برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

چگونگی تشكیل رعد و برق                                                                                 
بر اثر برخورد ابرهای دارای بارهای غیر همنام ، ‎واكنش های الكتریكی شدیدی به صورت نور و صدای شدید بنام صاعقه یا رعد و گردد و براساس مطالعات به عمل آمده توسط متخصصین تعداد رعد و برق در هر لحظه در سراسر دنیا بین تا1500 تا2000 می باشد.‎
این پدیده یك تخلیه ی الكتریكی شدید و بسیار سریع در هواست و همین تخلیه الكتریكی است كه نور و صدا تولید میكند ؛ در هنگام رعد و برق ، برق در جریانات هوایی ِبالا و پایین ِقوی داخل ابرهایی موسوم به كومولونیمبوس تاریك شكل می گیرد ؛ در این شرایط قطرات آب ، تگرگ و كریستال های یخ با یكدیگر برخورد می كنند ، دانشمندان عقیده دارند كه این برخوردها بارهای الكتریكی را در ابر به وجود می آورد ؛ بارهای الكتریكی منفی و مثبت در ابر از یكدیگر جدا می شوند ، بارهای منفی به بخش پایین تر ابر سقوط می كنند و بارهای مثبت در بخش های میانی و بالاتر می مانند ، موقعی كه اختلاف بارها به قدر كافی بزرگ می شود ، یك جریان الكتریسیته از ابر به پایین و به زمین جریان پیدا می كند یا از یك بخش ابر به بخش دیگر یا از یك ابر به ابر دیگر جریان می یابد ، كه این بار معمولا مثبت و روی سطح زمین بار منفی القا میكند و به این ترتیب مجموعة ابر، هوا و زمین به یك خازن بسیار بزرگ تبدیل میشود كه لحظه به لحظه بار آن بیشتر میشود و بنابراین اختلاف پتانسیل دو قطب آن افزایش پیدا میكند ، بالاخره مقدار این بار الكتریكی آنقدر زیاد میشود كه اختلاف پتانسیل بین ابر و زمین به 10 تا 100 میلیون ولت میرسد و میدان الكتریكی حاصل از چنین اختلاف پتانسیلی میتواند هوا را با اینكه در حالت عادی نا رسانا ست در یك سیر خاص یونیزه و آنرا به رسانا تبدیل میكند و به محض اینكه چنین سیری از مولكولهای یونیزه رسانا از ابر تا زمین ایجاد شود بارهای الكتریكی به طرف هم حركت میكنند و در عرض 0.0001 ثانیه جریان وحشتناكی در حدود 30 هزار آمپر از هوای یونیزه میگذرد . اما هر جریانی ضمن عبور از ماده با مقاومت اتمهای آن روبرو میشود و این مقاومت بخشی از انرژی الكتریكی را به گرما تبدیل میكند . با استفاده از اصول اولیه الكترومغناطیس میتوانید تخمین بزنید این جریان در ولتاژ 10 میلیون ولت ، توان گرمایی در حدود 100 میلیارد وات دارد و میتواند گرمایی در حدود 10 میلیون ژول ایجاد كند ؛ این گرما باعث میشود دمای هوا در مسیر آذرخش به 30 هزار درجه سانتی گراد برسد ، كه این تغییر ناگهانی دما (از حدود 300 كلوین به 300 هزار كلوین) حجم هوا را 100 برابر میكند و  ین یعنی یك انفجارِ واقعیِ انبساطِ سریع و شدید هوا ، كه یك موج ضربتی(shock wave) در هوای اطراف ایجاد میكند و امواجی را با فشار بین 10 تا 30 اتمسفر بوجود می‎آورد ، كه با سرعت صوت و به شكل تندر یا رعد به گوش ما میرسد ، اما گرمای ایجاد شده غیر از انبساط بلاهای دیگری هم سر مولكولهای هوا میاورد ، جریان شدیدی كه از هوا میگذرد ، آن را گرم میكند و به تابش وا میدارد و تابشی است كه یك مسیر نورانی بین ابر و زمین ایجاد میكند .

http://sad74.mihanblog.com/post/11

 

 آبیاری

برق ها معمولا حرارت فوق العاده زیاد، گاه در حدود 15 هزار درجه سانتیگراد تولید می‌کنند و این حرارت کافی است که مقدار زیادی از هوای اطراف را بسوزاند و در نتیجه فشار هوا فورا کم شود و می‌دانیم در فشار کم ، ابرها می‌بارند و به همین دلیل غالبا بعد از جهش برق رگبارهایی شروع می‌شود و دانه‌های درشت باران فرو می ریزند. از این رو برق در واقع یکی از وظایفش آبیاری است. 

                                             

سمپاشی

هنگامی که برق با آن حرارتش آشکار می‌شود، قطرات باران با مقداری اکسیژن اضافی ترکیب می‌شوند و آب سنگین یعنی آب اکسیژنه (H2O2) ایجاد می‌کنند و هنگام بارش تخم آفات و بیماری های گیاهی را از میان می‌برد و در واقع عمل سمپاشی انجام می‌دهد. هر سال که رعد و برق کم باشد آفات گیاهی بیشتر است! 

 تغذیه و کود رسانی

قطرات باران بر اثر برق و حرارت شدید ، ترکیب اسید کربنی پیدا می‌کنند و به هنگام پاشیده شدن بر زمین و ترکیب باخاک یک نوع کود مؤثر گیاهی می‌سازند و گیاهان از این طریق تغذیه می‌شوند. بعضی از دانشمندان گفته‌اند مقدار کودی که در یک سال از مجموع برق های آسمان در کره زمین بوجود می‌آید دهها میلیون تن است، که رقم فوق العاده بالایی می‌باشد.

 

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات