برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

واضح است كه دسترسى به فن هاى داخل لپ تاپ از دسترسى به فن هاى داخل كیس، دشوارتر است. دسترسى به فن هاى i،CPU GPU و تراشه اصلى (ممكن است سیستم شما هیچ یك از این فن ها را نداشته باشد) معمولاظ از طریق بازكردن دریچه روى آن ها ممكن است، اما فن هاى كوچكى كه اغلب در پشت و لبه هاى سیستم قرار مى گیرند به این راحتى در دسترسى نیستند. گاهى اوقات راه دسترسى به آن ها، برداشتن صفحه كلید و پوشش رویى سیستم است. این كار درباره بیشتر سیستم ها حتى به معنى جدا كردن صفحه نمایش است. این كار دشوار نیست، اما زمان گیر است و در اولین تجربه باید حوصله زیادى به خرج دهید. در طول انجام كار مواظب قطعات لغزنده اى كه شكننده هستند، باشید، همچنین هنگام جدا كردن گیره ها، لولاها و همچنین كابل هاى رابط دقت لازم را داشته باشید.
در صورتى كه حتى بعد از پاك كردن تمام پره ها، باز هم لپ تاپ شما داغ مى كند. در این صورت، سعى كنید سرعت پردازنده را به صورت مصنوعى كاهش دهید. گاهى اوقات عملكرد یك سیستم خراب با كاهش سرعت پردازنده، كاملاظ طبیعى مى شود. در صورتى كه كاملاظ خراب شده باشد، فن هاى لپ تاپ ها را مى توانید از طریق خرید فن مستعمل یا فن نو از شركت سازنده، تعویض كنید. براى كاهش سرعت پردازنده، وارد محیط بایوس شوید و به دنبال گزینه اى باشید كه براى شما امكان كاهش سرعت واحد محاسبات پردازنده یا باس جلویى (Front Bus) را فراهم كند. البته بیشتر لپ تاپ ها چنین گزینه اى در اختیار شما قرار نمى دهند، اما جست و جو براى این گزینه به ویژه در مدل هاى پیشرفته ممكن است جواب گو باشد. اگر چیزى پیدا نكردید، در این صورت مى توانید سرعت پردازنده را از طریق خود ویندوز كاهش دهید.
صفحه لمسى لپ تاپ
آیا لپ تاپ شما، صفحه لمسى جایگزین ماوس دارد؟ اگر جواب مثبت است، در این صورت آیا ماوس متصل به سیستم به طور ناگهانى باعث پرش اشارگر ماوس مى شود؟ این مسئله درباره بسیارى از كامپیوترها رخ مى دهد و اگر شما به طور دائم از صفحه لمسى استفاده مى كنید، در این صورت راه حلى براى آن وجود ندارد. فشار مچ دست شما روى صفحه لمسى در اغلب موارد باعث مى شود تا این صفحه دچار حالت نامتعادلى شود.
در صورت استفاده از یك ماوس سنتى كه از طریق USB به سیستم متصل شود، مى توانید صفحه لمسى را خاموش كنید. به قسمت Windows Notification Area (جایى كه ساعت سیستم در آن قرار دارد)مراجعه كرده و نرم افزار صفحه لمسى را پیدا كنید (نرم افزار و صفحه لمسى معمولاظ توسط شركت Synaptics تولید مى شود). از طریق این قسمت، صفحه لمسى را غیر فعال كنید. كافى است روى یك تب با نامى شبیه به Device Settings لیك كرده و گزینه مورد نظر را در آن جست و جو كنید. اگر چنین نرم افزارى در اختیار شما نیست باید خودDevice Manager ویندوز را اجرا كرده و مدخلى با نام «Mice and other pointing devices» را بازكنید و صفحه لمسى را كه در این قسمت قرار دارد، غیرفعال كنید.
مشكل مربوط به تصویر
اگر تصویر نمایشگر مى لرزد، مشكل از نور زمینه است و این مشكل نیز به نوبه خود به مدار مبدلى مربوط مى شود كه انرژى برد را تأمین مى كند. این نقیصه نشانه اى از مشكلات بزرگ تر است و ممكن است به زودى خروجى صفحه به قدرى تاریك شود كه نتوانید هیچ چیز را مشاهده كنید.
تعویض مدار مبدل (Inverter Board) نیز توسط خود شما قابل انجام است، انجام این كار دشوارتر از سایر موارد است و ما اصرار نداریم كه در این مورد خودتان دست به كار شوید. اگر مى خواهید در این مورد اطلاعات كامل ترى به دست آورید مى توانید به آدرس
http://tinyurl.com/6gfb3e مراجعه كنید. در این آدرس مى توانید مستندات آموزش قدم به قدم را براى این كار مشاهده كنید. گزینه مناسب تر، تعویض كل صفحه نمایش است. البته، در صورتى كه بتوانید پانل مناسب پیدا كنید، قیمت آن، تقریباظ با كل قیمت لپ تاپ شما معادل خواهد بود بنابراین، راه حل این است كه یك سیستم دست دوم مشابه با سیستم خود پیدا كنید كه خراب شده باشد و صفحه نمایش آن را جایگزین صفحه نمایش سیستم خودكنید.بهترین مكان براى جست و جوى قطعاتى از این نوع فروشگاه هاى قطعات دست دوم است. البته، پیدا كردن یك پانل مناسب زمان بر است، اما به خاطر داشته باشید كه مى توان در این موارد بسیارى از لپ تاپ ها را به یك نمایشگر استاندارد متصل كرده و از آن استفاده كرد.

بعضی‌ها عادت دارند وقتی با لپ‌تاپ کار می‌کنند آن را روی پای خود بگذارند. اگر شما هم جزو همین افراد باشید حتما می‌دانید که پس از مدتی حرارت پایین کامپیوتر به پوست شما می‌رسد و گرمای آن را احساس می‌کنید. اخیرا دانشمندان آمریکایی بیماری‌ای را معرفی کرده‌اند که به دلیل همین انتقال حرارت اتفاق می‌افتد. این بیماری «نشانگان پوست کبابی» نام گرفته است...


در این بیماری پس از اینکه پوست ران پا مدتی تقریبا طولانی در معرض حرارت قرار می‌گیرد خال‌هایی روی آن ظاهر می‌شود و ظاهری غیرطبیعی به پوست می‌دهد. به‌عنوان نمونه یکی از بیماران مبتلا به این نشانگان پسربچه 12ساله‌ای بود که عادت داشت روزانه چند ساعت با لپ‌تاپ بازی کامپیوتری انجام دهد. پس از چند ماه پوست ران پای این پسر شکلی اسفنجی پیدا کرد. علاوه بر آن لکه‌های پوستی بی‌رنگی هم در ران چپ او به وجود آمد. مورد دیگر یک دانشجوی حقوق بود که او هم دچار خال‌های بی‌رنگ روی پوست ران شد. این دانشجو هر روز حدود 6 ساعت لپ‌تاپی را روی پاهایش می‌گذاشت و با آن کار می‌کرد. در 6 سال گذشته، 10 مورد ابتلا به این بیماری در مجله‌های پزشکی دنیا گزارش شده است.


دانشمندان معتقدند وقتی پوست بدن در معرض حرارت مزمن قرار بگیرد علاوه بر ایجاد این نشانگان احتمال بروز سرطان‌های پوستی هم وجود دارد. البته تاکنون ایجاد سرطان در اثر گذاشتن لپ‌تاپ روی پا گزارش نشده است. اما بروز چنین حادثه‌ای کاملا منطقی به‌نظر می‌رسد چون التهاب مزمن ناشی از حرارت می‌تواند سرطان پوستی ایجاد کند. دکتر سالکی، متخصص پوست در دانشگاه ویرجینیا می‌گوید: «وقتی پوست مبتلایان به نشانگان پوست کبابی زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود همان تغییراتی قابل مشاهده است که در آسیب‌های پوستی ناشی از تابش طولانی اشعه‌های خورشیدی به وجود می‌آید.» «نشانگان پوست کبابی» قبل از رواج پیدا کردن استفاده از لپ‌تاپ هم وجود داشت. این نشانگان در افرادی که شغل آنها ایجاب می‌کرد همیشه نزدیک به حرارت زیاد کار کنند، ایجاد می‌شد. به‌عنوان نمونه کارگران نانوایی یا شیشه‌گری. اما در حال حاضر این بیماری در قشر تحصیل‌کرده و به دلیل استفاده نادرست از لپ‌تاپ رو به افزایش است.

http://elm10.mihanblog.com/post/102

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic