برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

مراقب باشید؛


رایانه شما میهمان ناخوانده دارد!

بلافاصله به اینترنت وصل می‌شوید ...
می‌دانید که کارهای زیادی برای انجام دادن دارید. از جستجو برای یک تحقیق درسی گرفته تا ارسال و دریافت نامه‌های الکترونیک، دانلود فایل و نرم افزار و البته در حاشیه، ارتباط همزمان با یک دوست صمیمی که مدت‌ها از شما دور افتاده است.
چند ساعت بعد تمام فعالیت‌های اینترنتی خود را انجام داده‌اید، اما تنها مسئله‌ای که در طول این چند ساعت متوجه آن نشده‌اید، این است که شما تنها کاربر رایانه خود نبوده‌اید!
حقیقت خوشایندی نیست اما " تاکید می‌کنم " که شما تنها کاربر رایانه خود نبوده‌اید. متأسفانه، بدون این که حتی فکرش را کرده باشید، رایانه شما از مدت‌ها قبل به عضوی فعال از یک شبکه خرابکاری در اینترنت تبدیل شده و می‌تواند از شخص دیگری غیر از شما فرمان بگیرد.
کدهای مخرب Bot، عامل مؤثر نفوذ و استفاده غیر مجاز از رایانه‌ها
اکنون زمان مناسبی است که درباره کدهای مخرب Bot بهنر بدانید ...
Bot ها، نرم افزارهای بسیار کوچکی هستند که به صورت مستقل و نامحسوس عمل می‌کنند و قادرند که به شکل خود کار یا در واکنش به دستورات دور دست، یک رشته عملکرد تخریبی خاص انجام دهند. رایانه‌های آلوده به Bot علاوه بر کاربران اصلی خود می‌توانند تحت فرمان خرابکارانی باشند که این بدافزارها را تولید و منتشر کرده و آنها را از دوردست کنترل می‌کنند. درست به همین دلیل از رایانه‌های آلوده به Bot، به عنوان" رایانه های زامبی " نام برده می‌شود؛
Botها به نحوی طراحی می‌شوند تا تعداد بسیار زیادی از رایانه‌ها در سرتاسر جهان را به صورت همزمان به شکل امواج پی‌درپی آلوده کنند. به این ترتیب آنها می‌توانند شبکه‌ای از رایانه‌های آلوده (BotNet) تشکیل دهند که قدرت تخریبی آن برای انجام حملات کلان اینترنتی به مراتب بیشتر از تعداد اندکی از رایانه‌های زامبی شده است.
این شبکه‌های یکپارچه، بهترین ابزار برای اجرای فرآیندهای کلان تخریبی مانند ارسال وسیع هرزنامه، انتشار گسترده ویروس و نیز افزایش سرقت اطلاعات شخصی و محرمانه است. البته امکان حملات هدفدار اینترنتی و حتی کسب درآمد برای مجرمان اینترنتی از طریق کلیک بر روی برخی لینک‌ها، آگهی‌ها و تبلیغات تحت وب را نیز می‌توان از قابلیت‌های خطرناک BotNet ها برشمرد.
وسعت شبکه‌های BotNet با قدرت تخریبی آنها نسبت مستقیم دارد. این شبکه‌های مخرب از تنها چند رایانه تا چند صدهزار رایانه آلوده و حتی بیشتر قابل گسترش هستند. جالب این جاست که این شبکه‌ها با قیمت‌های متفاوت و به منظور اجرای حملات اینترنتی هدفدار به افراد یا حتی گروه‌های تبه‌کار فروخته یا اجاره داده می‌شوند.
BotNetها توسط افراد یا گروه‌های خرابکار، قابل کنترل و برنامه‌ریزی هستند. با استفاده از یک کامپیوتر مرکزی متصل به گروهی از Bot های فعال و در اختیار داشتن دسترسی سطح بالا، می‌توان دستورات مخرب یا دلخواه خود را به این کدهای مخرب تحت فرمان منتقل کرد.
برخی از این روش‌های کنترل، البته پیچیده‌تر و کمی جدیدتر هستند. برای مثال کنترل BotNet ها از طریق شبکه‌های اشتراکی (P۲P) به مدیر اصلی یک شبکه مخرب امکان می‌دهد تا برای جلوگیری از شناسایی توسط شرکت‌های امنیتی، سرور میزبانی کننده Bot ها را به صورت مرتب تغییر دهد. براساس اعلام Panda Security، یکی از موفق‌ترین شرکت‌های امنیتی در کشف و پاکسازی Bot ها، گسترش استفاده از این روش به علت وسعت، تعداد و تنوع شبکه‌های P۲P ، رفته رفته به مسئله‌ای نگران کننده تبدیل می‌شود.


● مشهورترین شبکه های BotNet در اینترنت
سایت pandasecurity می‌نویسد که شرکت امنیتی پاندا، در پایان سال ۲۰۰۹، فهرستی از مهمترین و بزرگترین BotNet هایی که در حال حاضر در اینترنت پراکنده اند را منتشر کرده است:
بزرگترین شبکه BotNet در اینترنت با عنوان Zeus، دست کم شامل صدها هزار رایانه آلوده به کدهای مخرب Zbot است که بیشتر فعالیت‌های خود را بر روی کلاهبرداری‌های آنلاین یا حملاتPhishing متمرکز کرده است.
پس از آن، شبکه مخرب bahama که تنها برای قطع ترافیک اینترنتی به صفحات شرکت Google و هدایت کاربران به پایگاه‌های تبلیغاتی یا مخرب در نظر گرفته شده است. این شبکه تاثیر مهمی بر کاهش درآمد ناشی از نمایش تبلیغات توسط Google داشته است. علاوه بر این، گاهی اوقات شرکت‌هایی که تبلیغات آنها بهGoogle سپرده می‌شود نیز ضررهای هنگفتی را متحمل می‌شوند، زیرا کلیک بر روی تبلیغات آنها، کاربران را به صفحات نامربوط دیگری هدایت می‌کند و در نتیجه این شرکت‌ها، علاوه بر این که تبلیغاتشان نمایش داده نشده، باید مبلغ کلیک‌های انجام شده را نیز بپردارند.
Asprox ، عنوان شبکه بزرگ دیگری است که پس از چند ماه افت فعالیت، مجددا به نقطه اوج خود باز می‌گردد. آلوده کردن پایگاه‌های اینترنتی و حمله به کاربرانی که از این پایگاه‌های آلوده بازدید می‌کنند، تخصص عملیاتی شبکه Asprox محسوب می‌شود. روند این حملات با قراردادن یک کد JavaScript در وب سایت‌های آلوده آغاز و با تولید یک iFrame (کد HTML با قابلیت اجرایی) مخرب، کامل می‌شود.
و در نهایت دو شبکه BotNet، به نام‌های Srizbi و Mega_D (Ozdok) که در سرتاسر جهان پراکنده شده، مهمترین ابزار ارسال هرزنامه به رایانه‌های خانگی و شبکه‌های محلی محسوب می‌شوند. آخرین آمارهای پاندا نشان می‌دهد که در مجموع انتشار ۸۵ درصد از کل هرزنامه‌های تولید شده در جهان (۶۰ میلیارد نامه ناخواسته یا آلوده در روز) تنها توسط همین دو شبکه مخرب انجام می‌شود.


● وضعیت جهانی کدهای مخرب Bot
دستیابی به اطلاعات دقیق و قابل استناد، در خصوص وسعت فعالیت شبکه‌های BotNet، به دلایل مختلف غیر ممکن است. اما تخمین زده می‌شود که دست کم ۱۰۰ میلیون رایانه زامبی شده در سرتاسر جهان وجود داشته باشد. این درحالیست که بنابر اعلام لابراتوارهای امنیتی شرکت پاندا، روزانه ۰۰۰/۱۵۰ رایانه جدید در جهان به Bot آلوده می‌شوند.
البته آنقدر هم بدبین نباشیم زیرا تعداد زیادی از این رایانه‌ها با پیوستن به جامعه امن کاربران و رعایت نکات حفاظتی از شبکه‌های BotNet خارج می‌شوند. اما به هرحال تعداد این رایانه‌ها از تعداد رایانه‌های آلوده شده کمتر است.
براساس بررسی‌های PandaLabs، میانگین مدت زمانی که رایانه‌های آلوده به Bot به طور فعال و موثر در شبکه‌های خرابکاری ایفای نقش می‌کنند، ۱۰ ماه برآورد شده است. این درحالیست که بیش از ۸۰ درصد رایانه‌های زامبی شده بیش از یکماه تحت فرمان تبه‌کاران حرفه‌ای قرار می‌گیرند. در برخی موارد این مدت زمان تا ۲۴ ماه نیز افزایش می‌یابد. اما در مجموع این دوره زمانی به منطقه جغرافیایی، سطح آگاهی حفاظتی کاربر و استفاده یا عدم استفاده وی از نرم افزارهای ضد ویروس رسمی و بروز مربوط است.
مراکز سازمانی استرتژیک در معرض حملات کوبنده‌تر و شدیدتری قرار دارند. متأسفانه، علاوه بر تهدیدهایی که Bot ها از خارج بر شبکه‌های محلی، سازمانی و گسترده تحمیل می‌کنند، می‌توانند برای درون محیط‌های سازمانی نیز تهدیدی عمده باشند. بنابر آمارهای موجود، ۲۵ درصد از کل رایانه‌های زامبی شده جهان در محیط‌های سازمانی و متصل به شبکه‌های محلی و گسترده هستند. بنابراین مدیران شبکه به علت حساسیت اطلاعاتی و عملیاتی شرکت‌ها ، باید تمام ملاحظات و جوانب امنیتی را در سرورها و ایستگاه‌های کاری شبکه، رعایت کنند.
و سخن آخر اینکه ...
Bot ها تهدید عمده‌ای نخواهند بود اگر:
- آگاهی امنیتی و حفاظتی شما افزایش یابد.
- احساس امنیت کاذب خود را کنار بگذارید.
- بدانید که بسیاری از کدهای مخرب، نامحسوس و به صورت کاملا پنهان فعالیت می‌کنند.
- به صفحات اینترنتی نا امن و مشکوک توجه نکنید.
- لینک های نامطمئن و نامه‌های الکترونیکی ناشناس را دنبال نکنید.
- از نسخه‌های رسمی یک ضد ویروس مطمئن استفاده کنید و آن را بروز نگاه دارید.
- هرچند روز یکبار رایانه خود را به طور کامل اسکن کنید.
و در نهایت، آنقدرها هم بدبین نباشید...
 
http://www.ranginnama.blogfa.com/post-845.aspx

آیا میدانستید که عریض ترین آبشار جهان خن در لائوس است عرضی تقریباً یازده کیلو متر و ارتفاعی بین پانزده تا بیست و یک متر دارد ؟
آیا میدانستید 105 سال پیش گروه های خونی انسان کشف، قبل از آن صد ها هزار نفر بخاطر تزریق خون از گروپهای متفاوت جان خود را از دست دادند ؟
آیا میدانستید بدن انسان قادر است در ظرف یک ساعت دو لیتر عرق تولد کند ؟
آیا میدانستید با چشم غیر مجهز به دوربین و یا تلسکوب شش هزار ستاره را در آسمان مشاهده کرد ؟
آیا میدانستید که کشور تایوان از نظر موقیعت جغرافیائی در خطرناکترین نقطعه جهان قرار دارد .منظور از نظر حوادث طبعی می باشد ـ
آیا میدانستید در جهان فقط هفت هزار ببر وجود دارد ؟
آیا میدانستید نیکوتین سگرت به سرعت جذب خون می شود و در مدت سی ثانیه به مغز میرسد و بالای ساولهای عصبی اثر میگذارد ؟
آیا میدانستید در هر ثانیه خورشید 540 ملیون تن هیدروژن را به 495 ملیون تن هلیوم تبدیل میکند و در این فرایند 45 ملیون تن ماده به انرژی تبدیل میشود ؟
آیا میدانستید تشکیل و تولد سیاره ای مشابه زمین حداقل به سه ملیون سال نیاز دارد ؟
آیا میدانستید برای فرار از جاذبه زمین به سرعت یازده کلیومتر در ثانیه نیاز است ؟
آیا میدانستید در یک ثانیه بیش از 5000 بلیون بلیون الکترون به صفحه تلویزیون برخورد میکند و تصاویری که شما مشاعده میکند بوجود می آورد ؟
آیا میدانستید که گرمترین نقطعه زمین دالول اتیوپی است ؟ در این منطقه در یک روز عادی گرمی هوا در سایه به 94 درجه فارنهایت میرسد ؟
آیا میدانستید فشار در مرکز خورشید تقریباٌ 700 ملیون تن بر شش و نیم سانتی متر مربع است ؟
آیا میدانستید که ظروف پلاستیکی پنجاه هزار سال در برار تجزیه و فرسودگی مقاوم اند ؟
آیا میدانستید که قد انسان تا 20 الی 25 سالگی و گاهی هم تا سن 40 سالگی بلند میشود و از 40 سالگی به بعد قد انسان هر دو سال حدود شش ملی متر کوتاه می شود ؟
آیا میدانستید ده کشور پهناور جهان شامل روسیه،کانادا، چین، امریکا، برازیل، هند آرژانتین، قزاقستان و سودان می باشند؟
آیا میدانستید که زخمهای سوسمار چرک نمی کند زیرا خون آنها دارای ماده است که از چرک کردن زخمها جلوگیری میکند ؟
آیا میدانستید که در بدن هر ثانیه تقریباً سه ملیون گلبول خون میمیرد ولی خوشبختانه در همان ثانیه سه ملیون گلبول سرخ در بدن ساخته می شود ؟
آیا میدانستید که آب گرم زودتر از آب سرد یخ میزند ؟
آیا میدانستید که چک قبل از پول وجود داشت ؟
آیا میدانستید که از یک درخت معمولی می توان پنجصد تا یکهزار کیلو کاغذ تولید کرد ؟
آیا میدانستید که آهن فلزی است که بیشتر از دیگر فلزات در جهان مصرف دارد ؟
آیا میدانستید که رازی غیر از کاشف الکول گورد را هم کشف کرد ؟
آیا میدانستید که مگس و پشه بالای برگهای گل آفتاب پرست نمی نشیند بلکه با سوختاندن برگهای اش نه تنها حشرات بلکه موش و بقه هم فرار میکنند؟
آیا میدانستید که مغز بیشتر انرژی را در بدن مصرف میکنند به همین دلیل هم از سایر نقاط بدن گرمتر است ؟
آیا میدانستید که از جمله 195 کشور جهان ، در 117 کشور مجازات اعدام اجرا نمی شود ؟
آیا میدانستید که انجیر خشک کرده شش برار انجیر تازه مقوی تر است ؟
آیا میدانستید که سالانه 86 ملیون نفر به جمعیت جهان اضافه می شود ؟
آیا میدانستید که در جهان بیش از سه هزار نوع نعناع یافت می شود ؟
آیا میدانستید اطفالی که از مادر سیگاری تولد میشوند 250 گرم کمتر از دیگران وزن دارند و قد شان هم کوتاه تر است ؟
آیا میدانستید که با پیشرفت جهان هنوز برای دانشمندان و محققان ساختن عسل کشف نشده است ؟
آیا میدانستید که 90%مردم در نیمکره شمالی زندگی میکنند؟
آیا میدانستید که درخت خرما نر هرگز بار نمی آورد ؟
آیا میدانستید که پروتین تخم مرغ بیشتر از شیر و گوشت است ؟
آیا میدانستید که اولین عکس دنیا توسط ژوزف نسیفورنی نیپس افسر متقاعد فرانسوی در سال 1827 از املاک شخصی خویش به ثبت رسانید ؟
آیا میدانستید که سرکه قدیمیترین تیزابی است که توسط مصریان در حدود سه هزار سال قبل کشف و شناخته شد ؟
آیا میدانستید که اشعه اکس از بلور الماس رد نمی شود و منعکس میگردد از این طریق میتوان به شناختن الماس واقعی پی برد ؟
آیا میدانستید که آب یکی از چند ماده ء است که در حالت مایع متراکم تر از حالت جامد است به همین دلیل یخ بالای آب شناور است ؟
آیا میدانستید که محققان نوع بکتریا کوچکی را کشف کردن در گرده بعضی اشخاص موجود است و باعث تولد سنگ گرده می شود ؟
 

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic