برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

رفع عیب از سخت افزار كامپیوتر

آنچه در این مقاله می خوانید، یك راهنمای جامع برای عیب زدایی از كامپیوترتان نیست اما می تواند شما را به سمت یافتن مشكل كامپیوتر راهنمایی كند .

اگر بعد از فشردن دكمه power ، كامپیوتر روشن نشد

بررسی كنید آیا سیم برق متصل است؟ آیا سر دیگر سیم برق متصل شده است؟ سوییچی كه در پشت كامپیوترتان وجود دارد چك كنید. از اتصال صحیح منبع تغذیه به مادربرد اطمینان حاصل كنید. كابل برق فلاپی را چك كنید. اگر هیچ یك از این كارها نتیجه نداد در مرحله بعد هر چیزی را كه به مادربرد متصل است به غیر از كابل برق، سیم دكمه power ، كارت گرافیك، حافظه RAM و CPU را جدا كنید. اگر باز هم سیستم بالا نمی آید یك یا دو قطعه از سیستم شما معیوب است. در این مورد به احتمال زیاد مادربرد یا منبع تغذیه Case شما اشكال دارد .

اگر سیستم روشن می شود ولی بوق نمی زند یا بالا نمی آید

ابتدا همه اتصالات را چك كنید و دوباره امتحان كنید. در صورتی كه این عمل مؤثر نبود، بهترین كار این است كه مانند بالا همه چیز را به غیر از سیم دكمه power ، كارت گرافیك، حافظه RAM و CPU را از مادربرد جدا كرده و دوباره امتحان كنید .

اگر كامپیوتر به خوبی شروع به كار كرد كامپیوتر را خاموش كنید و هر بار یك قطعه را متصل كرده و سپس كامپیوتر را روشن كنید تا جایی كه مشكل را پیدا كنید ولی اگر كامپیوتر اصلا ‎‎ً روشن نشد احتمالاً یك یا چند قطعه معیوب دارید (CPU ، RAM ، مادربرد و منبع تغذیه ).

كامپیوتر روشن می شود و متناوبا ‎ً بوق می زند، بالا می آید

ببینید آیا حافظه RAM شما بدرستی نصب شده است اگر لازم است آن را بیرون آورید و دوباره جا بزنید .

سیستم روشن می شود یك سری بوقهای سریع می زند، بالا نمی آید

ببینید آیا كارت گرافیك به درستی روی اسلات AGP نشسته است یا خیر.اگر مقدار كمی از كارت گرافیك خارج از اسلات AGP باشد سیستم بالا نمی آید .

چند مشكل دیگر هم وجود دارد كه بوسیله این بوقها شناسایی می شود اما دو مورد بالا معمول ترین موارد هستند .

اگر سیستم بالا می آید ولی مشكلاتی را مشاهده می كنید در این جا دو مشكل عمده ذكر می شود. كامپیوتر شما در هنگام نصب سیستم عامل بارها از حركت باز می ایستد علت آن می تواند گرمای CPU باشد بخصوص CPU های شركت AMD یا CPU های قدیمی تر شركت INTEL. چك كنید آیا فن CPU بخوبی عمل می كند و چك كنید آیا هیت سینك ( قطعه آلومینیومی كه روی CPU نصب شده و معمولاً رنگ سیاه دارد ) بخوبی نصب شده است و با سطح CPU كاملاً موازی است. مطمئن شوید از هیت سینكی استفاده می كنید كه ساخت سازنده CPU شماست. هیت سینك اگر درست نصب شود بیش از آنچه نیاز است خنك كاری انجام می دهد .

مشكلات زیادی در سیستم عامل همراه با صفحات آبی كه ظاهر می شود دارید

خطاهایی كه در هنگام كپی كردن فایل های Set up بوجود می آیند بخصوص در ویندوز 2000 و XP ، به احتمال زیاد نشانه وجود مشكل در حافظه RAM شماست. این امكان هم وجود دارد كه مشكل از هارد دیسك شما باشد اگر خطاها همراه با صفحات آبی است كه در آنها Page Fault دیده می شود یقیناً مشكل از حافظه RAM شماست .آشنایی با انواع بوقهای Bios در هنگام روشن کردن سیستممطمئنأ شما نیز صدا و بوق هایی که هنگام روشن کردن کامپیوتر از درون کیس تان به گوش میرسد را شنیده اید. همگی این بوق ها از جانب مادربورد شما هستند . تفاوت این بوق ها از نوع آن و تعداد آنهاست که بیانگر یک مشکل در درون مادربورد است. در این ترفند تمامی بوق ها و پیامهای خطای مربوطه آنها را برای شما جمع آوری کرده ایم. در صورتی که همچین صداهایی از کیس شما بیرون میاید حتما این ترفند را خوانده و به فکر راه حل باشید .


وقتی یک کامپیوتر روشن میشود و آماده برای بالا آمدن میشود و یا وقتی کامپیوتر reset میشود BIOS سیستم شما با عملکردی به نام POST به تست کردن سخت افزار سیستم شما میپردازد تا از درستی اتصال انواع device ها مطلع شود .
در اینصورت اگر سیستم با مشکلی مواجه شود POST برای BIOS پیغام خطا میفرستد اینکه مثلا کارت گرافیمکی شما با مشکل مواجه است مثلا از جای خودش تکان خورده یا اینکه ram شما با مشکل مواجه شده است بیپ یا همون بوق هایی متداول ارسال میکند و شکا را از ان مطلع میکند بنا بر این بهتر است با اینگونه بوق ها اشنا بشویم تا در صورت هر گونه عیبی خودمان در صورت امکان رفع اشکال کنیم .
البته همانطور که گفتم BIOS های سیستم از شرکت های مختلفی تولید میشود که من در اینجا از دو شرکت AMI:American Megatrends International و Phoenix ذکر میکنم .

AMI Beep Codes
یک بوق : اشکال از DRAM میباشد . بنابراین مشکلی در حافظه سیستم به وجود امده و یا motherboard.
دو بوق: حافظه فاقد تعادل است . تساوی گردش در حافظه به درستی کار نمیکند .
سه بوق: 64 کیلو بایت مورد نیاز برای شروع و راه اندازی سیستم در دسترس نیست که این هم به RAM بر میگردد .
چهار بوق : تایمر سیستم شما با مشکل مواجه شده است که مانع از درستی همزمان عملکرد motherboard میشود .
پنج بوق : CPU با مشل مواجه است .
شش بوق: ورودیه A20/Keyboard کنترلر ان با مشکل مواجه است IC کنترل کننده keyBoard با مشکل مواجه شده است و مانع از ورودیه A20 برای سوییچ کردن پردازنده میشود .
هفت بوق : حافظه مجازی Virtual با مشکل مواجه است
هشت بوق : حافظه کارت ویدئو مشکل دارد BIOS نمیتواند بر روی فریم های بافر کارت ویدئو بنویسد .
نه بوق : ROM شما مشکل دارد. چیپ BIOS ROM روی motherboard دچار خطا است .
ده بوق : CMOS هم مشکل دارد . سعنی یه چیزی روی motherboard مانه از فعل و انفعال با CMOS میشود .
یازده بوق : کش در level 2 حافظه غش کرده .
یک بوق بلند و دو بوق کوتاه : سیستم ویدئویی مشکل داره
یک بوق بلند سه بوق کوتاه : بازهم خطا در مورد 64 k میباشد .
یک بوق بلند هشت بوق کوتاه : عملگر تست کردن خطا داره .
بوق مداوم : یا اشکال از RAM یا از ویدئو .

Phoenix Beep Codes
این شرکت از بوق های دنباله دار استفاده میکند من برای مشخص کردن فاصله بوق ها از خط تیره - استفاده میکنم یعنی یک توقف و ادامه یعنی 1-2-3 یعنی اول یک بوق بعد دو بوق بعد هم سه بوق . ویرایش چهارم به پایین این محصول از سه بوق و از ورژن چهار به بالا از چهار بوق استفاده میکند .
ورژن چهار :
1-1-1-3 یا 1-1-2-1 : CPU/motherboard مشکل دارد
1-1-2-3 یا 1-1-3-1 یا 1-1-3-2 یا 1-1-3-3 : motherboard مشکل داره یا یکی از اجزا
1-1-3-2 یا 1-1-3-3 یا 1-1-3-4 : اشکال از حافظه 64 K
1-1-4-1 : کش در level 2 مشکل داره .
1-1-4-3 : اشکال از پورت I/O .
1-2-1-1 : مدیریت پاور power management
1-2-1-2 یا 1-2-1-3 : motherboard
1-2-2-1 کیبورد و 1-2-2-3 : BIOS ROM
1-2-3-1 : System timer
1-2-3-3 : DMA
1-2-4-1: IRQ

آشنایی با خطای سخت افزاری از طریق بوق آن


همانطور كه مى دانید یكى از اصلى ترین عملیات كامپیوتر در هنگام روشن شدن عملیات POST یا Power On Self Test مى باشد. همه نرم افزارها و قطعات سخت افزارى لازم براى بوت سیستم را تست كرده و آماده به كار مى كند و در واقع كامپیوتر شما بعد از فشردن كلید Pwoer توسط شما، در ابتدا همه فرمانها را از بایوس كامپیوتر دریافت مى كند. از این رو بایوس وظیفه دارد كه مشكلات سخت افزارى را به شما گوشزد كند. همه بایوس ها در هنگام درست بوت شدن سیستم یك بوق كوتاه در شروع كارد مى زنند كه این بوق به معنى درست و كامل كار كردن همه نرم افزارها و سخت افزارهاى اصلى سیستم است، اما گاهى نیز اتفاق مى افتد كه یك یا چندى از برنامه ها یا قطعات معیوب شده یا به عللى از انجام وظیفه باز مى مانند، اینجاست كه بایوس با تنها راه ارتباطى مستقیم با كاربر (بوق) شما را آگاه مى سازد. اما تا وقتى كه از مفهوم بوق هاى بایوس اطلاع نداشته باشید تشخیص اینكه كدام یك از قطعات وظیفه خود را به خوبى انجام نمى دهد، تقریباً غیر ممكن است ورفع اشكال را با سختى و مشقت بسیار همراه مى كند. در ادامه بوقهاى اصلى دو شركت بزرگ تولیدكننده تراشه بایوس ( AWARD و AMIBIOS ) را شرح داده ایم.

كدهاى بوقى بایوس AWARD : بایوس آوارد عمدتا ًبه پیامهاى خطا براى آگاه كردن كاربران از وجود مسأله اتكا دارد، اما چند كد بوقى مشهور وجود دارد كه این تراشه بایوس تولید مى كند:

تعداد بوقها در عملیات Post مفهوم بوق نا محدود (تكرار شوند) خطاى حافظه سیستم یك بوق بلند پس از دو بوق كوتاه خطاى كارت گرافیك یك بوق باند پس از سه بوق كوتاه خطاى گرافیك یا حافظه گرافیك بوقهاى با ارتفاع بالاى نا محدود (تكرار شونده) خطاى داغ شدن پردازنده بوقهاى با ارتفاع بالا، با ارتفاع پایین (تكرار شونده) خطاى پرازنده كدهاى بوقى بایوس AMIBIOS : بایوس AMIBIOS محصول شركت American Megatrends یكى از بایوسهاى متداول است و آخرین نگارش تعدادى كد بوقى دارد كه اشكالات زمان بوت شدن را به كاربران مى گوید:

تعداد بوقها در زمان راه اندازى (پیش از POST ) مفهوم بوقها
۱ دیسكت را در دیسكران A : قرار دهید
۲ فایل AMIBOOT.ROM بر روى دیسكت بوت شدنى نیست
۳ خطاى حافظه سیستمى
۴ عملیات روز آمدسازى بایوس موفقیت آمیز بوده است
۵ خطاى خواندن دیسك
۶ خرابى فرمان صفحه كلی
۷ حافظه فلش بایوس تشخیص داده نشده است
۸ خرابى كنترل كننده دیسكت ران
۹ خطاى مجموع بررسى ( checksum ) بایوس
۱۰ خطاى پاك كردن حافظه فلش
۱۱ خطاى برنامه سازى حافظه فلش
۱۲ اندازه فایل AMIBOOT.ROM درست نیست (یا حضور ویروس)
۱۳ نا همسانى تصویر BIOS (فایل ROM دقیقاً همان نسخه درون بایوس نیست)

تعداد بوقها در زمان POST
1 خطاى Timer احیاى حافظه سیستم
۲ خطاى پریتى حافظه سیستم
۳ خطاى آزمایش خواندن / نوشتن حافظه سیستم
۴ زمان دار تخته مدار مادر كار نمى كند
۵ خطاى پردازنده
۶ كامپیوتر نمى تواند به حافظه حالت حفاظت شده برود
۷ خطاى استثناى عمومى (مربوط به پردازنده)
۸ خطاى حافظه نمایش (مربوط به كارت ویدئویى)
۹ خطاى مجموع بررسى
AMIBIOSROM ۱۰ خطاى خواندن / نوشتن رجیستر
CMOS ۱۱ اشكال آزمایش حافظه نهانگاهى ( cache )

نكته: اگر موقع عملیات POST یك، دو یا سه بوق بشنوید، تعویض كارتهاى RAM را در نظر بگیرید یا دست كم آنها را بررسى كنید تا اطمینان یابید كه درست نصب شده اند. اگر در عملیات POST هشت بوق بشنوید اطمینان یابید كه كارت ویدئویى درست نصب شده است، ممكن است لازم باشد كه آن را عوض كنید. اگر موقع عملیات POST تعداد بوق ها با آنچه گفته شد متفاوت بود (چهار تا هفت یا ۹ تا یازده بوق)، ممكن است یك مسأله جدى در تخته مدار مادر یا قطعات دیگر وجود داشته باشد، كامپیوتر را به یك تعمیرگاه تخصصى ببرید.http://www.rasekhoon.net/Forum/ThreadShow-13486-1.aspx

صرفنظر از این که کامپیوتر شما چگونه تولید شده است و یا نرم افزارهای نصب شده بر روی آن چگونه نوشته شده اند ، همواره احتمال بروز خطاء وجود داشته و ممکن است در آن لحظه امکان دسترسی به کارشناسان برای تشخیص خطاء و رفع مشکل وجود نداشته باشد . آشنائی با فرآیند عیب یابی و برخورد منطقی و مبتنی بر علم با این مقوله می تواند علاوه بر کاهش هزینه ها،صرفه جوئی در مهمترین منبع حیات بشری یعنی زمان را نیز بدنبال داشته باشد .
نرم افزارهای عیب یابی از جمله امکانات موجود و در عین حال بسیار مهم در این زمینه بوده که می توان از آنان به منظور عیب یابی یک کامپیوتر استفاده نمود .
نرم افزارهای عیب یابی
برای عیب یابی کامپیوترهای شخصی تاکنون نرم افزارهای عیب یابی متفاوتی ارائه شده است . برخی از اینگونه نرم افزارها درون سخت افرار کامپیوترهای شخصی ، برخی دیگر درون تجهیزات جانبی ( نظیر کارت های الحاقی ) ، تعدادی دیگر به همراه سیستم عامل و برخی دیگر به عنوان محصولات نرم افزاری مجزائی عرضه شده اند .
post ( اقتباس شده از power on self test ) : برنامه فوق پس از روشن کردن هر نوع کامپیوتر شخصی به صورت اتوماتیک اجراء می گردد . روتین های فوق درون حافظه ROM مادربرد و rom موجود بر روی کارت های الحاقی ذخیره می گردند .
نرم افزارهای عیب یابی ارائه شده توسط یک تولید کننده خاص : تعداد زیادی از تولید کنندگان معتبر کامپیوتر به منظور عیب یابی کامپیوترهای تولیدی خود ، اقدام به پیاده سازی و عرضه نرم افزارهای عیب یابی مختص سیستم های خود می نمایند .
نرم افزارهای عیب یابی جانبی : به همراه تعداد زیادی از دستگاه های سخت افزاری ، نرم افزارهای عیب یابی خاصی ارائه می شود که می توان از آنان به منظور تست صحت عملکرد سخت افزار مورد نظر استفاده نمود . به عنوان نمونه آداپتورهای scsi دارای یک برنامه عیب یابی می باشند که درون حافظه ROM bios کارت تعبیه و با فشردن کلیدهای ctrl+a در زمان راه اندازی سیستم، امکان دستیابی و استفاده از آن وجود خواهد داشت . کارت های صدا و شبکه نیز معمولا" به همراه یک برنامه عیب یابی ارائه می گردند که می توان از آنان درجهت تشخیص صحت عملکرد وظایف محوله هر کارت استفاده بعمل آورد .
نرم افزارهای عیب یابی ارائه شده توسط سیستم عامل : به همراه سیستم های عامل (نظیر ویندوز) ، نرم افزارهای عیب یابی متعددی ارائه شده است که می توان از آنان به منظور شناسائی و مونیتورینگ کارآئی و عملکرد هر یک از عناصر سخت افزاری موجود در کامپیوتر استفاده نمود .
نرم افزارهای عیب یابی آماده : تعدادی از تولید کنندگان نرم افزار به منظور عیب یابی کامپیوترهای شخصی اقدام به ارائه نرم افزارهای عیب یابی همه منظوره ای نموده اند . هر یک از نرم افزارهای فوق دارای پتانسیل های مختص به خود بوده که می توان با توجه به خواسته خود از آنان استفاده نمود .
برنامه عیب یابی post
زمانی که شرکت آی . بی . ام در سال 1981 اولین کامپیوترهای شخصی را ارائه نمود در آنان از ویژگی هائی استفاده شده بود که قبلا" مشابه آنان در سایر کامپیوترها به خدمت گرفته نشده بود . استفاده از برنامه ای موسوم به post و parity-checked حافظه ، نمونه هائی در این زمینه می باشند . پس از روشن کردن هر نوع کامپیوتری درابتدا و قبل از هر چیز دیگر ( نظیر استقرار سیستم عامل درون حافظه ) ، برنامه post به منظور بررسی تست صحت عملکرد عناصر اصلی سخت افزار موجود در یک کامپیوتر اجراء خواهد شد .
post ، مشتمل بر مجموعه ای از دستورالعمل های ذخیره شده در تراشه rom-bios مادربرد است که مسئولیت تست تمامی عناصر اصلی در زمان روشن کردن کامپیوتر را برعهده دارد . برنامه فوق قبل از استقرار هرگونه نرم افزار در حافظه ، اجراء خواهد شد .
برنامه post چه چیزی را تست می نماید ؟

پس از روشن کردن کامپیوتر، برنامه post به صورت اتوماتیک اجراء و مجموعه ای از تست های لازم به منظور بررسی صحت عملکرد عناصر اصلی در کامپیوتر را انجام می دهد . تست حافظه ، پردازنده ، حافظه ROM ، مدارات حمایتی برداصلی و تجهیزات جانبی نظیر اسلات های موجود بر روی برد اصلی ، نمونه هائی در این زمینه بوده که توسط برنامه post تست خواهند شد . اندازه برنامه post بسیار کم بوده و صرفا" قادر به تشخیص خطاهای بحرانی می باشد

http://iranictnews.ir/related/40208/R_17682_____عیب-یابی-کامپیوتر-های-شخصی--بخش-اول-.htm


همواره راه هایی وجود دارد که بدون نیاز به تخصص افراد ماهر میتوان پی به عیب سخت افزارهای مشکل دار خود ببرید. این ترفند اگر چه یك راهنمای جامع برای عیب زدایی از كامپیوترتان نیست اما می تواند شما را به سمت یافتن مشكل كامپیوتر راهنمایی كند. مطمئنأ پیدا کردن عیب کامپیوتر توسط شخص خودتان بسیار شیرین تر از تشخیص آن توسط یک تعمیرکار با تجربه است!
اگر بعد از فشردن دكمه power ، كامپیوتر روشن نشد

بررسی كنید آیا سیم برق متصل است؟ آیا سر دیگر سیم برق متصل شده است؟ سوییچی كه در پشت كامپیوترتان وجود دارد چك كنید. از اتصال صحیح منبع تغذیه به مادربرد اطمینان حاصل كنید. كابل برق فلاپی را چك كنید. اگر هیچ یك از این كارها نتیجه نداد در مرحله بعد هر چیزی را كه به مادربرد متصل است به غیر از كابل برق، سیم دكمه power، كارت گرافیك، حافظه RAM و CPU را جدا كنید. اگر باز هم سیستم بالا نمی آید یك یا دو قطعه از سیستم شما معیوب است. در این مورد به احتمال زیاد مادربرد یا منبع تغذیه Case شما اشكال دارد.اگر سیستم روشن می شود ولی بوق نمی زند یا بالا نمی آید

ابتدا همه اتصالات را چك كنید و دوباره امتحان كنید. در صورتی كه این عمل مؤثر نبود، بهترین كار این است كه مانند بالا همه چیز را به غیر از سیم دكمه power، كارت گرافیك، حافظه RAM و CPU را از مادربرد جدا كرده و دوباره امتحان كنید.اگر كامپیوتر به خوبی شروع به كار كرد كامپیوتر را خاموش كنید و هر بار یك قطعه را متصل كرده و سپس كامپیوتر را روشن كنید تا جایی كه مشكل را پیدا كنید ولی اگر كامپیوتر اصلا‎‎ً روشن نشد احتمالاً یك یا چند قطعه معیوب دارید(CPU ،RAM، مادربرد و منبع تغذیه).كامپیوتر روشن می شود و متناوبا‎ً بوق می زند، بالا می آید

ببینید آیا حافظه RAM شما بدرستی نصب شده است اگر لازم است آن را بیرون آورید و دوباره جا بزنید.سیستم روشن می شود یك سری بوقهای سریع می زند، بالا نمی آید

ببینید آیا كارت گرافیك به درستی روی اسلات AGP نشسته است یا خیر.اگر مقدار كمی از كارت گرافیك خارج از اسلات AGP باشد سیستم بالا نمی آید.چند مشكل دیگر هم وجود دارد كه بوسیله این بوقها شناسایی می شود اما دو مورد بالا معمول ترین موارد هستند.اگر سیستم بالا می آید ولی مشكلاتی را مشاهده می كنید در این جا دو مشكل عمده ذكر می شود. كامپیوتر شما در هنگام نصب سیستم عامل بارها از حركت باز می ایستد علت آن می تواند گرمای CPU باشد بخصوص CPU های شركت AMD یا CPU های قدیمی تر شركت INTEL. چك كنید آیا فن CPUبخوبی عمل می كند و چك كنید آیا هیت سینك (قطعه آلومینیومی كه روی CPU نصب شده و معمولاً رنگ سیاه دارد) بخوبی نصب شده است و با سطح CPU كاملاً موازی است. مطمئن شوید از هیت سینكی استفاده می كنید كه ساخت سازنده CPU شماست. هیت سینك اگر درست نصب شود بیش از آنچه نیاز است خنك كاری انجام می دهد.مشكلات زیادی در سیستم عامل همراه با صفحات آبی كه ظاهر می شود دارید
خطاهایی كه در هنگام كپی كردن فایل های Set up بوجود می آیند بخصوص در ویندوز 2000 و XP، به احتمال زیاد نشانه وجود مشكل در حافظه RAM شماست. این امكان هم وجود دارد كه مشكل از هارد دیسك شما باشد اگر خطاها همراه با صفحات آبی است كه در آنها Page Fault دیده می شود یقیناً مشكل از حافظه RAM شماست.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic