برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

در طراحی سیستم های رایانه ای کاربرپسند بودن سیستم و برقراری ارتباط ساده و سریع با کاربران بدون صرف وقت و هزینه های زیاد برای آموزش آنها همواره مورد توجه قرار گرفته است . یکی از فناوری های مدرن ، فناوری تاچ اسکرین یا صفحه لمسی است که در این مقاله مورد توجه قرار گرفته است.
کلیدواژه‌ها: صفحه لمسی، نمایشگر رایانه، سخت‌ افزار

از مانیتور همیشه به عنوان یک دستگاه خروجی یاد می شود ، اما امروزه با افزودن صفحه لمسی(Touch Screen) به آن ، می تواند جای موشواره یا صفحه کلید را گرفته و به عنوان یک دستگاه ورودی /خروجی به کار رود . این صفحه نمایش برای تشخیص محل یک تماس بر روی سطح خود طراحی شده است . پس از برقراری تماس با صفحه نمایش کاربر می تواند یک انتخاب داشته باشد و یا مکان نما را حرکت دهد . صفحه لمسی یک دستگاه ورودی مشابه موس و trackpad است وکارکردهای موس مانند کلیک چپ،کلیک دوبل و ... را شبیه سازی می کند . (برای کلیک راست وجود نرم افزارهای خاص ضروری به نظر می رسد). واسط لمس الکترونیکی در 1971 توسط Dr.samuel C.Hurst اختراع شد و HP-150 یکی از قدیمی ترین کامپیوترهای دارای صفحه لمسی است .

مزایای صفحه لمسی1)فضای کمی اشغال می کند.
2)قسمتهای متحرک کمتری دارد.
بایستی توجه داشت که مونیتورهای معمولی توانایی تشخیص لمس صفحه را ندارند ، پس از طریق نرم افزار نمی توان این قابلیت را ایجاد کرد ، بلکه باید قطعه سخت افزاری نصب شود .در روش Built-in هنگامی که مونیتور در کارخانه تولید می شود به طور سازمانی صفحه لمسی را در آن جای می دهند. در روش Add-on صفحه لمسی را می توان بعدا روی مانیتور اضافه کرد . این گونه صفحه لمسی ها قابهایی شفاف هستند که کنترلر آنها در داخل قاب جاسازی شده و روی صفحه مانیتور نصب می شوند .
این قبیل صفحه لمسی ها دو گونه اند : صفحه لمسی های قابل اتصال به serial port : جهت ویندوزهای 95/98/ME/NT /2000/XP
صفحه لمسی های قابل اتصال به USB port : جهت ویندوزهای 98/ME/ 2000/ XP/ Macintosh OS 9.x-10
این گونه صفحه لمسی ها بایستی دارای اندازه مشابه با مانیتور باشند ،صفحه لمسی می تواند بزرگتر از صفحه نمایش باشد و هنوز کارایی داشته باشد اما در صورت کوچکتر بودن ،کارایی خوبی ندارد.


اجزاءصفحه لمسی
1)صفحه حساس به لمس (A touch sensor) :یک قاب شیشه ای شفاف با سطح حساس به لمس است . قاب لمسی برروی صفحه نمایش به نحوی قرار می گیرد که منطقه حساس قاب، منطقه قابل مشاهده ی صفحه نمایش را بپوشاند .گیرنده حساس عموما دارای یک جریان الکتریکی است و لمس باعث تغییر سیگنال ها می شود . تغییر ولتاژ جهت تشخیص محل لمس روی صفحه نمایش مورد استفاده قرار می گیرد.
2)کنترلر(controller) : یک pc card کوچک است که ارتباط میان گیرنده لمس و رایانه را برقرار می کند. با دریافت سیگنال های مخصوص از صفحه لمسی ، آنها را به علائمی معنادار برای پردازنده تبدیل کرده و از طریق پورت USB یا serial به رایانه منتقل می کند .
3)درایو نرم افزاری (software driver) : چگونگی تفسیر اطلاعات دریافت شده از کنترلر را برای سیستم عامل مشخص می کند .

در کلیه فناوری های موجود اطلاعات از گیرنده حساس به کنترلر منتقل شده و کنترلر آنها را به علائم معنادار برای رایانه تبدیل نموده و درایو نرم افزاری چگونگی تفسیر اطلاعات فرستاده شده از کنترلر را مشخص می کند.

فناوری های صفحه لمسی
بسته به کاربرد سیستم های مجهز به صفحه لمسی فناوریهای مختلفی وجود دارد که به ترتیب به ساختار آنها می پردازیم :

Resistiveمتشکل از یک قاب شیشه ای است که با لایه هایی از مواد هادی و مقاومتی پوشیده شده اند .این دولایه توسط نقاط غیرقابل مشاهده ای از هم جدا شده اند . در حالت عادی هیچ گونه تماسی بین دو لایه ی هادی و مقاومتی وجود نداشته و هیچ جریانی بین آن دو ردوبدل نمی شود. وقتی لمسی اتفاق می افتد، در آن نقطه خاص دو لایه به هم برخورد می کنند و باعث ایجاد تغییر در جریان الکتریکی می شود . این تغییر توسط کنترلر کشف شده و با اندکی پردازش روی اطلاعات حاصل از لمس ، آنها را تبدیل به یک مختصات افقی و عمودی می کند و به عنوان یک رویداد لمس آن را ثبت می کند .
نوع مقاومتی صفحه لمسی به هر نوع فشاری حساس هستند و ساخت ساده ای دارند اما وضوح تصویری که به کاربران ارائه می دهند نسبت به دیگر انواع کمتر است ، در حدود 75 درصد و لایه های مقاومتی در مقابل اشیاء تیز و نوک دار آسیب پذیرند . این نوع از صفحه لمسی ها کارآیی خود را به واسطه وجود عناصری چون رطوبت و گرد و غبار از دست نمی دهند و به دلیل قیمت کم، دقت بالاو قابل دسترس بودن امروزه پراستفاده ترین فناوری است .

انواع صفحه لمسی های مقاومتی به شرح زیر است :
4-wire Resistive Technology
بیشتر برای مصارف شخصی در خانه ، مدرسه،محل ها ، مکان های فروش اتوماتیک و رستوران ها .
5-wire Resistive Technology
پایداری آنها از 4-wire بیشتر است و در مکان های فروش فوری ، رستوران ها ، کنترل های تجاری و... به کار می رود.
8-wire Resistive Technology
سرعت و دقت بیشتری نسبت به انواع 4-wire و 5-wire دارند .

Capacitiveمتشکل از قاب شیشه ای حاوی عنصر خازنی ذخیره کننده بار الکتریکی است . زمانی که صفحه نمایش با یک شیء هادی مناسب مثل سرانگشت لمس می شود ، مقداری از بار الکتریکی به کاربر منتقل می شود و بار الکتریکی بر روی عنصر خازنی کاهش می یابد .این کاهش توسط مدارهایی که در گوشه های صفحه نمایش قرار دارند ، اندازه گیری می شود. رایانه از تغییرات نسبی بار در هر گوشه مکان دقیق لمس را محاسبه نموده و اطلاعات را به درایو نرم افزاری می فرستد.در این فناوری شیء لمس کننده باید هادی جریان الکتریکی باشد مثل سرانگشت بدون پوشش یا یک قلم هادی الکتریسیته.این گونه صفحه لمسی ها در برابر عواملی چون رطوبت و گرد و غبار بسیار مقاوم هستند و وضوح تصویر عالی (در حدود 90 درصد)دارند.به همین جهت در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.


Infrared
متشکل از یک آرایش افقی و عمودی از گیرنده های مادون قرمز است . در یک طرف دیودهای ساطع کننده نور و در طرف دیگر تعدادی سنسورهای دریافت کننده نور قرار گرفته است. زمانی که رویداد لمس اتفاق می افتد ، در محل لمس شده یک وقفه در دریافت نور ایجاد شده که از همین تغییر در سنسورهای دریافت کننده در جهت کشف مختصات مکان لمس شده استفاده می شود .

صفحه لمسی های نوری از جهت طول عمر و پایداری در برابر محیط خارج مقاوم هستند و سنسورهای آن ها فقط در صورت آسیب فیزیکی از کار می افتد و در بسیاری از کاربردهای نظامی که نیاز به صفحه لمسی دارند به کار می روند .
Surface Acoustic Wave (SAW)

یکی از پیشرفته ترین فناوری های صفحه لمسی است و بسیار شبیه به انواع نوری است ولی به جای پرتوهای نوراز امواج صوتی استفاده می کند . دو موج صوتی از امتداد محورهای x و y سرچشمه می گیرند و روی صفحه نمایش حرکت می کنند و در طرف مقابل ، هر موج توسط سنسورهای گیرنده دریافت می شود . زمانی که صفحه لمس می شود ، در نقطه لمس شده امواج جذب می شوند و باعث ایجاد تاخیر در دریافت موج توسط گیرنده می شود که مدت تاخیر به وجود آمده ، نشان دهنده عمق فشار وارد شده می باشد . این گونه صفحه لمسی ها بر خلاف انواع دیگر قادر به تشخیص میزان فشار وارده یا عمق لمس شده z-axis هستند .

این سیستم فاقد لایه های فلزی روی صفحه نمایش است و100درصد نور را عبور داده و در نتیجه تصویری با وضوح کامل نمایان می شود . لمس با هر وسیله ای (به جز وسایل تیز و کوچک مثل سرخودکار )را تشخیص داده می شود اما ممکن است توسط عناصری چون گرد و غبار و رطوبت آسیب ببیند.SAW بهترین گزینه برای نمایش تصاویر با جزئیات زیاد در نظر گرفته می شود .این فناوری برای کیوسک های اطلاعاتی در محیط های شلوغ و رایانه های آموزشی کاربرد دارد .
Dispersive signal Technology
این تکنولوژی در سال 2002 معرفی شده است . از گیرنده هایی جهت تشخیص انرژی مکانیکی (انرژی نوسانی)وارد شده توسط لمس بهره می گیرد . الگوریتم های پیچیده ای این اطلاعات را تفسیر کرده و محل دقیق لمس را تعیین می نمایند . این تکنولوژی از گرد و غبار و سایر عوامل بیرونی ،حتی خراشیدگی تاثیر نمی پذیرد. به این جهت که نیازی به وجود عنصر مازادی بر روی صفحه نیست ، وضوح تصویر بالایی را فراهم می آورد .از آنجا که نوسانات مکانیکی جهت تشخیص لمس به کار می روند ، هر وسیله ای اعم از انگشت یا قلم جهت ایجاد لمس می تواند به کار رود . از این فناوری در رستوران ها و مکانهای بازی کودکان که امکان نظارت دقیق وجود ندارد استفاده می نمایند .

Acoustic Pulse Recognition
این فناوری در سال 2006 مطرح شد و متشکل از یک قاب شیشه ای خالص با 4 مبدل پیزوالکتریک است . این مبدل ها در گوشه های صفحه جایگزین شده اند و انرژی مکانیکی حاصل از لمس را به سیگنال الکتریکی تبدیل کرده ، سپس این سیگنال به یک فایل صوتی تبدیل می شود و این فایل با فایل های صوتی موجود برای هر موقعیت صفحه مقایسه می شود .عوامل محیطی مثل گرد و غبار و خراش بر این فناوری تاثیر نداشته ، از صحت بالایی برخوردار است و به جسم هادی برای فعال سازی آن نیازی نیست . از کاربردهای آن می توان به خودکارسازی رستوران ها ، داروخانه ها ، مکانهای تجاری و اداری ، مکان های فروش فوری و ... اشاره کرد .

کاربردهای صفحه لمسی:
1)نمایشگرهای اطلاعات عمومی ، کیوسکهای اطلاعاتی ، نمایشگر توریستی ، اطلاعات تجاری و سایر نمایشگرهای الکترونیکی قابل استفاده توسط افراد متعدد با دانش رایانه ای محدود.
2)رستوران ها و سیستم خرده فروشی جهت انجام کار با سرعت بیشتر ، خودپرداز بانک ها (ATM) ، سیستم حمل و نقل و باجه های فروش بلیط.
3)سیستم های نظارت و خودکارسازی ، از سیستم های نظارت تجاری گرفته تا خودکارسازی داخلی استفاده می شوند و مدیران می توانند با استفاده از واسط های گرافیکی ، نظارت بر کارکردهای پیچیده را در زمان معین با یک لمس ساده صفحه نمایش انجام دهند .
4)آموزش رایانه که باعث برقراری آموزش تعاملی و سرگرم کننده می شود و زمان آموزش در نتیجه هزینه آن کاهش می یابد .
5)تکنولوژی یاریگر، زمانی که به همراه نرم افزارهایی مثل صفحه کلیدهای روی صفحه نمایش و یا سایر تکنولوژی های یاریگر به کار روند ،می توانند منابع رایانه ای را برای افرادی که قادر به استفاده از سایر ابزارهای ورودی مثل موشواره یا صفحه کلید نیستند ، دسترس پذیر گرداند.
در این کاربرد بهتر است برای هر لمس یک پاسخ گرافیکی یا صوتی در نظر گرفته شود تا کاربر از پذیرفته شدن دستور خود اطمینان حاصل نماید .
6)سایر کاربردها مثل بازیهای کامپیوتری ، سیستم های ثبت نام دانش آموزان ، صفحه گرامافون خودکار و ...

علاوه بر کاربردهای ذکر شده می توان کاربرد این فناوری را در سیستم کتابخانه ای دانشگاه NEW Jersey City به عنوان نمونه ذکر کرد.


در کتابخانه ای به نام Congressman Frank J.GUARINI در این دانشگاه از فناوری صفحه لمسی برای به دست آوردن اطلاعات اولیه از سیستم کتابخانه ای مثل بررسی موجودی کتابخانه استفاده می شود .

با توجه به مطالب ارائه شده می توان نتیجه گیری کرد که استفاده از این تکنولوژی در سیستم کتابخانه ای ایران با توجه به نیازهای گروههای مختلف کاربران دارای فواید بسیاری است. استفاده از این فناوری باعث جذابیت محیط برای کودکان و تشویق نمودن آنها به کسب اطلاعات در مورد مجموعه کتابخانه می شود ومی توان در کنار آن با قرار دادن امکاناتی چون بازیهای کامپیوتری در محیط کتابخانه شوق ورود به این محیط را در کودکان ایجاد نمود.این فناوری، سهولت کسب اطلاعات را برای سالمندان که معمولا در استفاده از موشواره و صفحه کلید با مشکل مواجه اند، فراهم می آورد وهمچنین با طراحی واسط های صوتی به همراه این فناوری می توان محیط را جهت استفاده افراد کم بینا سازگار نمود.

http://www.iranian-it.net/itf/printthread.php?tid=1381

مقدمه:
شاید تا به حال مانیتورهایی مجهز به صفحه نمایش لمسی را دیده باشید اینگونه صفحه نمایش ها دارای مزیتها و معایبی هستند كه البته در منظورهای مختلف استفاده از آنها به نفع ماست به عنوان مثال در دستگاه های[ATM[3 یا عابر بانك نیاز شدیدی به این فناوری احساس می شود.كار با این دستگاهها بدین صورت است كه كاربر بسته به اینكه صفحه لمسی با چه فناوری ساخته شده نقطه ی مورد نظر كه نمایش یك كلید یا لینك می باشد را توسط قلم مخصوص یا انگشت لمس كرده و فرمان لازم یا درخواست خود را وارد سیستم می كند.همانطور كه می دانید از مانیتور همیشه به عنوان یك دستگاه خروجی یاد می شد حال با افزودن Touch Screen به آن، می تواند جای موشواره[4] یا صفحه كلید را گرفته و به عنوان یك دستگاه وروردی/خروجی به كار رود.


مزایای صفحه لمسی
رایانه های مجهز به صفحه لمسی دارای سه مزیت زیر هستند:
فضای كمی اشغال می كنند
قسمتهای متحرك كمتری دارند
می توان از آنها به عنوان یك دستگاه ثابت و جمع و جور در یك نقطه استفاده كرد.


انواع صفحه لمسی از لحاظ طریقه نصب
صفحه لمسی ها به دو شیوه در مانیتور ها استفاده می شوند:

Built-in
Add-on

در روش Built-in هنگامی كه مانیتور در كارخانه تولید می شود به طور سازمانی صفحه لمسی را در آن جای می دهند.اینگونه صفحه لمسی ها مخصوص كارهای سنگین خلق شده و مستقیما روی تیوپ [CRT[5 سوار می شوند.
در روش Add-on صفحه لمسی را می توان بعدا روی مانیتور ها اضافه كرد.اینگونه صفحه لمسی ها قابهایی شفاف هستند كه كنترلر آنها در داخل قاب جاسازی شده و روی صفحه ی مانیتور نصب می شوند.


 كاربردهای صفحه لمسی
 كیوسكهای اطلاعاتی از جمله نمایشگر راهنمای توریستی در فرودگاهها و ترمینالهای مسافرتی می توانند اطلاعات مربوط به هواشناسی و پروازها را به كاربران یا مردم عادی ارائه دهند، راهنمای عمارتهای بزرگ كه ممكن است در گوشه و كنار عمارت نصب شده باشند مانند حرمسراها و اماكن زیارتی سیاحتی وسیع كه استفاده از آن توسط مبتدی ترین كاربران میسر باشد، همینطور در موزه های بزرگ می توان برای اطلاع رسانی راجع به اجسام موجود در موزه استفاده كرد و .... كه به كارگیری این ابزار اطلاع رسانی بستگی به ابتكار مسئولین می تواند در جای خود نقش بسیار موثری داشته باشد.
مكانهای فروش فوری یا POS[6] ، مثلا باجه های بلیط فروشی ، بوفه های فروش مواد خوراكی ، فروش نشریات و روزنامه ها و ....
سیستمهای كنترلی اتوماتیك و [PLC[7 ها، در كارخانه های تولیدی بزرگ برای كنترل دستگاههای عظیم ، نمایشگر وضعیت دستگاهها حین كار و امكان دخالت دستی در كار دستگاه و ...
اهداف آموزشی ، به خاطر راحتی استفاده از آن می تواند در یادگیری كاربر موثر باشد به خاطر اینكه كاربر نیاز به داشتن اطلاعات مربوط به استفاده از رایانه را ندارد و تمركز بیشتری روی موضاعات مخصوص به خود دارد و ...
به واسطه راحت بودن كار با آنها برای افراد عادی اخیرا تلاشهای زیادی در جهت استفاده از این فناوری در سیستمهای رای گیری[8] شده است مانند انتخابات سراسری.

  اجزاء صفحه لمسی

اغلب صفحه لمسی ها از سه جزء زیر تشكیل می شوند:
 1)      صفحه حساس به لمس كه با توجه به فناوری آن اطلاعات مربوط به مكان لمس شده را به كنترلر می فرستد.
 2)   كنترلر صفحه لمسی كه با دریافت سیگنالهای مخصوص از صفحه لمسی آنها را به علائمی معنا دار برای پردازنده تبدیل كرده و از طریق پورت USB‌ یا COM به رایانه منتقل می كند كه این علائم معمولا اطلاعات مكان لمس شده روی صفحه می باشد.
 3)      یك درایور نرم افزاری برای برقراری ارتباط بین كنترلر و سیستم عامل برای تبدیل علائم دریافتی به رویدادهای موشواره
 
فناوری های موجود صفحه لمسی
بسته به كاربرد و محل كار سیستمهای مجهز به صفحه لمسی فناوریهای مختلفی وجود دارد كه به ترتیب به ساختار آنها می پردازیم:

 

  Resistive Touch Screens

همینطور كه از نام این نوع صفحه لمسی پیداست از مقاومت برای تولید مقادیر ولتاژ متفاوت در نقاط مختلف صفحه لمسی استفاده كرده و بدین طریق مكان لمس شده را به كنترلر اعلام می كند.
این گونه از صفحه لمسی ها به هر نوع فشاری حساس هستند و پاسخ مورد نظر را در خروجی تولید می كنند یعنی از هر وسیله ای اعم از قلم و انگشت می توان برای كار با آنها استفاده كرد و از این لحاظ محدودیتی برای كاربران بوجود نمی آورند.آنها معمولا دارای مواد پایه ی شیشه یا آكرلیك كه با لایه هایی از مواد هادی و مقاومتی پوشیده شده اند ،هستند این لایه های نازك توسط نقاط غیرقابل مشاهده ای از هم جدا شده اند وقتی كه صفحه لمسی در حالت عادی و روشن است هیچ گونه تماسی بین دو لایه ی هادی و مقاومتی وجود نداشته و هیچ جریانی بین آن دو رد و بدل نمی شود به محض اینكه لمسی اتفاق بیفتد فشار حاصل از لمس باعث تماس بین دو لایه هادی و مقاومتی خواهد شد و باعث ایجاد تغییر در جریان الكتریكی می شود این تغییر توسط كنترلر صفحه لمسی كشف شده و با اندكی پردازش روی اطلاعات حاصل از لمس ، آنها را تبدیل به یك مختصات افقی و عمودی می كند و به عنوان یك رویداد لمس آن را ثبت می كند.
نوع مقاومتی صفحه لمسی فناوری ساخت ساده ای دارند ولی وضوح تصویری كه به كاربران ارائه می دهند نسبت به دیگر انواع كمتر است.همچنین به خاطر پایا و پر عمر بودن آنها بیشتر به منظور كارهای سنگین در مكانهای نامساعد استفاده می شوند.


  طرز كار یك صفحه لمسی در شكل زیر همراه با توضیحات مرحله به مرحله آمده است:


1-      پرده ی نازكی از پولی استر             
2-      لایه مقاومتی فوقانی
3-      پوشش هادی و شفاف فلزی
4-      لایه مقاومتی پایینی
5-      نقاط جدا كننده
6-      زیرلایه ای از جنس شیشه یا آكرلیك
7-      عمل لمس موجب اتصال دو لایه مقاومتی فوقانی و پایینی می شود
8-      كنترلر صفحه لمسی كه اختلاف پتانسیل بین دو لایه مقاومتی محل اتصال را گرفته و به مقادیر دیجیتالی X‌ و Y تبدیل می كند.
 
انواع صفحه لمسی های مقاومتی را اجمالاًمرور می كنیم:

 


 4-Wire Resistive Technology

اینگونه از صفحه لمسی های مقاومتی بیشتر در خانه،مدرسه،مراكز فروش اتوماتیك و محیطهای متنوع دیگر استفاده می شوند ولی وضوح تصویر خوبی ندارند و برای نمایشگرهای با سایز كمتر از 10.4 اینچ استفاده می شوند.

 5-Wire Resistive Technology

پایداری این نوع از نوع 4-Wire بیشتر است ولی وضوح تصویر خوبی ندارد.

 8-Wire Resistive Technology

برای نمایشگرهای بیشتر از 10 اینچ استفاده می شوند و سرعت و دقت بیشتری نسبت به انواع     4-wire و 5-wire آن دارند.
 مزایا:
بالا بودن دقت در تعیین نقطه لمس شده
بسیار حساس به فشار از سوی هر گونه شیء خارجی
كارایی خود را به واسطه وجود عناصری چون آب،گرد و غبار،نور و كثیفی از دست نمی دهد
ارزان قیمت و قابل دسترس
معایب:
وضوح تصویر 75 درصدی
آسیب پذیری لایه های مقاومتی در مقابل اشیاء تیز و نوك دار

 Infrared

این نوع از صفحه لمسی ها توسط فناوری انقطاع پرتوی نور پایه ریزی شده اند.به جای استفاده از لایه های مختلف،از یك قاب حاوی یك برد مداری استفاده می شود كه بر روی آن اپتو الكترونیك[9] و IR[10] سوار شده در حقیقت این قاب یك جدول سراسری نوری است در یك طرف دیودهای ساطع كننده ی نور و در طرف دیگر تعدادی سنسورهای دریافت كننده نور قرار گرفته است.


زمانی كه رویداد لمس اتفاق می افتد در محل لمس شده سنسورهای دریافت كننده ،دیگر نوری دریافت نمی كنند یا به عبارتی یك وقفه در دریافت نور ایجاد شده كه از همین تغییر در سنسورهای دریافت كننده ،در جهت كشف مختصات مكان لمس شده استفاده می شود.
 
صفحه لمسی های نوری از جهت طول عمر و پایداری در برابر ناملایمتهای محیط خارج مقاوم هستند همچنین سنسورهای آنها فقط در صورت آسیب فیزیكی از كار می افتند و در طولانی مدت فرسوده نمی شوند.
 

 


Surface Acoustic Wave (SAW

این فناوری یكی از پیشرفته ترین گونه ها در صفحه لمسی هاست و بیشتر شبیه به انواع نوری هستند ولی به جای پرتوهای نوری از امواج صوتی استفاده می كنند.دو موج صوتی كه یكی از سمت چپ و دیگری از بالای صفحه نمایش سرچشمه می گیرند روی صفحه نمایش حركت می كنند و در طرف مقابل ،هر موج توسط سنسورهای گیرنده دریافت می شود.زمانی كه صفحه لمسی توسط انگشت لمس می شود در نقطه لمس شده،امواج جذب می شوند و باعث ایجاد تاخیر در ،دریافت موج توسط گیرنده می شود كه مدت زمان تاخیر بوجود آمده، نشان دهنده ی عمق فشار وارد شده می باشد از این رو این گونه از صفحه لمسی ها برخلاف انواع دیگر قادر به تشخیص میزان فشار وارده یا به عبارتی عمق لمس شده Z-axis هستند هرچه فشار بیشتری با انگشت وارد شود موج بیشتر جذب مایعات انگشت شده و تاخیر در رسیدن موج بیشتر می شود.


جنس این صفحه لمسی ها شیشه ای است و بهمین خاطر هیچ وقت فرسوده نخواهد شد و طول عمر زیاد و وضوح تصویر خوبی خواهد داشت.
این فناوری بیشتر برای رایانههای آموزشی و كیوسكهای اطلاعاتی در محیطهای شلوغ استفاده می شود.
 
مزایا:
بالا بودن دقت در تعیین نقطه لمس شده
بالا بودن وضوح تصویر
جنس شیشه ای و عدم نیاز به لایه های مختلف برای محافظت
 
معایب:
حتما باید توسط انگشت یا قلمهای نرم یا خودكار بدون جوهر لمس شود
ممكن است به واسطه وجود گرد و غبار،آب و كثیفی آسیب ببیند 

  Capacitive

این نوع صفحه لمسی ها از یك پنل شیشه ای حاوی یك عنصر خازنی كه ذخیره كننده بار الكتریكی است تشكیل شده است.
برخلاف سایر صفحه لمسی ها در این فناوری شیء لمس كننده باید هادی جریان الكتریكی باشد مانند سر انگشت بدون پوشش یا یك قلم هادی الكتریسیته.
زمانی كه صفحه نمایش با یك شیء هادی مناسب لمس شود جریان الكتریكی از سوی گوشه های صفحه لمسی به سمت نقطه تماس، جاری می شود این رویداد باعث می شود تا مدارهای نواسانسازی كه در گوشه های صفحه لمسی قرارگرفته اند فركانس خود را با توجه به نقطه تماس تغییر بدهند این تغییر فركانس ،اندازه گیری شده و به تعیین مختصات نقطه لمس شده كمك می كند.
این گونه از صفحه لمسی ها بسیار مقاوم هستند و وضوح تصویر عالی دارند به همین خاطر در پهنه وسیعی از كاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.


مزایا:
بالا بودن دقت در تعیین نقطه لمس شده
بالا بودن وضوح تصویر
مقاوم در برابر رطوبت،چربی و كثیفی

نتیجه:
علاوه بر كاربردهایی كه قبلا توضیح داده شد در آینده سیستم رای گیری یا انتخابات، هم به كاربردهای صفحه لمسی اضافه خواهد شد.در تصویر 3 نمونه ای از یك سیستم رای گیری را مشاهده خواهید كرد.
نكات سودمندی كه باعث شده تا انتخابات هم از سیستم های صفحه لمسی بی بهره نماند از این قرار است:
- راحتی استفاده از اینگونه سیستمهای لمسی ،از این جهت كه رای دهندگان شامل تمام اقشار جامعه با توانایی های مختلف هستند.
- اشتباهات در ثبت آراء به حداقل می رسد                
- عمل شمارش به سرعت پایان می یابد
- فرمهای رای گیری را می توان به چند زبان برای رای دهندگان نمایش داد
- دسترسی آسان و سریع به آراء ماخوذه

 

www.tabrizmicro.blogfa.com

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic