برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

از آنجایی که دستگاه‌های دیجیتال، دستگاه‌های بسیار حساسی هستند، باید برای مراقبت و نگه‌داری آن‌ها نیز دقت زیادی داشته باشید. چرا که هر گونه کوتاهی در نگه‌داری این دستگاه‌ها ممکن است به صرف هزینه‌ای زیاد برای رفع مسائل و مشکلات بعدی به وجود آمده ختم شود که گاها هزینه چندان کمی هم نیست. معمولا پس از خرید نوت‌ بوک،‌ بهترین کار این است که ابتدا به سایت شرکت سازنده یا دفترچه‌های راهنمای همراه دستگاه مراجعه کنید. در این میان، سایت نقد و بررسی دیجی کالا به منظور آشنایی کاربران خود با طریقه نگه‌داری «نوت‌ بوک» مجموعه نکاتی را ارائه کرده است که با رعایت آن‌ها، نه تنها می‌توانید کارکرد و عمر دستگاه خود را افزایش دهید، بلکه با اطمینان بیشتری از این ابزار پیشرفته استفاده کرده،‌ نهایت لذت را از کار با نوت‌ بوک خود خواهید برد.

از این رو، در این‌جا از شما درخواست می‌شود هنگام کار با یک نوت‌ بوک به نکات زیر دقت کنید:

 باتری

·  یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌‌شود کاربران کامپیوتر به استفاده از نوت‌ بوک علاقه‌مندی نشان دهند قابل حمل بودن دستگاه و عمر طولانی باتری آن است. باتری یک نوت‌ بوک از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد. جهت رسیدن به بهترین کارکرد و عمر باتری،‌ ضروری است زمانی که نوت‌ بوک خود را برای اولین بار روشن می‌کنید آن را به طور کامل و 100٪ (یعنی زمانی معادل 1 تا 3 ساعت تمام) شارژ کنید. سپس، اجازه دهید تا باتری کارکرده تخلیه شود. به طوری که حداقل قدرت باتری به 10٪ برسد. این کار را 2 تا 3 بار تکرار کنید تا کلیه سلول‌ها قابلیت نگه‌داری شارژ کامل و خوب را به دست آورند. چنان‌چه همیشه از برق برای روشن بودن دستگاه استفاده می‌کنید باتری را 100٪ شارژ کرده، آن‌ را از دستگاه جدا و هفته ای 1 تا 2 بار شارژ کنید. توجه داشته باشید هر چه تعداد به برق خوردن باتری کمتر باشد عمر آن بیشتر خواهد بود.

·  توجه داشته باشید اگر انرژی مصرفی نوت‌ بوک از باتری تامین می‌شود، اجازه دهید تا به حداقل شارژ 10٪ برسد و هنگامی که عبارت Low Battery  ظاهر گردید، آن را شارژ کنید.

·  ذکر این نکته ضروری است که برای روشن کردن دستگاه ابتدا آداپتور را به برق، سپس به دستگاه وصل کنید. دقت داشته باشید کارکرد باتری بستگی به فرکانس پردازنده- نور LCD و نیز، درایوهای دستگاه دارد. هم‌چنین، مدت زمانی که برای عمر باتری ذکر می شود برای بهترین شرایط ((Standby بوده و کارکرد واقعی باتری براساس آمپر ساعت (mAh) و تعداد سلول‌های آن مشخص می شود.

درایورها

·  لنز (Optic) درایوها بسیار حساس می‌باشد. فراموش نکنید درایو نوت‌ بوک برای خواندن DVD/CDهای اصل طراحی شده است. بنابراین اصراری در خواندن هرگونه DVD/CD که به صورت غیر استادارد و روی DVD/CDهای خام نامرغوب کپی شده، نداشته باشید. دقت داشته باشید فرآیند کپی کردن DVD/CDها نباید به صورت پیاپی و در دفعات زیاد انجام شود.

·  حتما بین هر بار کپی کردن به نوت‌ بوک خود زمان استراحت بدهید.

·  اگر از درایو دستگاه خود استفاده نمی‌کنید، DVD/CD را از آن خارج کنید.

 صفحه نمایش و صفحه کلید

·  برای تمیز کردن صفحه نمایش تنها از مایعات مخصوص و یک دستمال بدون پرز که کمی مرطوب باشد استفاده کنید. سپس آن را با دستمال تمیز و نرم دیگری خشک کنید.

·  از هیچ‌گونه اسپری (حتی خشک) استفاده نکنید.

·  دقت کنید مایعات و گرد و غبار به سرعت موجب خراب شدن صفحه کلید می‌شود.

·  در صورتی که مایعی روی دستگاه شما ریخت، سریعا آن را خاموش و باتری را جدا کنید. سپس، آن را با دمیدن باد سرد خشک کرده،‌ در اولین فرصت به مرکز خدمات مراجعه کنید.

تهیه دیسك Recovery 

·  تمام نوت‌ بوک‌ها به سیستم عامل اصل شرکت مایکروسافت مجهز هستند که نشانه آن زیر دستگاه نصب شده است. این سیستم عامل همراه درایوهای مربوطه خاص آن دستگاه بر روی آن نصب شده و چنان‌چه به هر علتی از بین بروند نصب دوباره آن، بسیار مشکل است. به همین دلیل، در بخش خاصی از هارد دستگاه‌های جدید که معمولاً 10٪ ظرفیت آن را تشکیل می‌دهد‌ (به همین علت است که مقدار ظرفیت هارد از مقدار اسمی آن کمتر گفته می‌شود) و مخفی می باشد، قسمتی به نام Recovery وجود دارد که کل سیستم عامل، داریوها و برنامه‌های کاربردی در آن قرار گرفته است. این برنامه در AllProgram و Control Panel وجود دارد. جهت تهیه نسخه پشتیبانی، Recovery را اجرا، سپس گزینه اول را که Create Recovery Disk است باز کنید. چنان‌چه دستگاه دارای DVD RW می‌باشد با تهیه 1 یا 2 عدد DVD خام و چنان‌چه دارای CD RW بوده با تهیه حداقل 6 عدد CD خام (تعداد در هر دستگاهی ذکر می گردد) به ترتیبی که اعلام می شود از Recovery یک نسخه پشتیبان تهیه کنید و آن را در آرشیو خود نگاه دارید. ذکر این نکته ضروری است که این کار باید همان روزهای ابتدای خرید دستگاه انجام گردد.

·  هرگاه به هر علتی Windows از بین رفت یا دچار مشکل شد می‌توانید از این نسخه‌های پشتیبان استفاده کنید.

·  دقت داشته باشید هیچ‌گاه هارد دستگاه را فرمت نکنید، چون پارتیشن‌بندی Recovery شما از بین می‌رود.

·  حتما قبل از Recovery دستگاه یک نسخه پشتیبان از اطلاعات شخصی خود تهیه کنید.

 محافظت در برابر ویروس ها

·  نوت‌ بوک‌ها نیز دارای برنامه ضد ویروس اصل شرکت‌های Norton یا McAfree می‌باشند، همواره آن‌ها را به روز نگه دارید.

·  بهتر است هنگام استفاده از بلندگوی خارجی، صدای دستگاه حداکثر تا 3/2  باز گردد.

·  روشنایی دستگاه در مواقع عادی تا 3/2 باشد.

·  هنگام کارکردن هارد، دستگاه را حرکت ندهید.

نکات ایمنی در مورد نوت‌ بوک‌ها

·  وارد آوردن ضربه به نوت‌ بوک می‌تواند باعث بروز اشکال در دستگاه شود. مراقب باشید که به هیچ عنوان به طرفین دستگاه و مخصوصا پشتLCD  و زیر دستگاه ضربه وارد نشود.

·  نوت‌ بوک دستگاه بسیار حساسی است. توجه داشته باشید که دستگاه شما به شدت در برابر ریختن مایعاتی مانند آب، چای، قهوه و ... بسیار حساس و آسیب پذیر است.

·  در صورت سوکتی نبودن پریزهای تلفن منزل یا محل کارتان، احتمال اتصال اشتباه دوشاخه مودم دستگاه به پریز برق بسیار زیاد است. باید بدانید که در هر دو حالت روشن یا خاموش بودن نوت‌ بوک، بلافاصله مودم دستگاه خواهد سوخت. برای جلوگیری از این حادثه می توانید از دوشاخه‌های آنتی‌شوک برق استفاده نمایید.

·  درپوش درایو، بسیار آسیب پذیر است. توجه داشته باشید که پس از استفاده آن را ببندید.

·  در موقع بستن در نوت‌ بوک دقت کنید چیزی ‌‌بین LCD و صفحه کلید یا روی نوت‌ بوک قرار نداشته باشد، زیرا باعث شکستن LCD می‌گردد.

·  چنان‌چه برای مدت زمانی طولانی با سی‌دی کار می‌کنید، مثلا برای تماشای فیلم یا گوش دادن به موسیقی، بهتر است آن را بر روی هارد دیسک سیستم خود کپی نمائید. در این صورت، درایو شما مستهلک نخواهد شد.

·  جهت تمیز نمودن صفحه LCD از دستمال مرطوب شده با آب یا مایع تمیز کننده استفاده نمائید و هرگز به طور مستقیم هیچگونه مایعی را به روی صفحه آن نپاشید.

محل استقرار دستگاه

·    هیچ‌گاه نوت‌ بوک خود را بر روی سطوح پرزدار، مانند فرش و موکت قرار ندهید. دستگاه را در محل خشک و خنک، بدون گرد و غبار و رطوبت نگه‌دارید.

·    همواره بهتر است دستگاه را بر روی سطحی صاف، خشک و بدون لرزش قراردهید. نوت‌ بوک‌ها هنگام کار بسیار گرم می شوند (که البته مشکلی برای دستگاه ایجاد نمی کند!). لذا سطوحی که نسبت به حرارت آسیب پذیر  هستند یا میزهائی که سطوح رنگی حساس دارند ممکن است آسیب ببینند.

·  هرگزدستگاه روشن را در کیف نگذارید. هم‌چنین، دقت کنید دریچه‌های عبور هوا در نوت‌ بوک مسدود نشوند.

·  دستگاه را در برابر حرارت مستقیم یا تابش مستقیم نور خورشید (مخصوصا درون اتوموبیل یا مکان‌های بسته) قرار ندهید. 

شارژ و نگه‌داری از باتری نوت‌ بوک

·    تهیه باتری یدکی نوت‌ بوک کار ساده‌ای نیست. قیمت بالایی هم دارد. به همین خاطر از باتری دستگاه به خوبی مراقبت کنید خراب نشود.

·    توصیه می‌شود هنگامی که می‌خواهید دستگاه‌ خود را برای اولین بار روشن کنید، آن را به صورت خاموش و برای مدتی بیش از 10 ساعت به برق متصل کنید تا باتری آن کاملاً شارژ شود. نگران نباشید، چراکه درصورت شارژ کامل دستگاه، عمل شارژ به طور اتوماتیک متوقف خواهد شد.

·     پس از شارژ اولیه می توانید هر زمان که خواستید دستگاه را به برق متصل کنید تا عمل شارژ انجام شود. توجه داشته باشید میزان شارژ باتری نباید به زیر 10٪ برسد و قبل از رسیدن به این مرحله حتماً آن را به برق متصل کنید تا شارژ شود.

·    در صورتی که قرار است نوت‌ بوک شما مدت زمان زیادی در جائی ثابت بماند و مدام به برق متصل باشد، توصیه می‌شود که باتری آن به میزان حداقل3/1 شارژ داشته باشد. در این حالت، آن را از دستگاه خارج کنید و در محلی خشک، در دمای بین 0 تا 30+ درجه سانتی‌گراد قرار دهید.

·    برای اتصال شارژر به نوت‌ بوک بهتر است ابتدا شارژر را به نوت‌ بوک وصل کنید. سپس کابل برق را به شارژر و در آخر،‌ دوشاخه کابل را به پریز برق متصل نمایید.

·  پیشنهاد می‌شود درWindows ، آیتم Energy Saving  را فعال نمائید تا طول عمر باتری افزایش یابد.

طولانی تر کردن عمر مفید باتری

·    برای طولانی‌تر شدن عمر مفید باتری حتما هفته‌ای یک بار شارژ باتری نوت‌ بوک را کامل استفاده کنید و سپس مجددا شارژ را حداقل برای 8 ساعت کامل کنید.

چند نکته درباره نگه‌داری از آداپتور

·     ·  آداپتور نوت‌ بوک را به هیچ دستگاه دیگری متصل نکنید.

·     ·  روی سیم آداپتور هیچ جسم سنگینی قرار ندهید و روی آن نایستید. سیستم آداپتور را در مسیر رفت و آمد قرار ندهید.

·     ·  برای جدا کردن آداپتور از برق، سیم آداپتور را نکشید و فقط از دو شاخه بکشید.

·  توجه داشته باشید برای ارتباط برق با آداپتور از سیم بلند استفاده نشود.

http://www.digikala.com/reviews/notebooks/How_Use.asp

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic