برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

امواج الكترومغناطیس و سلامتی انسان

با گذشت لحظه ، لحظه های زمان، جهان دیگر همان جهان قبلی نیست، با توجه به تحقیقات وسیع علمی كه در اقسی نقاط جهان در حال انجام است، جهان جدید، جهانی بسیار پیشرفته تر از چند لحظه قبل است. با توجه به این شرایط، ابزار آلات و وسایل مورد استفاده بشر نیز مطابق با این وضعیت در حال پیشرفت است.

امواج الكترومغناطیس و سلامتی انسان


امروزه از آنجایی كه همه تلاشهای محققان بر این رابطه استوار است تا مرزها را بشكنند و صرفه جویی در زمان نمایند؛ لذا تحقیقات بر روی وسایل رادیویی و كنترل از راه دور با سرعت بی سابقه ای در حال انجام است، مهمتر از همه، كاربردهای بسیار زیاد این تكنولوژی در عرصه های نظامی باعث آن شده تا دولتها سرمایه گذاری های عظیمی را در این بخش انجام دهند ، شاید دیده نشدن این امواج توسط چشم مصلحتی بوده است از طرف خداوند ، چرا كه در غیر اینصورت چشم ها از دیدن اینهمه تجمع امواج پیرامون خویش متحیّر می شدند، همانطوری كه واضح است این تشعشعات رادیویی، ساتع شده از دستگاههای الكتریكی و دیجیتالی و كنترلی، خواه ناخواه با موجودات زنده برخورد فیزیكی خواهند داشت و بقول اسلوس(محقق قرن شانزدهم میلادی):
"هر ماده ای كه قابلیت تاثیر بر فرآیندهای بیولوژیك را داشته باشد هم می تواند مفید باشد و هم مضر"
برخی از این امواج بقدری قوی هستند كه حتی می توانند از دیواره های بسیار ضخیم بتونی چند متری هم عبور كنند چه رسد به بدن موجودات زنده كه از بافتهای نرم ، تشكیل شده اند؛ این تشعشعات اگر بطور مستمر و دائم حتی با نیروی خیلی ضعیف هم باشند به احتمال قوی ممكن است باعث ایجاد اثرات منفی در موجودات شوند.
البته امواج الكترومغناطیس چیز تازه ای نیست؛ فقط سرعت استفاده از آن بسیار بالاست. موجودات از دیرباز با این امواج البته بصورت طبیعی سروكار داشته اند، جاذبه زمین ، جاذبه دیگر كرات و میدانهای مغناطیسی كوههای عظیم، در برخی نقاط جهان و مهمتر از همه مثلث برمودا و غیره ؛ از این قبیل بوده اند، اما مسئله ای كه اینجا مطرح این است كه این امواج طبیعی شاید بعلت برنامه ریزی دقیقشان، آسیب ها و ضررهایشان نیز حساب شده باشد و تاثیرات مهمی در حفظ چرخه عمر موجودات داشته باشند.
در قرآن كریم داریم؛ خداوند از خلقت آسمانها و زمین با ستونهای نامرئی خبر داده است ، كه مسلما این ستونها همان امواج یا بقولی نیروهای الكترومغناطیس هستند كه بصورت فوق العاده منظم طراحی و تنظیم شده اند یا در سوره "یس" آیه 29 در رابطه با توصیف آخروالزمان داریم، كه خداوند می فرمایند " ان كانت صیحه واحده فاذا هم خمدون" یعنی " نیست عقوبتشان جز یك صیحه عذاب آسمانی كه به ناگاه همه هلاك شوند" ، آنطوری كه اكنون برای ما قابل درك است این است كه ، این صیحه می تواند نوعی از امواج الكترومغناطیس بصورت رادیویی یا ماكرویوی البته با پالسهای بسیار شدید و تند باشد.
كمی بعد از جنگ جهانی دوم آلمان غربی با ابراز تاسف از اینكه مردم منطقه ای در یكی از كوهستانهای دورافتاده فاقد برق و تلویزیون هستند ، بلافاصله برای آنها برق و تلویزیون فراهم كردند، قبل از ورود برق به این منطقه اهالی دارای بیشترین طول عمر در كره زمین بودند، اما 10 سال پس از این ماجرا اهالی از بیماریهای ریوی ، قلبی ، كلیوی ، اعصاب و انواع سرطانها تلف می شدند.
بسیاری از محققان در زمینه طول عمر؛ سمت و سوی تحقیقات خود را به این طرف سوق دادند و با جدیت بیشتری این اثرات را مورد كنكاش قرار داده اند.
خلاصه اینكه همه موجودات و بخصوص ما انسانها در وضعیتی برگشت ناپذیر قرار گرفته ایم ، چراكه اكنون در جهان میلیونها ایستگاههای فرستنده رادیویی استاندارد و غیراستاندارد ساخته شده است و صدها ماهواره خارج از جو در حال بمباران تشعشعاتی كره زمین و حتی سایر كرات موجود در جهان است، علاوه بر همه اینها با اقدامات نادرست بشر لایه ازن ، آن محافظ خدا دادی موجودات از گزند تشعشعات فضایی بسیار خطرناك در حال نازك شدن و تخریب است، وجود دستگاههای پارازیت انداز بر روی برنامه های رادیویی و تلویزیونی در برخی كشورها ( كه سرطان زا بودن شان مورد تایید دانشمندان است) و نیز وجود سیم كشی های فشار قوی غیر استاندارد در محدوده های شهری من جمله اقدامات غیر مسئولانه در این زمینه است، متاسفانه راه چاره ای نیست جز هماهنگ كردن خود با این وضعیت دشوار.
استفاده از دستگاههای با اطمینان ، بهره گیری از استانداردهای قابل اعتماد، محدود سازی ایستگاههای فرستنده غیر استناندارد در محدوده های شهری می تواند از جمله اقدامات ما باشد، باید توجه داشته باشیم وارد كردن هر چیز تازه بدلیل نو بودنش و تامین آسایش ظاهری و بدون توجه به جنبه های زیان آور شناخته شده و ناشناخته آن چندان كار افتخار آمیزی نمی تواند باشد، چراكه سلامتی ما مهمترین مورد است. پس از تحقیقات و آزمایشهای مكرر دانشمندان پی به اسرات زیان بار این مورد بردند لذا در سطح بین المللی دست به تدوین یك سری قوانین محدود كننده زدند، ترجمه زیر رابطه بین امواج الكترومغناطیس با سلامتی انسان و نیز قابلیتهای استانداردهای موجود را تحت بررسی قرار می دهد.

امواج الكترومغناطیس:
حدودا ده سال قبل تنها منبع امواج الكترومغناطیس كه بیشتر با آن مواجه می شدیم گرماخانه های میكروویو بودند. اما امروزه همه ما درحالیكه بی سیم های دیجیتالی و موبایل ها در دستمان است و یا اینكه پیجرهای فرستنده و گیرنده اطلاعات را به كمرمان بسته ایم در حال امرار معاش هستیم. از كامپیوترها و سایر وسایل جانبی آن نظیر چاپگرها (PRINTER) ، اسكنرها و اینفررد (INFRARED) ، بلوتوس و خیلی موارد دیگر بصورت مستمر استفاده می كنیم.
امروزه با وجود تراكم های مغناطیسی ما هنوز از همان استانداردهای قدیمی و البته ناكافی برای محاسبات تشعشعات رادیویی و ماكروویوی استفاده می كنیم. این استانداردها و قراردادها از نتایج تجارب بدست آمده در دهه بعد از جنگ جهانی دوم بدست آمده است. بعضی از آن قرار دادها برای مطالعه هایی در سطح پایین و اثرات بیولوژیكی متمركز و محدود طراحی شده بودند و هیچ پیوندی با گرما نداشتند. اما تئوری الكترومغناطیس و ده ها تجربه دیگر بطور آشكار نشان داد كه میادین مغناطیسی و رادیویی و ماكروویوی می توانند سلولها را بصورت مكانیكی و بدون ایجاد گرمای قابل توجه تحت تاثیر قرار دهند.
این قرار دادها در اواخر سال 1980 میلادی بوسیله انیستیتوی آمریكایی بنام IEEE طراحی شد. سایر قرارداد ها و استانداردها بر این اساس هستند كه اگر تشعشعات رادیویی سلولهای زنده و بافتها را تحت تاثیر قرار دهند در اینصورت این فرآیند از طریق گرمایش بافت ها انجام می گیرد. بعضی از استانداردها و قراردادها به نامهای IEEE/ANS1 وجود دارند كه پرتوافكنی خود را به جای اینكه در بعضی از قسمتهای بدن مثل سر یا لب انجام دهند، بر روی كل بدن اعمال كرده اند. این استانداردها كه كل بدن را در بر گرفته اند و بر اساس گرما می باشند برای پرتوافكنی حداكثر مجاز به روی افرادی كه در اطراف امواج رادیویی كار می كنند نظیر سربازان یا فروشندگانی كه در اطراف رادار كار می كنند یا تكنسینهایی كه در مراكز اصلی موبایل كار می كنند استفاده می شوند.
از این استانداردها برای طراحی آنتهای ارتفاعات كه جریانات بی حفاظ را محدود می كنند نیز استفاده می شود. پیوند ممكن بینرادیو و ماكروویو كه شكلی از تابش تشعشع رادیویی هستند و سلامتی بشر، باعث ایجاد موضوعات پیچیده و بحث انگیز در علم فیزیك و زیست شده است.
من نمی توانستم تمام این موضوعات پیچیده را در یك مقاله كوچك گرد آوری نموده و ذكر نمایم. بهرحال شواهد علمی زیادی موجود است مبنی بر اینكه استفاده بلند مدت از پرتوهای تابشی مثل انواع امواج رادیویی ، حداقل باعث ایجاد تغییرات ناچیزی در حركت و كاركرد و نیز تغییراتی در ساختار مولكولها و سلولهایی در بافتهای زنده می شود. این شواهد امكان تحت تاثیر قرار گرفتن سلامتی افراد را در مقابل پرتو افشانی افزایش می دهد.
فیزیك مربوط به این موضوع با این حقیقت كه همه چیزها زنده امواج الكترومغناطیسی را جذب و پخش می كنند، شروع به فعالیت كرد. در طی این روند آنها در سطح مولكولی، میدانهای الكترومغناطیسی را به نیروی مكانیكی تبدیل كردند. بدن ما پر از یونهای پایان ناپذیر در هسته سلولهای موجود در ماهیچه ها است. به علاوخ بیشتر مولكولهای معمولی بدن كه شمال آب می باشند دارای توزیع و پخش بی رویه ی سوخت هستند.بنابراین آنها بوسیله میادین الكتریكی و یا میادین مغناطیسی كه ناشی از حركت یونها و مولكولها می باشند، تحت تاثیر قرار می گیرند.
پس میادین الكترومغناطیسی می توانند بطور فیزیكی حركت كنند یا تطبیق یابند و یا حتی توزیع و پخش مولكولها و یونها را در بدن تغییر دهند. همچنین آنها می توانند میزانی از واكنشهای شیمیایی و توانایی مولكولها برای عبور از غشای پوستی را تحت تاثیر قرار دهند.
به علاوه اگر شتاب بار الكتریكی كه نتیجه پیشرفت سریع پالسهای رادار می باشد رخ دهد باعث می شود كه خود بافتهای بدن ، انرژی داخل بدن را بازتاب و پخش كنند كه این یكی از اثرات پیچیده و شدید امواج رادیوی می باشد.
پیوند ممكن میان مولكول یا تاثیرات سلولی و سلامتی بشر موضوعی بحث انگیز می باشد. اما تعدادی از كارشناسان در مورد انسداد سلولهای خونی مغز مشغول انجام مطالعات می باشند. این مجموعه ی فیزیولوژیكی كه شامل خطوط دفاعی ابتدایی و اولیه و همچنین حالت مویینگی در مغز می باشد ، مغز و سیستم های عصبی مركزی را از عناصر خارجی و زیان بار حفظ می كند. موانع موجود بنظر می رسد كه تراكم یونها را در بافتهای مغزی كنترل می كنند. تشعشعاتی كه باعث حركت و یا تغییراتی در یونها و مولكولها هستند می توانند قوی و نیرومند شوند، زمانیكه از طریق پالسهای الكترومغناطیسی كه خیلی تیز و شدید اند ایجاد شوند. یكی وضعیت كه باید به آن اشاره كنیم، رادار اخطار دهنده زود هنگام كه با نیروی هوا كار می كند بنام سیستم "PAVE PAWS" شناخته می شود.
در سال 1994 "ریچارد آلبنز" محقق در مورد اساس سیستم های نیروی هوایی ، گزارش داد كه پالسهای الكترومغناطیسی با موج كوتاه ، از نوع ساتع شونده بوسیله "PAVE PAWS" و رادارهای هم فاز مشابه ممكن است باعث ایجاد آسیبهای مكانیكی از طریق آنچه كه پیش ماده و لازمه تشعشع نامیده می شود ، شود.
در طی یك دوره معین این چنین نتیجه گیری شده است كه انفجارهای ثانویه رادیویی در داخل بافتهای زنده زمانیكه بوسیله پالسهای رادار ضربه می خورند ، اتفاق می افتد.
پیش ماده تشعشع یكی دیگر از منابه بالقوه و ثانویه هست، كه باعث آسی باذفت می شود، كه در استانداردهای پرتودهی نادیده گرفته شده است. "ریچارد آلبینز" در نشریه اش در سال 1994 میلادی نوشت : « نویسنده تابش مجازی را برای چنین پیش ماده ها و پالسهایی توصیه می كند.»
مطالعه دیگری كه در مدت زمان بسیار كمی عنوان جهانی بخود گرفت و در 20 ژوئن ماه قبل منتشر گردید ، یك موضوع دیگری را بیان كرد. یك سیستم واقع در سازمان هسته ای و رادیویی ایمنی در فنلاند گزارش داد كه « تشعشعات موبایل بر روی صد گونه از پروتئینهایی كه در سلولهای رشد یافته در آزمایشگاه كه از خون شناور انسان گرفته شده است اثر می گذارد. »
رهبر این تیم بنام "دارویز لیزین" نتیجه این گزارش را در رابطه با سلامتی انسان 100% تایید نكرد ، اما این فرضیه را مبنی بر اینكه یكی از مولكولهای تحت تاثیر كه پروتئین " hsp27 " نامیده می شود، ممكن است همانند كلیدی باشد كه شكافها را در انسداد خونی مغز باز كند و یا اینكه اجازه دخولهای چیزهای خارجی و زیان آور را به درون ممنوعه مغز بدهد.
نتایج مهم دیگری از طرف "هنری" كه در دانشگاه "واشنگتون" در قسمت مهندسی كار می كند بدست امده است. "هنری" مدركی بدست آورده است مبنی بر اینكه تاثیرات بیولوژیكی به وسیله جذب تشعشعات بافتهای ساتع كننده در سطح پایینی به اندازه 0/001 و با تراكم بسیار زیاد در حدود یك سانتی متر گالروواتا. این مقادیر بطور قابل توجهی از استانداردهای مجاز هم كمترند ، اثرات شامل آسیبهایی به DNA موجود در سلولها، افزایش انتشار كلسیم به داخل سلولها و كاهش تقسیمات سلولی بعد از تابش تشعشعات می باشند.
ما شواهد تجربی محكمی برای انتقاد و سوال در مورد اعتبار و درستی استانداردهای تنظیم شده داریم كه فقط تاثیرات گرمایی را به حساب می آورند. ادامه استفاده از استانداردهایی كه بر اساس میانگین تابش امواج رادیویی و تشعشعات برروی همه قسمتهای بدن حیوانات می باشد، یكی بی مسولیتی به مار می اید. و مهمتر از اینها كه قسمت اعظمی از آسیبهای بافتی انجام شده بود قبل از اینكه یك حیوان آزمایشگاهی تغییرات رفتاری از خود نشان دهد یا اینكه در اثر تغییرات گرمایی بمیرد.
بعد چه؟ ما باید استانداردهای ایمنی خود را اصلاح نماییم و از استانداردهای محافظه كارانه جدید كه از همه نتایج در دسترس استفاده می كند بهره گیریم و نه از قرارداده هایی كه فقط از اطلاعات و داده های ابتدایی استفاده می كند. صنعت ارتباطات كه در حال تكذیب می باشد با این واقعیات روبرو می شود. گروههای متخصص نظیر استانداردهای IEEE باید با U.S كار كنند. دولت ها و آزانسهای بین المللی هم اطمینان خاط داده اند كه مطالعات دراز مدت و سطح پایین با تاثیرات غیر گرمایی در حال انجام است.
كنگره U.S باید فعالیت و ضروریت این مطالعات را تشخیص دهد و آنها را به زمانی كه قانونی قانونی در صنعت ارتباطات ایجاد می شود و یا اصلاح می وشد به تعویق نیندازد.
برای بسیاری از ما موبایل بخش اجتناب ناپذیر زندگیمان شده است و ارتباطات ما را پراكنده كرده است و حال هیچ راه برگشتی نداریم ولی این حق را داریم كه انتظار داشته باشیم كه قراردادهای موجود لااقل سلامت زندگیمان را حفظ كنند.

ارسال :امیرحسین ستوده بیدختی

ترجمه : مهندس محمد شهرتی فر

منابع:

By RAYMOND S. KASEVICH
CS MEDICAL TECHNOLOGIES LIC
IEE SPECTRUM AUGUST 2004
MAGAZINE: IEE SPECTRUM AUGUST 2004
TRANSLATION BY MOHAMAMD SHOHRATI FAR

در نهایت به عکس زیر توجه کنید و در دنیایی از مشکلات به جادّه ای شبیه جاده زیر بیاندیشید، و آن را بیابید

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic