برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

Network چیست؟
دسته : Network ,

 یک شبکه مجموعه ای از سیستم های کامپیوتری است که به گونه ای به هم وصل شده اند که می توانند با هم  تبادل اطلاعات کنند.

برای ایجاد یک شبکه شما به اجزای مختلفی نیاز دارید.اولین و ابتدائی ترین اجزاء همان کامپیترهای داخل شبکه هستند که از این به بعد آن ها را با نامnode یا host خواهیم شناخت.قدم بعدی اتصال اینnode ها به همدیگر است و برای این کار به کابل هایی نیاز داریم ( network media )  که میتوانند از نوعtwisted pair,coaxialیا کابل های دیگر باشند.وسیله ی بعدی که مورد نیاز است و بدون آن شبکه معنایی ندارد کارت شبکه است.وظیفه ی کارت شبکه اتصال  node به media است که کار تقریبا پیچیده ای است.در واقع کارت شبکه اطلاعات دیجیتال را به سیگنال ها تبدیل می کند تا از طریق کابل ها انتقال یابند.


پروتکل جزء بعدی شبکه است.پروتکل ها در واقع قوانینی هستند که باعث می شوند دو سیستم کامپیوتری بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند.اگر سیستم ها زبان مشترکی نداشته باشند و با پروتکل های مختلف کار کنند نمی توانند با هم ارتباط برقرار کنند.

همه ی این کارها و ایجاد یک شبکه هزینه ی بسیار زیادی دارد.اما چرا با وجود این همه هزینه سازمان ها و شرکت ها دست به ایجاد شبکه های مختلف می زنند؟

جواب مشخص است.در واقع وجود چنین شبکه هایی باعث صرفه جویی بسیار زیادی می شود. مثالی ساده : مثلا اگر قرار باشد در یک شرکت بزرگ هر کدام از کامپیوترها یک پرینتر جداگانه داشته باشند هزینه ی بسیار زیادی باید صرف این کار شود.اما با ایجاد شبکه بین سیستم ها کافی است تنها یکی از سیستم ها به پرینتر متصل باشد و بقیه ی host ها هم می توانند از امکانات آن استفاده کنند.

شبکه ها همچنین برقراری ارتباط بین هر گروه سازمانی یا هر گروه جمعی را به راحتی ممکن ساختند.  

http://tu-it88.mihanblog.com/post/9

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات