برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

    این مدار را با استفاده از میکروی AVR طراحی شده و پروژه مذکور یک قفل رمز دیجیتالی می باشد که می توانید از آن برای درب خانه و یا روشن کردن وسایلی که نیاز به مجوز شما دارند استفاده  کنید.

   یکی از ویژگیهای منحصر به فرد آن قابلیت تغییر رمز به وسیله کیبرد خود دستگاه می باشد (بدون نیاز به کامپیوتر). طبق مراحلی که بعداً توضیح داده خواهد شد می توانید رمز عبور جدید را به دستگاه  بدهید. همچنین برای جلوگیری از ورود افراد متفرقه به بخش کنترل سیستم (کنترل پنل) یک PIN Code چهار رقمی در نظر گرفته ام که این عدد را فقط خود شما باید بدانید و توسط آن وارد بخش کنترل شده و می توانید تمامی تنظیمات دستگاه را تغییر دهید حتی PIN Code را.

   یکی دیگر از ویژگیهای مدار اینست که اگر 3 بار رمز عبور غلط بدهید  سیستم به طور خودکار LCD را خاموش کرده و کیبرد را هم از کار می اندازد و تا 5 دقیقه به خواب فرو می رود و پس از 5 دقیقه به طور خودکار روشن می شود.

  با دادن رمز در نهایت یک رله وصل می شود که می توانید وصل بودن این رله را طوری تنظیم کنید که دائم وصل بماند یا به صورت زمان دار ( مثلاً اگر از این قفل رمز برای F.F منزل استفاده کنید باید وصل بودن رله را زمان دار تعریف کرده و زمان آنرا نیز 1 ثانیه قرار دهید تا به محض دریافت رمز عبور صحیح یک ثانیه رله را وصل کرده و دوباره قطع نماید. رله را باید به سیم های شاسی دربازکن اف اف متصل کنید) (مثال حالت دوم: اگر از قفل رمز برای روشن کردن یک وسیله برقی مثل کامپیوتر یا TV استفاده می کنید باید
وصل بودن رله را دائمی تعریف کنید که در این صورت با وارد کردن پسورد صحیح، رله به صورت دائمی وصل بماند و در صورت نیاز با فشار کلید معینی قطع شود.

در شکل زیر نمونه ساخته شده را ملاحظه می فرمایید:

در حال تست روی تخته آزمایش


نقشه شماتیک:
نقشه

منوهای دستگاه:

تمام منوهای دستگاه


یک نمونه ساخته شده:

نمونه ساخته شده برای آزمایش

   همانطوریکه می دانید رمز عبور در حافظه EEPROM آی سی ذخیره می شود و با قطع برق و ریست مدار نیز قابل پاک شدن نیست. برای این منظور یک جامپر کوچک در طرح مدار قرار داده ام که در صورت فراموشی رمز عبور، برق سیستم را قطع کرده و این جامپر را اتصال کوتاه نمایید و سیستم را روشن کنید. مشاهده می کنید که روی LCD نوشته می شود : Memory Erased و رمز عبور و پین کد پیش فرض نیز روی صفحه نمایش داده می شوند که رمز عبور 12345678 , پین 1234 است. سپس جامپر را قطع نمایید.
 
   بلندگوی کوچک نیز مسئول پخش صداهای Error و تایید سیستم و نیز  صدا های صفحه کلید است. آنرا از نوع صفحه پلاستیکی کوچک انتخاب نمایید.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                 لطفاً این فایل را با نوسانگر داخلی ۱ مگاهرتز میکرو (پیش فرض) اجرا کنید.

http://electroo.blogfa.com/post-110.aspx

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic