برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

درایوها چه کاری انجام میدهند؟درایو یا کنورتور فرکانس و یا کنترل کننده دور موتور برای تنظیم دور الکتروموتورهای AC (موتورهای سه فاز ) استفاده میگردد. درایوها قادرند دور موتور را از صفر تا چندین برابر دور نامی موتور و بطور پیوسته تغییر دهند.

تنظیم دور در الکتروموتورها علاوه بر منعطف نمودن پروسه های صنعتی ، در کاربردهای زیادی منجر به صرفه جوئی انرژی هم میگردد. علاوه بر آن درایوها جریان راه اندازی کشیده شده از شبکه را به میزان زیادی کاهش میدهند. بطوریکه این جریان خیلی کمتر از جریان اسمی موتور است.

درایوها میتوانند موتور را بطور نرم و کاملا کنترل شده استارت و استپ نمایند. زمان استارت و استپ را میتوان بدقت تنظیم نمود. این زمانها میتوانند کسری از ثانیه و یا صدها دقیقه باشد. توانائی درایو در استارت و استپ نرم موجب کاهش قابل ملاحظه تنشهای مکانیکی در کوپلینگها و سایر ادوات دوار میگردد.کنترل کننده های دور موتور :كنترل كننده های دور موتورهای الكتریكی هر چند كه ادوات پیچیده ای هستند ولی چون در ساختمان آنها از مدارات الكترونیك قدرت استاتیك استفاده می شود و فاقد قطعات متحرك می باشند، از عمر مفید بالائی برخوردار هستند . مزیت دیگر كنترل كننده های دور موتور توانائی آنها در عودت دادن انرژی مصرفی در ترمزهای مكانیكی و یا مقاومت های الكتریكی به شبكه می باشد . در چنین شرائطی با استفاده از كنترل كننده های دور مدرن می توان از اتلاف این نوع انرژی جلوگیری نمود . بطوریكه در برخی كاربردها قیمت انرژی بازیافت شده از این طریق ، در كمتر از یكسال معادل هزینه سرمایه گذاری سیستم بازیافت انرژی می شود .

کنترل کننده های دور موتور انواع مختلفی دارند. آنها قادرند انواع موتورهای AC و DC را کنترل کنند. قیمت کنترلرها وابسته به نوع تکنولوژی بکار رفته در ساختمان آنها میباشد.

1- روش تثبیت نسبت ولتاژ به فرکانس(یا کنترل V/ F ثابت) : ساده ترین روش کنترل موتورهای AC روش تثبیت نسبت ولتاژ به فرکانس میباشد. اینک این روش، بطور گسترده در کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع کنترلرها از نوع اسکالر بوده و بصورت حلقه باز با پایداری خوب عمل میکنند. مزیت این روش سادگی سیستمهای کنترلی آن است. در مقابل این نوع کنترلرها برای کاربردهای با پاسخ سریع مناسب نمی باشند.

2- روش کنترل برداری : روبوتها و ماشینهای ابزار نمونه هائی از کاربردهای با دینامیک بالا هستند. در این کاربردها روشهای کنترلی برداری استفاده میشود. در روشهای کنترلی برداری با تفکیک مولفه های جریان استاتور به دو مولفه تورک ساز(گشتاور)torque و فلو ساز، و کنترل آنها با استفاده از رگولاتورهای PI ترتیبی داده میشود که موتور AC نظیر موتور DC کنترل می شود

حتما مایل هستید بپرسید که چه مفاهیمی درایوهایAC مدرن را از درایوهای متعارف جدا می کند ؟ در واقع پاسخ این سوال همان چیزی است که ما در این مقاله بدنبال آن هستیم .

برای این که یک دید مقدماتی از درایوهایAC مدرن به شما بدهیم متذکر می شویم که درایوهایAC مدرن مجموعه ای از سخت افزارها ، نرم افزارها ، برنامه های کاربردی و راه حلهای سازنده برای رفع نیاز مشتری می باشد. این درایوها باید هم از بعد سخت افزاری و هم از بعد نرم افزاری، کاملا مدولار طراحی شوند .

مدولاریتی، انعطاف پذیری لازم جهت سازگاری درایو با نیاز مشتری را مهیا می کند.

کلیات

موتورهای آسنکرن بدلیل سادگی ، استحکام و قیمت مناسب همواره مورد توجه طراحان ماشین آلات و سیستم های صنعتی بوده اند . آنها حتی در کاربردهای خانگی نیز نقش مهمی دارند.

با پیشرفتهای اخیر در زمینه الکنرونیک صنعتی و میکروکنترلرهای با قدرت پردازش بالا ، اینک این موتورها کاملا کنترل پذیر شده اند .

روشهای کنترل برداری ، موتورهایAC را از هر حیث قابل مقایسه با موتورهایDC کرده است. بطوریکه امروزه موتورهایAC در کلیه کاربردهای صنعتی نظیر کنترل سرعت ، گشتاور و موقعیت جایگزین موتورهایDC شده اند.

مقدورات نرم افزاری درایوهایAC مدرن بگونه ای عمل می کنند که آنها را در کاربردهای صنعتی کاملا منعطف نموده است بطوریکه درایوهای امروز ی مجموعه ای از سخت افزار و راه حلهای نرم افزاری برای کاربردهای مختلف می باشد. از این رو مصرف کننده نهائی در هنگام انتخاب درایو به مجموعه ای از منافع شامل راه حلها، میزان هوشمندی ، لوجستیک ، خدمات و پشتیبانی تکنولوژیک سازنده آن توجه می کند . با این تعبیر می توان ادعا نمود که بک درایو چیزی بیشتر از یک سخت افزار برای تنظیم دور موتور می باشد.

اما قبل از هر چیز اجازه بدهید نگاهی داشته باشیم به مبانی تنظیم دور توسط درایوهایAC .

دور یک موتورAC وابسته به فرکانس آن است . بعبارت دیگر دور موتورAC برابر است با فرکانس ضربدر یک ضریب ثابت که تابعی از تعداد قطب موتور می باشد .

n=k x f

ضریبی که تابع تعداد قطبهای موتور است:k
فرکانس: f
دور موتور :n


بنابراین برای تغییر دور یک موتورAC لازم است فرکانس آن را تغییر بدهیم . از این رو به دستگاه های کنترل کننده دور موتور مبدل فرکانس ، کنورتور فرکانس و یاVFD نیز می گویند.

دامنه ولتاژ ورودی به درایو380 ولت و فرکانس آن50 هرتز، و ثابت می باشد . در حالیکه ولتاژ و فرکانس خروجی از درایو، همانطوریکه مشاهده می کنید متغیر است ، معمولا ولتاژ خروجی درایو بین صفر تا380 ولت تغییر می کند و فرکانس خروجی درایو بین صفر تا50 هرتز تغییر می نماید . باید توجه کرد که در درایوهایVacon می توان فرکانس خروجی درایو را تا2000 هرتز نیز افزایش داد.


معمولا یک درایوAC شامل اجزای زیر است:

قسمت قدرت

متشکل از :

یکسوساز ورودی

فیلتر

و اینورتر

قسمت کنترلی

شامل :

درایورهایIGBT

سیستم های اندازه گیری جریان و ولتاژ

مدارات محافظتی

محاسبات برداری گشتاور و میدان

سیستم های ورودی و خروجی

محیط نرم افزاری

شامل :

برنامه های کاربردی

راه حلهای فرآیندی توسط سازنده درایو

و محیط های استاندارد برنامه نویسی

اما هنوز درایو نیاز به الزامات دیگری نیز دارد :

خدمات ، لجستیک و پشتیبانی مطلوب از درایو از الزامات مهمی هستند که بدون آنها هرگز منافع مشتری تضمین نخواهد شد.
باید توجه کرد که یک درایو متعارف معمولا تنها از قسمتهای قدرت و کنترل تشکیل می شود . و سازگار کردن درایو با فرآیند و یا کاربرد بعهده مشتری خواهد بود .

ساختمان قسمت قدرت درایوهای AC

همانطور که مشاهده می کنید برق ورودی نخست در طبقه یکسوساز تبدیل به برقDC با دامنه حدود600 ولت شده و پس از فیلترینگ به اینورتر اعمال می گردد . در قسمت اینورتر که متشکل از سوئیچهایIGBT است عمل تبدیل ولتاژDC بهAC با فرکانس و ولتاژ متغیر صورت می گیرد.
کنترل برداری

درایوهای مدرن از روشهای کنترل برداری استفاده می کنند . قبل از هر چیز اجازه بدهید نگاه مختصری به اصول حاکم بر روشهای کنترل برداری داشته باشیم .

نخست مبانی موتورهایDC را یاد آور می شویم :

در یک موتورDC گشتاور متناسب با جریان آرمیچر است. از سوی دیگر در موتورهایDC فلو یا میدان متناسب با جریان فیلد است. از آنجا کهIa و Im دو جریان مستقل از هم هستند. با کنترل آنها میتوان گشتاور و فلو را در موتورهایDC براحتی کنترل نمود . حال این وضعیت را با یک موتورAC مقایسه می کنیم .

در یک موتورAC تنها یک بردار جریان استاتور یاIs در دست است . این بردار جریان هم گشتاور را تامین می کند و هم میدان یا فلو را می سازد . بنابراین با روشهای متعارف امکان کنترل گشتاور و میدان بطور مستقل از هم وجود ندارد.

باید توجه کرد که روشهای اسکالر که اصطلاحا معروف به روشهایv/f ثابت هستند نمی توانند گشتاور و میدان را مستقل از هم کنترل کنند . برای اینکه رفتار موتورAC با رفتار موتورDC یکسان شود باید ترتیبی داد که بردار جریان استاتور، یاIs در موتورهایAC به دو مولفه تورک ساز و فلوساز تجزیه شود . در اینصورت با استفاده از کنترلرهایPI و درست نظیر موتورDC گشتاور و میدان قابل کنترل خواهد بود.

در اینجا قسمت کنترلی درایوهایAC مدرن بر مبنای کنترل برداری را مشاهده می کنید.نخست جریانها و ولتاژهای موتور اندازه گیری می شود . این اطلاعات به واحد محاسبات برداری ارسال می گردد. در واحد محاسبات برداری با استفاده از مولفه های متعامد جریان و ولتاژ و انتقال محورهای مختصات ، گشتاور و فلو محاسبه می شود. سپس این سیگنالها در واحد کنترل توسط کنترلهای متعارفPI رگوله شده و سیگنالهای مرجع برای ولتاژ و فرکانس اینورتر بدست می آید. روشهای کنترل برداری پاسخ سیستم را بمیزان قابل توجهی بهبود می بخشند بطوریکه سرعت پاسخ گشتاور در این روشها تا10ms قابل دسترسی خواهد بود .

جریان راه اندازی

هر چند که ماموریت اصلی درایوهایAC تنظیم دور موتورهایAC است ولی با استفاده از آنها مزایای بیشمار دیگری نیز عاید می گردد . برای مثال جریان کشیده شده از شبکه در هنگام راه اندازی با استفاده از درایوهایAC پنجاه برابر کمتر از راه اندازهای ستاره مثلث می باشد. بطوریکه مشاهده می کنید جریان کشیده شده از شبکه برای حالت ستاره مثلث حدود6 برابر جریان نامی موتور است. در حالیکه این جریان با استفاده از درایو به کمتر از %10 جریان اسمی موتور کاهش پیدا می کند.

قابلیت های پیرامونی درایو

درایوهایAC مدرن به تجهیزات پیرامونی کمتری نیاز دارند.

با استفاده از درایو نیازی به خازنهای اصلاح ضریب قدرت نیست .

با استفاده از درایو سیستمهای حفاظتی نظیر کنترل فاز در ورودی حذف می شوند.

از سوی دیگر ادوات حفاظت کننده موتور نیز مورد نیاز نخواهند بود .

سیستم های راه انداز متعارف نظیر راه اندازهای ستاره مثلث نیز حذف می شوند. همینطور کنتاکتورهای چپ گرد / راست گرد نیز مورد نیاز نخواهند بود.

ادواتی نظیر تایمرها و رله های گوناگون کنترلی معمولا در یک ساختار درایو مدرن جائی نخواهند داشت.

و درایو قادر است اطلاعات متنابهی از وضعیت موتور و شبکه شامل مقادیر جریان – ولتاز و تورک را نمایش دهد.

در درایوهایAC مدرن و با استفاده از انکودر، دقت تنظیم دور تا0.02% و حتی در دورهای نزذیک به صفر نیز قابل دسترسی است.

مقایسه درایوهایAC مدرن با درایوهای متعارف

اجازه بدهید که مقایسه ای بین درایوهایAC مدرن و درایوهای متعارف داشته باشیم.

درایوهای سیستم

بگذارید نگاه دقیقتری به مفاهیم پایه ای درایوهای مدرن داشته باشیم . یک پروسه پیچیده نظیر پروسه تولید کاغذ از فرآیندهای متعددی تشکیل می شود که در آن همه اجزاء باید بنحو موثری با هم در تعامل باشند. حال ببینیم در درایوهای سیستم چگونه به موضوع نگاه می شود.نخست متغیرهای کنترلی فرآیند شناسائی و بدقت تعریف می گردند . این متغیرها مبنای محاسبات گشتاور و سرعت بر اساس نیاز فرآیند خواهند بود. محیط سخت افزاری و نرم افزاری درایوها جهت رسیدن به خواسته های فرآیند کنشهای متناسبی را اعمال می کنند. و با مقایسه مستمر متغیرهای خواسته شده با مقادیر واقعی سیستم را در جهت حذف خطاهای احتمالی هدایت می کنند.و در نهایت ما فرآیندی داریم که بدقت کنترل می شود.

هر دو ساختار از سخت افزار مدولار استفاده می کنند . بطوریکه در هر دو مورد می توان متناسب با نیاز کارتهای اضافی نصب کرد.نرم افزار اصلی هر کامپیوتری سیستم عامل آن است . در درایوهای وکن نیز نرم افزار سیستم وظیفه مشابهی را انجام می دهد.در کامپیوتر برنامه های کاربردی متعددی نظیر پردازشگرهای متن نیازهای کاربر را برطرف می سازد.در درایوهای وکن نیز برنامه های کاربردی متعددی برای نیازهای مختلف صنعتی در دسترس است.همانطور که در کامپیوتر محیط های برنامه نویسی نظیر ویزوال بیسیک وC به کاربر کمک می کند تا در صورت نیاز برنامه های اختصاصی خود را توسعه دهد، در درایوهای وکن نیز محیط استاندارد مشابهی برای این منظور پیش بینی شده است.در کامپیوتر برای اضافه کردن کارتهای اضافی نظیر کارت مودم، اسلاتهائی به همین منظور پیش بینی شده است. در درایوهای وکن نیز برای اضافه کردن کارتهای مورد نیاز پنج اسلات در دسترس می باشد.


درایوهایAC وکن

درایوهای Vacon یک مصداق واقعی از درایوهایAC مدرن است.قبل از هر چیز اجازه بدهید مقایسه ای بین کامپیوتر و ساختار درایوهای وکن داشته باشیم.ساختمان درایوهای وکن

در یک نگاه کلی هر درایو وکن شامل :

مدول کنترل

کارتهای آپشن

و مدول قدرت می شود .

ابزارهای نرم افزاری درایوهای وکن

درایوهای وکن با ابزارهایPC قدرتمندی پشتیبانی می شود. این ابزارها تمام نیازهای مشتری را برای شکل دهی و بکارگیری درایو مرتفع می سازد.

بگذارید با ابزارهای نرم افزاری وکن بیشتر آشنا شویم.
NC Load برای ریختن برنامه در داخل درایو

NC Def برای تعریف پارامترها

NC Drive برای راه اندازی درایو

NC Debug جهت گرفتن اطلاعات و ردیابی اشکالات

NC 1131-3 برای برنامه نویسی

با استفاده ازNCDef شما می توانید پارامترهای اختصاصی خودتان را تعریف کنید و مقادیر آنها را در پانل درایو ببینید و حتی آنها را تغییر بدهید .

با استفاده ازNC 1131-3 شما می توانید برنامه های کاربردی دلخواه خودتان را توسعه دهید.

NC Drive به شما کمک خواهد کرد که خیلی از پارامترهای درایو را در مونیتور کامپیوترتان بصورت گرافیکی ببینید و یا آنها را تغییر دهید.

ازNC Load برایDownload کردن برنامه های کاربردی و نرم افزارهای سیستم می توانید استفاده کنید.ازNC Debug جهت مشاهده پارامترها و متغیرهای نرم افزار سیستم درایو می توانید استفاده کنید.البته هیچ ضرورتی ندارد که شما از این ابزارهایPC استفاده کنید زیرا پانل قدرتمند وکن امکانات بیشماری را در اختیارتان قرار خواهد داد .برای مثال پارامترهای متعددی را می توان در پانل درایو نمایش و یا تنظیم نمود . می توان ترتیبی داد که تنها پارامترهای مورد نظر در پانل نمایش داده شوند با این پانل قادر هستید بطور همزمان سه مقدار قابل اندازه گیری نظیر جریان – ولتاژ و گشتاور را مشاهده کنید.
برنامه های کاربردی درایوهای وکن

در هر درایو وکن برنامه های کاربردی همه منظوره ای برای اغلب نیازهای صنعتی قرار داده شده است. بطوریکه شما متناسب با نیازتان کافی است یکی از آنها را انتخاب کنید .

برنامه کاربردی Basic

برنامه کاربردی Standard

برنامه کاربردیLocal/Remote

برنامه کاربردیMulti Speed

برنامه کاربردیPID-Control

برنامه کاربردیMulti Purpose

برنامه کاربردیPump & Fan

اما هنوز وکن بیکار نمی نشینید و با ارائه بیش از300 برنامه کاربردی مختلف برای کاربردهای خاص سعی می کند که نیازهای هر صنعتی را پوشش دهد .

برنامه کاربردی برای کنترل جرثقیل

کنترل کمپرسور

کنترل فن

کنترل نقاله

کنترل پمپ

کنترل وینج

و برنامه کاربردی کنترل آسانسور

نمونه هائی از انها می باشد.

اما اجازه بدهید با یک مثال مفهوم یک برنامه کاربردی را بیشتر توضیح بدهیم . یک برنامه کاربردی متناسب با نیازهای کاربرد مورد نظر طراحی می شود. برای مثال برنامه کاربردیMaster Follower قادر است، دور دو موتور مجزا ازهمی که گشتاور بار را مشترکا تامین می کنند را کنترل نماید. در این کاربردها برنامه Master Follower گشتاور بار را بمیزان مساوی بین دو موتور توزیع می کند. متذکر می شود که این برنامه کاربردی قادر است سرعت دو یا چند موتور را نیز کاملا سنکرون نماید.

بگذارید در شکل زیر به شما نشان بدهیم که چگونه در کاربردهای نفتی این برنامه کاربردی جالب قدرت خود را نشان می دهد.
بطوریکه مشاهده می کنید دو موتور، هر کدام بقدرت850 کیلووات مشترکا یک وینچ حفاری را درایو می کنند . درایوها بگونه ای عمل می کنند که هر کدام نیمی از گشتاور مورد نیاز بار را تامین نمایند.

بعنوان یک مثال دیگر از برنامه های کاربردی وکن به برنامه کاربردی High Speed وکن اشاره می کنیم . حتما شما نیز از شنیدن اینکه این برنامه قادر است فرکانس خروجی درایو را تا2000 هرتز بالا ببرد تعجب خواهید کرد. اگر موتورAC دو قطب باشد با این فرکانس دور موتور به120.000 دور در دقیقه خواهد رسید!

وکن برنامه های کاربردی متنوعی را برای کاربردهای پمپ و فن طراحی نموده است . در واقع در یک برنامه کاربردی تمام تمهیدات لازم برای کاربرد مورد نظر توسط وکن پیش بینی می شود.

برنامه کاربردی ورودی و خروجیهای درایو را تعریف می کند.

سرعتهای مورد نیاز را تعریف می کند.

مشخص می کند که سیستم بصورتClosed Loop یا Open Loop کنترل شود .

نوع و نحوه ارتباط سریال درایو با سایر سیستمها را مشخص می کند

پارامتر تحت کنترل نظیر گشتاور ، موقعیت ، سرعت ، و یا کشش را مدیریت می کند.

کارت هایOption مورد نیاز را مشخص می کند.

مستندات لازم جهت استفاده از برنامه را در اختیار مشتری قرار می دهد.

اجازه بدهید نمونه دیگری از برنامه های کاربردی وکن را توضیح بدهم .

برنامه کاربردی کنترل پمپ و فن یاPFC

در این مثال سه الکترو پمپ مجهز به درایو، آب مورد نیاز یک فرآیند را تامین می کنند. هدف اینست که فشار خروجی تحت کنترل باشد. اگر کنترلی صورت نگیرد بدیهی است که با تغییر دبی خروجی فشار خروجی نیز تغییر خواهد کرد. برای این منظور یک سنسور فشار در خروجی سیستم نصب میگردد.

نخست درایو اول روشن می شود و فشار مورد نظر را تامین می کند.

اگر دبی خروجی، متناسب با نیاز فرآیند، افزایش پیدا کند درایو دوم نیز بطور اتوماتیک روشن شده و فشار مورد نظر را تامین می کند . در همین حال درایو اول با حداکثر ظرفیت خود کار خواهد کرد.

با افزایش دبی خروجی درایو سوم نیز روشن می شود و تنظیم فشار توسط آن صورت می گیرد.

اگر دبی خروجی کاهش یابد درایو سوم خاموش شده و تنظیم فشار به درایو دوم منتقل می گردد.

بهمین ترتیب و دقیقا متناسب با نیاز فرآیند و بصورت کاملا اتوماتیک الکترو پمپ ها وارد کار شده و یا از سرویس خارج میشوند . و نهایتا فشار خروجی سیستم همواره ثابت خواهد بود. تمام عملیات بطور اتوماتیک صورت می گیرد و شما به اقداماتی نظیر برنامه نویسی نیاز نخواهید داشت . و مهمتر از آن شما نیاز به تجهیزات اضافی نظیرPLC نیز ندارید .
توجه فرمائید که این برنامه کاربردی جالب به رایگان در اختیار شما قرار داده می شود. اینها قابلیت هائی هستند که ازVacon یک درایو متفاوت می سازد .و از این بیشتر! وکن برای توسعه برنامه های کاربردی کاملا اختصاصی شما ابزارهای نیرومندی در اختیارتان قرار می دهد. با استفاده از محیطNC1131-3 ، که زبان برنامه نویسی متداول و استانداردPLC ها است، شما می توانید درست نظیر برنامه نویسی در محیط هایPLC ، برنامه های کاربردی خودتان را در محیط درایوهای وکن توسعه بدهید.

ارضاء نیاز مشتریان

راستی چه نگرشی پشت اینهمه انعطاف پذیری نهفته است ؟ پاسخ این سوال را از خود وکن جویا می شویم . وکن برای ارضا نیازهای مشتریان کار خود را در سه محور استراتژیک متمرکز کرده است.

درایوهای استاندارد برای کاربردهای همه منظوره و مشتریان Brand Label

درایوهای مخصوص مشتریانOEM یا سازندگان ماشین نظیر اطلس کوپکو

و بالاخره درایوهای سیستم برای کاربردهای سیستمی نظیر خطوط تولید کاغذ و فولاد

وکن سعی نموده است برای هر گروه راه حلهای متناسبی ارائه دهد .

گواه این ادعا در ترکیب حیرت انگیز مشتریان وکن نهفته است :

هانی ول Honey well

اطلس کوپکو Atlas Copco

بایر Bayer

شیندلر Schindler

کاتلر همر Cutler – Hummer

رولز رویس Rolls Royce

کنه کرین Kone Cranes

راکول Rock well

گاردنر دنور Gardner- Denver


تنها نمونه هایی از مشتریان;6;;;Brand Label و OEM شرکت وکن هستند.

Vision وکن صراحتا آرمانهای آن شرکت را به این صورت بیان می کند :

ما بعنوان لیدر تکنولوژی ساخت درایوهایAC با طراحی و ساخت درایوهای مورد نیاز هر کاربرد موقعیت خود را در بازارهای جهانی بهبود می بخشیم.

راه حلهای وکن

هنوز وکن بیکار نمی نشیند و در یک اقدام بی سابقه با معرفی راه حلهای وکن برای فرآیندها و صنایع مختلف گام بزرگی در برآوردن نیازهای مشتری بر می دارد. برای مثال به راه حلهای وکن در صنایع دریائی ، راه حلهای وکن برای موتورهای ولتاژ متوسط و راه حلهای وکن در فرآیندهای آب و فاصلاب می توان اشاره نمود.

هارمونیکها

وکن در سخت افزار نیز متفاوت ظاهر شده است . اجازه بدهید به گوشه ای از قابلیت های سخت افزاری وکن اشاره کنیم. قبل از هر چیز یادآوری کوتاهی خواهیم داشت به ریاضیات هارمونیک ها.
بطوریکه مشاهده می کنید اگر یک مولفه هارمونیکی، نظیر مولفه هارمونیک پنجم به مولفه فاندامنتال اضافه شود شکل موج نهائی دچار اعوجاج خواهد شد . این اعوجاج ناشی از ماهیت غیر خطی درایوهایAC بعنوان بار می باشد.

هارمونیک ها اثرات سوئی در شبکه و عملکرد سایر اجزا سیستم از خود بجای می گذارند .

آنها موجب :

افزایش جریان در کابلها می شوند

ضریب قدرت خط را کاهش می دهند

در عملکرد خازنهای تصحیح توان راکتیو اختلال ایجاد می کنند

روی تجهیزات خطوط قدرت اغتشاش ایجاد می کنند

و در عملکرد بعضی از تجهیزات ابزار دقیق و مخابراتی اختلال بوجود می آورند.

کلیه درایوهای وکن برای کاهش اثرات هارمونیکها مجهز به فیلتر هارمونیکی داخلی هستند . این فیلترها جریانهای هارمونیکی ناشی از عملکرد درایو روی شبکه را بطوریکه مشاهده می کنید کاهش می دهند.
کنترل دورهای سریCXR وکن قادرند در چهار ربع کار کنند آنها می توانند انرژی برگشتی ناشی از عملکرد برخی از بارها را به شبکه عودت دهند . برای مثال در یک جرثقیل، و هنگام پایین رفتن یک هویست، انرژی برگشتی را یا باید در المنت های حرارتی تلف نمود و یا اینکه آنها را به شبکه عودت داد. در این کاربرد و کاربردهای مشابه درایوهایCXR وکن راه حل مطمئن و مقرون بصرفه ای از نقطه نظر میزان مصرف انرژی بشمار می روند .

درایوهایCXR مزایای بیشمار دیگری نیز دارند . توتال هارمونیک جریان در این درایوها کمتر ازاست . با این اوصاف اینها در واقع از شبکه عملا جریان سینوسی می کشند. این درایوها همچنین قادرند بطور موثر ضریب قدرت را نیز اصلاح کنند.

سیستمهای ورودی/خروجی

سیستم های ورودی و خروجی در درایوهای وکن بسیار منعطف هستند.

خیلی از این ورودی/خروجیها را میتوان برای انواع فانکشن ها برنامه ریزی نمود. برای مثال یک ورودی دیجیتال را میتوان برای وضعیت های زیر برنامه ریزی کرد :
فرمان روشن یا خاموش شدن موتور
فرمان تغییر جهت چرخش موتور
انتخاب یک سرعت از قبل برنامه ریزی شده
فرمان تغییر شتاب
انتخاب رفرنس سرعت
فرمان توقف اضطراری
افزایش یا کاهش دور تا زمانیکه ورودی فعال است
و فانکشن های دیگر .

هر چند که شما می توانید نظیر سایر درایوهایAC موجود در بازار درایو وکن را تهیه و مورد استفاده قرار دهید ولی برای برخوداری از تمام ظرفیت های درایو بهتر است کاربرد مورد نظرتان را به شرکت پرتو صنعت اعلام کنید . در این صورت و با توجه به کاربرد مورد نظر شما، برنامه کاربردی مطلوب و کلیه کارتهای مورد نیاز در درایو نصب و به شما تحویل داده خواهد شد.

تولید و لجستیک در وکن

قدرت وکن از کار تیمی و تکنولوژی پیشرفته آن ناشی می شود. ساختار سازمانی وکن بنحوی طراحی شده است که بطور موثر با تامین کنندگان مواد و مشتریان ارتباط برقرار می کند . این سازمان، ساختاری یادگیرنده ، سیال و ساده دارد . در وکن فرایند ها به دقت طراحی میشوند. حدود10%در آمد وکن صرف تحقیقات و توسعه می شود .

تمام مواد بکار رفته در ساختمان درایوها بدقت انتخاب می شوند وکن همواره بدنبال استفاده از قطعات با کیفیت مطلوب است .تمام درایوهای تولید شده در وکن بطور کامل تست میشوند. آنها میتوانند هر توانی داشته باشند. در وکن حتی موتورهای مگاواتی برای تست درایوهای توان بالا موجود است.آموزش در وکن متناسب با نیازهای مشتری توسعه داده میشود. در واقع با دریافت هر سفارشی و همزمان با تولید، دپارتمان آموزش نیز تمهیدات لازم برای آموزش به مشتری را تدارک می بیند.تولید در وکن با کمک شبکه ای از پیمانکارانی که هر کدام در کار خود سرآمد هستند صورت میگیرد. در حالی که تولید بردها و سایر قطعات توسط پیمانکاران صورت میگیرد، مونتاژ نهائی و تست محصول توسط وکن انجام می گیرد.

تولید در وکن تقریبا بصورت اتوماتیک و با حمایت گسترده سیستمهای اطلاعاتی کامپیوتری صورت میگیرد. این اطلاعات شامل کلیه اطلاعات ساخت، تست و تحویل آن به مشتری میشود. تست درایوها کاملا اتوماتیک بوده و درایوها بدون دخالت دست وارد محیط تست شده و بدقت توسط سیستمهای کامپیوتری تست میشوند. در محیط تست شرائط خاص نظیر تست در دمای بالا مهیا است.

درایوهای وکن جوابگوی نیازهای طیف وسیعی از مشتریان است. تنوع محصولات وکن جوابگوی انواع نیازها از خطوط تولید کاغذ و فولاد گرفته تا کاربردهای دریائی میباشد. درایوهای سریNXS برای کاربردهای همه منظوره، درایوهای سریNXP برای کاربردهای با پرفورمنس بالا و درایوهایNXW برای کاربردهای دریائی و محیطهای سخت ساخته شده اند. به اینها باید درایوهایNXL را اضافه نمود که جوابگوی نیازهای ساده مشتریان می باشد.

شبکه خدمات24 ساعته و هفت روز هفته در اغلب نقاط جهان گسترده است. هر واحد خدماتی بدقت از سوی وکن ممیزی شده و حیطه عملیات آن مشخص میگردد. فعالیت تمام مراکز سرویس از طریق وکن فنلاند هدایت وکنترل میگردد. متخصصین سرویس در وکن فنلاند آموزش داده شده و گواهینامه های مرتبط با میزان آموزش دریافت می کنند.

لجستیک موثر کلید موفقیت در تولید میباشد. ازاین رو سیستمهای اطلاعات و دیتابیسهای وکن بطور موثر از تولید پشتیبانی میکنند. باید اضافه کرد که تولید در وکن بر طبق سفارش مشتری صورت می گیرد

http://howstuffworks.mihanblog.com/post/30

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic