برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

اوركلاك چیست و چگونه انجام مى پذیرد؟به طور خلاصه اوركلاك به معنى افزایش فركانس قطعات مختلف مانند پردازنده، حافظه و دیگر اجزاى سیستم براى دست یابى به كارایى بیش از آنچه هر یك از آن ها قادر به ارایه آن هستند مى باشد . كاربرانى كه قصد انجام اوركلاك را دارند بیشتر بر روى افزایش فركانس هاى قطعات اصلى سیستم مانند پردازنده، كارت گرافیك و حافظه متمركز مى شوند. انگیزه هاى انجام اوركلاكینگ به طور كلى در بین كاربران مختلف متفاوت است. برخى از كاربران براى افزایش كارایى سیستم هاى خود اقدام به انجام اوركلاكینگ مى كنند اما برخى دیگر تنها به عنوان سرگرمى و براى اینكه ببینند قادر هستند كارایى سیستم هاى خود را تا چه حد بالا ببرند اقدام به این كار مى كنند. به هر دلیلى كه اقدام به اوركلاك كردن قطعات مختلف كامپیوتر خود كنید، این كار داراى مزایا و معایب خاص خود خواهد بود. با استفاده از اوركلاك كردن قطعات مختلف مى توانید آ ن ها را وادار كنید كه در سرعت هایى بالاتر از آنچه براى آن طراحى شده ند به كار بپردازند. این مساله مخصوصا هنگامى بسیار جالب  مى شود كه متوجه مى شوید تنها تفاوت بسیارى از قطعات قدرتمند و گران قیمت (مانند پردازنده هاى سطح بالا) با خویشاوندان ارزان قیمتشان در همین تفاوت فركانس خلاصه مى شود. مى توانید یك قطعه ارزان قیمت را خریدارى كرده و با اوركلاك كردن، كارایى آن را تا حد انواع پر سرعت تر و گران قیمت تر افزایش دهید. اما اوركلاك داراى خطرات مخصوص به خود نیز هست. از آن جایى كه شما قطعات مختلف را وادار مى كنید تا با سرعتى بیش از آنچه براى آن طراحى شده اند به فعالیت بپردازند، احتمال بى ثبات شدن سیستم و ناپایدارى آن وجود دارد. از سویى دیگر، با وجود اینكه انجام اوركلاك داراى برخى از قواعد مخصوص به خود است اما فرایندى شدیدا متكى به آزمون و خطا است. علاوه بر این هیچ تضمینى نیز وجود ندارد كه دو قطعه كاملا مشابه به میزان مشابهى نیز اوركلاك شوند. در نهایت به دلیل اینكه اوركلاكینگ سبب افزایش جریان مصرفى و حرارت تولیدى قطعه مى شود، امكان آسیب دیدن قطعه وجود خواهد داشت. پس عدم رعایت احتیاط ممكن است سبب وارد شدن خسارت هاى جبران ناپذیرى به قطعات شود.
اما چگونه مى توان قطعات مختلف را اوركلاك كرد؟ در گذشته اى نه چندان دور، بسیارى از كاربران با استفاده از تغییرات سخت افزارى، مانند تغییر جامپرها و یا دیپ سوییچ ها به تغییر فركانس و ولتاژها بر روى مادربردهاى خود مى پرداختند. اما اندك اندك كه BIOS كنترل همه عملكردهاى پایه سخت افزارى را در سیستم بر عهده گرفت، استفاده از آن براى انجام اوركلاك به یك ضرورت بدل گردید. با استفاده از تنظیمات BIOS میتوان بسیارى از عملكردهاى سیستم را كنترل كرد. افزایش فركانس FSB یا به بیانى دیگر »گذرگاه پردازنده« یكى از اصلى ترین تنظیماتى است كه هر كاربرى براى افزایش كارایى پردازنده و در نتیجه افزایش كارایى سیستم خود آن را انجام مى دهد. از آنجایى كه فركانس پردازنده ضریبى از فركانس گذرگاه است، افزایش آن فركانس پردازنده را نیز افزایش خواهد داد. به همین دلیل با انجام این كار مى توان به سادگى كارایى سیستم را افزایش داد. اما در بسیارى از مادربرد ها افزایش فركانس گذرگاه پردازنده سبب افزایش تمامى فركانس هاى دیگر از جمله فركانس هاى حافظه، درگاه هاى PCI و PCIExpress و غیره مى شود. به همین دلیل ممكن است هنگام افزایش فركانس، حتى در صورتى كه پردازنده توانایى كار در فركانس هاى فوق را داشته باشد، به دلیل عدم توانایى قطعات دیگر سیستم بى ثبات شده و یا آسیب ببیند. برخى از مادربردها هستند كه به شما اجازه مى دهند تا فركانس گذرگاه پردازنده را به صورت مستقل از دیگر فركانس ها تغییر دهید. به غیر از این راه، راه دیگرى نیز براى افزایش فركانس كارى پردازنده وجود دارد.
همانطور كه گفتیم فركانس اصلى پردازنده ضریبى از فركانس گذرگاه آن (FSB) ضرب در عددى است كه به عنوان ضریب فركانس پردازنده شناخته مى شود. شركت هاى سازنده پردازنده براى افزایش فركانس كارى پردازنده هایى كه از گذرگاهى با فركانس یكسان استفاده مى كنند، ضریب فركانسى پردازنده را تغییر مى دهند. متاسفانه این ضریب تقریبا در تمامى پردازنده ها قفل شده است و به جز در چند مدل سطح بالا، در مدل هاى دیگر نمى توان آن ها را تغییر داد.
علاوه بر پردازنده مى توان با تغییر برخى از مشخصات حافظه RAM نیز كارایى سیستم را افزایش داد. به طور كلى افزایش فركانس كارى و كاهش تاخیرها از جمله راه هاى هستند كه با استفاده از آن ها مى توان كارایى حافظه و در نتیجه سیستم را افزایش داد. افزایش فركانس حافظه نیز مانند افزایش فركانس گذرگاه در پردازنده ها انجام مى گیرد.
در حقیقت در بسیارى از مادربردها فركانس گذرگاه پردازنده و فركانس حافظه توسط یك واحد تولید فركانس مشترك تولید مى شود و به همین دلیل با افزایش یكى، دیگرى نیز افزایش مى یابد. یكى دیگر از راه هاى افزایش كارایى حافظه كاهش تاخیرهاى موجود در آن است. همانطور كه مى دانید در حافظه هاى RAM براى دستیابى به هر بخش از داده ها به چند سیكل كلاك و در نتیجه مدت زمان خاصى نیاز است
http://elm10.mihanblog.com/post/100

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات