برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

خلبان فضایی ، مهندس مهاجرت حیوانات ، نگهبان جهان و . . .

انتخاب برتر
به یاد دارید در زمان کودکی چند بار از شما پرسیده شده "دوست دارید چکاره شوید؟" و به یاد دارید چند بار شغل مورد علاقه خود را تغییر داده اید؟ پزشک، خلبان و مهندس شغلهای محبوب زمان کودکی هستند اما دیگر دوران انتخاب این نوع مشاغل کلیشه ای به پایان رسیده است.

به گزارش پاپ ساسینس، کودکان نسلهای جدید باید مشاغلی متناسب با آینده ای که پدران و مادرانشان در حال ساخت آن هستند، انتخاب کنند، شغلی متناسب با پیشرفتهای فضایی، پزشکی، رایانه ای و مهندسی. برای مثال "طراحی اندامهای بدن" یکی از مشاغلی است که در آینده ای نه چندان دور و با پیشرفت رو به رشد و لحظه به لحظه دانش سلولهای بنیادین به زودی به مشاغل پر طرفدار تبدیل خواهد شد.

شاید بخواهید نگاهی به لیست مشاغلی که در آینده از بازار کاری داغی برخوردار خواهند بود، بیاندازید:

* عنوان: خلبان فضایی


شغل: خلبانی و راندن شاتلهای فضایی به میان فضا

زمان احتمالی استخدام: سال 2020

گرایش: شرکت Virgin Galactic در نظر دارد اولین پرواز توریستی فرامداری خود را تا سال 2012 و با بلیطهای 200 هزار دلاری آغاز کند. با وجود رقابتی که میان شرکتهای مختلف وجود دارد، این قیمت به زودی کاهش پیدا خواهد کرد به اندازه ای که امکان پرواز روزانه شاتلها با هدف توریسم، معدن یابی و تحقیقات علمی به فضای خارج به سوی ماه و اخترواره ها به وجود خواهد آمد. در این شرایط خلبانهای تجاری فضایی به شدت محبوب و مشهور خواهند شد.

تحصیلات: مدرسه هوانوردی یا نیروی هوایی. همچنین به لابراتوار زیر آبی شبیه ساز فضا در ناسا نیز سری بزنید.


* عنوان: مهندس مهاجرت حیوانات

شغل: ایجاد زیستگاه های جدید برای جانداران

زمان احتمالی استخدام: سال 2030

گرایش: در حال حاضر بسیاری از زیستگاه ها با سرعتی بیشتر از مدت زمان مورد نیاز برای تکامل یک گونه زیستی در حال تخریبند. اما انتقال دادن جانداران به زیستگاه های جدید می تواند آنها را نجات دهد. پس از تصمیم گیری برای نوع زیستگاه هر یک از گونه ها، برای انتقال جانداران به یک طرح مهاجرتی برنامه ریزی شده نیاز است، نه اینکه یک جفت از هر جانداری را در گوشه ای از جهان رها کرد تا زندگی کنند. برای مثال فعالان زیست محیطی که به تازگی زیستگاه جدیدی برای پروانه ها یافته و آنها را انتقال داده اند از تصاویر هوایی و بررسی نقشه های محلی به منظور انتخاب منطقه ای بر اساس استاندارد زندگی این حشرات حساس استفاده کرده اند.

تحصیلات: ورود به گروه هایی مانند "سازمان دهندگان مهاجرت جانداران".


* عنوان: التیام دهنده جنین

شغل: درمان اختلالات جسمی قبل از تولد

سال احتمالی استخدام: 2020

گرایش: روزگاری بود که در آن جراحی جنین کاملا غیر قابل تصور بود. اکنون پزشکان می توانند اختلالات ستون فقرات را در جنین ها با جراحی ترمیم کنند و از سویی دیگر دانشمندان مشغول آزمایش بر روی شیوه های درمانی سلول های بنیادین و ژنتیکی در موشهای باردار هستند. به زودی راه اندازی بانکهای دی ان ای مربوط به بیماری های کودکان می تواند به درمان بیماری هایی مانند سرطان، اوتیسم و دیابت در رحم مادر کمک کند.

تحصیلات: حضور در مراکز رو به رشد درمانهای جنینی مانند بیمارستان کودکان در فیلادلفیا یا بوستون.


* عنوان: پیشگوی همه کاره

شغل: تحلیل داده ها برای پیش بینی آینده

زمان استخدام: 2015

گرایش: شورای کار آمریکا تخمین زده است که تا سال 2018 تعداد دانشجویان شاغل 20 درصد افزایش پیدا خواهد کرد. با در نظر گرفتن رشد اطلاعاتی، افزایش بارگذاری اطلاعات اینترنتی و گسترش بیلبوردهای تبلیغاتی با توانایی تشخیص چهره، نیاز به افرادی که بتوانند شیوه انتقال اطلاعات مختلف را برای تاثیرگذاری بیشتر انتخاب کنند به وجود خواهد آمد. تجارتهای مختلف به چنین تحلیلهای اطلاعاتی نیازمند خواهند شد. داده های خام به مواد اولیه ضروری و تحلیلگر این داده ها به سهامداران اطلاعاتی تبدیل خواهند شد که حقوق انحصاری تجارتهای مختلف را در ازای سهام داده ها مبادله خواهند کرد.

تحصیلات: علوم رایانه ای یا آمار و سپس حضور در رشته های تخصصی پیش بینی در دانشگاهی مانند دانشگاه دی پائول.


* عنوان: طراح اندامهای بدن

شغل: ساخت اندامهای بدن

سال استخدام: 2020

گرایش: در آمریکا هر 90 دقیقه یک نفر در انتظار دریافت اندام پیوندی جان خود را از دست می دهد. با توجه به دو برابر شدن جمعیت چنین کشوری تا سال 2050، باید انتظار مشکلات بیشتری را در زمینه کمبود اندامهای داخلی بدن داشت.  تا سال آینده شرکتی مانند شرکت tengion اندامهای ساده ای مانند مثانه را به صورت تجاری ارائه خواهد کرد. اما هنوز مشکلاتی بر سر راه ساخت اندامهای پیچیده تری مانند کلیه و قلب از سلولهای بدن خود بیمار وجود دارد.

تحصیلات: حضور در رشته مهندسی بیولوژیکی به منظور رشد و ساخت اندامها و نسوج طبیعی بدن در آزمایشگاه ها.


* عنوان: متخصص تعامل انسانها و روباتها

شغل: کمک به انسانها و روباتها تا با یکدیگر کنار بیایند

سال استخدام: 2030

گرایش: روباتهای پرستار زمانی که نتوانند نیشخند بیمار خود را درک کنند قادر به کمک کردن به او نخواهند بود. نیاز به روباتهای کارگر هوشمند به منظور اطمینان از عملکرد بی نقص آنها در جهان انسانها، به شدت احساس می شود و پس از خلق چنین روباتهایی باید به آنها و به انسانها کمک کرد تا با یکدیگر کنار بیایند. از آنجایی که تولید گسترده چنین روباتهایی می تواند منجر به محدود شدن روابط انسانها با یکدیگر شود، به افراد متخصصی نیاز پیدا خواهد شد تا بتوانند توانایی های اجتماعی و روباتیک انسانها را بهبود بخشیده و ترمیم کنند.

تحصیلات: تحصیل در رشته هوش مصنوعی در دانشگاهی مانند MIT، کارنگی ملون یا استنفورد.


عنوان: نگهبان جهان

شغل: دیدن همه چیز با کمک ماهواره ها

زمان استخدام: 2030

گرایش: در حال حاضر ماهواره های چند طیفی می توانند شهرهای باستانی و مدفون شده را کشف کنند و یا تاثیر حرارت، جمعیت و یا پوشش های زمینی را بر گسترش بیماری ها ردیابی کنند. با بهبود یافتن تصویر برداری ماهواره ای، فضانوردان بیشتری قادر خواهند بود با ابزاری قدرتمند و دقیق مشابه گوگل ارث به زمین نگاه کنند.

تحصیلات: باستان شناسی یا فیزیک زمین شناسی و تصویربرداری زمینی در دانشگاه ویسکونزین


* عنوان: معمار کیهانی

شغل: ساخت پایگاه های فضایی

سال استخدام: 2025

گرایش: اوباما گفته است فضانوردان تا سال 2025 به یک اخترواره خواهند رسید. بر این اساس به زودی امکان استخراج فلزهای ارزشمند از دل مریخ و ساخت توقف گاه هایی در این سیاره به وجود خواهد آمد؛ پروژه هایی که نیازمند ساختمانها و ابزار نقلیه با توانایی فعالیت در حرارت زیر صفر و تابشهای شدید کیهانی خواهند بود. یافتن روشهایی برای زنده نگه داشتن انسانها در چنین شرایطی می تواند به زمینیان نیز کمک کند.

تحصیلات: کسب درجه دکتری در رشته معماری فضایی که در حال حاضر تنها در دانشگاه هوستون تدریس می شود.


* عنوان: متخصص و کارگر گداخت هسته‌ای

شغل: راه اندازی رآکتورهای گداخت هسته ای

سال استخدام: 2025

گرایش: زمانی که در سال 2019 پروژه ITER در فرانسه راه اندازی شود، اولین رآکتور حرارتی با امکان ذوب کردن هسته اتمها برای ایجاد انرژی محض خواهد بود. در صورت عملی شدن این پروژه در حدود پنج نیروگاه اینچنینی قادر خواهند بود انرژی مورد نیاز شهر نیویورک را در پر مصرف ترین ساعات تامین کنند و به این شکل مشاغل در زمینه گداخت هسته ای افزایش یافته و مشاغلی مانند فیزیکدان تشخیصی گسترش خواهند یافت.

تحصیلات: دوره تابستانی Burning Plasma ITER در آمریکا را بررسی کنید.


* عنوان: هکر افکار

شغل: خواندن افکار دیگران

سال استخدام: 2030

گرایش: سال گذشته برای اولین بار درخواست معرفی اسکن دروغ سنج MRI به عنوان شاهد یک پروند ارائه شد. با وجود رد شدن این درخواست به دلیل پشتیبانی ضعیف علمی، تکنیکهای ذهن خوانی رو به رشد گذاشته اند. دانشمندان در دانشگاه برکلی اکنون به راحتی می توانند با اسکن کردن ذهن، آنچه فرد می بیند را بازسازی کنند و در ادامه خاطرات، رویاها و افکار قابل بازسازی خواهند بود. سطوح تعاملی مغز و رایانه نیز در دست تکمیل قرار دارند و در این شرایط زمینه های تحقیقاتی از قبیل روان درمانی نیازمند متخصصانی خواهد بود که قادرند ذهن را بخوانند.

تحصیلات: عصب شناسی و علوم رایانه ای در کنار هم.

http://superchoice.mihanblog.com/post/1119

لیستی که در اینجا می بینید مربوط به امریکای امروز است اما واقعیت اینست که در هر کشوری هم صدق می کند:

top 10 jobs .. ده شغل برتر، که صاحبکاران را محتاج شما می کنند، و نه بر عکس، ازین قرارند:



۱- computer software engineer برنامه نویسی کامپیوتر: اداره آمار امریکا اعلام کرده که این شغل تا پایان سال 2014 ( یعنی تا هفت سال آینده) در صدر مشاغل پر درآمد و دایما در حال پیشرفت قرار خواهد داشت.

۲- paralegal (پارا لیگال) یعنی دستیار حقوقی - صاحبکاران دایما در حال کاهش هزینه های بیزینس هستند و یکی ازینها جایگزینی وکیل بیزینس با مشاوران یا دستیاران حقوقی (با مدرک تحصیلی پایینتر از وکیل ولی با تقریبا همان سرویس و شغل) است. بسیاری از موسسه های آموزشی یا کالجهای فوق دیپلم چنین مدرکی میدهند و یا مثلا اگر فعلا یک لیسانس دانشگاهی دارید میتوانید با گذراندن چند درس تخصصی اضافی ، پارالیگال بشوید.

۳- accountant - حسابدار - نیازی به توضیح بیشتر نیست که افراد، بیزینس ها، بانکها، شرکتهای بیمه و حتی دولتها به این تخصص همیشه نیاز دارند.

۴- occupational therapist (تراپیست ها) ..یعنی کسانیکه کمک فکری و فیزیکی می کنند به کارمندان و کارگران و سایر مردم عادی برای بهتر و سالمتر زندگی و کار کردن و یا بهبود وضعیت فکری و فیزیکی و سلامتی آنها.. .. . هر چند که برای دریافت بالاترین حقوق در چنین تخصصی باید مدرک مستر master' (فوق لیسانس) داشته باشید اما جالبه بدانید که در امریکا بیش از 13.5 میلیون نفر در این شغل مشغول بکارند و کلاً مشاغل و تخصصهایی که در رابطه با پرستاری و سلامتی و دارو و درمان و نگهداری از بیماران یا سالمندان است جزو پر درآمدترین و پر تقاضا ترین و پیشروترین مشاغل آمریکا هستند و هیچ متخصصی در این حوزه بیکار نیست. شما حتی با دو سال تحصیل فوق دیپلم هم می توانید در گوشه ای از این تخصص بکار مشغول شوید و حتی نیاز به لیسانس دانشگاهی هم ندارید.

۵- post-secondary teachers (دبیر دبیرستانها و موسسات آموزشی و استاد دانشگاه و کالج) ... در لیست 50 شغل برتر در امریکا که تلویزیون cnn تهیه کرده بود این تخصص در رتبه دوم است و برای کسب درآمد بیشتر البته نیاز به مدرک فوق لیسانس دارید و بویژه برای تدریس در رشته های بیزینس، پزشکی، و کامپیوتر همیشه تقاضا برایتان فراوان است.

۶- actuary ( شناسایی، مدیریت، و کنترل ریسک در بیزینس ها) .. این تخصص هم بویژه برای کار در شرکتهای بیمه، یا در هر بیزینسی، تا سال 2014 میلادی همچنان پر درآمد خواهد بود. برای چنین تخصصی شما نیاز به مدرکی در حد لیسانس امور مالی ( با گرایش کامپیوتری و تخصص در ریاضیات و برآورد ریسک ) دارید. بیزینسها همیشه برای پیش بینی ریسک در مثلا سرمایه گذاری یا تصمیمات مهم شان نیاز به متخصصانی برای عرضه راه حلهای عملی و مدرن دارند.

۷- medical assistant (دستیار پزشک)... که در بسیاری رشته های پزشکی، آنهم فقط با یکی دو سال تحصیل بعد از دیپلم دبیرستانی، میسر میشود و نیازی به دانشگاه رفتن نیست.

۸- lawyer (وکالت) ... اگر به پرستیژ و اینجور چیزها می اندیشید بویژه در بیزینس، محیط زیست، مالیات محلی و بین المللی، پزشکی، و ثبت اختراعات و علایم تجاری ( patent law ) ...

۹- home health aide (نگهداری از بیماران یا سالمندان در خانه)... با افزایش تعداد سالمندان، و اینکه فرزندان برای نگهداری از والدین فرصت یا علاقه ای ندارند، چنین تخصصی در حال افزایش است و صرفا با مثلا چند ماه یا یکسال تحصیل میتوان به چنین شغلی پرداخت.

۱۰- computer systems analyst (کامپیوتریزه کردن بیزینس ها و تشکیلات) .. که با مدارک فوق دیپلم به بالا ( و یا حتی بدون مدرک و صرفا با خودآموزی) همیشه برایش تقاضا هست.




سال2020

با توجه به تعداد خیره کننده پیش‌بینی‌های فناوری در سال 2020، کارشناسان این سال را جالب و خارق‌العاده خواندند.

به گزارش ایسنا، البته سال 2020 تنها یک تاریخ درنظرگرفته شده تقریبا 10 ساله برای به وقوع پیوستن این پیشگویی‌هاست.

مایک لیبهولد، یک محقق برجسته موسسه «برای آینده» و یک کارشناس فناوری کامل اظهار کرد: سال 2020 دیگر از نظر من جذابیت بیشتری به نسبت سال 2019 یا 2021 ندارد.

لیبهولد که در کارنامه خود تجربه همکاری با شرکتهای بزرگ فناوری مانند اینتل، اپل و حتی نت‌اسکیپ را دارد، به مشتریان خود کمک می‌کند تا نگاهی طولانی‌مدت به شغل خود داشته و در کوتاه‌مدت تصمیمات درستی اتخاذ کنند. وی و همکارانش در موسسه برای آینده به مشتریانشان فال گرفتن را آموزش نمی‌دهند، بلکه آنها را با نشانه‌هایی که می‌توان در دنیای امروز دید و طبق آنها پیش‌بینی معقولانه‌ای در مورد آینده داشت آشنا می‌کنند. او دهه آینده را فوق‌العاده جالب خوانده است.

ژاپن یک پایگاه روباتیک در ماه خواهد ساخت

از لحاظ قدرت فناوری، هیچ دلیلی وجود ندارد که ژاپن نتواند این برنامه جاه‌طلبانه خود را برای ساخت پایگاه قمری روباتیک تا سال 2020 پیش نبرد. این ایستگاه توسط روباتها برای روباتها ساخته خواهد شد.


دوازده دلیل برای خارق‌العاده بودن 2020 +عکس
لیبهولد در این مورد اظهار کرد: چند فضاپیمای خصوصی برای انجام این کار وجود دارد و به نظر من روباتها تا آن زمان پیشرفتهای بسیار خواهند داشت.

چین‌، پکن را با قطار سریع‌السیر به لندن مرتبط خواهد کرد

برنامه چین این است که شرق و غرب را با یک قطار سریع‌السیر به هم متصل کند.

دوازده دلیل برای خارق‌العاده بودن 2020 +عکس
این کشور هزینه ساخت و اجرای این برنامه را بر عهده خواهد گرفت، اما در عوض می‌خواهد که از منابع طبیعی کشورهایی که از این فناوری سود می‌برند مانند مواد معدنی، چوب و نفت استفاده کند. متخصصان این امر را ممکن اما نامحتمل می‌دانند.

خودروهایی که خود را می‌رانند

امنیت کامل و حمل ونقل آسان با خودروهای خودکار، آرزوی همه از جمله شرکتهای گوگل و دارپا و تولیدکنندگان خودرو است. حرکت‌هایی نیز برای جامه عمل پوشاندن به این آرزو صورت گرفته اما از بین بردن اولین مانع کار سختی است و آن برنامه‌ریزی این خودروهای ناهمگن برای برقراری ارتباط با یکدیگر است.

دوازده دلیل برای خارق‌العاده بودن 2020 +عکس
انسانها هنوز در سطح جهانی با وجود تمام فناوری‌های ترافیکی از زیرساختهای بی‌سیم برای برقراری ارتباط خودروها با یکدیگر برخوردار نیستند.

سوخت‌های زیستی از لحاظ قیمتی با سوختهای فسیلی به رقابت خواهند پرداخت

ارتش آمریکا متعهد شده که تا سال 2020 نیمی از انرژی مورد نیاز خود را از منابع تجدیدپذیر تامین کند.

دوازده دلیل برای خارق‌العاده بودن 2020 +عکس
نیروی دریایی آمریکا معتقد است که می‌تواند تا آن زمان 50 درصد سوخت خود را با سوخت زیستی جایگرین کند.

«ماشین پرنده»، هوابرد خواهد شد؟

لیبهولد این امر را نامحتمل خواند. وی اظهار کرد: کنترل ترافیک هوایی برای چیزی شبیه به آن باور نکردنی است. این کار از همه نظر مشکل است.

دوازده دلیل برای خارق‌العاده بودن 2020 +عکس
به لحاظ منطقی ما نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم، از لحاظ هزینه‌ای و همچنین فناوری نیز ناممکن است.

انسان قادر خواهد بود با کمک میکرو تراشه‌های کاشته شده در مغز خود، وسایل اطرافش را کنترل کند

مغز انسان از لحاظ زیست‌شناسی یک سرزمین فتح‌نشده بزرگ است.


دوازده دلیل برای خارق‌العاده بودن 2020 +عکس
اگرچه ایده اتصال قدرت اولیه ذهن انسان با محرک‌ها و واکنشهای الکتریکی از مدتها پیش در داستانهای علمی و تخیلی و تا حدی در واقعیت وجود داشته، انسان قادر نخواهد بود تا سال 2020 به ادعای شرکت اینتل، دستگاهها را با مغز خود کنترل کند

لیهولد از موسسه برای آینده اظهار کرد: ارتباطات عصبی هم شیمیایی و هم الکتریکی هستند و ما نمی‌دانیم آنها مخصوصا از لحاظ معناشناسی ارتباطات عصبی چگونه کار می‌کنند. بلکه شاید بتوان قطعه‌ای الکترونیکی را در جمجمه انسان کار گذاشت اما من معتقدم که این کار تنها برای کاربردهای درمانی بسیار محدود قابل استفاده است.

تمام صفحات نمایش جدید، او ال‌ای‌دی‌های فوق‌باریک خواهند بود

فناوری نمایش پیشرفت بسیار سریعی دارد.

دوازده دلیل برای خارق‌العاده بودن 2020 +عکس
مطمئنا در سال 2020 تعدادی مونیتور ال‌سی‌دی «عتیقه» در برخی مناطق وجود خواهد داشت، اما تا آن زمان کل صنعت به سطوح او‌ال‌ای‌دی به نازکی کاغذ تغییر یافته و بسیاری از آنها از قابلیت تماسی برخوردار خواهند بود.

شرکتهای فضایی خصوصی انسان را به ماه و سیارک‌ها خواهد برد

سفرهای خصوصی به ماه که اخیرا به صنعت فضایی شلوغی تبدیل شده و استخراج از اجسام فرازمینی، اهدافی است که دانشمندان به دنبال تحقق آن تا سال 2020 هستند.

دوازده دلیل برای خارق‌العاده بودن 2020 +عکس
قسمت دوم از احتمال کمتری برخوردار است چرا که هنوز نمی‌دانیم سفرهای فضایی طولانی‌مدت چه تاثیراتی بر بدن انسان خواهد داشت و حتی ماموریت‌های روباتیک نیز تا چند دهه آینده محتمل نخواهد بود.

یک رایانه 1000 دلاری از قدرت پردازشی برابر با مغز انسان برخوردار خواهد بود

رئیس آینده‌نگر شرکت سیسکو چند سال پیش این مسأله را پیش‌بینی کرد.

دوازده دلیل برای خارق‌العاده بودن 2020 +عکس
این مسأله البته تا حد زیادی منطقی به نظر می‌رسد.

توانایی ترجمه جهانی در دستگاه‌های تلفن همراه وجود خواهد داشت

این امر قویا هم از لحاظ عملی مانند ترجمه گوگل و همچنین اشکال عجیب‌تری مانند برنامه‌های دارپا در حال توسعه است

دوازده دلیل برای خارق‌العاده بودن 2020 +عکس
 این امر از نظر کارشناسان محتمل بوده اما درصد صحت آن بسته به زبانهای مختلف، متفاوت است.

 انسان بالاخره شیشه‌های ای‌آر (واقعیت پیشرفته) را خواهد دید

واقعیت پیشرفته بر روی برنامه‌های گوشی‌های پیشرفته کاملا قابل مشاهده است، اما در آینده می‌توان بصورت غنی، اختصاصی و آسان این فناوری را بر روی هر چیز قابل مشاهده‌ای قرار داد. این مسأله به شیشه و جی‌پی‌اس دقیق بستگی دارد.



انسان خواهد توانست یک مغز مصنوعی با کارکردی مشابه مغز بسازد

محققان پروژه مغز آبی در سوئیس معتقدند که هنگامی که انسان از رایانه‌ای با قدرت یک مغز برخوردار شود، می‌تواند مغزی از تراشه نیز بسازد. اما مسأله‌ موجود این است که همانطور که انسان به ساخت این مغز دست می‌زند، دانسته‌هایش بیشتر شده و میزان سختی کار بالاتر خواهد رفت

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات