برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

شرح و نامگذاری
کانکتورهای D شامل دو یا چند ردیف موازی از سوزن و یا سوکت احاطه شده به شکل فلزی و D شکل هستند و یک سپر که نگهدرنده شکل کلی کانکتور می باشد، و در 2 نوع ساخته می شود
بخشی که شامل مخاطبین پین نامیده می شود اتصال نر یا وصل ، و بخشی که شامل تماس های سوکت رابط است زن و یا سوکت نامیده می شود. سپر سوکت را محکم در داخل خود نگاه می دارد و کار یک محافظ را در مقابل امواج الکترومغناطیس انجام می دهد.
اتصال دهنده D در سال 1952 توسط  ITT کانن اختراع شد . شماره گذاری D ها توسط کانن با استفاده از توسعه به عنوان پیشوند برای سری کامل ، به دنبال نام و اندازه پوسته صورت گرفت.

  (A=15 pin, B=25 pin, C=37 pin, D=50 pin, E=9 pin)  

به دنبال آن جنسیت سوزن(نری یا مادگی) قرار می گیرد ، به دنبال جنس (P=plug, S=socket).
به عنوان مثال ، DB25 نشان دهنده د با 25 پین تماس است.


DB13W3 اتصالات با 3 هم محور ارتباطات و 10 سوزن معمولی

 
DB13W3 نری


همچینی کانن D-subs با موقعیت های بزرگتر را به جای برخی از مواضع پین طبیعی ابداء کرده است که می تواند برای هر جریان بالا ، ولتاژ بالا ، و یا مشترک استفاده شود.  DB13W3 از این نوع بود 10 پین به همراه 3 تماس کواکسیال برای فیش های سبز ، آبی و سیگنال های ویدئویی ، قرمز.

در عکس بالا ، اتصال دهنده سمت چپ 9 پین (DE-9) پلاگ رابط و در سمت راست که 25 پین (DB25) سوکت است. ستون شش ضلعی در دو انتهای هر اتصال دارای گل میخ کشیده (قابل رویت نیست) که عبور را از طریق اتصال فلنج در ، چفت و بست آن را به پانل فلز میسر می سازد.  آنها همچنین دارای سوراخ کشیده که دریافت jackscrews در پوسته کابل ، برای نگهداری وصل و سوکت اتصال را ممکن می کنند.
در رایانه های شخصی از کانکتور DB25 برای پورت سریال و موازی استفاده می شود ، زمانی که پورت سریال کامپیوتر شروع به استفاده از کانکتور 9 پین کرد ، مردم اغلب به نام "DB9" شناختند ،به جای DE9 .
در حال حاضر معمولا اتصلات فروخته شده DE9 در اصل همان کانکتور  "DB9" است.


D15F مادگی ، مورد استفاده برای VGA ، SVGA و XGA


DE15 ، معمولا برای کابل های  VGA کاربرد دارد،و دارای 15 سوزن در سه ردیف است.
لیست کامل اتصال کانکتورهای  Dبا فاصله پین مشخص : DE15 ، DA26 ، DB44 ، DC62 ، و DD78.  و انواع همین کانکتورها به صورت 3 ردیفه نیز هستند و اغلب به نام DB15HD ، DB26HD ، DB44HD ، DB62HD و DB78HD ، شناسایی می شوند و "HD" مخفف "چگالی بالا" است .  همه آنها دارای 3 ردیف پین هستند ، به جز DD78 ، که 4ردیف پین دارد.
 مجموعه ای از د کانکتور با پینهای چگالتر است به نام "دو برابر چگالی" است و شامل DE19 ، DA31 ، DB52 ، DC79 ، و DD100 هستند که آنها 4 ردیف پین دارند.
 هنوز یکی دیگر از خانواده مشابه د کانکتور است که بخشی از آن نیست.  این رابط دارای نامهایی چون "HD50" و "HD68" ، و پوسته است اما حدود نیمی از عرض DB25.  آنها مشترک در پیوست اسکازی است.
 پسوند M و F (جنس نر و ماده) هستند گاهی اوقات به جای استفاده از (پلاگ و سوکت) کاربرد دارند.


» کاربردهای معمول

چپ :DE9M    راست : DB25F.

گسترده ترین کاربرد D-subs برای ارتباطات سریال RS-232 است، اگر چه استاندارد نیست.  RS-232 دستگاه در اصل می بایست که از DB25  استفاده  شود ، اما به دلیل سیگنال کمتر معمول برنامه های کاربردی حذف شد ،و جای خود را به DB9  9پین داد . استاندارد نشان می دهد که اتصالات نری برای تجهیزات ترمینال و کانکتور مادگی برای مودم است ، اما ممکن است تجهیزات نسیت به کاربرد تغییرات داشته باشند. استاندارد موجود در  آی بی ام  برای رایانه ها شامل اتصال نر در دستگاه ، و مادگی برای مودم ها می باشد.
در رایانه های شخصی ، 9 پین و 25 پین نری  برایRS-232 (سریال) و مادگی 25 پین(موازی) برای پورت پرینتر (معمولا بر روی طرف مقابل  Centronics سوکت بر روی چاپگر) استفاده شده است .  سوکت 25 پین بر روی مکینتاش کامپیوتر معمولا اسکازی(SCSI) کانکتور (معمولا بر روی طرف مقابل اتصال C50 Centronics محیطی).
رابط DE9 نری در پشت کامپیوتر آی بی ام ،معمولا یک پورت سریال است. اتصال DE9  RS-232  برای آی بی ام در رایانه های شخصی در سال 1984 معرفی شده است.  کانکتور 9 پین در همین کامپیوتر ممکن است خروجی نمایش ویدیو : تک رنگ ، CGA یا EGA باشد .پس از اتصال اشتباه  interchanged به یک دستگاه ناسازگار با استفاده از اتصال دهنده مشابه ،ناظران و یا رابط های ویدئویی ممکن است آسیب دیده باشند.
بعد از این موضوع ویدئو آنالوگ ( VGA ) آداپتورهای جایگزین کانکتور 15 پین DE15  چگالی زیاد که از سه ردیف 5 تایی تشکیل شده بود جایگزین شد.که قبلا توسط 2 ردیف مخاطبین تشکیل شده بود ، در 5 سطر در بالا و 4 سطر در پایین.  دیگر نامهای رایج برای اتصال DE15 عبارتند از  HD15 ، جایی که HD مخفف : با غلظت بالا (با دقت کمتر) است .   DB15 و DB15HD.
 از اواخر 1970 تا 1980 ، DE9s ها بدون پیچ های جفت چفت و بست به عنوان اتصالات کنترل کننده بازی در انواع کنسول های بازی ویدئویی و رایانه های خانگی  مورد استفاده قرار می گرفتند، انقلابی به دلیل موفقیت کنسول بازی آتاری 2600 که از آنها استفاده می کرد به وجود آمد. و سیستم های کامپیوتری از آنها استفاده می کردند شامل آتاری 8 بیتی و خطوط ST ؛ Commodore  VIC، 20 ، 64 ، 128 و آمیگا ؛ Amstrad ؛ سگا مستر سیستم و پیدایش ، 3D0.  سینکلر اسپکتروم ZX ، از اتصال DE9 برای آداپتور joysticks معمول استفاده می کرد. آنها در  اپل ها و سیستم های کامپیوتر ، و نه در اکثر بازی های کنسول های جدیدتر استفاده نشدند . آنها در تبادل اطلاعات در روش استاندارد ،از سیستم دیجیتالی 1 (3مکان -  2 سمت محور ،و1 دکمه)در جوی استیک یا 1 جفت پدال آنالوگ استفاده می کردند. در بسیاری از سیستم ها ماوس کامپیوتر یا قلم نوری از این سوکت نیز پشتیبانی می کردند با این حال موس ها معمولا قابل تعویض میان سیستم های مختلف نبودند.
کانکتورهای DA15S برای اتصال اهرمک کامپیوتر ، که هر دو اتصال را پشتیبانی می کنند  DA15 joysticks هر کدام با دو محور آنالوگ و دو دکمه استفاده می شوند.  به عبارت دیگر ، 1 DA15S "بازی آداپتور" تا 4 کانکتور ورودی پتانسیومتر آنالوگ و 4 ورودی سوئیچ های دیجیتال را دارا است.  این رابط فقط ورودی است ،و  5 ولت برق دی سی آن را فراهم می کند.  برخی از joysticks با بیش از دو محور و / یا بیش از دو دکمه استفاده سیگنالهای تعیین شده برای هر دو joysticks.  در مقابل ، Y - آداپتور کابل در دسترس هستند که اجازه می دهد 2 joysticks جدا می شود به DA15 تک پورت بازی آداپتور وصل شده و اگر دسته فرمان را به یکی از این آداپتور وصل Y - بیش از دو محور و یا دکمه ها ، تنها یکی از آن 2 کار می کنند. اتصال کامپیوتر  آی بی ام DA15 برای بازی اصلاح شد به اضافه (MPU - 401 ) سازگار با رابط MIDI .
کانکتور  DE9 برای بعضی از حلقه رمزی و شبکه های کامپیوتری نیز استفاده می شد.  DA15S برای اتصالات  AUI نیز در سال های 1980 تا 1990 شامل اترنت بر روی کارت استفاده می شد، و البته با چفت کشویی برای قفل کردن کانکتور با هم به جای studs .(از چفت کشویی سریع تر برای درگیر کردن و باز کردن می شود استفاده کرد)در نظر گرفته شده بود.
بسیاری از منابع نیروی اضطراری دارای رابط DE9F هستند ،به منظور اتصال به کامپیوتر از طریق رابط RS-232 .  این لاین داده ها را به کامپیوتر نمی فرستد اما می توان از آن برای کنترل باتری کم ، قطع شدن برق و یا شرایط دیگر استفاده کرد.چنین استانداردی بین تولید کنندگان مرسوم نیست و ممکن است کابل های ویژه ای نیاز باشد جهت ایجاد اتصال .


 
کانکتور نری DD50 جهت استفاده در بردهای مدار چاپی


طیف کاملی از کانکتور د شامل DA15s کانکتور 15 پین (2 ردیف 7 و 8) ؛ DC37s 37 پین (2 ردیف 18 و 19) ؛ و 50 پین DD50s (2ردیف 17 و 1 ردیف 16) ، که 2 تای آخری در محصولات صنعتی استفاده می شوند. DA15  نیز در خروجی ویدیو در رایانه های مکینتاش ، و برای کامپیوتر آی بی ام به عنوان رابط اهرمک آنالوگ که در بالا ذکر شده است استفاده می شود. در مکینتاش اولیه و اپل های سری دوم از کانکتورهای 19 پین د برای اتصال به فلاپی دیسک درایو استفاده شد. در آمیگا از اتصال غیر معمول 23 پین برای هر دو خروجی تصویری خود را برای اتصال فلاپی استفاده شد.
 
 


Dکانکتور 9پین - نری


 
 TASCAM از کانکتور DB25 خود را برای تجهیزات صوتی (TDIF) ، و Logitek بعد از آن برای ماهواره ها استفاده نمود، هر چند متفاوت با چند پچ پانل ساخته شدند که دارای کانکتور DB25 در تاریخ بازگشت با جک تلفن (و یا حتی TRS جک) در جلو ، با این حال معمولا از این سیم برای TASCAM ، که بیشتر رایج است در خارج از رادیو و تلویزیون استفاده شد.
در اواخر 1990 از رابط کانکتور DB25 در تجهیزات پخش ماهواره ای استفاده نشد و جای خود را به سریال رابط دیجیتال ( SDI ) با بهره گیری از رابط BNC برای انتقال سیگنال ویدئویی دیجیتال داد.

» انواع و مدلها

کانکتورهای د در حداقل 5 نوع وجود دارد، توسط روش مورد استفاده برای وصل سیم از هم متمایز می شوند.
1- لحیم کاری : به گونه ای ساخته شده است که برای لحیم کاری دستی مناسب باشد.
2- جابه جایی تماس عایق (IDC) : به استفاده کننده اجازه می دهد تا در هر زمان بتوان بسیار سریع سوکت مورد نظر را مونتاژ نمود و قابلیت اتصال به کابل های مختلف را در سر دیگر به ما می دهد.
3- چین چین و مو جدار کردن تماس ها: تماس با مونتاژ شده با قرار دادن سیم لخت پایان به حفره ای در عقب ، و سپس خرد حفره با استفاده از ابزار ایجاد چین چین و مو جدار کردن آن را به چنگ سیم محکم در بسیاری از نقاط.  تماس crimped است و سپس به اتصال که در آن به جای قفل قرار خواهد گرفت.  سنجاق crimped فردی را می توان بعد با ابزار قرار داده شده به عقب اتصال حذف خواهند شد.  این نسخه "عقب" ویژگی ارزشمند است که سوزن ها یا آسیب دیده تغییرات باید به مدارات ساخته شده است.
4- همراه با سنجاق PCB : به عنوان اتصال در نظر گرفته شده اند تا مستقیما به تخته مدار چاپی متصل شوند . این اتصال دهنده ها غالبا با زاویه به PCB می شوند. این واحد شامل چند انباشته کانکتور د (و گاهی اوقات دیگر اتصالات بیش از حد) مانند  ATX (یا انواع آن)در مادربردهای کامپیوتر ولی به طور کلی جای دیگر دیده نشده.
5- سیم بپیچیده شده: اتصالات با ابزار مخصوص در خای خود قرار می گیرند.  این نوع اتصال معمولا در نمونه سازی استفاده می شود.

نوع کوچکتری از اتصالات در حدود نیمی از اندازه اصلی ، به نام توسعه microminiature ، یا میکرو بعدی است که از علامت تجاری ITT کانن استفاده می کند.  این رابط در محصولات ابزار دقیق صنعتی استفاده می شود.

» کاربردها
 کانکتور 25 پین د گاهی در صنعت استودیوی ضبط صوت آنالوگ برای چند کانال و AES صوتی دیجیتال استفاده می شود.
به علت اندازه و هزینه ،رابط D در حال حاضر برای استفاده عمومی در صنعت رایانه استفاده نمی شود. برای دستگاه های قابل حمل مانند رایانه جیبی ، پخش کننده های MP3 و یا تلفن همراه ، اتصال ، کانکتور D معمولا خیلی بزرگ است .در بخش کامپیوتر لپ تاپ ،که در آن وزن و اندازه حیاتی هستند ،شامل کانکتورهای D نیستند و برای آنها خیلی بزرگ هستند. حتی کوچک به صورت عامل رایانه های شخصی رومیزی ممکن است D کانکتور خیلی بزرگ باشد.
 به دلیل شکل نسبتا پیچیده و کاربر ناپسند و ، به خصوص به شکل فلز سپر D و پیچ و مهره های تأمین امنیت جسمی ، D کانکتور در حال حاضر بسیار گران در مقایسه با رابط های شایع ، که اغلب ارزانتر می باشند است .  در جهان کامپیوتر این کانکتورها در حال حذف شدن هستند.
 طراحی فیزیکی غیر دوستانه برای مصرف کننده ، plug-and-play  نبودن .داشتن سنجاق فلزی نازک ، به ویژه در تراکم بالاتر اتصال دهنده ها ، می تواند به راحتی خم شده و یا بشکند ، به ویژه هنگامی که غالبا در حالت بدون دید در پشت دستگاه وصل شده باشد.  اگرچه ESD و EMI در کانکتور D وجود دارد اما به گونه ایی ، طراحی اساسی در نظر گرفته نشده تا در مقابل الکترواستاتیک قوی و یا تداخل الکترومغناطیسی فرکانس بالا مقاومت نماید.
اتصال DE15HD در روند دیجیتالی شدن در حال جایگزین شدن با اتصال دهنده های  DVI و HDMI است.
 برای اکثر برنامه های کاربردی مصرف کننده ها دیگر از پورت سریال و اتصال موازی استفاده نمی کنند و کم کم تجهیزات ساده تر و ارزانتر IEEE 1394 (FireWire) ، ساتا ، یواس بی یا اتصال اترنت در حال جایگزینی هستند.

منبع ترجمه : دانشنامه آزاد ویکیپدیا

تقدیم به تمامی علاقه مندان الکترونیک

وبلاگ http://eleele.blogfa.com را از یاد نبرید.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic