری‌های نوین جهانی نیز در عصر حاضر ضرورتی انکار ناپذیر بوده و برای رسیدن به کمیت و کیفیتی مطلوب از خدمات ناگزیر به استفاده از آن هستیم.

قیمت برق مصرفی علاوه بر میزان مصرف برق (بر حسب کیلو وات ساعت) به عامل مهم دیگری ارتباط دارد .این عامل قیمت واحد انرژی الکتریکی است که تعرفه نامیده می شود . کنتورهای دیجیتالی دارای دقتی به مراتب بیشتر از کنتورهای معمولی بوده و قادر به محاسبه میزان برق مصرفی بر اساس زمان مصرف به صورت جداگانه است .این کنتورها با توجه به شرایط کشور و میانگین مصرف کل جامعه در زمان های مختلف ، بر اساس سه تعرفه تنظیم شده است و برق مصرفی را در سه زمان کم باری ، میان باری و اوج باری محاسبه می کند . 

الف) کم‌باری: منظور از اصطلاح کم‌باری زمانی از مصرف برق در طول ساعات شبانه‌روز است که مصرف برق در شبکه سراسری حداقل میزان بوده و به مشترکان توصیه می‌شود در این ساعت‌ها از وسایل پر‌مصرف به‌ضرورت استفاده کنند. براساس بررسی‌های انجام شده این زمان در فصل تابستان و ایام گرم سال بین ساعت 12 نیمه شب تا 8 صبح و در زمستان و ماه‌های سرد سال معمولا بین ساعت‌ 9 شب تا 5 صبح تعیین شده است.

ب) میان‌باری: منظور از اصطلاح میان‌باری آن ساعاتی است که مصرف برق در شبکه سراسری به وضعیت تعادل رسیده و تولید و مصرف سر به ‌سر می‌شود. توصیه کارشناسان رعایت اعتدال در مصرف برق در این ساعت‌ها است. براساس بررسی‌ها در ایام گرم سال بین ساعت‌ 8 صبح تا 20 شب و در ایام سرد سال بین ساعت 5 صبح تا 17 بعداز‌ظهر به عنوان زمان میان‌باری تعیین و اعلام شده است.

ج) اوج‌باری: در طول شبانه‌روز معمولا در ساعاتی میزان مصرف انرژی برق در شبکه سراسری به حداکثر میزان خود می‌رسد که در اصطلاح به این زمان‌‌ها اوج‌باری گفته می‌شود.

اما در کنتورهای مکانیکی (معمولی) تعیین میزان مصرف برق از طریق نمراتور (چرخ دنده ای که بر روی آن ها شماره های 0 تا 9 نوشته می شود و مقدار عددی مصرف برق را نشان می دهد) و با کسر عدد فعلی از قبلی به دست می آید و مصرف بدست آمده را کلاً مطابق با یک نرخ (ساعت میانه باری روز) محاسبه و برق مشترک بدست می آید . 

 

 عمده ترین برتری های کنتور دیجیتالی نسبت به نوع مکانیکی (معمولی) :

      ü      در صد خطای بسیار پایین

ü      عدم نیاز به بازرسی و تست سالیانه

ü      عدم دستکاری در شمارنده توسط مشترک 

ü      قابلیت تعریف 2 یا 3 تعرفه جداگانه

ü      قابلیت عبور جریان بالاتر در صورت در خواست مشترک برای افزایش جریان .

/

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات