برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

امواج صوتی برای جلوگیری از رسوب ذرات در صنعتامروزه استفاده از امواج صوتی (بوقهای صوتی) (sonic horns) جهت جلوگیری از رسوب ذرات و خاكستر در ماشین آلات صنعتی از قبیل فن ها، كانالها، بویلرها و … افزایش یافته است. چنانچه این بوقها بدرستی استفاده شوند موجب افزایش در مدار بودن ماشین، كاهش تعمیرات، كاهش افت فشار و كاهش هزینه های تمیزكاری خواهند شد.


در تمیزكاری صوتی، امواج صوتی با لرزشهایی كه ایجاد می كنند موجب جلوگیری از رسوب ذرات بر روی سطوح می شوند بعبارتی لرزشهای ایجاد شده موجب سست شدن چسبندگی ذرات با سطوح شده و در جریان گاز از محوطه خارج می شوند.


نكته مهم در این تمیزكاری عمل كردن آن در كلیه نقاط مورد نظر از سیستم است.
حتی در نقاط كور سیستم كه امكان تمیزكاری با روشهای دیگر مشكل است تمیزكاری صوتی درست عمل می كند. بوقهای صوتی در فركانسهای شنوا و مادون صوت كار می كنند.
 بوقهای شنوا در فركانسهای بالاتر از 75 Hz در گستره 140- 150 db كار می كنند بعضی كاربردها نیاز به امواج با طول موج كوتاهتر است( 250 Hz) ولی اغلب موارد فركانس مورد نیاز حدود125 Hz می باشد. از آنجا كه معمولا فركانس طبیعی سیستم به این مقادیر نمی رسد، خسارت ناشی از تشدید امواج غیر ممكن است.

بوقهای مادون صوت با امواج بلند درمحدوده فركانس كمتر از محدوده شنوایی بشر كار می كنند (معمولا با فركانس 10- 35 Hz ) این منجر به ایجاد توربولانس بیشتری در جریان گاز می شود كه خود موجب مؤثرتر شدن عمل تمیزكاری خواهد شد. البته احتمال خسارت در این متد بیشتر است و لازم است پیش بینی های لازم صورت گیرد كه این در دستورالعملهای بهره برداری ارائه شده اند بعبارتی خسارات بوقهای صوتی امروزه بیشتر به خاطر عدم نصب صحیح است تا بهره برداری و نقائص فنی، بوقهای مادون صوت در مواردی استفاده می شوند كه تجهیزات دارای عمر بالایی هستند و همراه گاز رطوبت وجود دارد ( بطور مثال در پیش گرمكنهای هوای دوار ) پیش گرمكن هوای دوار می تواند لرزشهای ایجاد شده در اثر استفاده از بوقهای مادون صوت را تحمل كند. نكته دیگر در استفاده بهینه از بوقهای صوتی این است كه به تعداد كافی از بوقهای صوتی در ماشین آلات نصب شود تا تمیز كاری كامل ایجاد شود در غیر اینصورت در محدوده خاصی این امكان برقرار خواهد شد. بطور مثال در فیلترهای دود هر بوق 125- 145 db برای هر5000 f t 2 سطح فیلتر مورد نیاز است. زمان تناوب استفاده از بوق نیز از عوامل مؤثر در عملكرد بهینه است. این زمان بایستی به اندازه كافی كوتاه اختیار شود تا ذرات رسوب شده فرصت چسبیدن به سطح را پیدا نكرده باشند. تنظیم بوق برای عمل به مدت 10 تا 15 ثانیه هر 10 تا 20 دقیقه معمولا" مناسب می باشد. البته با توجه به شرائط و ظرفیت این زمان تغییر میكند.

یكی از مواردی كه تمیزكاری اهمیت دارد لوله های بویلرهای نیروگاهی است. در نشست دود و رسوبات روی لوله ها چنانچه به سرعت تمیزكاری صورت نگیرد این منجر به افزایش مقاومت حرارتی و افزایش دمای موضعی لوله و كاهش تبادل گرما شده به حدی كه موجب ذوب شدن لوله و محكم تر شدن رسوب می گردد در این صورت لازم است هرچه سریعتر با استفاده از تجهیزات مربوطه، رسوبات از روی لوله ها جمع آوری شود. این عمل با استفاده از sootblowers با كمك بخار و هوا صورت می گیرد كه موجب صرف هزینه بالا و خسارات جانبی به اجزاء بویلر است. در این ارتباط بویلر واحد صنعتیNortheastern در آمریكا كه همواره با مسئله جمع شدن رسوبات و ذوب فلز همراه بود با مجهز شدن به بوق صوتی در قسمتهای مختلف بویلر در كنار sootblowersراندمان تولید بخار به مقدار قابل توجهی بهبود یافت و مسئله ذوب شدن لوله ها نیز حل گردید. در عمل معلوم شد وجود بوق صوتی هیچگونه مشكلی در انتقال حرارت ایجاد نمی كند در صورتیكه استفاده از بخار و هوای فشار بالا موجب تلفات حرارتی می گردد. بعلاوه زمان خارج از مدار بودن بویلر و میزان خوردگی بویلر و مصرف هوا و بخار فشرده كاهش می یابد.

ذكر این مطلب در استفاده از بوقهای صوتی مهم است كه این وسایل جهت نگهداری تمیز سیستم كاربرد دارند نه اینكه سیستم كثیف را تمیز كنند.

http://insco.mihanblog.com/post/59

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic