برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

قابلیتی پنهان از دستگاه های خودپرداز بانکیاگر سارقان شما را وادار کردند که از کارت عابر بانکتان پول بگیرند شما میتوانید PASSWORD کارتتان را به صورت معکوس (یعنی از آخر به اول) وارد کنید مثلا اگر کلمه عبور شما 1254 میباشد شما عدد 4521 را وارد کنید. با این کار عابر بانک به شما پول میدهد ولی در عین حال دستگاه به صورت خودکار پلیس را در جریان سرقت قرار میدهد. این قابلیتی است که تمام دستگاههای خودپرداز دارند ولی اکثر مردم از آن بی خبرند.

این مطلب را آوردم که دانشجویان نرم افزار کامپیوتر برنامه هایی با توانایی بیشتر بنویسند برای رمز عبور دستگاه های مختلف

http://solid-mechanics.blogsky.com/1389/01/31/post-67/

دقت کنید.مراقب باشید.پنجشنبه یکی از عزیزانم به دستگاههای عابر بانک مراجعه کرده بعد از گذاشتن کارت و وارد کردن رمز مبلغ برداشتی ۲۰۰۰۰۰ تومان را وارد و دریافت رسید را هم زدم که بعد از چند لحظه کارت خارج شد و روی مانیتور نوشت درخواست شما قابل اجرا نیست قبلا هم اون دستگاه سابقه این چنینی داشت کارت را برداشتم و رفتم.

امروز جمعه مجددا به همان دستگاه ای تی ام مراجعه کردم و داستان روز قبل تکرار شد اینبار با انگشت در یچه خروج اسکناس را چک میکردم که باز شد و مبلغ درخواستی انجا بود که بلافاصله رسید هم بیرون آمد ولی بادیدن موجودی تازه متوجه شدم که چه کلاهی به سرم رفته است.

ظاهرا فرد یاافرادی به درب خروج بول از دستگاه چسب مالیده بودن و ان دریچه بعد ازشمارش بول باز نمیشد و بهمین دلیل دستگاه بعد از خروج بول از محل نگهداری ان دیگر قادر به برگرداندن ان به ان محفظه نبوده و از طرفی هم شاید درسیستمش تعریف نشده که در چنین مواقعی چکار کند که فقط میتواند بنویسد درخواست شما قابل اجرانیست

و مسلما بعد از رفتن شخص دزد حرفه ای از راه رسیده و براحتی با باز کردن دریچه اسکناسها را بر میدارد تا طعمه بعدی از راه برسد ما که الکی ۲۰۰ تومن از دست دادیم شما مراقب باشید و لطفا به بقیه هم اطلاع بدین که ضرر نکنند

جواب:

از کارشناسان نصب و سرویس خودپرداز هستم.این مشکل در دستگاههای دو بانک وجود داشت و مربوط میشد به زمان تاخیر اسکناس پشت دریچه شاتر.خوشبختانه این مشکل حل شد یعنی در حال حاضر بمحض اینکه شاتر باز نشود پول بداخل دستگاه ریجکت شده و پشت دریچه نمی ماند.اینم از کلکهای دزدان کشور ما که روی متخصصین دنیا رو سفید کردن.حیف خودپرداز

 

دسته‌بندی بر اساس نوع تراشه به كار
رفته در كارت
1- كارت حافظه
این نوع كارت شامل واحدهای حافظه است كه توسط یك سیستم امنیتی سخت‌افزاری محافظت می‌شود.
در واحد حافظه ROM اطلاعات غیرقابل تغییر، نظیر شماره كارت و شماره دارنده كارت ذخیره می‌شود. از واحد حافظه EEPROM نیز برای نگهداری اطلاعاتی در طول زمان یا براساس نیاز كاربر تغییر می‌كنند، استفاده می‌شود، به عنوان مثال اطلاعات مربوط به اعتبار باقیمانده در كارت.
از جمله كاربردهای این نوع كارت‌ها می‌توان به كارت تلفن همگانی، سیستم كنترل و شناسایی و مواردی از این قبیل اشاره كرد.
2- كارت هوشمند میكرپروسسوری
این نوع كارت‌ها دارای CPU هستند و قدرت پردازش اطلاعات و انجام محاسبات را دارند.
قیمت این كارت‌ها از كارت‌های نوع قبل بیشتر است و كاربرد آنها برای ساخت كارت‌های مالی، كارت‌های شناسایی و نظایر آن است. در ادامه به نقش هر یك از واحدهای حافظه در این نوع كارت اشاره شده است:
ROM: نگهداری سیستم عامل كارت هوشمند
RAM: نگهداری موقت داده‌ها
EEPROM: نگهداری برنامه كاربردی و داده‌های مرتبط با آن
واحد واسطه (Interface) این كارت ممكن است به یكی از صورت‌های تماسی، غیرتماسی و یا تركیبی باشد كه وظیفه برقراری ارتباط با محیط خارج از كارت را برعهده دارد.

كاربردهای كارت هوشمند
امروزه در بسیاری از كشورها، از كارت‌های هوشمند در كاربردهای مختلفی استفاده می‌شود، این كاربردها به طور كلی به سه دسته طبقه‌بندی می‌شوند:
1- كاربردهای شناسایی: از این كارت‌ها برای شناسایی هویت افراد و صاحبان آنها استفاده می‌شود؛ مثل كارت تردد، كارت پاركینگ.
2- كاربردهای مالی
2-1- كارت‌های پیش پرداخته: این كارت‌ها را كاربر می‌خرد و با ارایه آن به دستگاه كارت‌خوان، به جای پرداخت پول، هزینه مورد نظر از موجودی كارت كسر می‌شود. مانند كارت تلفن همگانی.
2-2- كارت‌های بانكی: این كارت‌ها را بانك‌ها به مشتریان خود عرضه می‌كنند كه معرف هویت الكترونیكی مشتری نزد بانك صادركننده است. با ارایه این كارت‌ها به دستگاه‌های خودپرداز، مشتری می‌تواند از خدمات بانك بهره‌مند شود.
3- كاربردهای نگهداری اطلاعات: در این قبیل كارت‌ها، كد شناسایی و اندكی از اطلاعات شخصی فرد درج شده است كه با ارایه به دستگاه كارت‌خوان، از این اطلاعات استفاده می‌شود. كارت‌هایی نظیر كارت گواهینامه هوشمند، كارت‌های درمان، كارت‌های شناسنامه، كارت دانشجویی از این نوع محسوب می‌شود.
مزایای كارت هوشمند
1- اندازه:اندازه این قبیل كارت كوچك است و نیاز به حمل مدارك و پول را برطرف می‌سازد.
2- امنیت: به دلیل وجود سیستم‌های حفاظتی روی كارت نظیر رمزنگاری، از داده‌های موجود بر روی آن به خوبی محافظت می‌شود.
3- حجم اطلاعات قابل حمل: كارت‌های هوشمند قادرند حجم زیادتری از اطلاعات را در مقایسه با كارت‌های مغناطیسی در خود ذخیره كنند.
كارت هوشمند چند منظوره چیست؟
توسعه و گسترش كاربرد كارت‌های هوشمند از جمله الزامات استقرار و تحقق برنامه‌های دولت الكترونیك محسوب می‌شود. بنابراین، در دولت الكترونیك هر فرد نیاز به چندین كارت از انواع ذكر شده دارد. اما تعدد كارت‌ها مشكلاتی به همراه دارد؛ از قبیل:
صرف هزینه جداگانه برای هر كارت:
زحمت بیشتر در حمل كارت‌های متعدد و در نتیجه كاهش استقبال از آنها:
بالا رفتن مراجعات اداری برای دریافت كارت.
برای حل این مشكل، طرح تجمیع كارت‌های هوشمند راهكار مناسبی است كه علاوه بر افزایش ضریب ایمنی، سبب می‌شود تعداد كارت‌های مورد نیاز هر فرد كاهش یابد.
تجربه كشور مالزی
پروژه كارت هوشمند چند منظوره دولتی مالزی، از جمله فعالیت‌هایی است كه در چارچوب برنامه MSC این كشور اجرا شده است. این پروژه در سال 1999 آغاز شد و هدف اصلی آن ارائه یك كارت هوشمند چند منظوره برای كاربردهای بخش دولتی و خصوصی بود. دولت مالزی از اواخر سال 2001، توزیع این كارت جدید را آغاز كرده است و به تدریج تمامی شهروندان بالای 12 سال در این كشور، دارای یك كارت هوشمند چند منظوره دولتی با نام MyKad خواهند بود.
دولت مالزی برای اجرای این پروژه با دو چالش اساسی مواجه بود: مشكلات فنی و مسأله فرهنگ‌سازی و آمادگی مردم برای پذیرش این نوع كارت جدید. برای غلبه بر اولین چالش، اجرای این پروژه به كنسرسیومی بین‌المللی از شركت‌های معتبر در این زمینه سپرده شد و دستگاه‌های دولتی مرتبط نیز موظف به همكاری با این كنسرسیوم شدند. در زمینه فرهنگ‌سازی نیز دولت مالزی برنامه‌های آموزشی متعددی را در مورد مزایای كارت هوشمند چند منظوره تهیه كرد و از طریق رسانه‌های جمعی به آموزش مردم پرداخت.
ـ در مالزی، كارت به عنوان یك كارت هوشمند چند منظوره در كاربردهای زیر استفاده می‌شود:
ـ به عنوان كارت شناسایی ملی و گواهینامه رانندگی.
ـ برای نگهداری اطلاعات گذرنامه (بدون اینكه جایگزین گذرنامه شود).
ـ نگهداری اطلاعات و سوابق پزشكی افراد.
ـ پرداخت عوارض بزرگراه‌ها، هزینه سیستم‌های حمل و نقل عمومی و غیره.
ـ انجام تعاملات بانكی (استفاده از دستگاه‌های خودپرداز یا ATM).
ـ پرداخت هزینه خریدها.

نویسنده:عطا امینی

منبع:ماهنامه اطلاعات علمی

 

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات