برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

اگر چه بازرسی دوره ائی تجهیزات فشار قوی در شركت های برق معمول است اما این كار به تنهایی برای نگهداری تجهیزات كافی نیست. شركت Red Electrica de Espana (REE) دست به ابتكار تازه ای در زمینه نگهداری CT های فشارقوی زده است. از میان 2000 ترانسفورماتور جریانی كه در شبكه این شركت نصب شده اند حدود 73% در سطحKV 400هستند كه طی سالیان گذشته بیش از سایرین دچار نقص شده اند. شركت  REEدریافت كه CT های مورد آزمایش ساختار های گوناگونی دارند. حتی CT های ساخته شده توسط یك سازنده ساختارهای متفاوتی دارند برای مثال كاغذهای گرافیت كربنی كه برای بهبود توزیع میدان الكتریكی و در تپ های خازنها بكار می رود اشكال متفاوتی دارند. براساس این مشخصه های گوناگون می باشد كه پیری الكتریكی و حرارتی عایق شكل های مختلفی از خرابی را ایجاد می كنند كه بر عمر  CT تأثیر می گذارند.


پیری الكتریكی
پیری الكتریكی به میزان وجود تخلیه جزئی (PD ) كه در خرابی عایق و تشكیل گاز های اشباع كننده روغن نقش اساسی دارد، مربوط می باشد. روش هایی كه بوسیله REE برای تشخیص پیری و اضمحلال عایقی مورد استفاده قرار گرفته اند شامل اندازه گیری تخلیه جزئی در محل و تجزیه و تحلیل گازهای حل نشده در روغن می باشند. برای این كار از پروب و سنسورهای مخصوص استفاده شده و نویزهای صوتی موجود در پست فیلتر میگردند.
 
پیری حرارتی
تلفات بزرگ اهمی و نیز تلفات دی الكتریك تولید گرما می كنند كه سبب آسیب دیدن عایق می گردد. در اثر یك رابطه تأثیر و تأثر پی در پی، افزایش دما باعث افزایش تلفات گردیده وافزایش تلفات هم باعث افزایش بیشتر دما می گردد، این سیكل ادامه یافته و افزایش حرارتی، عایق را خراب كرده ونهایتا به انفجارCT  می انجامد . روش هایی كه برای آشكار سازی پیری حرارتی مورد استفاده قرار می گیرند شامل بازبینی حرارتی ( thermovision ) سالانه، اندازه گیری ضریب قدرت در محل و تجزیه و تحلیل روغن می باشد.
روش های نمایش و نظارت
در قدم بعدی برای نگهداری CT ها ، شركت REE  روش های پیش بینی خرابی اولیه را مورد ارزیابی قرار داده است.یكی از روش های تحت بررسی ، سیستم نظارت و تشخیص دائم  INSITEمی باشد كه بوسیله مهندسان دابل در ماساچوست آمریكا ابداع گردیده است. سیستم INSITE سیگنال های بدست آمده از سنسورهای نصب شده در تپ خازنی ترانسفورماتور را مونیتور می كند. سنسور های دمای محیط و رطوبت نیز برای اندازه گیری تغییرات تانژانت دلتا در اثر تغییر شرایط محیط مورد استفاده قرار می گیرند. ولتاژ و جریان اولیه از طریق ترانسفورماتورهای كمكی نصب شده در سیم پیچ های ثانویه جهت بررسی تغییرات سیستم فشار قوی مونیتور می شوند.
از جولای 1966 شركت برق اسپانیا سیستم INSITE در پست La Eliana را برای دو CT نصب كرده كه بصورت پیوسته با اندازه گیری كمیات مورد نظر و پردازش و تحلیل سیگنالهای اندازه گیری شده وضعیت آنها را تحت نمایش و نظارت داشته اند.اطلاعات جمع آوری شده توسط سیستم INSITE از طریق مودم به بخش مركزی شركت برق اسپانیا در مادرید جهت تحلیل و بررسی منتقل می گردد.
اگرچه تكنیك های زیادی برای تشخیص عیب در CT وجود دارداما اكثر آنها مستلزم این است كه CT را بی برق نمائیم، بعلاوه اینكه پس از آزمایش و بازرسی ممكن است بواسطه نقصی در بعضی اجزاء دچار اشكال و عیب اساسی گردد. بنابراین روشهای نظارت پیوسته و دائمی این تجهیزات در آینده ضروری و لازم خواهد شد.
  
منبع :   مجله T & D , August 1998
http://power1.blogfa.com/post-41.aspx

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات