برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

نشریه نیوساینتیست در ژانویه 2009، در مقاله ای به معرفی اختراعات ویژه در سال های اخیر پرداخته است. این اختراعات، اختراعاتی عادی نیستند، بلکه پیش بینی می شود که مشابه اعجازهای فناوری در عصر حاضر، آنها هم الگوی زندگی بشر را در دهه های پیش روی دگرگون سازند.

اگر 30 سال پیش را به یاد آورید. نگاهی به اتفاقات مهم آن دوره، یکنواختی آن روز های دنیای فناوری را به وضوح نشان می دهد. شاید بتوان اوج هیجان آن سال ها را در سال 1979 / 1358 دانست، زمانی که شرکت ژاپنی نت، اولین شبکه تلفن همراه را در توکیو راه اندازی کرد. گرچه برای چند دهه این چیزها اسباب بازی دست ابرپولدارها بود، ولی امروز آن قدر گوشی همراه وجود دارد که نیمی از ساکنان زمین بتوانند یکی از آن ها داشته باشند.


 

1. بینایی فوق العاده
بر خلاف نور مرئی، امواج رادیویی می توانند از مواد جامد عبور کنند. در سال 2006، گروهی از دفتر مشاوره مهندسی کمبریج در انگلیس اعلام کرد که سیستمی در قطع یک کیف ساخته که می تواند با ارسال علایم رادار در باند فوق پهن و شنیدن پژواک آن، افراد را از پشت دیوار های آجری تشخیص دهد. به ادعای مسئولان این شرکت، علایم این دستگاه که «پریزم 200» نام گرفته، می تواند از مصالح ساختمانی با ضخامت 40 سانگروهتر عبور کند و فعالیت ها را تا فاصله 15 متر تشخیص دهد.

به پیشنهاد گروه سازنده، این ابداع می تواند برای رهگیری افراد در شرایط گروگان گیری فوق العاده کارآمد باشد، ولی با این حال ضعف بسیار حادی نیز دارد. برای جلوگیری از نا پیدا شدن افراد به واسطه دیوارها و دیگر اشیای ثابت، این دستگاه فقط اهدافی را شناسایی می کند که به سرعت پژواک های گوناگونی را تولید می کنند. به بیان دیگر، پریزم 200 افراد را فقط در حال حرکت تشخیص می دهد.

در همین حال، گروه دیگری در آلمان که بر پروژه مشابهی کار می کند، چند گام از گروه انگلیسی جلوتر است. حتی مجسمه آدم هم از حسگر راداری گروه آقای اروین بیبل در امان نیست. گروه آقای بیبل در دانشگاه فناوری مونیخ وسیله ای ساخته که حرکات بسیار جزئی را از پشت درهای بسته هم تشخیص می دهد، حتی تنفس و تپش قلب افراد را!

این گروه دریافته است که طیف امواج رادیویی بین 433 مگاهرتز تا 24 گیگاهرتز که می تواند از پوست و استخوان بگذرد، توسط لایه ای از چربی که ماهیچه را دربر می گیرد، نظیر ماهیچه قلب، بازتاب می شود. این یافته با استفاده از اثر دوپلر برای تشخیص تغییرات حرکتی کوچک تر از سانتی متر به دست آمده است.

2. ناپدید شوید
اخیرا رویاهایی از داستان های علمی- تخیلی برای تحقق «شنل های نامرئی کننده» سر بیرون آورده اند. اولین آنها که فقط روی ریزموج ها کار کرده بود، در سال 2006 عرضه شد. بعد از آن تلاش های دیگری هم برای رقابت با توانایی های هری پاتر شروع شد.

این گونه وسایل برای ناپدید کردن یک جسم، امواج الکترومغناطیسی اطراف آن را منحرف می کنند. تا کنون تنها راه برای رسیدن به شنل های نامرئی کننده استفاده از متامتریال ها بوده که برای فعل وانفعال با نور و هدایت آن به شکل قابل کنترل، از اجزای الکترونیکی ساخته شده اند.هدف این مواد، پدید آوردن پوششی نامرئی کننده است که برای طیف وسیعی از بسامدهای مرئی قابل استفاده باشد. البته دست یافتن به چنین موادی آسان نیست. اجزای تشکیل دهنده آنها باید از طول موج نوری که برای تعامل با آن ساخته شده اند، کوچک تر و ظریف تر باشند. در سال گذشته میلادی گروهی از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی، ماده ای ساخت که نور قابل مشاهده را بیش تر از آن که بازتاباند، به سمت پشت منحرف می کرد. تحقیقات گروه دیگری از دانشگاه سنت آندرو در انگلیس هم نشان داد که متامتریال ها بر روی گستره ای از بسامد ها موثر هستند.

حتی گروهی از دانشمندان دانشگاه علوم و فناوری هنگ کنگ در چین هم در همین راستا، روی پوشاندن اشیا در فاصله ای معین کار می کنند. این گروه استفاده از مواد تکمیلی را پیشنهاد می کند که ویژگی های نوری آنها سبب می شود یکدیگر را حذف کنند. یک موج که به سمت هواپیما تابیده می شود، پس از برخورد به ماده اول منحرف می شود، ولی این انحراف با عبور موج از ماده مکمل از بین می رود و چنین به نظر می آید که هیچ ماده ای آنجا نیست.

3. درمان از راه دور
گوشی های همراه جدید شاید قابلیت های بیش تری از وسیله ارتباطی استار تک داشته باشند، ولی اسکنر طبی قابل حمل دکتر بونز که جراحات داخلی را فورا نمایش می دهد، قدری دیگر طول می کشد تا به دنیای واقعی وارد شود. ولی وقتی که وارد بازار شود، یک گام هم جلوتر خواهد بود! مهندسان در حال توسعه این اسکنر قابل حمل هستند که نه تنها آسیب های داخلی را نمایان می سازد، که آنها را در یک لحظه مداوا می کند.

راز نهفته در فناوری این اختراع، به کارگیری امواج با بسامد بالا است. هم اکنون پزشکان از امواج فراصوت برای بررسی و عکس برداری از جنین در رحم مادر استفاده می کنند. اما با افزایش شدت این امواج و متمرکز کردن آن ها روی یک نقطه می توان حرارت کافی را برای پختن بافت بدن پدید آورد!

تحقیقات لاورنس کرام از دانشگاه واشنگتن در سیاتل نشان داده است که امواج فراصوت با شدت بالا می تواند رگ های در حال خون ریزی را داغ کند. شرکت او، آلتراسوند تکنولوژی، وسیله ای دستی ساخته که به جراحان اجازه می دهد با نفوذ به ارگان پر از خون، بریدگی را داغ کند. کرام ابراز امیدواری کرده که در سال جاری بتواند این فناوری را روی بشر هم آزمایش کند.

همچنین امواج ضعیف فراصوت می تواند برای تشخیص جریان سریع خون در رگ در حال خونریزی نیز به کار بیاید. آژانس پروژه های تحقیقاتی دفاعی پیشرفته آمریکا روی وسیله ای به نام «سیستم انعقاد صوتی خونریزی عمیق» سرمایه گذاری کرده که با بهره گیری از امواج فراصوت، هر دو عمل تشخیص و درمان رگ بریده را انجام می دهد.

این وسیله شامل آرایه هایی از فرستنده-گیرنده های فراصوتی است که به دور عضو آسیب دیده پیچیده می شود. فرستنده-گیرنده ها، امواج کم انرژی فراصوت منتشر و بازتابش رگ های مجروح را اسکن می کنند. اگر این آرایه ها در یک رگ نشتی تشخیص دهند، فورا این نشتی را قطع می کنند.

4. مرد عنکبوتی، پای مارمولکی
شخصیت پیتر پارکر در مرد عنکبوتی سبب شد که بالا رفتن از دیوار آسان به نظر برسد، ولی تکرار آن حرکات عجیب و غریب در دنیای واقعیت، سال ها است که محققان را در تلاش برای بالا رفتن از دیوار نگه داشته است. دلیل این امر واضح است؛ دست کش و کفش های مرد عنکبوتی باید بتواند وزن یک انسان با ابعاد متوسط را در حالی که از آسمان خراش آویزان شده، تحمل کند.

اما برخلاف اغلب مردم، دانشمندان عنکبوت را برای الگوی بالا رفتن از دیوار نپسندیده اند. آنها مارمولک را ترجیح می دهند. در سال 2003، آندره جیم از دانشگاه منچستر در انگلیس، ماده ای را با موهای میکروسکوپی طراحی کرد که مشابه سطح پای مارمولک است. نیروی بین مولکولی واندروالسی، که در مقیاس های کوچک موثر است، باعث چسبیدن مو ها به دیوار می شود و از آنجاکه پای مارمولک از میلیون ها مو پوشیده شده، منجر به جاذبه قدرتمندی می شود که حیوان را روی دیوار نگه می دارد. مواد اولیه مویی که جیم ابداع کرده، از ماده ای به نام کپتون تشکیل شده است، و درصورتی که 1 سانتی متر مربع از آن محکم به سطحی قائم فشار داده شود، می تواند وزنه ای به جرم 1 کیلوگرم را نگه دارد.

ولی برای افزایش مقیاس این اختراع تا ابعاد کاربردی، مشکلاتی وجود دارد. برای مثال، برای پوشش دادن سطح لازم جهت نگه داشتن یک نفر، موها باید بلند باشند و مشکل موهای بلند، در هم پیچیده شدن آنها است. یکی از دانشمندان دانشگاه صنعتی تورین در ایتالیا راه حلی برای این مشکل یافته است. او در سال 2007، طرحی ارائه کرد که مشابه درخت صنوبر، متشکل از نانولوله های کربنی بلند در یک تنه و نانولوله های کوتاه تر در شاخه ها بود. وی با این ابتکار، دست کشی ساخت که هر جفت از آن حدود 10 کیلوگرم را تحمل می کرد.

با این وجود، طبیعت همچنان در این زمینه برتری دارد! چه آن که کثیفی میان موهای مصنوعی ویژگی چسبناکی را کاهش می دهد، ولی پاهای مارمولک می تواند خود را تمیز کند.

5. شما هم انرژی تولید کنید
گوشی همراه شما یکی از اعجازهای عصر جدید است. با این حال فارغ از این که چه قابلیت هایی دارد، وقتی که شارژ باتری اش به انتها برسد، دیگر هیچ فایده ای ندارد. اما چقدر عالی می شد اگر از این باتری ها خلاص می شدید و تمام انرژی مورد نیاز وسیله الکترونیکی تان را از دنیای اطراف تامین می کردید؛ مثلا سیم شارژر آن را به لباستان می زدید!

چند ماه پیش، زیهونگ لین وانگ از موسسه فناوری جورجیا در آتلانتا، پارچه ای ساخت که از نانوسیم های اکسید روی بر رشته های کلوار بافته شده است. هر بار که این ماده خم یا مچاله می شود، جریان الکتریکی ضعیفی را تولید می کند. وانگ و گروهش دریافته اند که اگر هر پارچه ای را با نواری از این فلز بپوشانند، می توانند الکتریسیته حاصل را جمع کنند. با بهره گیری از این فناوری می توان انرژی دستگاه هایی را که در بدن انسان قرار می گیرند، مانند دستگاه تنطیم کننده ضربان قلب، از خود فرد گرفت.

گروهی به هدایت دیوید ترن در داشگاه استنفورد کالیفرنیا هم ژنراتوری ابداع کرده اند که از فعالیت قلب، الکتریسیته تولید می کند. تولید الکتریسیته توسط این دستگاه با جلو و عقب کردن یک آهن ربای ریز در سیم پیچی کوچک صورت می گیرد. آهن ربا در یک لوله سیلیکونی مملو از مایع با دو بالون متصل به هر دو انتها قرار گرفته و کل دستگاه در قلب جای می گیرد. وقتی قلب می تپد، بالون ها یکی پس از دیگری جمع می شوند و به مایع داخل لوله، نیرو وارد می کنند. نیروی وارد بر مایع سبب جلو و عقب شدن آهن ربا در لوله می شود.

اما جالب تر از هر دوی این روش ها، ابتکار آدام هلر از دانشگاه تگزاس در آستین است. او سلولی سوختی ساخته است که می تواند در رگ قرار بگیرد و از گلوکز خون به عنوان سوخت استفاده کند و جریان الکتریکی تولید کند.

ترجمه علیرضا نورایی، ژانویه 2009

سایر اختراعاتی که در این مقاله بررسی شده اند به شرح زیر است که شما را به مطالعه آن در مجله نیوساینتیست دعوت می کنیم:
6-  جت شخصی
7- ماشین های فضایی
8- تنفس زیر آب
9- دستگاه ترجمه کننده صحبت
10- پخش بو از تلویزیون و رایانه

http://walkinocomy.mihanblog.com/post/308

برای تنوع:

1.درهاوائی فقط پانزده روز در سال باران نــــــــــمی بارد


2.قطب شمال کمترین دمای جهان را دارد

3.تنها قسمت بدن که در آن خون جریان ندارد قرنیه چشم است

4.مار «آناکوندا» تنها نمونه افعی است که بچه می زاید

5.فقط با از دست دادن یک در صد از آب بدن ، احساس تشنگی میکنیم

6.دهان انسان روزانه یک لیتر بزاق تولید میکند

7.آیا میدانستی که ما بطور متوسط روزانه پنج هزار کلمه صحبت میکنیم که هشتاد درصدش با خودمان هست

8.افراد قبیله مبوتسی از کشور زئیر کوتاه قدترین انسانهای روی زمین هستند

9.آیا میدانستی که درازترین گردن در جهان مربوط به زنی است که اندازه گردنش چهل سانتی متر میباشد

10.آیا میدانستی که درازترین ناخن دست دنیا مربوط به خانم لی رد موند از آمریکا است هر ناخن این خانم شش متر است

11.رشد کودک در بهار بیشتر است

12.آیا میدانستی که از بزاق یک نوع خفاش خون آشام داروی ساخته اند که جلوی سکته مغزی را میگیرد

13.در صورت نبودن غذا تمساح قوی همنوع ضعیفتر از خود را می خورد

14.آیا میدانستی که کرمهای ابریشم در پنجاه وشش روز هشتاد و شش هزار برابر خود غذا میخورند

15.کوچکترین سگ جهان ، دارکیده پیترزبورگ با 600 گرم وزن می باشد

16.روغن ساعت گرانبها ترین محصول نفت خام است

17.مار میتواند تا نیم ساعت بعد از قطع شدن سرش نیش بزند

18.از هر 10 زن یک نفر در طول زندگیش به سرطان سینه مبتلا میشود

18.دلفینها و فیلها فقط 2 ساعت در شبانه روز می خوابند

19.افراد با هوش ، روی و مس بیشتری در موهایشان دارند

20.شتر میتواند در عرض سه دقیقه 200 لیتر آب بخورد

21.روزانه در جهان یک میلیون زن حامله میشود

22.آیا می دانستی که شمپانزه، اورانگوتان، گوریل، میمون، سگ، گربه، راکون، خوک، فیل و اسب 10 تا از باهوشترین حیوانات هستند د

23.مغز فیل یک هزارم وزن بدن اوست

24.آیا می دانستی که سگها دنیا را بیرنگ و مات می بینند آنها نزدیک بین بوده و تنها سایه های خاکستری رنگ را تشخیص می دهند

25.آیا می دانستی که یک زنبور قادر است رنگهای سبز ، آبی و حتی ماورای بنفش را که برای ما انسانها نامرئی است را ببیند اما رنگ قرمز خالص را تشخیص نمی دهد و اشیای قرمز را به رنگ سیاه میبیند

26.فیل از گوشهایش بعنوان تهویه هوا نیز استفاده میکند

27.در انگلیس قدیم ، توپ فوتبال را از مثانه حیوانات درست می کرده اند و روی انرا چرم

می کشیدند.

28.قدیمترین پرچم ملی که هنوز هم باقیست ، متعلق به کشور دانمارک است

29.فقط 8 درصد ار انسانها چپ دست هستند

30.لقب کشور آرژانتین ، کشور نقره است

31.گلابی مفرح بخش قلب و کبد هست

32.بیشتر سردردهای معمولی از کم نوشیدن آب میباشد

33.کشور بلغارستان از نصف استان کرمان هم کوچکتر است

34.ایرانها روزانه بطور متوسط حتی نصف استکان هم شیر نــــــمیخورند

35.آیا میدانستی که بی رحم ترین حشره دنیــا حشره دعا خوان ماده است هنگامی که حشـــره ماده از همسرش باردار می شود، به آن نیش می زند و همسر نیمه جان پس از جفتگیری غذای لذیـذی برای حشــــــــره ماده می شود

36.ستارگان آبی داغتر از خورشید و قرمز ها سردتر از آن هستند

37.استرس تا 5 برابر سیستم ایمینی بدن را پایین میآورد

38.آیا میدانستی رشد ناخن انگشتان دست بطور متوسط سه میلیمتر در ماه و رشد ناخن انگشتان پا یک میلیمتر در ماه میباشد

39.آیا میدانستی که حس بویایی خرس قطبی بسیار قوی است به طوری که می تواند بوی لاشه نهنگ یا خوک مرده را از سی کیلومتری احساس کند

40.در 10 سال آینده استرس باعث پنجاه درصد از مرگ و میرها خواهد شد

41.قدیمی ترین پایتخت جهان شهر دمشق است

42.آیا میدانستی که موز تنها میوه ای هست که یک مقدار از نیکوتن وارد شده توسط سیگار به بدن را کاهش میدهد

43.کدام حیوان زنده بزرگترین تخم را دارد البته شترمرغ

44.آیا میدانستی که در دنیا بیش از دو میلیارد نفر دسترسی به برق نــــــــدارند

45.آیا میدانستی که عدد ۲۵۲۰ را میتوان بر اعداد ۱ تا ۱۰ تقسیم نمود بدون آنکه خارج قسمت کسری داشته باشد

46.قد انسان تا 25 و گاها تا 40 سالگی بلند می شود ولی از این سن به بعد ، به

ازای هر 2 سال ، حدود 6 میلیمتر کوتاه می شود

47.خرس کوالا از 24 ساعت روز ، 22 ساعت می خوابد

48.آیا میدانستی ده کشور پهناور جهان بترتیب از این قرار میباشد : روسیه ، کانادا ، چین ، آمریکا ، برزیل ، استرالیا ، هند ، آرژانتین ، قزاقستان ، سودان

49.آب داغ زود تر از آب سرد یخ میزند

50.هفت میلیون ایرانی از پوکی استخوان رنج میبرند

51.آیا میدانستی که متوسط عمر مردان در ایران شصت و دو سال چهار ماه و برای زنان شصت و سه سال و دو ماه میباشد

52.آیا میدانستی که مغز بیشترین انرژی را در بدن مصرف میکند و بدین دلیل است که گرمتر از سایر نقاط بدن میباشد

53.مساحت استان خراسان ۱۷ برابر کویت هست

54.موشهای کانگوروئی هرگز آب نمی نوشند

55.از ۱۹۵ کشور جهان در ۱۱۷ کشور جهان مجازات اعدام اجرا نــــــمـیشود

56.طراح پرچم کنونی ایتالیا ، ناپلئون بناپارت فرانسوی بوده است

57.قله دماوند بیست و سومین قله بلند جهان است

58.نود درصد از جمعیت جهان در نیمکره شمالی کره زمین زندگی میکنند

59.کویر لوت چهاردهمین کویر وسیع دنیا میباشد

60.پنگوئنها جوجه های خود را از روی صدایشان تشخیص میدهند

61.پروتئین تخم مرغ از پروتئین گوشت و شیر بیشتر است

62.آیا میدانستی که هر چه از استوا به سمت قطب پیش میرویم اندازه موجودات بزرگتر میشود د مثل پنگوئن ها - روباه - وال

63.سالانه 50 میلیون مورد ، سقط جنین در جهان انجام میگیرد

64.آیا میدانستی که خوردن آب انگور خطر ابتلا به سنگ کلیه را در افرادی که استعداد آن را دارند را تا 44 درصد افـــــزایش میدهد

65.در تمام وجود شما بیش از یک مشت گچ «کلسیم» وجود دارد

66.آیا میدانستی که خوردن یک عدد گریپ فروت در روز در کاهش وزن افراد چاق تاثیر بسزایی دارد و از بروز دیابت پیشگیری میکند

67.آیا میدانستی که گاو نر کور رنگ است و فقط نسبت به حرکات شنلی که گاو باز در مقابل چشمانش تکان میدهد به خشم میاید و دیگر فرقی نمیکند که شنل به چه رنگی باشد

68.سیب بیشتر از یک فنجان قهوه میتواند صبحها خواب را از سر بپراند

69.لایه ازن فقط به اندازه دو سکه به روی هم کلفتی دارد

70.آیا میدانستی سالانه 4 هزار نفر غیر سیگاری در اثر همنشینی با افراد سیگاری به سرطان ریه مبتلا شده و جان می سپارند

71.وزن کل موریانه های جهان ده برابر وزن کل انسانها است

72.ادرار موش در زیر اشعه ماورا بنفش میدرخشد

73.کانگروها قادر نیستند بسوی عقب راه بروند

74.ایران از نظر ذخایر مس اولین کشور جهان می باشد

75.آیا میدانستی برای جلوگیری از پوکی استخوان و سالم نگه داشتن دندانها، کافیست که روزی دو لیوان شیر بخورید

76.بزرگترین عامل چربی خون کشیدن سیگار میباشد

77.برج ایفل 1792 پله دارد

78.آیا میدانستی که هر 186 هزار سال یکبار ، کره زمین کاملا" به زیر آب میرود و تمامی زمین پوشیده از آب میشود و دوباره بعد از مدتی سر از آب بیرون میآورد

79.آیا میدانستی که یک بررسی نشان داده خانواده‌هایی که در آنها مصرف روزانه یک لیوان شیر به صورت عادت درآمده است، فرزندانی شاداب و باهوش دارند

80.یا میدانستی ویتامین ب 6 باعث خوشحالی و سرحال بودن میشود، این نوع ویتامین را میتوانید برای مثال با خوردن ماهی و جیگر و موز و فندق بدست بیاورید

81.دما در نوک سیگار «محل سوخت» 900 درجه سانتیگراد میباشد

82.آیا میدانستی که شیر گاو در بین دیگر پستانداران از نظر ترکیبی بیشتر به شیر انسان نزدیکتر است

83.پوست سیب 5 برابر سیب ویتامین دارد

84.معنی لغت کانادا به زبان سرخ پوستی یعنی ، روستای بزرگ

85.جنین در رحم مادر میتواند دچار سکسکه شود

86.آیا میدانستی که مغز انسان در موقع خواب فعالیتش بیش از موقعی هست که انسان به تلویزیون تماشا میکند

87.آیا میدانستی که خمیازه بخشی از مراسمی است که پنگوئن نر در فصل جفتگیری برای جذب پنگوئن ماده اجرا می کند

88.آیا میدانستی در سوئد نزدیک به یک میلیون سگ خانگی وجود دارد با این وصف که جمعیت سوئد فقط نه میلیون نفر میباشد

89.آیا میدانستی در دنیا از هر پنج نفر چهار نفرش موهایش تیره میباشد

90.سامسونگ یعنی سه ستاره

91.آیا میدانستی که در قدیم چون دستگاهی برای اندازه گیری شدت جریان الکتریسته وجود نداشت از این روی شدت جریان الکتریسته را بر روی انسانها امتحان میکردند تا ببینند از چند نفر عبور میکند

92.آیا میدانستی که خرس کوالا هر گز آب نمی‌نوشد و آب مورد نیاز خود را با خوردن برگ گیاهان تامین می‌کند

93.آیا میدانستی کهکشان راه شیری تقریبا" صد میلیارد ستاره دارد

94.آیا میدانستی که زرافه تار صوتی ندارد و لال است و نمیتواند هیچ صدایی از خود در آورد

95.آیا میدانستی در سال 1987 خطوط هوایی «امریکن ایرلاینز» توانست با حذف یک دانه زیتون از هر سالاد سرو شده در پروازهای درجه یک خود، چهل هزار دلار صرفه‌جویی کند

96.آیا میدانستی که دلفین‌ها هم مانند گرگ‌ها هنگام خواب یک چشمشان را باز می‌گذارند

97.آیا میدانستی تنها غذایی که فاسد نمی‌شود، عسل است

98.آیا میدانستید پلک زدن خانمها تقریبا" دو برابر آقایون هست

99.آیا میدانستی در جهان به 6000 زبان تلکم میشود

100.آیا میدانستی اعصابی که در بدن شما وجود دارد به اندازه فاصله زمین تا ماه است

101.آیا میدانستی که شن خیس از شن خشک سبکتر است

102.آیا میدانستی که حلزون می‌تواند سه سال بخوابد

103.آیا میدانستی روزانه 14000 نفر در جهان به بیماری هولناک ایدز مبتلا میشوند

104.آیا میدانستی که خوک‌ها به لحاظ فیزیک بدنی، قادر به دیدن آسمان نیستند


105.آیا میدانستی که مقاوم‌ترین ماهیچه در بدن، زبان است

106.آیا میدانستی که لایه پوستی که آرنج را پوشانده است هر 10 روز یکبار عوض می‌شود

107.آیا میدانستی که اختاپوس بزرگترین چشمها را در بین حیوانات دارد

108.آیا میدانستی که ما انسانها صبحها شانزده میلیمتر بلندتر از عصرها هستیم

109.آیا میدانستی که همه سیاره های منظومه شمسی دور محور خود از غرب به شرق میچرخند به جز سیاره ناهید که از شرق به غرب میچرخد

110.آیا میدانستی که تجربه نشان داده است که مرغ با شنیدن موسیقی تخم بزرگتری میگذارد

111.آیا میدانستی که درمیان پستانداران قدرت شنوایی خفاش از سایرین بیشتر است

112.آیا میدانستید که مورچه تنها موجودی است که در مقایسه با بدنش بزرگترین مغز را دارد

113.ماهیچه های چشم ، بیشترین تکان خود را در هنگام خواب دیدن می خورند.

114.آیا میدانستی که موشهای صحرایی چنان سریع تکثیر پیدا میکنند ،که در عرض هجده ماه دو موش صحرایی قادرند یک میلیون فرزند داشته باشند


115.آیا میدانستی که جنین بعد از هفته هفدهم خواب هم میتواند ببیند

116.روباه ها همه چیز را خاکستری می بینند

117.آیا میدانستی که اسبها در مقابل گاز اشک آور مصون اند

118.زرافه ایستاده وضع حمل می کند و فرزندش از 180 سانتیمتری به زمین می افتد

119.سریعترین پرنده شاهین است

120.قدرت بینایی جغد 82 برابر قدرت دید انسان است

121.وزن اسکلت انسان بالغ سیزده تا پانزده کیلوگرم است

122.زرافه میتواند با زبانش گوشهایش را تمیز کند

123.خرگوش و طوطی تنها حیواناتی هستند که می توانند بدون برگشتن ، پشت سر

خود را ببینند

124.آیا میدانستی که کبد یا جگر تنها عضو داخلی بدن است که اگر با عمل جراحی قسمتی از آن برداشته شود دوباره رشد میکند

125.آیا میدانستی که رودی در کامبوج شش ماه سال ازشمال به جنوب و شش ماه دیگر سال از جنوب به شمال جریان دارد

126.طول قد هر انسان سالم برابر هشت وجب دست خود اوست

127.در برج ایفل دو میلیون و نیم پیچ به کار رفته است

128.تنها موجودی که میتواند به پشت بخوابد انسان است

129.اگر زنی به کوررنگی مبتلا باشد، فرزندان پسر اوکوررنگ میشوند

130.کوههای آلپ در سال حدود یک سانتیمتر بلند میشوند

131.آیا میدانستی که تعداد افرادی که سالانه از نیش زنبور میمیرند بیشتر از کسانی است که سالانه از نیش مار میمیرند

132.حس بویایی خرس تقریبا صد برابر قوی تر از انسان است

133.تا قرن پنجم میلادی متوسط عمر مردم اروپا از سی سال فراتر نمی‌رفت

134.آیا میدانستی مغز فیزیکدان نابغه، آلبرت اینشتین پانزده درصد از حجم مغز انسان عادی بزرگتر بود

135.آیا میدانستی که هنگام صحبت برای بیا ن هر کلمه هفتاد و دو ماهیچه به کار گرفته می‌شود

136.خرسها موجوداتی چپ دست هستند

137.بلندی شترمرغ به دو متر و نیم و وزنش به 90 کیلو میرسد

138.لاک پشت در بین جانوران جهان، طولانی ترین عمر را دارد

139.باز مهاجر، یا عقاب اردکی، تیز پروازترین پرنده است

140.مرغ زرین بال کوچکترین پرنده است

141.کنه که حشره ای ریز است، میتواند یک سال تمام بدون غذا زنده بماند

142.گوش و بینی در تمام طول عمر انسان در حال رشد میباشد و بزرگتر میشود

143.آب دریا بهترین ماسک زیبای پوست است

144.در ماداگاسکار دویست و پنجاه نوع مختلف قورباغه وجود دارد، که درضمن پژوهشگران مدعی هستند که همان اندازه نیز قورباغه هایی وجود دارد که هنوز ناشناخته هستند

145.صدای اردکها هیچ وقت اکو نمیشود، کسی هم دلیل این موضوع را نمیداند

146.اگر تار عنکبوت به کلفتی مغز یک مداد به هم تنیده شود میتواند سنگینی یک هواپیمای بزرگ بوینگ را تحمل کند؟

147.آیا میدانستی در جهان بیش از 140 نوع گل رز وجود دارد؟

148.آیا میدانستی بچه دلفین از لحظه ایی که بدنیا می آید به مدت یک ماه اصــــــــلا"

نمی خوابد ؟

149.آیا میدانستی یک انسان بالغ بطور متوسط روزانه بین هفت تا سیزده هزار قدم راه میرود؟

150.آیا میدانستی که کره ماه در هر سال به انــدازه یک و نیم اینچ از زمین دور میشود؟

151.آیا میدانستی بر طبق گـفـتـه متـخصصان طب سوزنی، در سـر قــسمتی وجود دارد که با فشار دادن آن میتوان اشتها را کنترل نـمود. آن قسمت درســت در مـقـابـل گــودی لالــه گوش قرار دارد؟

152.آیا میدانستی که اکثر افراد در کمتر از هفت دقیقه خوابشان می‌برد؟

153.آیا میدانستی تعداد مشترکین تلفن در واشیگتون بیشتر از تعداد جمعیت این شهر هست؟

154.آیا میدانستی که شهر مکزیک هر سال 25.5 سانتیمتر، نشست می‌کند؟

155.آیا میدانستی که انسان در طول زندگی‌ اش، هیجده کیلو پوست می‌اندازد؟

156.آیا میدانستی که بدن انسان میتواند حتی با برداشتن معده ،طحال ،سه چهارم کبد ،هشتاد درصد روده و یک کلیه و یک شش به حیات خود ادامه دهد؟

157.آیا میدانستی که قورباغه سمی طلایی خطرناکترین جانور دنیا است و در جنگلهای غرب کلمبیا زندگی میکند. سم موجود در زیر پوست آن میتواند هزاران انسان را به کشتن دهد؟

158.آیا میدانستی بلندترین کوه منظومه شمسی کوهی هست بنام اولمپس در کره مریخ که بلندی آن به بیست و چهار کیلومتر میرسد؟

159.آیا میدانستی سرسبزترین کشور دنیا فلاند میباشد و به تریبت ده کشور سرسبز جهان از این قرار است: فلاند، نروژ، اروگوئه، سوئد، ایسلند، کانادا، سوئیس، گینه، آرژانتین و دهمین اتریش میباشد.

160.آیا میدانستی که یک ابرو بین چهارصد تا ششصد تار مو دارد؟

161.آیا میدانستی شتر سه پلک دارد؟

162.آیا میدانستی که خشکترین منطـقه دنـیـا محلی است به نام شیله در قاره آفـریقا که فقط سه صدم اینچ در سال باران می بـارد. یـعنـی صد سال طول میکشد تا یک استکان پر شود؟

163.آیا میدانستی معنی اسم ماشین ژاپنی میتسوبیشی، «سه الماس» است

164.آیا میدانستی در آماری که اخیرا ارائه شده است سوئد بهترین کشوری ست که برابری حقوق زن و مرد را به اجرا گذاشته است؟

165.آیا میدانستی در بریتانیا و ایرلند هر هشتاد و چهار دقیقه یک نفر خودکشی می کند؟

166.آیا میدانستی که دید سیگاریها در تاریکی بسیار بد است؟

167.آیا میدانستی دو سوم اطلاعات مغز از بینایی است؟

168.آیا میدانستی سرعت واکنش یک شخص بیست ساله که همزمان با رانندگی با موبایل صحبت میکند با یک شخص هفتاد ساله که فقط رانندگی میکند برابر است؟

169.آیا میدانستی هـنـگام عطسه کردن تـمـامـی بخـشهـای عـمـلیاتی بـدن از کـار می افتد. حتی قلب؟

170.آیا میدانستی از هر سه سیاهپوستی که در آمریکا متولد می‌شوند یک تن از آنان به زندان می‌افتند اما این رقم درباره سفیدپوستان یک نفر از هر هفده نفر می‌باشد؟

171.آیا میدانستی که خودروها در هر دقیقه جان دو انسان را می‌گیرند

172.آیا میدانستی که شـمـا در روز تـولد خـود تـقریبا با 18 میلیون نفر سهیم هستید

173.آیا میدانستی هنگ گنگ با 7422 آسمان خراش رکورد آسمان خراشها را در دنیا به خود اختصاص داده است؟

174.آیا میدانستی که میشود تخم مرغ را فریز کرد، فقط کافی هست آن را شکسته و در ظرفی ریخته و فریز کرد و جالب اینجاست که تا یک سال خراب نمیشود و کیفیت خودش را دارد؟

175.آیامی دانستی مورچه درمقایسه بابدنش بزرگترین مغزرادبین موجودات داراست.

176.بد نیست این را هم بدانیم که فقط یک هزارم آبها زمین از باران تامین میشود؟

177.آیا میدانستی که فیل در یک شبانه و روز فقط سه ساعت و نیم میخوابد، شایان ذکر است که جثه جانوران با خواب آنها در رابطه هست، یعنی اینکه هر چقدر بزرگتر باشد کمتر میخوابد؟

178.آیا میدانستید کوسه حساسترین موجود به دماست محققان حدس می زنند که کوسه ها تغییر دما را حتی تا حدود 001/0 درجه سلسیوس تشخیص می دهند؟

179.آیا میدانستی وال آبی میتواند تا صد و نود تن وزن داشته باشد بطوریکه فقط قلبش یک تن وزن دارد؟

180.آیا میدانستی کارخانه ماشین سازی ولوو در کمتر از دو دقیقـــــــــه یک ماشین سواری میسازد؟

181.آیا میدانستی قدیمترین سلسله پادشاهی بر مسند قدرت باقی مانده، پادشاهی ژاپن میباشد که از هزار و پانصد سال پیش بر مسند قدرت بودند و در حال حاضر صد و بیست پنجمین پادشاه از همان خاندان بر مسند قدرت میباشد؟

182.آیا میدانستی برای آب پز کردن تخم شترمرغ بایستی یک ساعت و نیم صبر کرد، بد نیست این را هم بدانید که تخم شترمرغ یک کیلو و نیم وزن دارد؟

183.آیا میدانستی پنگوئن نــــــــر میتواند ماهی را در معده خود بیش از یک هفته بدون اینکه هضم اش کند نگه دارد و هر موقع لازم شد مقداری از آن را بالا می آورد و به بچه های خود میدهد؟

184.آیا میدانستی در کف اقیانوس هند قارچهایی را پیدا کردند که 430 هزار سال عمر دارند؟

185.آیا میدانستی که وقتی تب داریم سیستم ایمنی بدن بهتر کار میکند؟

186.آیا میدانستی که در تایوان بشقاب‌های گندمی درست می‌شود و افراد بعد از خوردن غذا، بشقابشان را هم می‌خورند؟

187.آیا میدانستی که طوطی چرچیل هنوز زنده است ، این طوطی صد و چهار سال سن دارد

188.آیا میدانستی که بچه زرافه در هنگام تولد صد کیلو وزن و تقریبا دو متر قد دارد

189.آیا میدانستی که در بین جانوران بی مهره ، گروهی هستند که رنگ خونشان آبی رنگ میباشد

190.آیا مى‏دانستی که محققان مى‏گویند افرادى که شبها کمتر از هشت ساعت مى‏خوابند بیش از سایر افراد با خطر مرگ ناگهانى مواجه هستند

191.آیا میدانستی که سرعت آب دهانی که هنگام عطسه از دهان شما خارج میشود
حدود ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت است

192.آیا میدانستی که اثر لب و زبان هر کس، مانند اثر انگشت او منحصربه ‌فرد است

193.آیا میدانستی که مردها سریعتر از زنها لاغر میشوند، علت این امر غلیظ تر بودن چربی زنها از چربی مردها میباشد

194.آیا میدانستی که کبوتر تنها پرنده ایست که با مکیدن آب می نوشد پرندگان دیگر برای قورت دادن آب مجبورند سرشان را بالا بگیرند

195.زمان بارداری فیل به 2 سال می رسد

http://ebi4882000.blogfa.com/post-105.aspx

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات