برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

جریان‌های سرگردان الكترومغناطیسی Electro Magnetic Interference (EMI) پدیده‌ی ناخواسته‌ای است كه می تواند روی تجهیزات الكتریكی و الكترونیكی حساس مثل كامپیوترهاَ، دستگاه‌های تلفن مركزی، سیستم‌های كنترل میكروپروسسوری، اینورترها و تمامی تجهیزات دیجیتال تاثیر سوء داشته باشد.
در ابتدا این پدیده و راه‌های كنترل آن صرفاً در سیستم های نظامی و هوافضا مورد توجه قرار داشت.
ولی در زندگی روزمره‌ی كنونی كه اطراف محل زندگی و كار و تفریح ما چندین دستگاه حساس الكترونیكی و میكروپروسسوری وجود دارد بی اعتنایی وعدم نگاه جدی به این پدیده، نوعی سهل انگاری و بی تفاوتی محسوب می‌گردد.
در ابتدا آمریكا و سپس اروپا (EU) مرام‌نامه و دستورالعملی به شماره 89/336/EEC صادر نموده و كشورهای عضو ملزم به اجرای مفاد این مرام‌نامه شدند كه هدف آن مقابله با آثار سوء و مخرب EMI می باشد.

آثار سوء EMI در درجه‌ی اول، ایجاد نویزهای مزاحم و اخلال در كیفیت تبادل داده و اطلاعات می باشد كه در عصر انفجار اطلاعات بسیار پررنگ‌تر ظاهر گردیده است و دوم ایمنی تجهیزات و اشخاص در مقابل آثار زیان‌بار EMI خواهد بود.
Surge یا جهش ناگهانی ولتاژ یا جریان كه می تواند ناشی از صاعقه، كلیدزنی، اشتباه اپراتور، الكتریسیته ساكن و غیره باشد، علاوه بر آثار و تبعات شناخته شده‌ای كه دارد می‌تواند موجب وقوع EMI نیز بشود.

به‌طور كلی در یك دستگاه الكتریكی یا الكترونیكی، پدیده ها یا تجهیزات صنعتی زیر می‌توانند موجب بروز EMI شوند.

تجهیزات ارتباطی رادیویی تلویزیونی
تجهیزات پزشكی و داده پردازی
لوازم خانگی و كلیدهای فشارقوی
صاعقه
بارهای الكترواستاتیك
مدارات مخابراتی
تجهیزات راه آهن و كوره‌های قوسی
خطوط توزیع برق

با انجام طراحی‌های پیشرفته‌ی ارتینگ و گراندینگ در ساختمان‌های اداری، صنعتی و حتی مسكونی و استفاده از گراندینگ سیگنال یا ارتینگ Quiet یا تمیز می‌توان تا حد قابل توجهی اثرات سوء EMI را در تجهیزات حساس از بین برد.

از بین 8 پدیده‌ی تولید كننده‌ی تداخل میدان الكترو مغناطیسی (EMI) كه در شكل بالا اشاره گردید، صاعقه می‌تواند مهم‌ترین و مخرب‌ترین آن‌ها باشد كه به این خاطر علاوه بر طراحی گراندینگ آرام، تجهیزات حفاظت ثانویه (Secondary Arresters) یا برقگیرهای ثانویه نیز در صنعت جاافتاده و تولیدكنندگان آمریكایی، اروپایی و ژاپنی به طراحی و ارائه این برقگیرهای ثانویه، جهت نصب در پانل های توزیع برق و روی خط تغذیه‌ی برق یا دیتای دستگاه‌ها، از حدود 3 دهه‌ی پیش اقدام نموده‌اند.

كاربرد اصلی برقگیرهای ثانویه
1- برقگیر ثانویه جهت حفاظت تجهیزات الكتریكی و الكترونیكی و منابع تغذیه‌ی فشار ضعیف تا ولتاژ 1000 ولت
Surge arresters for power supply systems and equipment up to 1000 V

2- برقگیر ثانویه جهت سیستم‌ها و تجهیزات تبادل اطلاعات
Surge arresters for information technology systems and equipment

به‌عنوان مثال در یك ساختمان مسكونی علاوه بر نصب برقگیر ثانویه‌ی الكتریكی برسرراه فاز و نول و ارت، برقگیر ثانویه‌ی مخابراتی یا data جهت تمامی خطوط تلفن ورودی به ساختمان، مودم كامپیوتر، كابل تلویزیون در سیستم های تلویزیون كابلی و غیره نیز نصب می‌گردد. (شكل 1)
برقگیرهای ثانویه‌ی الكتریكی و مخابراتی از لحاظ ظاهری می‌توانند مانند فیوزهای مینیاتوری یا رله‌ها ساخته شده و در داخل پانل‌های برق و یا حتی به‌صورت روكار در ساختمان نصب گردند یا حتی به‌صورت آماده، داخل پریزهای تغذیه‌ی برق یا تلفن مونتاژ شوند به‌طوریكه اگر دوشاخه‌ی تلفن را به پریز محتوی برقگیر ثانویه‌ی محافظ نصب كنیم، حفاظت الكتریكی و داده های مطلوب حاصل خواهد شد.(شكل2)
برقگیرهای ثانویه، دارای سطوح حفاظتی و ویژگی‌های متنوعی هستند كه بسته به كاربرد و نوع دستگاه‌های مورد حفاظت طراحی و نصب می گردند.
ولتاژ ایمپالس این برقگیرها (Maximum impulse withstand voltage)، در سیستم های فشار ضعیف زیر 1000 ولت در 4 محدوده‌ی 5/1 كیلوولت، 5/2 كیلوولت ، 4 كیلوولت و 6 كیلوولت و در انواع تك‌فاز و سه فاز تقسیم می شوند و كلاس حفاظتی این‌ها از كلاس I تا III قابل تغییراست كه این نیز توسط طراحی و از روی مشخصات فنی سازنده‌ی این تجهیزات تعیین می گردد.
علاوه بر كلاس حفاظتی و ولتاژ ایمپالس، به سایر مشخصات مهم این برقگیرها از جمله جریان تخلیه‌ی ماكزیمم(Max. Discharge current)، پاسخ زمانی نوعی فیوز پشتیبان و درجه حرارت عملكرد آن‌ها اشاره نمود كه در هر كاربردی می تواند طراحی و انتخاب شود.
پارامترهای مهم برقگیرهای ثانویه‌ی داده (data) نیز بعضاً مشابه برقگیرهای ثانویه‌ی تغذیه هستند با این تفاوت كه مثلاً ولتاژ عملكرد این برقگیرهای ثانویه، 48،24،12،6 و 110 ولت است و جریان تخلیه‌ی ماكزیمم آن‌ها نیز به مراتب كمتر است.

از ویژگی‌های متمایز برقگیرهای ثانویه‌ی داده، می‌توان به نرخ داده (data rate) برحسب MBit/S و نیز ظرفیت پارازیتی (Parasitic capacitance) آن‌ها برحسب nf اشاره نمود

به نقل از "برقگیرهای حفاظت ثانویه " - شركت ولكانیك

http://www.ml.blogfa.com/post-334.aspx

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات