برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

چند مثال از زندگی روزمره برای فیدبکFeed back

وقتی شما سر کلاس استادی می روید که سختگیر است و شروع می کنید به درس خواندن بیشتر این کار شما فیدبک گرفتن است.

اگر استاد سختگیر نباشد، شما می بینید استاد امتحان یا کوئیز نمی گیرد تا پایان ترم، شما کمتر درس می خوانید این هم فیدبک گرفتن است.

بعد از چندبار آشپزی می بینید اگر شعله گاز را کم کنید غذا دیرتر می پزد یا اگر شعله زیاد کنید، غذا می سوزد، نتیجه می گیرید شعله معتدل بهتر است این هم فیدبک گرفتن و اصلاح رفتار قبلی می باشد.

فرض کنید بازوی یک ربات می خواهد روی زاویه 100 درجه متوقف شود، بازو در اولین حرکت می رود روی 110 درجه متوقف می شود، فیدبک می گیریم یعنی اختلاف ورودی با خروجی را می سنجیم. که اختلاف خروجی با ورودی می شود10=100-110پس 10 درجه به بازو می گوید برگرد. این بار بازو به جای 10 درجه 12 درجه عقب می رود، پس روی 98 درجه در نهایت ایستاده، دوباره فیدبک می گیریم. باز اختلاف ورودی با خروجی می شود2-=100-98 پس به بازو می گوییم 2درجه جلو برو که به همان مقدار مطلوب یعنی 100 درجه برسی.(به این 100 درجه که مقدار مطلوب می باشد، ورودی مطلوب سیستم می گوییم) و به آن 10 درجه اختلاف اولیه بین ورودی مطلوب100 با حرکت اولیه110 فراجهش یا اورشوتover shootمی گوییم.

فیدبک یعنی پس خور کردن یا بازخورد کردن. یعنی از خروجی سیستم سیگنال نمونه بگیریم و به ورودی سیستم دهیم و اختلاف خروجی را با ورودی بسنجیم و حاصل اختلاف را برای اصلاح خروجی به سیستم دهیم.

باز در یک جمله ساده، فیدبک یعنی نگاه کردن به خروجی یا نتیجه کار و اصلاح کار

مثلاً نور تلویزیون کم است، آنرا زیاد می کنید. چون فیدبک گرفتید دیدید که نورش کم است.

لباسها در ماشین لباسشویی بعد از 10 دقیقه شستشو هنوز کثیف است، پس یک دور دیگر آنها را می شویید. این هم فیدبک گرفتن است. خروجی لباس کثیف بود، مشاهده شما فیدبک گرفتن بود. مقایسه با تمیزی مطلوب کردید(تفاضل خروجی با ورودی)دوباره شستشو دادید(سیگنال اصلاح کننده جدید)

موتور کولر را ابتدای تابستان راه می اندازید می بینید صدای خشک اصطکاک دارد، آن را کمی روغن می زنید، می بینید هنوز صدای خشکی دارد(این می شود فیدبک)دوباره روغنکاری می کنید.

زیر دوش حمام ابتدا آب داغ را باز می کنید بعد کم کم آب سرد را باز می کنید. یکسره از خروجی سیستم یا آب دوش با پوست بدنتان فیدبک می گیرید و ورودی را تغییر می دهید یعنی شیر سرد و گرم تا به مقدار مطلوب یا رفرنس برسید و آنگاه دیگر تغییری در ورودی یا شیرها نمی دهید. این هم می شود فیدبکFEED BACK

2 نکته از علم مدیریت در زندگی اجتماعی

 1- کنترل بر دو جزء استوار است. بایدها و هست ها. در واقع در کنترل ما مقایسه ای بین این دو انجام می دهیم. بطور مثال یک بسته اسکناس به شما می دهند. آیا شما فقط با شمارش این پول می توانید بر آن کنترل کنید؟ در واقع شما اگر بار ها و بارها بسته پول را بشمارید، کنترلی انجام نداده اید. کنترل زمانی صورت می گیرد که بدانید بسته پول چقدر باید باشد.

از بزرگترین مشکلات فرهنگی ما عدم توجه به همین نکته ساده بالاست. اینکه ما هر روز ثروت خودمان را می شماریم و هی خودمان را با فردی دیگر مقایسه می کنیم که نسبت به آن زیادتر است یا کمتر . غافل از اینکه ثروت ما در برابر با دیگری تعیین نمی شود و فقط وابسته به تواناییها و پتانسیل شخصی خودمان است. حسادت ها و زندگی که هر روز به گنداب تجملات کشیده می شود مستقیما به این عامل وابسته است که ما نمی دانیم کم و زیادی ثروتمان را باید هزینه ای که در طول عمر خود کرده ایم بسنجیم و نه با دیگری.
2- کنترل گذشته نگر (feedback) یعنی بازگشت به گذشته و استفاده از اطلاعات گذشته برای مقایسه ولی کنترل پیش نگر(feedforward)، موانع و اصلاحات را قبل از وقوع پیش بینی کرده و انجام اصلاحات را ممکن می سازد. کنترل گذشته نگر را نوشداروی بعد از مرگ نام نهادند و فقط در زمانی کاربرد دارد که اشکالی در سیستم مشاهده شود.
در زندگی هم این چنین است و خیلی ها فقط در گذشته زندگی می کنند و هر وقت به شکست بخورند از آن درس می گیرند تا احیانا بتوانند از شکست های احتمالی دیگر جلوگیری نمایند. در حالیکه می شود بر اساس زندگی در آینده و پیش بینی آن و برای آینده زندگی کرد. در واقع خط بطلانی بر گذشته کشید و فقط و فقط برای بهتر شدن آینده تلاش کرد.

در نهایت وقتی می خواهید هندوانه ای به شکل زیر تزئین کنید، دفعه اول برشهای عمیقی می زنید، فیدبک می گیرید و متوجه می شوید که باید برشهای کم عمق تری بزنید.

این نوع تزئین روش تایلندیه كه خیلی هم توی دنیا طرفدار داره. با ابزار مخصوص و مهارت خیلی بالا این كار رو انجام میدن.


نویسنده: ایمان سریری

لطفاً هر گونه کپی برداری همراه با نام وبلاگ باشد

powercontrol.mihanblog.com

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات