برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

مقایسه شبكه تلفن ثابت و شبكه موبایل

در تلفن ثابت "هویت " مشترك مشخص است ِ از كجا؟ از آنجایی كه مخابرات با كشیدن دو رشته سیم مسی تا در منزل یا محل كار و دادن بوق این كار برای مشترك كرده است.پس مرحله اول در شبكه مخابرات "هویت" یا شناسایی معتبر بودن مشترك است .
"مكان" مشترك نیز دقیقا مشخص است و این دیگر نیاز به توضیح ندارد یعنی سوییچ هنگامی كه كسی با این مشترك كار دارد راحت آن را پیدا كرده و به آن زنگ می زند. قسمت بعدی " محل ثبت charging" است یعنی مشترك هرچقدر با تلفن خود به دیگران زنگ بزند هزینه آن در كجا ثبت می شود؟ جواب مشخص است - در سوییچی كه به آن متصل است .
قسمت بعدی " ارائه سرویسهای جانبی " است مثل نمایشگر شماره تلفن و انتقال مكالمه و ... كه این هم در سوییچی كه تلفن به آن متصل شده است انجام می گیرد.
پس به طور خلاصه شبكه تلفن ثابت مشخصات زیر را دارا می باشد:
1- هویت یا شتاسایی مشترك
2- مكان مشخص جهت تماس گرفته شدن با آن
3- محل ثبت charging
4- ارائه سرویسهای جانبی

در شبكه موبایل ما یك وسیله به نام گوشی موبایل داریم كه بدون سیم است و از لحاظ فیزیكی به جایی متصل نیست و هرلحظه مكان خود را تغییر می دهد و ممكن در یك روز در نقاط مختلف كشور (و حتی جهان) حركت كند.
حالا سوال این است كه چگونه باید جهار مشخصه بالا را برای آن پیاده كنیم ؟
قبل از هر چیز ذكر این مورد ضروری است كه گوشی موبایل با روش بدون سیم (wireless) از طریق امواج الكترو مغناطیسی با آنتی كه به آن BTS گفته می شود(در آینده مفصل در باره آن صحبت خواهیم كرد) ارتباط دارد و از طریق آن به شبكه موبایل وصل می شود(به جای دو رشته سیم مسی).
1- تعیین هویت:
در موبایل به علت تغییر مكان مشترك (مستقل از مكان بودن) نیاز به مركزی داریم كه اطلاعات تمام مشتركین یك كشور و یا یك شركت ارائه دهنده سرویس موبایل در آن ثبت شود تا هر وقت شبكه نیاز داشت در اختیار شبكه قرار گیرد(این كار در تلفن ثابت در همان مركز سرویس دهنده به شما انجام می گیرد) به این مركز HLR گفته می شود(Home Location Register) این مركزها به صورت متمركز در یك یا بعضا در نقاط محدودی از یك كشور ایجاد می شود.
و برای اینكه یك مشترك امكان استفاده از شبكه را داشته باشد به مشترك كارتی به نام SIM (Subscriber Identity Module) كارت داده می شود كه این كارت وسیله شناسایی مشترك در شبكه است - پس اگر SIM كارت در گوشی موبایل قرا رگیرد و تعاریف مخصوص آن در HLR ثبت گردد مشترك می تواند هر كجا از كشور كه برود امكان تماس گرفتن و یا تماس گرفته شدن را دارا می باشد.
2- مكان مشترك در شبكه موبایل
هنگامی كه یك مشترك در شبكه حركت می كند با تكنیكهایی كه در آینده در باره آن صحبت خواهیم كرد آخرین مكان آن در HLR ثبت می شود بنابرابن هر كس بخواهد به یك موبایل زنگ بزند آخرین مكان آن از HLR پرسیده می شود و بعد به موبایل زنگ می خورد.
3- ثبت charging
ثبت مقدار هزینه مكالمه موبایل در آخرین سوییچی كه به موبایل سرویس می دهد انجام می گیرد .
مثلا مشتركی از تهران به سمت مازندران رفته و از آنجا به مشهد می رود ودر طی مسیر چندین بار به نقاط مختلف تماس گرفته است هنگامی كه در محدوده تهران بوده در سوییچهای تهران charging ثبت شده و در ملزندران در سوییچ مازندران و در مشهد هم در سوییچ مشهد ثبت می شود.
در آخر كلیه هزینه مكالمات از سراسر كشور به مركزی در تهران كه مركز صورتحساب است ارسال می شود و بعداز جمع بندی و محاسبه برای مشترك صورتحساب ارسال می شود(در تلفن ثابت تمام هزینه های مكالمه در مركز سرویس دهنده ثبت می شود)
4- ارئه سرویسهای جانبی

این سرویسها توسط آخرین سوییچ سرویس دهنده به موبایل از طریق HLR سوال می شود كه چه سرویسهایی باید در اختیار مشترك گذاشته شود مثل انتفال مكالمه - انتظار مكالمه - نمایشگر شماره و .. و سپس آن سرویس ها توسط آخرین سوییچ سرویس دهنده در اختیار مشترك قرار می گیرد.(در تلفن ثابت همان سوییچ محلی كه تلفن به آن وصل اشت این كار را انجام می دهد).

http://www.ml.blogfa.com/post-317.aspx

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic