برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

جام جم آنلاین: حسگرهای تصویری كه در خطوط تولید به منظور كنترل كیفیت یا در ماشین‌ها به عنوان ابزار كمكی پارك كردن الكترونیكی به كار می‌روند، بعضی اوقات باید در برابر دماهای بسیار زیاد كه در چنین محیط‌هایی شایع است، مقاومت كنند. دانشمندان و محققان انستیتو‌ فرانهوفر آلمان تراشه CMOS را طراحی كرده‌اند كه قادر است حتی در دمای 115 درجه سانتیگراد به كار خود ادامه دهد.
هر روز تعداد بیشتری از تولیدكنندگان خودرو محصولاتشان را به حسگرهای تصویری مجهز می‌كنند. این عمل به منظور تشخیص حضور عابر پیاده یا خودروهای مجاور در نقاط كور یا وجود مانع هنگام پارك كردن خودرو است...

این حسگرها باید قادر به كار در محیط‌های با دمای بسیار زیاد یا تحت نور شدید خورشید باشند. مثلا اگر این حسگرها پشت آیینه دید عقب اتومبیل یا در پانل پشتی یا جلویی ماشین نصب شوند، بسیار داغ خواهند شد.

محققان فرانهوفر حسگرهای تصویری جدیدی برای مشتریان صنعتی خود تولیدكرده‌اند كه قادر به فعالیت در بازه دمایی 40ـ درجه سانتیگراد تا 115+ درجه است.

حسگرهای CCD كه هم‌اكنون موجود است در دمای بالای 60 درجه سانتیگراد قادر به عملكرد مناسب نیست. اما حسگر CMOS جدید نه تنها مقاوم در برابر گرماست كه در سرمای قطبی هم عملكرد مناسبی دارد.

محققان موفق شدند این حسگرها را به گونه‌ای ارتقا دهند تا جریان بشدت تاریك را هم نمایش دهد. این عمل باعث می‌شود كه در گرمای بسیار زیاد حسگر بتواند تصاویر با كیفیتی را ضبط كند. رسیدن به این مقصود چیزی نیست كه براحتی حاصل شود.

تنها افزایش 8 درجه سانتیگراد به گرمای هوا باعث 2 برابر شدن جریان تاریك می‌شود و در نتیجه نویز تصویر بیشتر و پویایی آن كمتر می‌شود. از دیگر خصوصیات این حسگر اندازه تصویرCM 5‌/‌2 × 5‌/2 آن است. در كاربردهایی كه روشنایی كم است یا تصاویر در بازه‌ای مادون قرمز تا ماورای بنفش ضبط می‌شوند این حسگر مزایایی دارد و می‌توان حسگر را مستقیما به یك تقویت‌كننده‌ تصویر الكترونیكی متصل كرد. قدرت تفكیك‌پذیری (رزولوشن)‌ این حسگر 256 × 256پیكسل است. این حسگرها در شرایطی كه نور بسیار ضعیف یا كم است با حساسیت بالایی عمل می‌كنند.

تراشه این حسگر دوربین‌های سنكرون و شاترهای آسنكرون را نیز پشتیبانی می‌كند. در ساخت این حسگر از تكنولوژی CMOS نیم میكرومتری استفاده شده است. از این تراشه CMOS می‌توان در كارخانه‌های مواد شیمیایی و صنایع استیل نیز استفاده كرد.  سایت ‌Physorg   مترجم: آتنا حسن‌آبادی

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات