برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

تاریخچه
آنچه امروزه به نام مدار پل وتستون معروف است، نخستین بار در سال 1833 توسط ساموئل هانتر کریستی (Samuel Hunter Christie) توصیف شد، اما کاربردهای زیاد این مدار توسط کارلز وتستون (Charles Wheateston) اختراع شد، به همین خاطر این مدار عموما به نام پل وتستون معروف شد. امروزه پل وتستون یک روش بسیار درست و حساس برای اندازه گیری دقیق مقادیر مقاومتها می‌‌باشد.

Open in new window

در ادامه به طرز کار و کاربرد پل وتستون خواهیم پرداخت.

طرز کار پل وتستون

فرض کنید یک ولتاژ dc به اندازه E به مدار پل اعمال شود. در اینجا نیز یک گالوانومتر برای نشان دادن شرط تعادل بین دو نقطه ولتاژ ورودی و خروجی نصب شده است. مقادیر مقاومتهای R1 و R3 دقیقا معلوم هستند، اما R2 یک مقاومت متغیر است که به راحتی قابل تغییر است. بجای R4 یک مقاومت مجهول که آن را با Rx نشان می‌‌دهیم، قرار داده شده است. ولتاژ E اعمال می‌‌شود و مقاومت متغیر R2 به گونه‌ای تنظیم می‌‌شود که گالوانومتر جریانی را نشان ندهد.

بنابراین با توجه به اینکه مقادیر مقاومتهای R_1 و R_3 معلوم هستند و R2 را نیز خودمان تغییر داده‌ایم، لذا از رابطه Rx = R2R3/R1 مقدار مقاومت مجهول تعیین می‌‌شود. در صورتی که هر چهار مقاومت یکسان باشند، مدار خیلی حساس خواهد بود. در هر صورت مدار پل و تستون در هر حالت بسیار عالی کار می‌‌کند.

کاربرد مدار پل وتستون

پل وتستون دارای کاربردهای بسیلر زیادی است و آوردن تمام کاربردهای آن در یک مقاله مقدور نیست. بنابراین تنها به چند مورد خاص در اینجا اشاره می‌‌کنیم. کارلز وتستون کاربردهای زیادی از از مدار پل وتستون را خودش اختراع کرد و کاربردهای دیگری نیز بعد از او توسعه یافته‌اند. امروزه یکی از کاربردهای عمومی ‌مدار پل وتستون در صنعت استفاده از آن در حسگرهای بسیار حساس است.

در این دستگاه‌ها مقاومت درونی بر اساس سطح یعنی از کرنش (یا فشار یا دما و ...) تغییر می‌‌کند و به عنوان مقاومت نامعلوم Rx عمل می‌‌کند. همچنین به جای این که با تغییر دادن مقاومت R2 در مدار تعادل ایجاد شود، به عوض گالوانومتر از مداری که می‌‌تواند میزان عدم تعادل در پل را بر اساس تغییر کرنش یا شرایط دیگر اعمال شده بر حسگر کالیبره کند، استفاده می‌‌شود. دومین کاربرد مدار پل وتستون ، استفاده از آن در نیروگاه‌های الکتریکی برای توزیع دقیق خطوط قدرت است. روشی که بسیار سریع و دقیق بوده و نیاز به تعداد زیادی تکنسین در زمینه‌های مختلف ندارد.

 

در ادامه یک نرم افزار خوب

automation studio

در این مقاله قصد بر آن است که به بررسی قابلیتهای نرم افزار Automation Studio بپردازیم . 

نرم افزار Automation Studio یك راه حل جامع برای متخصصین طراح است کسانی كه به یك محیط جامع با تمامی امكانات جهت طراحی یك سیستم الكتریكی(برق صنعتی)، الكترونیكی، هیدرولیكی، پنوماتیكی، دیجیتالی یا ‌برنامه نویسی plc ها نیاز دارند به عبارت دیگر این نرم افزار مخصوص تمامی متخصصین برق صنعتی ،الكترونیك ،ابزار دقیق و مكانیك است. 


ابتدا در مورد مهمترین موارد كتابخانه های این نرم افزار صحبت می كنیم:

كتابخانه ها شامل بخشهای اصلی هیدرولیك، پنوماتیك، برق صنعتی، دیجیتال، زبان ladder طبق استانداردهای IEC، زبان ladder برای plc‌ های زیمنس و همچنین AB PLC و اینترفیس ها می باشد.

مواردی چون پمپها،شیرها،سنسورها،تجهیزات اندازه گیری، كنترل كننده های فشار و فلو در بخش هیدرولیك و پنوماتیك قابل شبیه سازی و نمایش به صورت انیمیشن مانند شكل زیر:

 

automation studio

مواردی چون انواع سوئیچها، موتورها، انواع رله ها و كنتاكتورها ، تمامأ قابل شبیه سازی توسط نرم افزار هستند در بخش اجزاء برق صنعتی مواردی چون شمارنده ها، گیتهای منطقی، فلیپ فلاپ ها، دكدرها در بخش دیجیتال، تمامی قابل شبیه سازی می باشند


المانهای مورد نیاز در برنامه نویسی plc ها بخصوص Plc های زیمنس شامل انواع عملگرهای ریاضی و منطقی در زبان ladder، پرشها، شیفت دهنده ها، شمارنده و تایمرهای مختلف در این زبان برنامه نویسی تمامی قابل شبیه سازی در نرم افزار automation studio هستند

از دیگر امكانات این نرم افزار می توان به:

شبیه سازی به صورت انیمیشن و مخصوصا در موارد هیدرولیك و پنوماتیك پرداخت

امكان اتصال چند طرح مختلف از قبیل دیجیتالی، برق صنعتی، پنوماتیك و ladder مربوط به plc ها در یك محیط كاری(در واقع ساختن یك سیستم كامل اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق همراه با شبیه سازی و رفع عیب قبل از اجرای عملی طرح)مانند شكل زیر نیز امکان پذیر است


automation studio

برای نمایش بزرگتر عکس روی آن کلیک کنید


http://insco.mihanblog.com/post/54

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic