برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

یکی از انواع نمایشگر های صفحه تخت که امروزه در بازار موجود است ، نمایشگرهای پلاسما می باشد. در این مقاله با تکنولوژی استفاده شده در تلویزیون های پلاسما آشنا می شویم.

     
حالت پلاســما

می دانیم كه برای ماده سه حالت جامد ، مایع و گاز در نظر گرفته می شود. اما در مباحث علمی معمولا یك حالت چهارم نیز برای ماده فرض م یشود .حدوث طبیعی پلاسما در دماهای بالا ، سبب تخصیص عنوان چهارمین حالت ماده به آن شده است . یك نمونه بسیار طبیعی از پلاسما آتش است، بنابراین خورشید نمونه ای از پلاسمای داغ بزرگ است .

پلاسما چیست ؟

پلاسما گاز شبه خنثایی از ذرات باردار و خنثی است كه رفتار جمعی از خود ارائه می دهد . به عبارت دیگر می توان گفت كه واژه پلاسما به گاز یونیزه شد های اطلاق میشود كه همه یا بخش قابل توجهی از اتمهای آن یك یا چند الكترون از دست داده و به یونهای مثبت تبدیل شده باشند . اغلب گفته می شود كه 99 % ماده موجود در طبیعت در حالت پلاسماست، یعنی به شكل گاز الكتریسته داری كه اتمهایش به یونهای مثبت و الكترون منفی تجزیه شده باشد . درون ستارگان و جو آنها ، ابرهای گازی و اغلب هیدروژن فضای بین ستارگان بصورت پلاسماست. در نزدیكی خود ما ، وقتی كه جو زمین را ترك می كنیم بلافاصله با پلاسمایی مواجه می شویم كه شامل كمربندهای تشعشعی وان آلن و بادهای خورشیدی است .در زندگی روزمره نیز با چند نمونه محدود از پلاسما مواجه می شویم .جرقه رعد و برق ، تابش ملایم شفق قطبی . بنابراین میتوان گفت كه ما در یك درصدی از عالم زندگی میكنیم كه در آن پلاسما بطور طبیعی یافت نمی شود .

PDP اختصار یافته عبارت Plasma Display Panel یا صفحه نمایش پلاسما است. دوصفحه شیشه ای که در برابر هوا نفوذ ناپذیر هستند ،و فاصله بین آنها توسط لایه هایی از هم مجزا شده است و بین آنها گازهایی مانند هلیوم ، نئون و گزنون تزریق شده است. با اعمال ولتاژ به قطب های هر سلول ، گاز دشارژ شده و تولید نور UV یا همان ماوراء بنفش نموده و با برخورد نور UV به مواد فلوئورسان موجود در سلول (سبز ، آبی ، قرمز) یا همان RGB نور مرئی و قابل روئیت از سلول خارج می گردد.


رزولوشن های رایج (دقت تصویر) :

در ابتدا استاندارد VGA )Video Graphics Array) معرفی شد. این استاندارد قادر به نمایش تصویر با وضوح 640x480 بود. در سال 1987 استاندارد SVGA (Super VGA) معرفی شد که قادر به نمایش تصویر با وضوح 800 در 600 پیکسل بود. سه سال بعد در سال 1990 ، استاندارد XGA (Extended Graphic Array) با وضوح تصویر 1024x768 به پیکسل معرفی شد. WXGA یا همان Wide XGA ، قادر به نمایش وضوح تصویر 1365x768 می باشد. استاندار UXGA یا Ulta Extended Graphic Array دارای وضوح تصویر 1600x1200 پیکسل می باشد. HDTV ها قابلیت نمایش وضوح تصویر 1920x1080 پیکسل را دارا می باشند.


 

http://elm10.mihanblog.com/page/13

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic