برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

مادربوردی نظامی از جنس سرامیک

شركت اسوس در سال گذشته یک مادربورد مفهومی به نامMarine Cool را معرفی كرد، که تحسین همگان را برانگیخت.

این مادربورد دارای ویژگی‌های منحصر به فردی بود که تا به حال در هیچ مادربوردی دیده نشده بود. از جمله ویژگی‌های این مادربورد می‌توان به UPS مجتمع روی بورد و استفاده از مواد سرامیک در سیستم خنک‌کننده اشاره کرد.

این شرکت مادربوردهایی را با نام SABERTOOTH معرفی كرد که از برخی ویژگی‌های محصولات سریMarine Cool بهره می‌برند. یکی از مدل‌های این مادربورد‌ها مدل SABERTOOTH 55i است که چند ماه قبل اسوس آن را روانه بازار كرد.

اكنون اسوس به علت محبوبیت روز افزون این سری از مادربورد‌ها مدل جدیدی از ان را مبتنی بر سوكت LGA 1366 و با نام SABERTOOTH X58 به بازار عرضه كرده است. این مدل از سری TUF اسوس است که به تازگی معرفی شده است.

مادربورد‌های سری TUF به طور كلی برای کاربردهای بسیار سنگین طراحی شده‌اند و دارای بالاترین میزان کارایی و ماندگاری هستند، به طوری که 7 روز هفته و به صورت 24 ساعته می‌تواند در حداكثر فشار كاری فعالیت كنند.

همچنین این سری از مادربورد‌ها باید تست‌های استرس بسیار سخت و دشواری را تحمل کنند. به همین دلیل این سری از مادربورد‌ها از عمر بسیار بالاتری نسبت به مادربورد‌های معمولی برخوردار هستند.

اما یکی دیگر از ویژگی‌های جالب این بورد سیستم خنک‌کننده آن است. همانطور که پیش‌تر بدان اشاره شد در سیستم خنک‌کننده این بورد از مواد سرامیک استفاده شده است. وجود سرامیک باعث می‌شود تا مقاومت حرارتی بالاتر رفته و در عین حال دفع گرما بسیار بهتر نسبت به قبل انجام شود.

همچنین این مادربورد می‌تواند یک انتخاب عالی برای سرورها، کاربردهای‌حرفه‌ای و کاربردهایی که به شرایط سختی نیاز دارد، باشد. لازم به ذکر است سرامیک تا کنون در سیستم خنک‌کننده هیچ مادربورد دیگری استفاده نشده است و اسوس اولین شرکتی است که از این ماده در سیستم خنک‌کننده مادربورد خود استفاده كرده است.

اما یکی دیگر از نکات جالب این مادربورد، دریافت تأییدیه نظامی است. بدین ترتیب که تمامی خازن‌های جامد، MOSFET و چوك‌ها تحت تست‌های بسیار سخت و دشواری که توسط ارتش آمریکا در مورد قطعات الکترونیکی تعیین شده است، قرار گرفته و توانسته است این تست‌ها را با موفقیت پشت سر بگذارد
http://superchoice.mihanblog.com/post/1065
 
چطور MotherBoard کار می‌کند؟
اگر به داخل كامپیوترتان نگاهی بیندازید، یك صفحه بزرگ را می‌بینید كه تمام قطعات دیگر به آن متصل است
[تصویر: momboard-13-5.jpg]
MotherBoard یا بورد مادر، قطعه‌ای از كامپیوتر است كه تمام اجزای دیگر به آن متصل می‌شوند و از این طریق با پردازشگر ارتباط برقرار می‌كنند و برق مورد نیاز خود را از آن می‌گیرند.

MotherBoard ها از بیست سال پیش تا به حال تغییرات زیادی كرده‌اند. ابتدایی‌ترین نوع آن‌ها تنها دارای یك پردازشگر و چند ورودی ساده بود. فلاپی دیسك نیز از این طریق به MotherBoard متصل می‌‌شد.

امروزه MotherBoard ها دارای قابلیت‌های پیش ساخته زیادی هستند. در اینجا به چگونگی كار MotherBoard می‌پردازیم.

[تصویر: motherboard-callouts-20-5.jpg]

اساساً MotherBoard محل نسب پردازشگر است و با داشتن ورودی‌ها به باقی سخت افزار‌ها این اجازه را می‌دهد كه به پردازشگر متصل شوند.

نظم و محل قرار دادن این ورودی‌ها و درگاه‌ها FormFactor نام دارد. این نظم تمام MotherBoard ها را در قالب یك استاندارد نگاه می‌دارد. FormFactor شامل بخش‌های مختلف است. این كه چه نوع پردازشگر (CPU) برای كدام نوع MotherBoard است، جزء اصلی این استاندارد است. Chipset (مجموعه تراشه) یكی از قسمت‌های مهم MotherBoard است و از دو «پل» به نام‌های NorthBridge و SouthBridge تشکیل می‌شود. این دو قسمت پردازشگر را به قسمت‌های دیگر کامپیوتر متصل می‌کند و جزء این استاندارد است.

دیگر اجزای این استاندارد تنظیم کننده ورودی و خروجی (BIOS:Basic Input/Output System) است که سخت‌افزار کامپیوتر را چک می‌کند و هربار که کامپیوتر روشن می‌شود یک تست قطعات به نام POST را اجرا می‌کند. باطری سخت افزاری کامپیوتر نیز تحت این استاندارد معین می‌شود.
[تصویر: MX006777[1].jpg]
ورودی‌ها و درگاه‌های MotherBoard عبارتند از:

• (Peripheral Component Interconnect (PCI:

کارت‌هایی مثل کارت گرافیک و صدا و یا کارت شبکه را در بر می‌گیرد.

• (Accelerated Graphics Port (AGP:

نوع AGP کارت گرافیک‌ها را متصل می‌کند.


• (Integrated Drive Electronics (IDE:

مخصوص هارد دیسک‌ها و سخت افزار ذخیره مثل دیسک درایوها است.

• USB و FireWire:

یا بر روی خود MotherBoard وجود دارد و یا باید یک کارت مجزا برای بهره‌مندی از آن به کامپیوتر اضافه کرد.

• MemorySlot:

درگاه حافظه‌های کامپیوتر است.

MotherBoard‌های جدید دارای تکنولوژی‌هایی مثل RAID هستند. RAID یا Redundant Array of Independent Drives به کامپیوتر این قابلیت را می‌دهد که تمام درایو‌ها را به عنوان یک درایو و دیسک ذخیره بشناسد.

سری سوزن‌های پردازشگر به PGA معروف است. در گذشته تمام MotherBoardها و پردازشگرها دارای استاندارد یکسانی بودند. به این معنی که هر پردازشگری به هر MotherBoard متصل می‌شد. ولی امروزه دو سازنده اصلی پردازشگرهای کامپیوتر، Intel و AMD هر کدام استاندارد مخصوص خود را ایجاد کرده‌اند.

معروفترین این استانداردها عبارتند از:

• Socket478: پردازشگرهای اینتل و سلرون قدیمی
• Socket754: برای پردازشگر‌های AMD Sempron و Athlon AMD
• Socket939: برای پردازشگر‌های جدیدتر AMD Athlon
• SockerAM2: سری جدید AMD Athlon را پشتیبانی می‌کند

پردازشگر‌های جدید اینتل دارای PGA نسیتند. به این معنی که سوزن‌ها روی خود MotherBoard وجود دارند. این استاندارد به(LGA(Land Grid Array معروف است. در قدم بعدی پردازشگر با سخت افزار دیگر ارتباط برقرار می‌کند. در ادامه به چگونگی کار Chipset (مجموعه تراشه) با پردازشگر می‌‍پردازیم.

همان طور که پیش تر گفتیم دو نوع مجموعه تراشه عبارتند از SouthBridge و NorthBridge. تمام قطعات باید از طریق این دو قطعه با پردازشگر ارتباط برقرار کنند.

NorthBridge از طریق مسیر جلویی (Front Side Bus) به پردازشگر متصل می‌شود و دارای یک کنترل کننده حافظه(Memory Controller) است که به پردازشگر قابلیت دسترسی سریع به حافظه را می‌دهد. NorthBridge با AGP و همچنین حافظه ارتباط برقرار می‌کند.

SouthBridge سرعت کمتری دارد و اطلاعات در مرحله آخر به آن می‌رسند. USB، PCI و IDE از طریق آن به پردازشگر دسترسی پیدا می‌کنند.
[تصویر: motherboard-busses[1].jpg]
همانند ورودی پردازشگر، مجموعه تراشه نیز باید مناسب پردازشگر باشد. مجموعه تراشه از اجزای غیر قابل تعویض MotherBoard است.

گذرگاه‌ها(BUS) وسایل ارتباط بین بخش‌های مختلف MotherBoard هستند. هرچه سرعت انتقال اطلاعات از این گذرگاه‌ها بیشتر باشد، در نتیجه سرعت کار تمام سخت افزارها بیشتر خواهد بود. سرعت گذرگاه با مگاهرتز سنجیده می‌شود.

سرعت گذرگاه معمولاً سرعت گذرگاه جلوی کامپیوتر را مشخص می‌کند. این گذرگاه پردازشگر را به NorthBridge متصل می‌کند. سرعت FSB از 66مگاهرتز تا 800مگاهرتز تغییر می‌کند. FSB در سرعت کامپیوتر تأثیر زیادی دارد.

گذرگاه‌های دیگر MotherBoard عبارتند از:

• گذرگاه عقب BackSide Bus پردازشگر را به CacheL2 متصل می‌کند.
• گذرگاه حافظه (MemoryBus) ؛ SouthBridge را به حافظه متصل می‌کند.
• گذرگاه IDE ،SouthBridge را به هارد دیسک متصل می‌کند.
• گذرگاه PCI و AGP نیز از انواع دیگر گذرگاه‌ها هستند که کارت گرافیک و ورودی PCI را به SouthBridge و حافظه متصل می‌کنند.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic