برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

با افزایش كاربرد موتورهای القایی در صنعت بحث كنترل این موتورها اهمیت ویژه های پیدا كرده است. درایو الكتریی در موتورهای الكتریكی عبارت است سیستمی كه سرعت و گشتاور یك موتور الكتریكی را كنترل می‌كند.درایو VFD یك سیستم برای كنترل كردن سرعت چرخش یك موتور AC با كنترل كردن فركانس تغذیه اعمال شده به موتور الكتریكی است.
 Image


 VFD به نامهای AFD (درایو فركانس قابل تنظیم) یا VSD (درایو سرعت متغیر) نیز خوانده می‌شود. همچنین به مدارهای اینورتری كه دارای فركانس و ولتاژ خروجی قابل تغییر باشند درایو الكتریكی گفته می‌شود. این درایو بر این اصل عمل می‌كند كه سرعت سنكرون یك موتور AC به فركانس تغذیه آن موتور AC بستگی دارد و همچنین بر اساس رابطه زیر به تعداد قطبهای آن موتور.

Image

در این رابطه RPM تعداد دور بر دقیقه، f فركانس منبع تغذیه و p تعداد قطبهای موتور است. عملكرد موتورهای سنكرون طبق رابطه فوق است و در موتورهای القایی سرعت رتور كمی كمتر از این سرعت سنكرون است. به طور مثال در یك موتور 60 هرتز با تعداد قطب 4، دور سنكرون برابر 1800، RPM است. برای یك موتور القایی تحت بار كامل این سرعت حدود RPM1750 است (اختلاف به دلیل وجود لغزش در موتور است)
شرحی بر سیستم VFD: موتورهای استفاده شده در سیتم VFD معمولاً سه فاز هستند. شكل زیر بلوكی از این سیستم را نشان داده است. سیستم كنترل كننده فركانس به وسیله اپراتور فرمان گرفته و توان AC را به یك توان AC با فركانس متغیر تبدیل می‌كند.
Image
 معمولاً سیستم كنترل كننده فركانس به صورت شكل زیر است.
Image
در این حالت ابتدا سیگنال AC به DC تبدیل شده و سپس دوباره توسط اینورتر به AC تبدیل می‌شود. ولتاژ اعمال شده طبق مشخصه موتور به این موتور الكتریكی باید دارای رابطه زیر باشد كه n عدد ثابتی است.
 n=v/f
 مثلاً یك موتور با مشخصه عملكرد 460 ولت و فركانس 60 هرتز چنانچه فركانسش به 30 هرتز تغییر كرد می بایست ولتاژش نیز به 230 ولت كاهش یابد تا ضریب n ثابت بماند. برای كنترل این فرآیند از مدولاسیون معروف PWM به صورت شكل زیر استفاده می‌شود.
Image

همانطور كه مشخص است با تغییر فركانس پالسهای PWM میزان ولتاژ موثر شكل موج نیز تغییر خواهد كرد.
 
 عملكرد واسط اپراتور در سیستم VFD: اپراتور به وسیله یك صفحه كلید و یك صفحه نمایش (LCD) بر كاركرد موتور كنترل دارد. این كنترلرها معمولاً عبارتند از:
 1- استارت و استاپ موتور الكتریكی
 2- بر عكس كردن جهت چرخش موتور
 3- سوئیچ كردن بین حالت دستی یا حالت اتوماتیك كنترل دور موتور
 (چنانچه عمل كنترل قرار باشد از طریق كامپیوتر انجام شود نیاز به یكی از پروتكل های ارتباط سریال داریم) شروع كار موتور به این صورت است كه ابتدا به موتور یك ولتاژ همراه با فركانس پائین (مثلاً 2 هرتز) داده می‌شود تا از شوكهای اولیه وارده به موتور در هنگام استارت جلوگیری شود. چنانچه موتور به این صورت استارت نشود در ابتدای كار جریان كشیده شده تا 3 برابر مقدار نامی افزایش می یابد. یك سیستم VFD با روش استارت درست می تواند 150% گشتاور شروع را تنها با كشیدن 150% جریان ایجاد كند. بعد از مرحله استارت، فركانس و ولتاژ توسط اپراتور یا كامپیوتر جهت افزایش سرعت موتور زیاد می‌شود.
 
تصویر میکروسکوپی از حشره بید که لباس پشمی را می خورد. ببینید چه زیباست و ظریفانه خلق شده 
طبقه بندی: عکسهای دیدنی
حشره بید

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic