برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

پیشرفته ترین اسلحه دنیا

 

 

این اسلحه به گوشه زن یا Corner shot معروفه که ساخت مشترک دو کشور اسرائیل و آمریکا هست و در 15 دسامبر سال 2003 به جهان معرفی شد .

 


تاریخ ساخت این مدل اسلحه ها به جنگ جهانی دوم بر میگردد و ارتش آلمان نازی را میتوان مخترع اصلی این تفنگ دانست . این اسلحه اولین بار در جنگ آلمان نازی با روسیه و در استالینگراد استفاده شد .
این اسلحه در حقیقیت یک کیت هست که اسلحه های کمری مثل برونینگ ، برتا ، گلاک و ... در جلوی اون نصب میشه و با استفاده از سیستم انتقال نیرو به ماشه کلت از آن میتوان استفاده کرد . همچنین این اسلحه مجهز به لیزر ، نور افکن و یک دوربین پیشرفته دید در شب ( اختیاری ) است که اجسام را بوسیله یک مونیتور کوچک در سمت چپ اسلحه به تیر انداز نشان میدهد . در عین حال میتوان از دوربین تعبیه شده روی اسلحه خروجی های مختلفی گرفت . همچون دوربین بی سیم برای نظارت بر تیر اندازی و غیره ...
از قابلیتهای این اسلحه میتوان به گردش 90 درجه لوله اشاره کرد . به طوری که تیر انداز از پشت یک دیوار به راحتی قادر به دیدن و شلیک به هدف خود می باشد بدون اینکه خود تیر انداز مورد تهدید قرار گیرد .


کاربرد وسیع این اسلحه بیشتر در عملیاتهای نجات گروگان میباشد . به طوری که توسط گروه های معروفی همچون S.W.A.T ( Special Weapon And Tactics ) آمریکا ، جوخه های ضد تروریست آمریکا و لهد اسرائیل مورد استفاده قرار میگیرد . حتی در جنگ 30 روزه لبنان هم از این سلاح استفاده زیادی شد . اما به خاطر سیاست اشتباه در فرماندهی نیروهای اسرائیل منجر به شکست شدید ارتش تا دندان مسلح اسرائیل در مقابله با مبارزان لبنانی شد . ( بحث سیاسی نکنیم بهتره )
در16 دسامبر سال 2003 ، 15 کشور از این مدل اسلحه خریداری کردند . در ایران نیز نیروهای رهایی گروگان و جنگ شهری سپاه ج ا ا و حتی پلیس ویژه ایران هم از نوع قدیمی این اسلحه استفاده می کنند . اولین بار ایران این اسلحه را به طور غنیمتی از نیروهای بعثی عراق به دست آوردند و پس از آشنایی با طرز کار این اسلحه مقداری محدودی از آن را خریداری و در اختیار نیروهای ویژه خود قرار دادند .

 

 

www.patoghu.com

دستنبدی که میزان اضطراب را مشخص می کند 

طرح جدید فیلیپس: دستنبدی که میزان اضطراب را مشخص می کند


rationalizer_narenji_ir.jpg

 

شرکت فیلیپس، ساخت دستگاهی را مطرح کرده است که می تواند میزان استرس افراد را در زمان انجام کار های مختلف تعیین کند.

 

این دستگاه که به مجموعه Rationalizer نام گرفته شامل یک دستبند به نام EmoBracelet و یک کاسه به نام Emobowl است. کاربر دستبند آن را به مچ دست خود می بندد. این دستبند با پردازش نبض مچ دست اطلاعاتی را به صورت بی سیم به کاسه ای که جداره آن با چراغ های کوچک LED پوشیده شده است ارسال می کند.

 

اگر میزان استرس و اضطراب شخص زیاد باشد، نور داخل کاسه در اثر روشن شدن چراغ هایش قرمز می شود. در این لحظه فرد متوجه می شود که بایستی قدری استراحت کند و یا لیوان آب سردی بنوشد.

 

طرح این محصول در حال بررسی است. اما ساخت آن از شرکتی مانند فیلیپس چندان بعید نیست.

 

 

دوربین مخفی در کلید خودرو


fakenarenji_ir12.jpg


چه کسی فکرش را می کرد که روزی کلید خودرو هم جایی برای نصب دوربین مخفی جاسوسی شود؟


 

کمپانی Brando با زیرکی تمام یک عدد دوربین را در بدنه یک کلید استارت خودرو جاسازی کرده است. این کلید متفاوت دارای 2 گیگابایت حافظه داخلی است و می تواند با رزولوشن 480*640 و با سرعت 29 فریم در ثانیه فیلمبرداری کند.


 

علاوه بر فیلمبرداری می توانید از حالت عکاسی این دوربین استفاده کرده و عکسهایی با وضوع 960*1280 بگیرید. باتری لیتیمی این دوربین از طریق پورت USB شارژ میشود پس فراموش نکنید به اولین و نزدیکترین پورت USB که رسیدید، دوربین مخفی خود را شارژ کنید.


 

این محصول با قیمت 66$ در بازار گجت های مربوط به خودرو و البته شاید هم امنیتی عرضه میشود.

  fakenarenji_ir13.jpg

 

تعویض تسمه تایمینگ موتور

یکی از قطعات موتور که میباید در زمان معین خود یعنی 60000کیلومتر تعویض گردد تسمه تایمینگ موتور است.

دراکثرخودروهای امروزی(بجز پژو2000)درموتور انها تاج پیستون صاف بوده و در صورت خرابی تسمه و از تایم افتادن موتور بلافاصله سوپاپها با سطح پیستون برخورد می نمایند.

که علاوه بر خرابی پیستون وکج شدن سوپاپها باعث صدمه جدی به سیلندر و سرسیلندر خواهد شدکه هزینه تعمیراتی بیش از 500000تومان را به دنبال خواهد داشت.در این حالت موتور خاموش شده و تحت هیچ شرایطی روشن نمی گردد و می باید با یک جرثقیل و یا بکسل کردن ان را به تعمیرگاه منتقل نمایید.

لذا پیشنهاد میگردد حتما این تسمه را در زمان اعلام شده از طرف سازنده خودرو;تعویض نمایید تا از این خسارت جدی و خطرناک جلوگیری گردد.

علیرغم اینکه تسمه تایمینگی که من برای خودروی خود در این کیلومتر تعویض نمودم کوچکترین خرابی نداشت ولی به به دلیل اینکه هزینه تعویض تسمه پایین تر است و ریسک توقف موتور نیز پایین می اید این تعمیر پیشگیرانه را انجام دادم. (قیمت تسمه در حدود 15000تومان ;دستمزد 15000تومان وصرف حداکثر یک ساعت زمان برای این تعویض) 

توصیه میگردد از مرغوبترین تسمه تایم در بازار استفاده گردد.چون استفاده از یک تسمه نامرغوب باعث جداشدن دندانه های تسمه خواهد شد .و موتور بلافاصله از تایم خارج خواهد شد و اتفاق فوق به وجود خواهد امد.

دلایل از تایم خارج شدن موتور

1-پارگی تسمه تایمینگ به دلیل استهلاک بالا و تنش های زیاد وارده به ان

2-جدا شدن دندانه های تسمه

3-شل بودن زیاد تسمه تایمینگ  که بیشتر به دلیل خرابی تسمه سفت کن اتفاق می افتد.

جهت تست شل ویا سفت بودن تسمه با فشار انگشت دست تسمه باید بین 2 الی 3 میلیمتر انعطاف داشته باشد.

عواملی که باعث پارگی تسمه و یا کنده شدن دندانه های ان میگردد:

1-استفاده زیاد از دورهای بالای موتور بخصوص در دورهای بیش از 4000دور در دقیقه که باعث استهلاک سریع قطعات می گردد.

2-عدم استفاده از دنده مناسب بخصوص در سربالائی ها و یا عبور از روی سرعت گیرها ;که باعث فشار خیلی زیاد روی موتور و به عبارتی روی این تسمه میگردد.که در سربالائی حتما از دنده سنگین باید استفاده گردد.

3-خرابی تسمه سفت کن که در صورت گیرپاژ کردن ان باعث کشیدگی و پارگی تسمه تایم خواهد شد.

4-زیاد سفت کردن تسمه  که در ابتدا باعث خرابی تسمه سفت کن و در نهایت خرابی تسمه خواهد شد.

5-تسمه های نامرغوب در بازار به وفور یافت می شود که توان تحمل بارهای زیاد را ندارند و به سرعت مستهلک میگردند. لازم است جهت خرید یک تسمه مناسب با  یک تعمیر کار مجرب مشورت نمایید.

6-در صورت خرید تسمه تایم با یک بازدید چشمی  از عدم شکستگی در سطح تسمه مطمئن گردید و از تا زدن ویا از قراردان در جای نامناسب (مثل قرار دادن درجعبه ابزار و یا گذاشتن وسایل روی ان)خودداری نمائید.وظاهر کلیه دندانه های تسمه بازدید گردد و در صورت رویت سیم هائی نازک شبیه نایلون از ان استفاده نگردد.

7- رانندگی بدون تنش بر موتور شرط اصلی جهت جلوگیری از استهلاک کلیه قطعات خواهد شدمانند take off

تلفن‌ها تنفس را برای تشخیص بیماری بررسی می‌کنند

تراشه‌ای عرضه شده که قادر است با استفاده از حسگرهای یکپارچه شده در آن، تنفس فرد را تحلیل کند و علائم مشکلات سلامتی مانند دی اکسید کربن، آمونیاک و الکل را تشخیص دهد.

 

 

به گفته مدیر کل شرکت Applied Nanodetectors این تراشه گازهای تشکیل دهنده تنفس کاربر را تشخیص داده و فشردگی هر گاز را دسته‌بندی می‌کند و با تطبیق نتایج با مشخصات بیماری‌های مختلف، می‌تواند بیماری را تشخیص دهد و این فرآیند تطبیق مشابه فرآیند تطبیق اثرانگشت است.

این شرکت در حال حاضر این تراشه را در داخل یک تلفن همراه جا داده و سوراخ هوایی را منظور کرده که به کاربران امکان می‌دهد تنفس خود را به درون دستگاه بدمند.

این تراشه می‌تواند سرطان ریه، دیابت، آسم و مسومیت غذایی را بررسی کند و طبق اعلام سازندگانش، وجودش در یک تلفن ممکن است به پزشکان امکان دهد به طور خودکار از بیماری کاربران اطلاع یابند.

این شرکت طراح این تراشه در حال مذاکره با نوکیا برای معرفی این دستگاه در اروپا است و با اپراتورهای ژاپنی نیز مذاکراتی انجام داده است.

 

 
Ekranoplan ، یکی از غیر متعارفترین ، بزرگترین و یکی از شاهکارهای صنایع هوائی اتحاد جماهیر شوروی بود. این قایق پرنده عظیم الچثه ،‌مانند یک هواپیما عمل میکند ولی فرق اساسی آن در این است که اساس حرکت آن بر اساس اثر متقابل زمین است. این نوع وسائل پرنده در ارتفاع کمی از سطح آب قادر به پرواز هستند و بر اثر دمیده شدن هوا به زیر بالها ، بالشتکی از هوا بین بالها و سطح (زمین- دریا) ایجاد شده که باعث حرکتی بدون مشکل میشود.  بر اساس اندازه این نوع وسایل پرنده (Ground effect vehicles یا GEV) ارتفاع آنها بر فراز زمینهای مسطح، یخها و آبها فرق میکند. اکرانوپلان توسط طراح مشهور شوروی روستیسلاو الکسیف طراحی شد.


در خلال جنگ سرد، اکرانوپلان بارها در دریای خزر دیده شد. یک غول بزرگ و سریع. نام هیولای دریای خزر توسط سرویسهای جاسوسی آمریکا روی آن گذاشته شد. در میانه دهه 1960، در اوج جنگ سرد، عکسهای شناسائی (جاسوسی) آمریکا وجود هواپیمائی با ابعاد غول آسا (100 متر)را در آبهای دریای خزر شناسائی کردند. این هیولای عظیم دارای 540 تن حداکثر وزن برخاست،‌ قادر به حرکت با سرعت 400 کیلومتر بر ساعت،‌با بالهایی چهار گوش و به طرز باورنکردنی کوتاه بود. از دیگر قابلیتهای آن میتوان به پرواز در نزدیکی سطح (بین 1 تا 4 متر)،‌ذخیره کردن انرژی و پرواز در زیر دید رادار ها اشاره کرد. نامی که روسها برای این مدل از اکرانوپلان گذاشتند KM که مخفف korabl-maket بود.
نیروی رانش اکرانوپلان KM از هشت موتور بزرگ Dobryin VD-7 توربوجت مستقر در جلوی بدنه و پشت کابین خلبان تامین میشود که با دمیدن هوا به زیر بالها باعث ایجاد بالشتکی از هوا گردیده و در نتیجه هواپیما را از روی سطح آب بلند میکند. یکبار که اکرانوپلان به اندازه کافی سرعت گرفت تا از سطح آب بلند شود دیگر با سطح آب تماسی نخواهد داشت. وظیفه اکرانوپلان حمل و نقل نظامی اساسا در دریای خزر و سیاه با سرعت بالا  و زیر دید رادارها بود. در خلال توسعه طرح KM، الکسیف شروع با آغاز پروژه ای با نام A-90 "Orlyonok"  که قابلیت حمل و نقل نظامی با ابعادی کوچکتر (58 متر طول، 140 تن وزن ) بود را کرد. A-90 دارای دو موتور توربوجت در جلوی بدنه و یک موتور توربوپراپ در انتهای دم است که قادر میسازد تا با سرعتی معادل 400 کیلومتر بر ساعت در 1500 کیلومتر و در ارتفاعی بین 5 تا 10 متر به ماموریت بپردازد. اولین پرواز A-90 در سال 1972 بود.

حدود 120 فروند A-90 در ابتدا برای ورود به خدمت برنامه ریزی شده بود اما بعدها به 30 فروند برای ناوگان دریای سیاه و بالتیک کاهش پیدا کرد. توسعه اکرانوپلانها توسط وزیر دفاع شوروی ، دیمیتری یوستینوف حمایت میشد ، اما پس از مرگ مارشال یوستینوف در سال 1985، جانشین او، مارشال سوکولوف حمایت مالی از طرح را متوقف نمود. فقط 3 فروند اکرانوپلان از نوع A-90 ساخته شد. اکرانوپلان KM در سال 1980 بر اثر اشتباه خلبان سقوط کرد. کوششها برای به سطح آب آوردن آن به علت وزن و ابعاد بسیار بزرگ آن ناکام ماند. پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی، اکرانوپلانها در کارخانه کشتی سازی ولگا ساخته شدند (مدلهای مختلف و تجاری).

KM Ekranoplan
 

اکرانوپلان دارای مدلهای مختلفی است از جمله آن، مدل اکرانوپلان کلاس Lun میباشد که مدلیست کاملا نظامی و یکی از جالبترین و موفقیت امیزترین طرحهای اکرانوپلان به حساب میامد. Lun در سال 1987 پروازهای آزمایشی خود را در دریای خزر (برخی گزارشها در دریای سیاه)شروع کرد. Lun مشابه طرح KM بود اما دارای ابعادی کوچکتر (73 متر) و با قابلیت حمله با سرعت زیاد بوسیله 6 فروند موشک کروز ضد کشتی SS-N-22 Sunburn بر علیه شناورهای آمریکائی بود. هرچند که شرایط دشوار اقتصادی برای روسها مانع از آن شد که نمونه دومی از Lun ساخته شود.  8 موتور توربوجت Motorostroitel NK-37 ، قادر به نیروی کششی معادل kn 127.4 (هرکدام) برای Lun بودند. در تاریخ 12-07-2007, دو فروند اکرانوپلان توسط Google Earth در کاسپیسک مشاهده شد.

حتی در حال حاضر نیز کشورهائی چون امریکا،‌چین، انگلیس، آلمان،‌استرالیا در حال تحقیقات بر روی چنین هواپیماهائی هستند.

مشخصات کلاس Lun

خدمه: بین 6 تا 9 نفر
طول: 73.8 متر
فاصله دو نوک بال: 44 متر
ارتفاع: 19.2 متر
وزن خالی: 286 تن
وزن بارگیری شده: 350 تن
حداکثر سرعت: 450 کیلومتر بر ساعت

تسلیحات:

شش فروند موشک ضد کشتی SS-N-22 Sunburn
یک قبضه توپ   PI-23  . بیست و سه میلیمتری

آویونیک:

رادار جستجو گر

پایداری

5 روز

نیروی الکتریکی:

دو توربین گازی 200kw
 
 
 
طرح بوئینگ معروف به پلیکان 
 


صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات