برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

کفشهای الکترونیکی

با قطعات وسایل قدیمی می توانید کاردستی بسازید .
تجهیزات قدیمی دارای سرب و جیوه هستند که بسیار سمی و خطرناکند  پس مراقب باشید !!!

بخش هایی از کامپیوترها که سایر قطعات روی آنها سوار می شوند بردهای اصلی نامید می شوند و طراحی آنها باید بسیار دقیق باشد تا بتوانید از سایر قطعات کامپیوترتان نهایت استفاده را ببرید.

شرکت گیگا بایت و ایسوز  2 شرکت برتر تولید کننده این محصول هستند.

+ نوشته شده توسط صادق R در شنبه 4 اردیبهشت1389 و ساعت 21:34 | نظر بدهید


» کارت گرافیک
هر کارت گرافیک از بخشی به نام واحد پردازنده گرافیک یا GPU تشکیل شده است که برای انجام محاسبات  روی تصاویر در نظر گرفته شده است. در کامپیوترهای اولیه این واحد همراه با CPU بود اما پس از گذشت زمان و زیاد شدن محاسبات گرافیکی واحد جدایی برای این کار تعریف شد به نام کارت گرافیک که شامل GPU و حافظه و قطعات مختص خودش است .

» GPU
پردازنده اصلی کارت گرافیک است و دقیقا مثل CPU دارای فرکانس کاری هسته است که هر چه قدر بیشتر باشد شما دارای پردازنده قوی تری خواهید بود.

» حافظه
عبارت است از میزان حافظه ای كه روی كارت گرافیك صرفاً جهت فعالیتها و كارهای گرافیكی قرار گرفته است. در حال حاضر تمامی چیپ ها قابلیت استفاده از مقادیر مختلف حافظه را دارا هستند .كه در برخی موارد این میزان به 2 گیگابایت نیز می رسد که در انواع مختلف DDR2 , DDR3, GDDR5 در بازار موجود هستند. دسترسی پردازشگر كارت گرافیك به حافظه كارت بسیار سریع تر از RAM كامپیوتر است بنابراین گرافیک هایی که از رم سیستم استفاده می کنند و به اصطلاح Share می کنند، دارای کارآیی کمتری هستند.

» پهنای باند حافظه
خصوصیت سرعتی است كه پروسسور گرافیكی می تواند با حافظه كارت ارتباط برقرار كند. یكی از محدودیت ها در كارهای سه بعدی سرعتی است كه كامپیوتر می تواند اطلاعات را به پردازشگر گرافیك انتقال دهد. حافظه سریعتر به مفهوم بر طرف كردن این محدودیت است كه باعث افزایش سرعت Rendering خواهد شد.
عملكرد كارت همچنین می تواند از پهنای باند Memory BUS تاثیر بپذیرد. یك كارت گرافیك با Memory BUS 512 Bit می تواند دو برابر یك كارت با Memory BUS 256 Bit اطلاعات را بین حافظه كارت و پروسسور تبادل نماید.

» Shader Model
مدلهای Direct X shader جزئیات بسیاری را جهت كنترل بر روی آنچه نمایش داده می شود برای افراد خواستار توسعه ارائه می دهد. و می تواند افكت های بسیاری نظیر سایه های پیچیده انعكاس نور، ایجاد مه و مانند آنها را بوجود آورد. مایكروسافت با ارائه Shader Model از ابتدا قدرت مانور زیادی را در اختیار توسعه دهندگان قرار داده است كه نتیجه آن ایجاد پتانسیل بالا جهت واقعی تر و ملموس تر كردن تصاویر بوده است.
یکی دیگر از مزایای این تکنولوژی این است که به نویسندگان نرم افزارهای گرافیكی این امکان را می دهد که سایه ها را با سرعت بسیار بالاتری از طریق حذف نواحی غیر ضروری برآورد نمایند.در واقع با مشخص کردن پهنای باند یک صفحه و تمرکز بر روی نواحی که بیشتر تحت تاثیر منابع نوری هستند، نرم افزار نویسان می توانند فرآیند پردازش سایه ها را به طور عمده ای تسریع نمایند. با به کار گیری سایه ها یی که امکان تنظیمات پارامتری را برای افزایش کارایی دارند،نویسندگان نرم افزارهای گرافیكی می توانند تصاویر گرافیکی باور نکردنیی که به واقعیت بسیار نزدیک می باشند و عملکرد پر هیبتی را برای بازیهای Fast Action به همراه خواهد داشت را خلق نمایند.
بازیهای آینده با سرعت هر چه سریعتر به سمت نورپردازی موزون حرکت می کنند که این امر بدون کاهش عملکرد PC لحظات بسیار جذابی را برای کاربران به ارمغان خواهد آورد.

» Fill Speed
این خصوصیت به مفهوم سرعتی است كه كارت گرافیك می تواند یك صفحه را نقاشی كند. هر سطح در صحنه های سه بعدی دارای یك Texture است كه به آن نسبت داده شده سرعت پیكسلها (Texel) در ثانیه نشان دهنده این است كه چه تعداد از پیكسلهای Texture می توانند در هر ثانیه نمایش داده شوند.

اینكه Texture چیست ؟ باید بگویم Texture ها تصاویری هستند كه جنس،حالت و بعضی از خواص ماده را به صورت روكش روی سطح یك جسم سه بعدی نمایش می دهند مثلآ عكس یك چوب را روی یك مكعب مستطیل قرار می دهند تا شكل الوار دیده شود. اما یك Texel چیست؟ یك Texel به نوعی مشابه یك پیكسل سه بعدی است. در واقع یك رویه سطح می تواند توسط خانه های یك تصویر 640×480 پیكسل از تصویر آجرها نمایش داده شود. هر پیكسل در این صفحه Texel خوانده می شود و روی هر Texel پردازش صورت می گیرد تا فاصله و زاویه این نقطه از دیوار را نمایش دهد. سرعت fill حاصل ضرب سرعت كلاك پروسسور و تعداد پیكسل هایی است كه می تواند در هر سیكل كلاك پردازش شوند.

» گوشه ها
با وجود اینكه سرعت Fill اطلاعاتی در خصوص عملیات Rendering چیپ گرافیكی می دهد اما در مورد محاسبات هندسی هیچگونه اطلاعاتی ندارد. چیپهای گرافیكی نمی توانند روی سطوح منحنی كار كنند. آنها می توانند فقط سطوح مسطح را پردازش نمایند. اما اگر به اندازه كافی سطوح مسطح در اختیار داشته باشند می توانند با كنار هم قرار دادن آنها سطحی مشابه منحنی بوجود آورند. و هر چه تعداد این سطوح مسطح بیشتر باشد انحنای سطح حاصل طبیعی تر به نظر می آید البته كار پردازش برای گرافیك هم مشكل تر می شود.
در پردازشی كه Tessellation خوانده می شود تمامی اشیاء در یك صحنه سه بعدی به سطوح مثلثی شكل شكسته می شوند. همانطور كه گفته شد افزایش این سطوح مثلثی باعث نمایش بهتر اشیا می شود یك جسم سه بعدی می تواند متشكل از صدها یا هزاران مثلث باشد. این موضوع همان چیزی است كه سازندگان بازیها در زمان طراحی اشیاء و شخصیت های بازی با آن در گیر هستند یعنی مثلاً كاراكتر را به گونه ای طراحی كنند كه نه بازی خیلی سنگین شود ( تعداد سطوح مثلثی زیاد شود ) و نه آنقدر در تعداد آنها صرفه جویی كنند كه كاراكتر دارای لبه های تیزی شود و شكل طبیعی نداشته باشد.

» Anti-aliasing
aliasing روشی است كه برای حذف دندانه هایی كه در خطوط مورب یا منحنی ها دیده می شود ایجاد شده است. برای فهم بهتر موضوع برنامه paint را باز كنید و یك خط مورب بكشید این دندانه ها به راحتی قابل دیدن هستند، Anti-aliasing باعث می شود تصویر طبیعی تر به نظر بیاید ولی معمولاً سبب كند شدن كامپیوتر می شود چندین سطح برای Anti-aliasing وجود دارد كه برخی بیش از بقیه به سیستم فشار وارد می كنند.

» RAMDAC
RAMDAC مخفف عبارت RAM Digital to Analogue Converter می باشد كه به معنای مبدل دیجیتال به آنالوگ حافظه RAM می باشد. RAMDAC یك چیپ ست است كه صحنه ها را می گیرد و به فرمتی مناسب برای مانیتور یا نمایشگر تبدیل می كند. پردازشگر گرافیكی ، تصویر نهایی را خلق می كند و RAMDAC به عنوان رابط پردازشگر و كابل VGA یا DVI قرار می گیرد تا در نهایت تصویر روی مانیتور قرار گیرد RAMDAC ها دارای سرعتهای متفاوتی هستند معمولاً 350-400 مگاهرتز. یك RAMDAC سریعتر به معنای آن است كه كارت گرافیك قادر است رزولوشن بالاتری را در خروجی پشتیبانی كند، RAMDAC چند تایی به این معناست كه كارت گرافیك می تواند از چندین نمایشگر به طور همزمان پشتیبانی كند

» SLI-Support
SLI مخفف عبارت Scalable Link Interface است. شركت NVIDIA این روش را برای توسعه كارتهای گرافیكی خود ابداء نموده و از آن استفاده می نماید . با استفاده از این تكنولوژی می توان دو یا چند كارت گرافیك كه از SLI پشتیبانی می كنند را در كنار هم نصب نمود و یك خروجی بسیار قوی و با كیفیت دریافت نمود .
SLI یك برنامه كاربردی جهت پردازش موازی تصاویر گرافیكی كامپیوترمی باشد كه به منظور افزایش توان پردازش در محاسبات كارتهای گرافیكی استفاده می شود. با استفاده از SLI به راحتی می توان با اضافه كردن تنها یك كارت گرافیكی دیگر به كامپیوتر پیچیدگیهای گرافیكی سنگینی را حل كرد .
نام SLI اولین بار توسط 3dfx استفاده شد . 3dfx یك شركت تولید كننده كارتهای گرافیكی بود كه در سالهای 1990 تا 2000 ورشكسته شد و برای همیشه از صنعت تولید قطعات كامپیوتری كنار رفت .این شركت SLI را Scan-Line Interleave می نامید . پس از ورشكستگی 3dfx شركت NVIDIA تشكیل می شود كه كلیه كاركنان 3dfx را استخدام كرده و با خریداری كارخانجات 3dfx فعالیت تولید قطعات كامپیوتری ، به ویژه كارتهای گرافیكی را با مدیریتی نوین از سر می گیرد .
سرانجام شركت NVIDIA در سال 2004 مجددا ‌SLI را به بازار مصرف معرفی می كند . NVIDIA این كار را همزمان با استفاده از كامپیوترهایی كه از تكنولوژی جدید PCI Express پشتیبانی می كردند ، آغاز می نماید. به هر حال با حضور SLI، تكنولوژی ، نمایش مهیجی از تصاویر حرفه ای در معرض دید عموم قرار داد.

» خروجی DVI
از كارت های گرافیك كه دارای اینترفیس ویژوال دیجیتال می باشند ، بمنظور اتصال به مانیتورهای دیجیتال استفاده می گردد. با استفاده از اینترفیس DVI و پورت خروجی DVI، امکان اتصال کارت های گرافیک به انواع مانیتورهای دیجیتال و آنالوگ ، فراهم می گردد .

» ورودی-خروجی S-Video
پورت خروجی S-Video ، امکان ارسال سیگنالهای ویدئویی را به تلویزیون، VCR و سایر دستگاههای مشابه فراهم می نماید. با استفاده از پورت ورودی S-Video ، می توان تصاویر ویدئویی را از وسایلی نظیر VCR، دوربین های فیلمبرداری به كامپیوترتان تغذیه نمود.

» ورودی - خروجی مركب
پورت های مرکب دارای عملکردی مشابه پورت های S-Video بوده با این تفاوت که امکان اتصال به تجهیزات قدیمی كه دارای پتانسیل لازم بمنظور ارتباط و استفاده از پورت S-Video نمی باشند را فراهم می نماید .اكثر كارت های گرافیك كه دارای پورت های S-Video می باشند ، دارای یک کابل لازم بمنظور تبدیل پورت فوق به پورت های مرکب می باشند .

» نمایش دو تصویر
بمنظور اتصال کامپیوتر به یک مانیتور دیگر و یا تلویزیون ( مشاهده دو و یا حتی سه تصویر جداگانه ) ، می بایست از یک کارت گرافیک که دارای پورت های اضافه و RAMDAC (تراشه هائی که تصاویر دیجیتال را به سیگنالهای آنالوگ تبدیل می كنند) اضافی ، استفاده گردد

» چند نکته شبه فنی درباره SLI
بسیاری از دوستان این‌گونه تصور می‌کنند که SLI به‌عنوان تکنولوژی پشتیبانی از چند کارت‌گرافیک روی یک مادربرد، حاصل خلاقیت متخصصان nVIDIA است. در واقع SLIمحصول دهه نود میلادی و حاصل تیم تحقیق و توسعه شرکت Voodooاست که بعدتر به مالکیت nVIDIA درآمد. از آن‌جا که حق مالکیت به‌صورت تام و تمام توافق شده بود، تمامی تکنولوژی‌ها و حقوق ثبت‌شده متعلق به این شرکت نیز به مالک جدید تعلق گرفت. SLI به‌عنوان طرحی تحقیقی که اندکی بعد شکل واقعی به ‌خود گرفت نیز مانند دیگر موارد جالب‌ به nVIDIA ‌منتقل شد. البته مردمان آن روزگار استقبال شایسته‌ای از SLI ارایه شده توسط Voodoo نکردند، چرا که این تکنولوژی برای آن روزگار قدری زود عرضه شده بود و نیازهای گرافیکی چندانی نیز در دست نبود.
تکنولوژی SLI اما در دستان nVIDIA شکل دیگری پیدا کرد، چراکه تجربه سالیان و توان سرمایه‌گذاری بالای این شرکت، امکان موفقیت بیشتری برای SLI فراهم ساخته بود. نکته جالب‌تر این است که تکنولوژی SLI هنگامی معرفی و وارد بازار شد که متقاضیان برای استفاده از آن بسیار بودند، در حالی که Voodoo بیچاره زمانی دستاورد خود را عرضه کرد که نه تقاضا و نه محلی برای مصرف پیش‌بینی شده بود. nVIDIA به‌ غیر از کار روی تکنولوژی جدید، روی بازار نیز فعالیت گسترده‌ای را آغاز کرد و بستر تجاری لازم برای ورود سوگلی خود را فراهم ساخت.

» SLI چیست؟
به‌طور حتم می‌دانید که امر پردازش گرافیکی پس از عرضه پردازنده‌های گرافیکی جدید شکل دیگری یافته است. اما بازی‌های کامپیوتر با شتاب بیشتری در حال حرکت بوده و بازار سخت‌افزار روز به روز از آن دورتر می‌ماند. عرضه SLI به بازار عقب مانده کمک کرد تا خود را با سازندگان بازی‌ها همراه کند و اگر فرصتی دست داد مانند روزگاران قدیم، پیشی گیرد. امکان استفاده از دو کارت گرافیک روی مادربردهای قدری گرانقیمت مهیا شده بود و کاری که تکنولوژی SLI انجام داد، مدیریت مجتمع پردازش گرافیکی بود، به این معنی که از توان پردازشی کارت‌ها به فراخور نیاز سیستم استفاده می‌کرد. وجود دو کارت گرافیکی مشکلات جدیدی به‌ همراه داشت. کارت‌های جدیدتر، انرژی بیشتری مصرف می‌کردند و وجود دو کارت گرافیکی پرمصرف دمار از روزگار منابع تغذیه درآورده بود. این روند هم‌چنان ادامه داشت و البته همین مشکل جلو افزایش دو کارت به کارت‌های بیشتر را نیز مسدود کرده بود. nVIDIA در مرحله اول، چیپ‌ست‌هایی عرضه کرد که انرژی محدودتری مصرف کرده و راندمان کاری بالاتری عرضه می‌کنند. طراحی چیپ‌ست‌‌های جدید امکان افزایش پشتیبانی از چند کارت گرافیکی را مهیا می‌سازد.

» SLI سه‌گانه
شرکت nVIDIA چندی است که چیپ‌ست پشتیبانی کننده از مادربردهای جدید را در اختیار سازندگان مادربرد قرار داده تا نمونه‌های اولیه را تولید کنند. این مادربردها قرار است با سه شکاف PCIe X16 عرضه شوند. به‌ بیان دیگر امکان استفاده همزمان از سه‌کارت گرافیکی فراهم خواهد شد. این حرکت nVIDIA در حالی شکل واقعی به‌خود گرفته است که در آن سوی میدان شرکت AMD/ATI پروژه تکنولوژی چهارگانه را ارایه داده است. ATI چند ماهی پس از nVIDIA اقدام به ارایه تکنولوژی Crossfire به‌عنوان رقیب SLI کرد و نتوانست بازار قابل توجهی به‌دست آورد. البته بسیاری اعتقاد داشته و دارند که کیفیت پردازش گرافیکی Crossfire کم از تکنولوژی SLI ندارد. یکی از دلایل نفوذ بیشتر تکنولوژی SLI در بازار، تقدم و بازار بزرگ‌تر nVIDIA است.
به‌گفته برخی بزرگان nVIDIA در عرضه تکنولوژی نسل بعدی با مشکل مواجه شده و ATI از رقیب دیرین خود پیشی گرفته است. اینکه متخصصان ATI چگونه موفق به ارایه تکنولوژی استفاده از چهار کارت‌گرافیک روی یک مادربرد شده‌اند جای سوال دارد!

نکته جالب ماجرا این است که nVIDIA به‌عنوان سردمدار این بازار در مواردی از تکنولوژی رقیب کپی‌برداری کرده. برای مثال، یکی از ضعف‌های تکنولوژی SLI این است که دو کارت‌گرافیکی نصب شده روی مادربرد الزاما باید دارای یک چیپ‌ست گرافیکی باشند، در حالی‌که تکنولوژی Crossfire شرکت AMD/ATI از کارت‌های متنوع به‌صورت همزمان پشتیبانی می‌کند. تنها شرط AMD/ATI این است که کارت‌های فوق‌الذکر از Crossfire پشتیبانی کنند .

برگرفته از وبسایت های مختلف با اندکی دستکاری
موفق و پیروز باشید
http://eleele.blogfa.com

 

کنترل رایانه با ریموت كنترل Wii


فقط آنهایی که با دستگاه بازی رایانه‌ای Wii، بازی‌های قارچ‌خور گالاکسی (Super Mario Galaxy) و مامان آشپز
(Cooking Mama) را بازی کرده‌اند می‌دانند که بازی با این دستگاه چقدر لذت‌بخش است.

این دستگاه دارای تعدادی بازی است كه فقط برای این دستگاه ساخته شده و اگرچه بازی كردن با آن‌ها بر اساس فناوری نینتندو (Nintendo) لذت خاصی دارد، اما متاسفانه چون تعداد بازی‌های طراحی شده برای آن به فراوانی بازی‌های دستگاه‌های دیگر نیست خیلی زود دلزدگی به‌وجود می‌آورد.

خب، حالا اگر روزی از بازی کردن با این دستگاه خسته شدیم و حوصله‌مان از دستگاه Wii سر رفت، باید آن‌را از پنجره به بیرون پرت کنیم؟ جواب ما در پاسخ به این سوال بی‌شك منفی است، زیرا ما برای آن مصرف دیگری نیز سراغ داریم. شما می‌توانید ریموت کنترل آن‌را به‌عنوان ابزار نشانگر بی‌سیم برای رایانه به‌کار برده و دستگاه رایانه‌تان ‌را از راه دور کنترل کنید که مراحل آن‌را به‌شرح زیر است: 
وقتی تصاویر درست نیستنددر کامپیوتر خود مشغول گشت‌زدن هستید که متوجه می‌شوید تصاویر بندانگشتی و آیکون‌ها درست نیستند و داده حقیقی را نشان نمی‌دهند. برای حل این‌ مشکل، به یک ترفند کوچک نیاز دارید و آن‌هم ایجاد دوباره تصاویر بندانگشتی آیکن‌ها و فولدرها است.

برای این‌کار کافی است یک‌بار روی درایو خود، کلیک راست کرده و گزینه Properties را بزنید و دکمه Disk Cleanup‌ را کلیک کنید. حالا فقط کافی است تیک کنار گزینه Thumbnails‌ را زده و OK کنید.

خلاصی از نبود حجم

هاردتان به‌طور کامل پر شده و نیاز دارید مقداری فضا خالی کنید، اما نمی‌توانید فایل hiberfil.sys را که از قضا حجم بسیار زیادی هم اشغال کرده است،‌ پاک کنید؟

پس ادامه مطلب را بخوانید:‌ دکمه استارت را بزنید، عبارت cmd را تایپ کرده و اینتر را بزنید. در صفحه تاریکی که می‌بینید، با تایپ کردن عبارت powercfg – h off می‌توانید هایبرنت را غیرفعال کرده و فضای زیادی برای استفاده از دیگر برنامه‌ها خالی کنید.

افزونه‌ای به‌نام جیمیل

با نصب این افزونه کاربردی، در هر وب‌سایتی که باشید، کافی است یک کلیک روی دکمه آن بزنید و آن صفحه از سایت را برای دوستان خود ایمیل کنید. ابتدا لینک زیر را دانلود کنید:‌

http://contrapants.org/blog/2005/07/gmailthis.html

گزینه GmailThis فعال شده است. در این حالت، با کلیک روی گزینه GmailThis، یک پنل جیمیل باز شده و آماده است. 
خوش‌شانس‌ها از این ‌طرفاحساس خوش‌شانسی بندبند وجودتان را فرا گرفته و فکر می‌کنید با اولین نتیجه جستجو به خواسته‌تان می‌رسید؟

خب می‌توانید در این صورت با کمی تغییر در تنظیمات فایرفاکس،‌ با تایپ عبارت داخل باکس جستجوی موزیلا فایرفاکس، مستقیما به وب‌سایت مورد علاقه‌تان بروید.

برای این‌ کار، در نوار آدرس، عبارت about:config را تایپ کنید و گزینه Keyword.url را جستجو کنید.

حالا روی گزینه آمده، دوبار کلیک کرده و عبارت
gfns=1‌& را حذف کنید. 
مرکز حل مشکل مایکروسافتمایکروسافت با معرفی نرم‌افزار جدیدی سعی‌ دارد از خرابی ویندوز تا آنجا که می‌تواند جلوگیری کند.
بنابراین با نصب Fix it می‌توانیم از شر بسیاری از کارکردهای غلط ویندوزی خلاص شویم و از آخرین به‌روزرسانی‌های آن استفاده کنیم. برای نصب Fix it به ‌لینک زیر بروید: http://fixitcenter.support.microsoft.com/بعد از نصب، برنامه را باز کنید و فهرست مشکلات یافت شده را ببینید. در صورتی که بخواهید مشکل خود را حل کنید، کافی است به فهرستی که آماده شده نگاهی بیندازید و آیتم‌های جدیدتر و سالم‌تر را به ‌سیستم خود وارد کنید. 
ویندوز با چند کلیدکاربران ویندوزی قدیم، خوب می‌دانند چطور از کلیدهای میانبر صفحه کلید استفاده کنند، اما به‌طور قطع استفاده از کلیدهای میانبر دلخواه در ویندوز لذت دیگری دارد.


تصور فشردن یک کلید ترکیبی و اجرای یک برنامه دلخواه، از آن چیزهایی است که هر کسی دوست دارد. برای این ‌کار کافی است برنامه کوچک زیر را دانلود کرده و بعد از نصب اجرا کنید. سپس یک کلید ترکیبی میانبر به آن بدهید و برنامه‌ای که قرار است با آن باز شود را به ‌برنامه بدهید. از این به ‌بعد نیازی به کلیک‌کردن روی گزینه استارت نخواهید داشت.


http://www.softpedia.com/get/System/OS-Enhancements/WinKey.shtml 
جدیدترین پردازنده‌های دسکتاپ AMD از سری آتلون2

قیمت کمتر، پردازش بیشتر


به‌تازگی شرکت AMD چندین پردازنده از سری آتلون2 (Athlon II) خود را با مصرف برقی پایین‌تر از مدل‌های قبلی، به بازار عرضه کرده است. افزون بر پردازنده‌هایی با مصرف برق استاندارد، حالا خانواده کامل پردازنده‌های آتلون2 شامل مدل‌هایی با کارآیی بالا و مصرف انرژی پایین 2، 3 و4هسته‌ای است.

هدف AMD از ارائه این پردازنده‌های جدید، متوقف کردن و تصاحب بازار پردازنده‌های دسکتاپ سطح پایین‌تر دو هسته‌ای سری
Core 2 Duo اینتل است. مقایسه سری جدید آتلون2 با پردازنده‌های اینتلAMD مدعی است که کارآیی پردازنده جدید 2هسته‌ای 8/2گیگاهرتزی Athlon X2 240e در زمینه‌های محتوای رسانه‌ای و سرگرمی 70% بهتر از پردازنده دو هسته‌ای 8/2گیگاهرتزی Core 2 Duo E7400 اینتل است. مصرف برق این پردازنده آتلون 45وات در برابر مصرف 65واتی پردازنده E7400 اینتل است و این امر Athlon X2 240e را، برای استفاده در رایانه‌های دسکتاپ یکپارچه که نیاز مبرم به پیش‌گیری از تولید گرمای اضافی دارند، مناسب می‌سازد. نمونه دیگر متعلق به پردازنده 3هسته‌ای Athlon II X3 435 است.

AMD ادعا می‌کند که سرعت آن در برنامه‌های کاربردی اجرای دستورات مشخص، بیش از 75
% بالاتر از پردازنده دو هسته‌ای Core 2 duo E8500 اینتل است. بالاترین سرعت سیکل ساعت این پردازنده آتلون2، برابر با مقدار 9/2گیگاهرتز است. قیمت‌ دقیق این پردازنده‌ها هنوز از طرف تولیدكننده اعلام نشده است، اما قیمت تمام شده این مدل‌ها عموما گران‌ تمام می‌شود و این به‌خاطر طراحی حرارتی قدرت خاص آنها است.


 
پردازنده‌های موبایل لپ‌تاپ Core i7 اینتل، قدرتمندتر از همیشه

کارایی و سرعت دسکتاپ در پردازنده‌های موبایل لپ‌تاپ


اوایل سال جاری اینتل3 نوعی از پردازنده‌های 4هسته‌ای (Quad Core) موبایل، مخصوص لپ‌تاپ از خانواده Core i7 را راهی بازار کرد و به‌تازگی نیز یک نگارش جدید از آن‌ها را معرفی کرده است که با پیشرفت و قابلیت‌های چشمگیری که نسبت به نسل پیشین خود داشته، یک سر و گردن بالاتر از آن‌ها است. همه آن‌ها دارای طراحی کلارک‌فیلد (Clarksfield) بوده و نسخه‌های کارآمد موبایلی از پردازنده‌های دسکتاپ لین‌فیلد (Lynnfield) هستند.

مشخصات فنی

درست مانند لینفیلد، کلارک‌فیلد نیز با ارائه خاصیت تنظیم‌کننده 2کاناله حافظه، تا حدود سرعت 1333 مگاهرتز حافظه رم
DDR3 ، 16گذرگاه PCI-Express، یک مجموعه تراشه تکی که در این مورد مشخص، پی55اکسپرس است و گزینه تاثیرگذار تقویت توربینی (توربو بوست) را پشتیبانی می‌كند. کلارک‌فیلد و لین‌فیلد تفاوت‌هایی دارند که مهم‌ترین آن‌ها، تفاوت در میزان انرژی مصرفی و طراحی حرارتی قدرت (TDP) و همچنین استفاده از سوکت‌های کوچکتر 989پین در مادربورد آن‌هاست.

 
مروری بر قابلیت‌های LINQ، فناوری مایکروسافت ( وقتی کدنویسی ساده‌ می‌شود )


LINQ در کنفراس PDC سال 2005 معرفی شد. این مخلوق جدید ماکروسافت سرواژه عبارت Language Integrated Query است، یعنی پرس‌وجوی یکپارچه شده با زبان، و «لینک» خوانده می‌شود.

بنیان لینك بر مبنای ویژگی‌های جدید اضافه شده به
C# 3.0 و VB.NET 9.0 است.

LINQ دسترسی به داده‌ها را خیلی راحت کرد، این داده‌ها می‌توانند داده‌های ذخیره شده در حافظه مثل مجموعه و آرایه‌های تعریف شده در برنامه باشند، یا داده‌های درون یک دیتابیس و داده‌های XML، ولی امروز پس از گذشت 5 سال از معرفی لینك، می‌توان تقریبا آن را در همه‌جا استفاده کرده، به‌خاطر پرطرفدارشدن آن برای باقی زبان‌های برنامه‌نویسی نیز توسعه داده شده است.

اخیرا با انتشار نسخه 4 پلتفورم دات‌نت، می‌توانیم عبارات پرس‌وجوی لینک را بصورت موازی اجرا کنیم، در این مقاله قصد داریم یاد بگیریم که از لینك چگونه برای دسترسی به داده های درون دیتابیس استفاده کنیم، در حال حاضر لینك از دیتابیس SQL Server و SQL Server CE پشتیبانی می‌کند، ولی شرکت‌های دیگر شروع به توسعه لینك برای بقیه دیتابیس‌های دنیا کرده‌اند که معروفترین آنها dbLinq است.
 
پرسش و پاسخ 5

محمد وجودی - چگونه می‌توان آهنگ و فیلم‌ها و کلیپ‌هایی که در یوتیوب یا دیگر سایت‌ها را مشاهده می‌کنیم، ذخیره کنیم؟ من از فایرفاکس و اپرا استفاده می‌کنم.

برای ذخیره فایل‌ها از یوتیوب می‌توان از برنامه‌های مختلفی كه به همین منظور طراحی شده‌اند استفاده كنید. برخی از آنها عبارتند از:

CatchYouTube, Tube Hunter, 4U Download YouTube

Video, Youtube Video Grabber.

 چطور می‌شود به ویندوزی که زبان فارسی ندارد و فارسی تایپ نمی‌کند زبان فارسی اضافه کرد؟


ابتدا CD ویندوز را درون سی‌دی‌رام قرار دهید. از پنجره Control Panel گزینه Regional & Language Options را انتخاب كنید. از لبه Language تیك گزینه اول
(Install files for Complex script & right to left language) را بزنید. كلید Apply را بزنید و وارد لبه Advanced شوید.

از محل انتخاب زبان گزینه Farsi را انتخاب كنید و تایید كنید. سیستم خود را دوباره راه‌اندازی كنید.

از این پس شما می‌توانید فارسی هم تایپ كنید. همین طور می‌توانید فونت‌های فارسی مختلفی روی سیستم نصب كنید و از آنها نیز استفاده كنید.
 
راهنمای کامل شبکه کردن ویندوز 7 با ایکس‌پی و ویستا ( سه فاکتوریل برای برپایی شبکه )


در حال حاضر سه نسخه ویندوز محبوب در دنیا وجود دارد و شما باید بتوانید اطلاعات خود را بین این نسخه‌ها به‌اشتراک بگذارید. امروز با هم بررسی می‌کنیم که چگونه این‌کار را انجام دهیم و اطلاعات و پرینتر را از روی یک نسخه، با نسخه دیگر به‌اشتراک بگذاریم. در یک فضای ایده‌آل، شبکه‌کردن کامپیوترها با سیستم‌عامل‌های مختلف، باید به‌راحتی یک کلیک باشد. اگر از ویندوز7 استفاده می‌کنید، حتما می‌دانید با استفاده از قابلیت گروه خانگی این نسخه از ویندوز، این‌کار به‌همین سادگی است! ولی اگر بخواهید کاری کنید که هر سه‌نسخه با هم ارتباط داشته باشند، کمی دچار مشکل می‌شوید. بعد از خواندن این مقاله می‌توانید فایل‌ها و پرینترهای مختلف را روی هر کدام از این سه‌نسخه ویندوز که ممکن است در شبکه خانگی با آن مواجه شوید، با بقیه به‌ اشتراک بگذارید!

اشتراک‌گذاری بین ویندوز 7 و ایکس‌پی

معمول‌ترین سناریویی که ممکن است با آن روبه‌رو شوید، اشتراک‌گذاری فایل‌ها، بین ویندوز7 و ایکس‌پی است. اصولا می‌خواهید مطمئن شوید هر دو دستگاه‌ بخشی از یک گروه کاری هستند. تنظیمات صحیح اشتراک‌گذاری را نصب کنید و مطمئن شوید یابنده شبکه روی ویندوز7 فعال است. بزرگترین مشکلی که ممکن است در هنگام اجرای این عملیات با آن برخورد کنید، پیدا‌کردن درایورهای صحیح پرینتر برای هر دو نسخه از ویندوز است.
 
جهانی‌سازی تجارت


نزدیک به 75 میلیون‌نفر جمعیت و حدود 30میلیون نفر کاربر اینترنت، آماری است که فقط در کشور خودمان وجود دارد. حتی اگر کسب و کارتان بین‌المللی نیست هم چشم‌پوشی از این آمار و ارقام اشتباه است. در دنیای امروز، مرسوم است که متصل نبودن، به‌معنای بیکار بودن است. در تعطیلات سال ‌نوی میلادی، بیش از 913میلیون دلار برای خرید آنلاین از فروشگاه‌های اینترنتی توسط مشتریان هزینه شد و طبق گزارش مرکز آمار آمریکا، این آمار با رشد 23درصدی روبه‌رو بود.

شروع کسب و کار آنلاین


اما بسیاری از مشاغل جزئی، شرکت‌های یکی دو نفره و فروشگاه‌های خرده‌فروشی، مسیر کسب و کار خود را در اینترنت دنبال می‌کنند، چرا که پیاده‌سازی آن بسیار ساده‌تر است. راه‌اندازی یک وب‌سایت با یک دامنه و فضای کوچک که سالیانه کمتر از 100هزارتومان خرج خواهد داشت، بسیار ساده است. اما باید توجه کرد که تنها آنلاین بودن کافی نیست و به‌صرف ایجاد یک وب‌سایت نمی‌توان موفقیتی کسب کرد. به‌همین دلیل این سوال مطرح می‌شود که «برای شروع یک کسب و کار آنلاین، چه کارهایی باید انجام داد؟»
 
فناوری؛ دوست یا دشمن؟


امروزه یکی از مهم‌ترین گرایش‌های مشاغل کوچک، ضرورت استفاده از فناوری است. بسیاری از کسانی که در 10سال اخیر به گرداندن مشاغل مختلف مشغولند، به‌ احتمال زیاد از فناوری در امور خود استفاده می‌کنند. داشتن یک صفحه‌گسترده برای کنترل هزینه‌ها، سیستم تقویم کامپیوتری برای برنامه‌ریزی روزهای آینده، ابزار تحت وب برای کنترل وظایف و حتی سیستم‌های پیچیده‌تری چون بازاریابی از طریق ایمیل را می‌توان در میان مشاغل کوچک و بزرگ امروز جستجو کرد. امروزه داشتن یک وب‌سایت تقریبا جزو ضروریات است و فروش محصولات آنلاین بدون بانکداری الکترونیک میسر نیست. بنابراین، ناخودآگاه استفاده از یک فناوری ما را ملزم به استفاده از فناوری دیگری می‌کند.


فناوری؛ دوست یا دشمن

هر چه کارآفرین در شغل خود رشد کند، آن کار کمتر به وی وابسته خواهد شد. ابزارهای مبتنی بر فناوری زیادی وجود دارند که بدون نیاز به صرف هزینه یا پرداخت هزینه كم، وابستگی به حضور مداوم سرکار را کاهش می‌دهند و خود باعث رشد تجارت می‌شوند. هر ابزار باعث می‌شود تجارت با روند سریع‌تر و نرم‌تری انجام شود و این موضوع باعث می‌شود از آشفتگی کسب و کار کاسته شود. اما آیا واقعا این‌طور است؟
 
نگاهی به مجامع بین‌المللی قانون‌گذار و ناظر بر فناوری اطلاعات و ارتباطات

روح حاکم بر فناوری اطلاعات


برای آشنایی بیشتر با دنیای فناوری اطلاعات باید اول نهادها و سازمان‌های فعال در این عرصه را شناخت و معرفی كرد.


پیش از معرفی این نهادها باید حتما به نکته‌ای اشاره كنیم و آن اینکه بسیاری از نهادهای علمی و نظارتی در دنیا مستقل و بی‌طرف نیستند و زیر سایه حکومت‌های قدرتمند کار می‌کنند. البته این به‌معنای غیرعلمی بودن آنها نیست، ولی هر کشوری به‌میزان قدرت سیاسی، اقتصادی و علمی می‌تواند در تصمیمات و جهت‌گیری‌های علمی جهان تاثیرگذار باشد و اگر برای کشوری در نهادهای فراملی جایی درنظر گرفته نشد یا کلامش تاثیری بر اهداف جهانی نداشت، باید دلیل را در نهادهای حکومتی و تصمیم‌گیر داخل آن کشور جست. در نهایت آن‌که باید نهادهای بین‌المللی را بشناسیم تا بدانیم محور حرکت این علم کجاست.

یونسکو

شاید یونسکو (UNESCO) را بتوان اولین و جامع‌ترین نهاد ناظر و مرجع در این زمینه دانست. این نهاد که سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد است، حدود 65سال پیش یعنی در ماه نوامبر 1945 تشکیل شد. البته در آن زمان وظایف و شرایط محدودتری نسبت به امروز داشت. هدف اصلی از تشکیل این سازمان پایه‌ریزی فرهنگ صلح و ایجاد همبستگی فکری و اخلاقی بین انسان‌ها بود. عمده فعالیت‌های یونسکو معطوف به زمینه‌های آموزشی، علوم‌ زیستی، اجتماعی و انسانی، موضوعات فرهنگی، ارتباطات و اطلاعات است.
 
 
یك فن ( امن‌سازی هارددیسک )


تا به‌حال شده است که بخواهید سیستم خود را بفروشید اما از این‌که اطلاعات شما را بازیابی کنند، نگران بوده‌اید؟ حتما خوب می‌دانید که فرمت کردن هارددیسک پاسخ‌گو نیست و می‌توان اطلاعات فرمت‌شده را هم برگرداند. اما با استفاده از اوبونتو می‌توان به‌سادگی تمام این مشکلات را برطرف کرد. وقتی فایل‌ها در سیستم عامل پاک می‌شوند، محل حقیقی آنها در دیسک پاک نمی‌شود بلکه در جدولی آن را به‌عنوان حذف شده علامت می‌زنند و در صورتی که سیستم عامل در آن فضا مجددا چیزی ننویسد، داده به سادگی قابل بازگشت خواهد بود.

اغلب داده‌های دیسک، بی‌خطر هستند و نیاز نیست نگران آنها بود. اگر فقط چند فایل و فولدر هست که نمی‌خواهید به‌هیچ عنوان به دست دیگری بیفتد، بهتر است از نرم‌افزار لینوکسی به‌نام Shred استفاده کنید. برای استفاده از این ابزار، ترمینال را باز کنید. به فولدری که می‌خواهید آن را حذف کنید بروید و فهرست فایل‌ها را بگیرید. فرض کنید می‌خواهید فایل BankInfo.txt را در بخش ویندوزی‌تان حذف کنید. کافی است با دستور زیر آن فایل را حذف کنید:‌
 
مروری بر ابزارهای مفید شبکه در لینوکس ( تایچی شبکه‌ )


هر چند که امروزه در اکثر توزیع‌های لینوکسی می‌توان از طریق رابط گرافیکی زیبا بخش‌های مختلف شبکه را مدیریت کرد، اما بهتر است همیشه با ابزارهای خط‌فرمان نیز آشنا بود چرا که در سرورها و اتصالات راه دور، امکان دریافت رابط گرافیکی دشوار است. به‌همین منظور، چندین دستور را از یکی دو ابزار انتخاب کردیم که در امور شبکه‌بندی کاربرد زیادی دارند و در اکثر توزیع‌های محبوب هم نصب شده‌اند. به‌یاد داشته باشید که اگر می‌خواهید اطلاعات کامل هر ابزار را به‌دست آورید، کافی است به صفحه راهنمای آن مراجعه کنید. صفحه راهنمای آن هم با زدن عبارت man‌ و بعد نام دستور یافت می‌شود.

ابزار پایه ifconfig

ifconfig
که سرنام (interface configurator) است، عملکردهای پایه‌ای اما مهم شبکه را تنظیم می‌کند. خاموش و روشن کردن دستگاه‌های شبکه و تنظیم آدرس IP برای آنها و کنترل کردن netmask از وظایف این ابزار است. برای مشاهده تنظیمات فعلی، کارت‌های مختلف شبکه و... از دستور ifconfig استفاده می‌شود.

برای خاموش و روشن کردن کارت‌ها، باید از (up و down) استفاده کرد. یعنی دستور به‌این شکل در می‌آید:


ifconfig «network name» «up|down»

 
ویندوز فون7 با گوشی‌های DELLفعلا که بازار دزدیده شدن اطلاعات پیش از عرضه شرکت‌های مختلف داغ است، وب‌سایت انگجت با اعلام در دست داشتن آخرین گوشی دل، که هنوز عرضه نشده است، پیشتاز این اطلاعات است.

در سری جدید گوشی‌های دل که با سیستم عامل ویندوزفون7 عرضه می‌شود، با پردازنده یك‌گیگاهرتزی، صفحه نمایش
OLED 1/4اینچی و دوربین 5مگاپیکسلی با قابلیت فوکوس اتوماتیک، یك‌گیگابایت حافظه با 512مگابایت رم بعلاوه 8گیگابایت حافظه MicroSD، جی‌پی‌اس، شتاب‌سنج، قطب‌نما، رادیوی FM، پشتیبانی کامل از فلش و بسیاری چیزهای دیگر. زمان عرضه این تلفن در فصل چهارم سال جاری میلادی اعلام شده است.

مایکروسافت از پشتیبانی فلش در ویندوزفون7 خبر نداده است، اما به‌نظر می‌رسد این تلفن، پاسخی برای همین سوال باشد. 
معما به پایان می‌رسدبر اساس تحقیقی که پنجشنبه گذشته آغاز شده است، تمام جوانب استفاده از تلفن همراه و شایعاتی مبنی بر ایجاد خطر برای سلامتی از جمله سرطان و آلزایمر بررسی خواهد شد.
به‌گزارش CNet، این تحقیقات که حداقل شامل 250هزار نفر خواهد شد، نمونه آماری از 18 تا 69 سالگی را در بر خواهد گرفت و از 5 الی 30 سال به‌طور خواهد انجامید. این مطالعه با هدف تاثیر درازمدت استفاده از تلفن همراه بر سلامتی انجام خواهد شد و مسوول آن، میرل تولدانو از کالج امپراتوری لندن خواهد بود. وی معتقد است: «این اقدام به‌صلاح کاربران فعلی و نسل‌های آینده است. به‌همین دلیل است که چنین تحقیقات وسیعی را برای مدت طولانی انجام خواهیم داد و تاثیر فناوری بر زندگی بشر را به‌طور جد تحت نظر خواهیم داشت.»

با وجود حضور 6 میلیارد تلفن همراهی که به‌صورت روزمره در میان مردم کاربرد دارد، شایعات سرطان‌زا بودن و آسیب‌رسانی این دستگاه‌ها گسترش زیادی یافته است كه دلیل اصلی چنین تحقیقی است. محققان کالج امپراتوری لندن، تاکنون 5/2 میلیون کاربر تلفن همراه را برای انجام این تحقیق دعوت کرده‌اند. 
نوکیا هزینه‌ها را كاهش می‌دهد؟نوکیا در نبرد با تولیدکنندگان تلفن همراهی چون اپل و Research in Motion، به‌دنبال کاستن از قیمت نهایی گوشی‌های خود و یافتن راه‌حلی برای پایین آوردن هزینه تراشه اصلی است.

به‌گزارش رویترز، به‌نقل از دو منبع آگاه، نوکیا همچنین به‌روزرسانی نرم‌افزار سیمبیان خود را به‌تعویق انداخته است. سخنگوی نوکیا از این که در مورد کاهش قیمت و عدم ارائه نرم‌افزار اعلام نظر کند، سرباز زد.

نوکیا قبلا اعلام کرده بود که تغییر قیمت‌ها بخشی از تجارت عادی و روزمره این شرکت است. این تولیدکننده تلفن‌همراه معمولا چند بار در طول سال قیمت تلفن‌های خود را کاهش می‌دهد. کاهش قیمت در گوشی‌های قدیمی، جا‌‌را برای گوشی‌های جدید باز می‌کند.


 
موسیقی واقعی را تجربه کنید!


بخش چندرسانه‌ای گوشی موبایل، یکی از مهیج‌ترین بخش‌های موجود در هر تلفن همراه است و دیگر خوب آنتن دادن و استایل یک گوشی، تنها ملاك برای خرید یک گوشی موبایل نیست. امروزه فاکتورهایی از قبیل کیفیت و نحوه پخش صدا و موسیقی و همچنین میزان حجم مموری داخلی نیز به یکی از گزینه‌های انتخاب تبدیل شده است.

از طرفی تنها نمی‌توان به جنبه سخت‌افزاری این موارد بسنده کرد. همیشه داشتن یک پخش‌کننده خوب موسیقی که همه نیازهای مخاطب را برآورده کند، برای دارندگان موبایل یک آرزو بوده و کمتر پخش‌کننده‌هایی برای گوشی‌ها و سیستم‌عامل‌ها وجود دارند که بتوانند یک استودیوی تمام
عیار را برای دارنده تلفن همراه به ارمغان بیاورند.

نرم‌افزاری وجود دارد كه قادر است بخش عظیمی از نیازهای شما را در بخش صوتی و موسیقی در گوشی‌های دارای سیستم‌عامل سیمبین برآورده کند. می‌توان به‌طور خلاصه به موارد زیر اشاره کرد:

پخش فرمت‌های
mp3 ،‌ ogg ،‌ acc ،‌ mp4 ،‌ m4a ،‌ wma ، mid و amr


 
فروش گسترده جدیدترین محصول اپل آی پد نوبرانه در تهران
وارد معروف‌ترین پاساژ فروش کامپیوتر در تهران که می‌شوید، جدیدترین محصول فناوری جهان نظر شما را جلب می‌کند. دستگاهی که هنوز دو هفته از تولدش نگذشته است و همچنان در آمریکا برای خریدش سر و دست می‌شکنند و شب تا صبح در صف می‌ایستند؛ اما اینجا در پاساژ پایتخت به وفور در پشت شیشه‌های مغازه‌ها خودنمایی می‌کند.
این درحالی است که هنوز فروش بین‌المللی آی پد در جهان آغاز نشده و استقبال از این محصول در آمریکا، مدیران اپل را با مشکل در تامین تقاضا روبه‌رو کرده است. تقاضای بالای غافلگیركننده برای آی‌پد در آمریكا و كسری حاصل از آن موجب شد اپل عرضه دستگاه صفحه لمسی خود به بازار بین‌المللی را تا یك ماه به تاخیر بیندازد.این خبری بود که طی چند روز گذشته خبرگزاری‌های بین‌المللی به نقل از مقامات غول فناوری آمریکا منتشر کرده‌اند. اپل، یکی از بزرگترین شرکت‌های سازنده محصولات کامیپوتری که طی یک ماه گذشته ولوله‌ای در بازار آی تی جهان برپا کرده است این روزها به شدت درگیر پاسخ به تقاضا برای محصول جدیدش است. محصولی که کارشناسان بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات آن را در راستای انقلاب اپل در ارائه محصولات لمسی می‌دانند.
 
ضمیمه ها را بگیرید و بکشید: امکان جدید در جی میل


دارندگان جیمیل از این پس برای ارسال ضمیمه در ایمیل لازم نیست کلیک کنید بلکه می توانید فایل را از روی رایانه خود مثلا از روی دسکتاپ با ماوس بگیرید و بیاندازید داخل ایمیلی که در حال تایپ هستید. به همین سادگی. در ادامه 3 تصویر که در وبلاگ رسمی جی میل در این مورد منتشر شده است را می بینید. نکته جالب اینجاست که در هر بار لازم نیست یک فایل را انتخاب کنید بلکه می توانید چند فایل را همزمان انتخاب کرده و به داخل ایمیل بیاندازید.

http://new-technology.mihanblog.com/

اگر دوست دارید بدانید در20سال آینده چه شکلی هستید و چه تیپ و قیافه ای دارید می توانید به سایت زیر بروید و عکس خود را upload کنید و تصویر 20سال آیندۀ خود را ببینید:

http://www.in20years.com/

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات