برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

پروکسی سرور چیست ؟

 

 

Proxy Server نرم افزاری است كه در یك شبكه حد واسط بین اینترنت و كاربران واقع می شود. فلسفه ایجاد Proxy Server قراردادن یك خط اینترنت در اختیار تعداد بیش از یك نفر استفاده كننده در یك شبكه بوده است ولی بعدها امكانات و قابلیتهایی به Proxy Server افزوده شد كه كاربرد آن را فراتر از به اشتراك نهادن خطوط اینترنت كرد . بطور كلی Proxy Server ها در چند مورد كلی استفاده می شوند.

نویسنده : محمد ایلخانی


یك كاربرد Proxy Server ها ، همان به اشتراك گذاشتن یك خط اینترنت برای چند كاربر است كه باعث كاهش هزینه و كنترل كاربران و همچنین ایجاد امنیت بیشتر می شود . كاربرد دوم Proxy Serverها ، در سایتهای اینترنتی به عنوان Firewall می باشد . كاربرد سوم كه امروزه از آن بسیار استفاده می شود ، Caching اطلاعات است . با توجه به گران بودن هزینه استفاده از اینترنت و محدود بودن پهنای باند ارتباطی برای ارسال و دریافت اطلاعات ، معمولا'' نمی توان به اطلاعات مورد نظر در زمان كم و با سرعت مطلوب دست یافت . امكان Caching اطلاعات ، برای كمك به رفع این مشكل در نظر گرفته شده است . Proxy Server ، سایتهایی را كه بیشتر به آنها مراجعه می شود را دریك حافظه جداگانه نگاه می دارد. به این ترتیب برای مراجعه مجدد به آنها نیازی به ارتباط از طریق اینترنت نیست بلكه به همان حافظه مخصوص رجوع خواهد شد .
این امر باعث می گردد از یك طرف زمان دسترسی به اطلاعات كمتر شده و از سوی دیگر چون اطلاعات از اینترنت دریافت نمی شود ، پهنای باند محدود موجود با اطلاعات تكراری اشغال نشود . بخصوص آنكه معمولا'' تغییرات در یك Website محدود به یك یا دو صفحه می باشد و گرفتن اطلاعات از اینترنت بدون Caching به معنای گرفتن كل سایت می باشد حال آنكه با استفاده از Proxy Server و امكان Caching اطلاعات ، میتوان تنها صفحات تغییر كرده را دریافت كرد .


 

خدمات Proxy Server
Proxy Server
سه سرویس در اختیار كاربران خود قرار می دهد.

 : Web Proxy Service -1 این سرویس برای Web Publishing یا همان ایجاد Web Site های مختلف درشبكه LAN مفید می باشد . برای این منظور قابلیت مهم Reverse Proxing در نظر گرفته شده است . Reverse Proxing امكان شبیه سازی محیط اینترنت درمحیط داخل می باشد. به این ترتیب فرد بدون ایجاد ارتباط فیزیكی با اینترنت می تواند برنامه خود را همچنان كه در محیط اینترنت عمل خواهد كرد، تست كرده و مورد استفاده قرا دهد. این قابلیت در بالا بردن سرعت و كاهش هزینه تولید نرم افزارهای كاربردی تحت اینترنت موثر است.

 : Winsock Proxy Service -2 منظور، امكان استفاده از API Callهای Winsock در Windows است . در Windows ، Function Call های مورد استفاده در سرویسهای اینترنت مانند Telnet ، FTP ، Gopher و . . . ، تحت عنوان Winsock Protocols معرفی شده اند. در حقیقت برای استفاده از این سرویسها در نرم افزارهای كاربردی نیازی نیست كه برنامه نویس چگونگی استفاده از این سرویسها را پیش بینی كند
 : Socks Proxy Service -3
این سرویس، سرویس Socks 4.3a را پشتیبانی می كند كه در واقع زیر مجموعه ای از Winsock می باشد و امكان استفاده از Http 1.02 و بالاتر را فراهم می كند. به این ترتیب می توان در طراحی Website خارج از Firewall ، Security ایجاد كرد.


 

معیارهای موثر در انتخاب: Proxy Server
1- سخت افزار مورد نیاز : برای هر چه بهتر شدن توانمندیهای Proxy Server ، باید سخت افزار آن توانایی تحمل بار مورد انتظار را داشته باشد.
2- نوع رسانه فیزیكی برای ارتباط با اینترنت : راه حلهای مختلفی برای اتصال به شبكه اینترنت وجود دارد . ساده ترین راه ، استفاده از مودم و خطوط آنالوگ می باشد . راه دیگر استفاده ازو خطوط دیجیتال است كه هم احتیاج به تبدیل اطلاعات از آنالوگ به دیجیتال و برعكس در ارسال و دریافت اطلاعات ندارد و هم از سرعت بالاتری برخوردار است . روش دیگر استفاده از خط های T1/E1 با ظرفیت انتقال گیگا بایت می باشد .
• پیشنهاد می شود كه در شبكه های با كمتر از 250 كاربر از ISDN و از 250 كاربر به بالا ازاستفاده شود . ( البته در ایران به علت عدم وجود خطوط ISDN و كمبود خطوط T1/E1 این استانداردها كمتر قابل پیاده سازی هستند.)  
3- هزینه ارتباط با اینترنت : دو عامل موثر در هزینه اتصال به اینترنت ، پهنای باند و مانایی ارتباط می باشد . هر چه مرورگرهای اینترنتی بیشتر و زمان استفاده بیشتر باشد ، هزینه بالاتر خواهد بود . با توجه به اینكه Proxy Server می تواند با Caching اطلاعات این موارد را بهبود بخشد ، بررسی این عامل می تواند در تعیین تعداد Proxy های مورد استفاده موثر باشد .
4- نوع و نحوه مدیریت سایت : این عامل نیز در تعیین تعداد Proxyها موثر است . مثلا'' اگر در شبكه ای مشكل راهبری وجود داشته باشد ، با اضافه كردن تعداد Proxyها ، مشكل راهبری نیز بیشتر خواهد شد. 
5- پروتكل های مورد استفاده : Proxy Server ها معمولا'' از پروتكلهای TCP/IP و یا IPX/SPX برای ارتباط با Client ها استفاده می كنند . بنابراین برای استفاده از Proxy باید یكی از این پروتكل ها را در شبكه استفاده كرد.
 

http://tu-it88.mihanblog.com/post/51

آیا تا به حال به اینکه چطور یک صفحه اینترنتی به کامپیوتر شما رسیده است فکر کرده‌اید؟

پشت کامپیوتر خود نشسته‌اید و دوستی ایمیلی به شما می‌زند و آدرس سایتی به این شکل را به شما می‌دهد، http://www.web.com/web-server.htm

چطور سرورهای اینترنت کار می‌کنند؟

مرورگر اینترنت شما با سرور ارتباط ایجاد کرده و صفحه مورد نظر را درخواست و دریافت کرده‌ است.

جزئیات این عملیات و معرفی اجزایی که به این عملیات کمک می‌کنند:

• مرورگر، آدرس را به قسمت‌های زیر تقسیم می‌کند:

ـ پروتکل: http
ـ نام سرور: www.web.com
ـ نام فایل: web-server.htm

• مرورگر باید با یک سرور نام‌های دامنه (DNS) ارتباط برقرار کند و آدرس مربوطه را به یک آدرس IP‌ که برای سرور و کامپیوتر قابل درک است، تبدیل کند. [چطور سرور نام‌های دامنه کار می‌کند؟]
• جستجوگر سپس با سرور در IP دامنه و پورت 80 ارتباط برقرار می‌کند.(در مورد پورت در ادامه توضیح می‌دهیم)
• براساس پروتکل http مرورگر دستور GET را به سرور می‌فرستد و تقاضای فایل web-srever.htm را می‌کند
• سپس سرور متن HTML صفحه را برای مرورگر می‌فرستد
• مرورگر متن HTML را می‌خواند و آن را به فرمت مخصوص تبدیل می‌کند و نمایش می‌دهد. به ساده‌ترین بیان شکل زیر می‌تواند گویای این عملیات باشد.

اینترنت:

اینترنت مجموعه وسیعی از کامپیوتر‌هاست که تحت یک شبکه کامپیوتری به هم متصل شده اند. این شبکه به تمام کامپیوتر‌ها این اجازه را می‌دهد که با هم ارتباط برقرار کنند. یک کامپیوتر خانگی ممکن است توسط خطوط تلفن یا ADSL و یا بی سیم به سرویس دهنده اینترنت (ISP) متصل شود. [چطور زیرساخت‌های اینترنت کار می‌کنند؟]

کامپیوتر‌های یک کتابخانه یا دانشگاه و یا یک شرکت معمولاً همگی به یک شبکه LAN متصل می‌شوند و آنگاه شبکه LAN به اینترنت متصل می‌شود و کامپیوتر‌های شبکه به این صورت به اینترنت متصل می‌شوند.

سپس هر سرویس دهنده اینترنت (ISP) محلی به یک سرویس دهنده اینترنت بزرگتر متصل می‌شود و به همین ترتیب سرویس دهند‌های منطقه‌ای که یک یا چند کشور را در بر می‌‌گیرند به سرویس دهنده‌های اصلی جهانی متصل می‌شوند. به این ترتیب هر کامپیوتری که به یکی از این ISP ها متصل است به تمام کامپیوتر‌های متصل به ISPهای دیگر نیز متصل می‌شود.

کلاینت‌ها (Client) و سرور‌ها:

اجزای اینترنت را می‌توان به نوعی به دو دسته تقسیم کرد. کامپیوتر‌ها و اجزایی که اطلاعات و خدماتی را به باقی اجزا می‌دهند را سرور می‌نامند و کامپیوتر‌ها و اجزایی که این سرویس‌ها را طلب و دریافت می‌کنند کلاینت می‌نامند.

برای مثال وقتی می‌خواهید ایمیل‌های خود را بخوانید، سرویس دهنده ایمیل قسمتی از کامپیوتر‌های خود را به عنوان سرور و برای سرویس دادن به مشترکین روی اینترنت قرار می‌دهد. از طرفی کامپیوتر شما که ممکن است سرویسی به کامپیوتر دیگر ندهد؛ کلاینت و گیرنده سرویس است.

از طرف دیگر هر سرور نیز می‌تواند سرویس‌های مختلفی را بدهد. برای مثال می‌تواند سرور وب باشد یا سرور ایمیل. از این رو کلاینت‌ها نیز می‌توانند به قسمت‌های مختلف سرور‌ها متصل شوند. برای مثال مرورگر اینترنت شما به احتمال زیاد به سرور وب متصل می‌شود و مرورگر ایمیل شما به قسمت ایمیل سرور.

از دیگر اجزا و قسمت‌های اینترنت آدرس IP و نام دامنه و به دنبال‌ آن‌ها سرور نام‌های دامنه است. [چطور سرور نام‌های دامنه (DNS) کار می‌کند؟]

درگاه (Port):

هر سرور سرویس‌هایی را که دارد تحت یک درگاه در اختیار کلاینت‌ها قرار می‌دهد. برای مثال اگر سایتی دارای یک سرویس وب و یک سرویس پروتکل انتقال فایل (FTP: FileTrasferProtocl) باشد؛ سرور وب خود را تحت درگاه 80 و FTP را تحت درگاه 21 قرار می‌‌دهد.

اگر سرور پورت مورد نظر را داشته باشد و آن را بشناسد و اگر یک دیوار آتش (FireWall) آن را محافظت نکرده باشد آنگاه می‌توانید از هر کجای اینترنت به آن متصل شوید. [چطور FireWall کار می‌کند؟]

توجه داشته باشید که هیچ قانونی برای تنظیم درگاه‌ها وجود ندارد و اگر شما سرور خود را روی پورت 984 تنظیم کرده‌باشید هیچ مشکلی پیش نمی‌آید. برای مثال اگر سرور خود را به شکل http://aaa.yyy.zzz:984 تنظیم کرده باشید مرورگر به پورت 984 متصل می‌شود ولی اگر درگاه خاصی را تنظیم نکرده‌باشید، آنگاه مرورگر به صورت پیش فرض به درگاه 80 متصل می‌شود.

پروتکل:

پروتکل‌ها راه مکالمه و ارتباط با سرور را مشخص می‌کند. بر اساس این پروتکل‌ها هر کامپیوتر و کلاینت با سرور ارتباط برقرار می‌کند. پروتکل‌ها متن هستند و به صورت پیش فرض توسط مرورگر‌ها قابل درک هستند.

ساده‌ترین پروتکل؛ پروتکل زمان یا DayTime است. اگر مرورگر شما به سروری که پروتکل DayTime را پشتیبانی می‌کند؛ متصل شود؛ سرور زمان فعلی را برای کامپیوتر شما می‌فرستد و ارتباط را می‌بندد. اکثر سرور‌های UNIX این پروتکل را پشتیبانی می‌کنند. در UNIX این پروتکل به این شکل است و به کامپیوتر شما می‌گوید: « اگر به من متصل شوی؛ اطلاعات زمان و تاریخ را برایت می‌فرستم و بعد ارتباط را قطع می‌کنم»

%telnet web67.ntx.net 13
Trying 216.27.61.137
Connected to web67.ntx.net
Escape character is'^]'
Sun Oct 25 08:34:06 1998
Connection closed by foreign host

به این ترتیب و با کمی جزئیات بیشتر، اینترنت؛ این مجموعه گسترده و پهناور میلیاردها کامپیوتر را به هم متصل می‌کند.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic