برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

ترانزیستورهای نامریی طراحی شدند!!!

محققان ترانزیستورهای نامریی فوق مدرن طراحی كردند كه استراتژی‌های جدیدی را برای ایجاد شفافیت الكترونیكی فراهم می‌كنند.

به گزارش بخش خبر شبكه فن آوری اطلاعات ایران، از ایسنا، ترانزیستورهای جدید طراحی شده با هزینه‌ی ارزان در ساخت شیشه و پلاستیك استفاده می‌شوند و كیفیت دید بالایی را در شیشه‌های جلوی ماشین، عینك‌های محافظ و تابلوی اعلانات ایجاد می‌كنند.

مدل‌های جدید بدون سیم‌های قابل مشاهده طراحی شدند كه از هر دو قابلیت نامریی بودن و كارایی سطح بالا برخوردارند.

به گفته‌ی محققان ترانزیستورهای نامریی فوق مدرن طراحی شده استراتژی‌های جدیدی را برای ایجاد شفافیت الكترونیكی فراهم می‌كند، به طوری كه می‌توان انواع متنوعی از كاربردها مانند نمایش معلق متن یا تصویر در فضا را كه قبلا امكان‌پذیر نبودند، برای آن‌ها متصور شد.لرزش دیوار ها هم برق تولید می کند!

تلویزیون ، یخچال و سایر لوازم برقی منزلتان را تصور كنید كه نیروی خود را از انرژی تولید شده از لرزش پنجره و دیواره های ساختمان مسكونی شما می گیرد.

فكر می كنید چنین چیزی تا چه حد عملی باشد؟ ماسایوكی میازاكی كه یكی از محققان آزمایشگاه مركزی توكیوست ، برای رسیدن به چنین هدفی تلاشهای فراوانی كرده است.

او بتازگی توانسته است یك ژنراتور در حال حاضر خیلی كوچك بسازد كه می تواند حركات ساختمان ها را به الكتریسیته تبدیل كند و نیروی راه انداختن یك سنسور حرارتی یا نوری را كه یك بار در هر ساعت كار می كند؛ تامین نماید.

گرچه خروجی این ژنراتور بسیار كوچك و فقط در حد 10میكرووات است ؛ اما دانشمندان آینده ای خوب را برای آن پیش بینی می كنند و امیدوارند كه در دهه های آینده ، این ژنراتور بتواند بازدهی خوبی داشته باشد.
به طوری كه بتوان سیستم های رایانه ای بدون باتری را به كمك آن راه اندازی كرد.
كار میازاكی در واقع قسمتی از یك جنبش رو به رشد میان دانشمندان است كه هدف آن یافتن ، خلق كردن و كسب منابع انرژی جایگزین ولو در مقادیر كوچك ، یعنی بسیار كمتر از یك وات است. این دانشمندان امیدوارند كه بتوانند انرژی را از هر چیزی ، از لرزش دیوارها و پنجره ها گرفته تا حركات هوا و بدن انسان ها برداشت كنند.
در حالی كه منابع جایگزین انرژی به تنهایی نخواهند توانست الكتریسیته بیشتری را تولید كنند؛ اما می توانند وسایل كوچكی از قبیل تراشه های رایانه ای ، شبكه های حسگر بی سیم و یا تلفنهای همراه را به راه اندازند. ایده این كار نیز بسیار ساده است.

درست همانند برخی از ساعتهای مچی كه نیروی خود را از حركات اتفاقی دست یك شخص می گیرند، این وسایل نیز انرژی خود را از حركات اتفاقی دیگر چیزها كسب می كنند.یک باتری آبی!!

در یك تلاش دیگر از این دست لاری كاستیوك از دانشگاه آلبرتای كانادا در حال كار روی یك نوع باتری است كه نیروی خود را از آب می گیرد، یعنی تولید الكتریسیته به طور مستقیم از آب ، اما در مقیاس بسیار كوچك.

در حال حاضر نیز واژه ای با نام هیدروالكتریسیته یا همان برق آبی وجود دارد و بیشتر افراد نیز با آن آشنا هستند.
در هیدروالكتریسیته ، آب از ارتفاعی به پایین می ریزد و توربین ها را چرخانده و به این ترتیب الكتریسیته تولید می كند؛ اما روشی این دانشمند باارزش كه ذكر شد، كاملا فرق دارد.

وی آب را تحت فشار قرار می دهد و آنها را از كانال های میكروسكوپی و بسیار بسیار ریز كه درون یك لوله شیشه ای قرار دارند، رد می كند و به این ترتیب مستقیما برق را از آب می گیرد.

با عبور آب از سطح كانال ها، یونهای آب به سطوح جامد مالیده می شوند و شارژ الكتریكی شده و به كمك الكترودهایی كه در انتهای هر یك از كانال ها قرار می گیرند، انرژی الكتریكی استخراج می شود.
گرچه جریان تولید شده در این روش نیز بسیار كم و در حد 4 میكرووات است ؛ اما اگر میلیون ها كانال با خصوصیات ذكر شده به یكدیگر ملحق شوند، می توان خروجی را افزایش داد و به این ترتیب نیروی كافی خلق یك باتری آبی را به دست آورد.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic